Артрит – клінічний термін, що позначає групу захворювань суглобів, що характеризуються запаленням, болем та деформацією. Виходячи зі статистичних даних, артрити є однією з провідних причин втрати людиною працездатності та подальшої інвалідності, більшою мірою у високорозвинених країнах, наприклад США, Канада і т.д.
Артрит, як термін у сучасній медицині, є загальне позначення, застосовуване визначення багатьох різновидів запальних захворювань суглобів. Артрит суглобів буває двох різновидів: первинним чи вторинним (викликаним основним захворюванням, наприклад, ревматизмом). При одночасному захворюванні більше одного суглоба для визначення захворювання використовують інший термін – поліартрит.
Види артриту
У первинній формі артрит буває представлений декількома видами хвороб суглобів. Найчастіше зустрічаються остеоартроз, ревматоїдний та подагричний вид захворювання, дещо рідше – септичний, ювенільний, хвороба Стілла та спондиліт. У вторинній формі найбільш поширені такі форми артритів, як пурпура, системна форма червоного вовчака, гепатит, гемохроматоз, псоріатичний та реактивний артрити, а також гранулематоз та бореліоз.
Причини
Основними передумовами для вторинної форми артриту є основне захворювання. Причиною, що сприяє розвитку первинної форми захворювання, можуть бути різноманітні порушення в організмі, наприклад, проблеми з обміном речовин, нервовою або імунною системами, а також інфекційні порушення та наслідки травм.
Причиною розвитку інфекційного артриту стає аутоімунне захворювання. Внаслідок порушення роботи імунітету надлишок імунних комплексів атакує суглоби. Травматичний та вібраційний артрити (наприклад, колінний артрит), як правило, стають наслідком механічного пошкодження суглобів, що має місце при травмах або тяжких навантаженнях.
Якщо суглоб вже вражений легкою формою запального артриту, його травма може провокувати ускладнення чи загострення захворювання. Професійні артрити зазвичай розвиваються на грунті регулярної мікротравматизації, пов’язаної з професією або діяльністю пацієнта. Наприклад, широко поширені артрити суглобів рук і пальців у масажистів, косметологів, швачок і перукарів, а в осіб, робота яких пов’язана з постійними фізичними навантаженнями, часто розвиваються артрити хребта.
Високі механічні навантаження, травми та генетичні передумови провокують не тільки такі локальні форми, як артрит колінного суглоба, а можуть стати причиною такої поширеної форми захворювання, як остеоартрит.
Серед причин захворювання захворювання, що сприяють розвитку захворювання, можна виділити наявність зайвої ваги, вроджені травми суглобів, хронічні запалення та хвороби нервової системи. На більш детальному рівні аналізу можна підкреслити наявність у більшості хворих на артрит різних порушень, пов’язаних з харчуванням кісток і судинним тонусом. Симетричність, з якою розвивається поразка хворого суглоба при артриті, говорить про його невротичній природі.
Деякі різновиди артритів інфекційного походження мають алергічну природу. Прикладом даного виду захворювань є туберкульозний, дизентерійний і гонорейний, а також неспецифічний поліартрит. Збої у діяльності ендокринної системи при жіночій менопаузі призводять до прогресу ревматоїдного артриту.
Подагра, як правило, формується на базі неправильного харчування, генетичних факторів та наявності зайвої ваги. Ревматоїдна форма захворювання, що розвивається на основі аутоімунного порушення імунітету, що зазвичай стимулюється інфекцією, стресом і перевтомою.
Симптоми
При розвитку більшості різновидів артритів відбувається запалення та пухлина суглоба, який візуально збільшується у розмірі та змінює колір шкіри на багряно-синюшний. Артрити часто характеризуються значними больовими відчуттями, неприродним хрускотом та погіршенням рухливості суглоба, зазвичай з його деформацією. Іноді виявляються й інші ознаки, наприклад, скорочується рухливість суглобів у ранковий час і за відносно тривалої нерухомості.
Артрит, симптоми якого – «сосископодібна» пухлина пальця по всій площі та почервоніння шкіри, може бути ревматоїдним, подагричним або псоріатичним. Іншою поширеною ознакою хвороби є «летюче» запалення суглобів, при якому раптово опухлий суглоб швидко набуває колишньої форми, проте слідом за ним, симптом почергово спостерігається і на інших суглобах. Ревматичний артрит практично не виявляє симптоми, наприклад, почервоніння шкіри в районі припухлості, що ускладнює його лікування. При подагрі почервоніння спостерігається, але супроводжується різким болем.
Одним із значних симптоматичних дефініцій артриту від артрозу можна вважати зменшення (або зникнення) больових відчуттів після розминки суглоба при артритах, тоді як при артрозі біль від рухів лише посилюватиметься. Поєднання тривалого підвищення температури до 37 градусів і вище з пухлиною суглоба може говорити про розвиток ревматоїдного або реактивного артриту, а також, можливо, артриту Бехтерєва. Ці ж різновиди захворювання дуже ймовірні при очевидному тривалому запаленні очей, регулярному «ознобі» або рясному потовиділенні – під час запалення суглобів.
Ускладнені форми артриту
Ускладнені артрити дуже небезпечні, що робить своєчасне виявлення симптомів та грамотну терапію – першорядними завданнями, незважаючи на складність визначення точного різновиду захворювання. Зустрічаються ранні стадії ускладнених артритів та пізні стадії.
Серед ранніх етапів ускладнення можна виділити флегмону, що є нагноєнням без вираженої оболонки, а також панартрит – гостра форма гнійного артриту, яка поєднується із запаленням зв’язкового комплексу суглоба і гноєнням близьких до суглоба тканин.
Ускладнені артрити в пізніх етапах – це надзвичайно небезпечні захворювання, здатні формувати незворотні процеси і терапії, що важко піддаються. Серед пізніх ускладнених форм поширені: остеомієліт, що вражає близькі до суглоба ділянки кістки та сепсис, що є зараженням крові. Також широко зустрічаються контрактура, що веде до стійкого обмеження рухливості суглоба, до втрати його функції і патологічний вивих, у якому суглоб роз’єднується (головка витісняється чи випадає із суглобової сумки).
Артрит у дітей
Діти по суті дуже рухливі і часто вдаряються. Тому на біль у суглобах, що виникає, практично ніхто не звертає уваги. Тим більше, дитині не зрозуміти, що саме болить: забите місце, або ж сама кістка. А досить поширене, що малюк просто боїться йти до лікаря, бо приховує біль. У цьому полягає одна з головних проблем, оскільки можна прогаяти момент розвитку артриту в дітей віком, і не вдасться зупинити його на початковій стадії. А це може бути дуже чревате в майбутньому і завдати багато клопоту здоров’ю.
Тобто, якщо ви бачите чи чуєте, що ваша дитина скаржиться на біль у ліктях, колінах, кисті чи пальцях рук, то, може, варто задуматися про те, що це – дитячий артрит? Особливо це стосується сімей, де є приклади цього захворювання. Не забувайте, артрит може передаватися на генетичному рівні та вражати ще в дитинстві.
Якщо ви не впевнені у своїх висновках, все одно варто відправитися до лікаря та зробити основні аналізи крові та рентген для визначення наявності захворювання. Артрит у дітей дуже потай і плавно протікає, хоча розвиток хвороби відбувається набагато швидше, ніж у дорослих або людей похилого віку. Тому, аналізи крові та рентгенографія допоможе вирішити – чи це дійсно дитячий артрит, чи просто болі на побутовому рівні.
Буває так, що момент із неприємними, болючими відчуттями в суглобах втрачено. Тоді ви можете спостерігати почервоніння ділянок шкіри у тих місцях, де під шкірою знаходяться суглоби. Почервоніння можуть супроводжуватися припухлістю, а так само місце може бути гаряче, ніж решта тіла. Не виключено, що не на цьому етапі у вашої дитини може початися озноб і піднятися температура – так проявляється артрит у дітей на другій стадії.
Саме підвищення температури та припухлості суглобів вважається основним симптомом, але тоді лікування вже набагато складніше і при цьому дитина страждає від постійних болів. Не виключено зниження рухливості суглобів, через що ваша дитина не зможе нормально рухатися, ще й відчуваючи біль.
Дитячий артрит небезпечний сам собою тому, що його складно розпізнати, і ще складніше лікувати. Навіть якщо артрит у вашого малюка був виявлений, багато медикаментів не можуть поєднуватися з його слабким дитячим організмом. Тому лікування вибирається ретельно лікарем, який бере до уваги всі особливості організму дитини.
Реактивний артрит
Реактивний артрит – захворювання суглобів, джерелом якого є інфекційне захворювання, отримане повітряно-краплинним, статевим, кишковим або іншими способами. Причиною є не сама інфекція, а реакція організму на перенесену хворобу, наприклад дифтерію, можна сказати, що це ускладнення після неправильного лікування, яке приносить сумні плоди.
Симптоми реактивного артриту легко пізнавані та визначні в більшості випадків. Однак часто лікування відкладається через дивність появи симптомів, наприклад, не кожна молода людина піде до венеролога через оніміння пальця або раптовий біль у сухожиллі. Запальний процес при реактивному артриті характеризується набряклістю, підвищенням температури, болями, почервонінням. Насправді, інфекція вже встигла проникнути в суглоб і заразити довколишні тканини, тому не варто терпіти недугу — необхідно терміново вирушити до фахівця, інакше хвороба пошириться по всьому опорно-руховому апарату та зневажить вас.
Подагричний артрит
Подагричний артрит або подагра – захворювання суглобів, пов’язане з відкладенням солей сечової кислоти. Найчастіше подагра – це доля чоловіків похилого та старшого віку, через порушення обміну речовин та збою у функціонуванні чоловічих статевих гормонів.
У жінок це захворювання можна спостерігати досить рідко, проте останнім часом вживання жирної та солоної їжі серед прекрасної половини різко збільшилося, що призвело до неминучого зростання рецидивів подагри, крім того прийом ліків від тиску та гормональних засобів, також спровокував значну активність захворювання у жіночої половини. товариства.
Симптоми подагричного артриту виявляються раптово. Можна відчути різкий біль у пальці або окремій частині ноги, до больових синдромів додається різко розпухання запаленого місця і почервоніння до почервоніння або багряного відтінку. Доторкнутися до місця, що раптово потурбувало вам, буде надзвичайно важко – біль нагадає про себе негайно. Однак незабаром біль вщухне, але не варто думати, що це надовго – напад подагричного артриту може повторитися наступної ночі або за кілька годин. Симптоми подагричного артриту можуть бути схожі на деякі інші захворювання, наприклад, артроз. Лише надзвичайна запалення хворого місця скаже досвідченому фахівцю про вірний діагноз. Також існує псевдоподагра-пієлонефрит, де перебіг хвороби відбувається подібним чином, а солі пієлонефритової кислоти схожі на урат натрію. Їх можна розрізнити хіба що під мікроскопом, вони відрізнятимуться будовою та коефіцієнтом заломлення кристалів.
Ревматичний артрит
Ревматичний артрит – це захворювання (запалення) суглобів, причиною якого стала порушена робота імунної системи. Як правило, процес ревматичного артриту починається з потрапляння в організм людини інфекції. Цей прояв ревматизму є одним із найпоширеніших і може мати дуже серйозні наслідки, аж до руйнування суглоба, якщо хвороба буде запущена.
Досить часто можна почути думку, що така проблема як біль у суглобах, пов’язана з ревматичним артритом – це складності людей похилого віку. Але реальність виглядає дещо інакше: насправді ревматичним артритом страждають багато молодих людей віком від 7 до 15 років.
Молодь уразлива для ревматичного артриту з тієї причини, що він розвивається через попадання в організм стрептококової інфекції, для якої вікові фактори значення не мають.
Ревматичний артрит має дуже незвичайний процес розвитку: ті суглоби, які були запалені і деформовані, з часом починають відновлюватися, запалення йде, а деформація зникає. У результаті хворий знову стає здатним нормально ходити.
Але, незважаючи на полегшення в стані, поразка (запалення та деформація) переходить на інші суглоби людини, яка хворіє на ревматичний артрит. Така хвилеподібна симптоматика характерна саме для ревматичного артриту.
Варто відзначити той важливий факт, що динамічна зміна стану суглобів – це яскравий знак ревматизму, що розвивається в організмі. Це, у свою чергу, може призвести до поразки вісцеральних органів, зокрема серця.
Також при цій хворобі даються взнаки ендокардит і кардит.
Під час прогресуючого ревматизму, що супроводжується симптоматикою артриту, що динамічно зміщується, в крові збільшується ШОЕ, з’являється лейкоцитоз, підвищується рівень імуноглобулінів, серомукоїду і фібриногену.
Діагностика
Діагностика артриту проводиться шляхом з’ясування точного характеру клінічної картини, лабораторного (аналізи) та інструментального обстеження ( рентген , УЗД, МРТ та КТ). Щодо молодим, але ефективним методом діагностики є артроскопія, що надає можливість детального огляду порожнини суглоба та аналізу синовіальної рідини. Проте, методів лабораторного чи інструментального аналізу, дають можливість точно визначити різновид артриту, нині, немає.
Лікування
Для лікування вторинних форм захворювання в першу чергу усувають першопричину або, по можливості, нівелюють провокуючу дію основної хвороби. Якщо позасуглобові явища при артриті не спостерігаються, медикаментозну терапію починають з призначення нестероїдних препаратів. До таких засобів відносяться, наприклад, індометацин, ацетилсаліцилова кислота, диклофенак та бруфен, причому лікування тривале і може вестись роками.
Найбільш зачеплені хворобою суглоби лікують введенням у них кортикостероїдів, наприклад, гідрокортизону або тріамцинолону. Кортикостероїдні гормональні препарати призначають дуже обережно і тільки в тих випадках, коли спостерігаються гострі болючі відчуття, які неможливо усунути іншими протизапальними засобами. Якщо спостерігаються гарячкові явища, що супроводжують реактивний артрит, лікування проводять із обов’язковим застосуванням кортикостероїдної терапії, проте прагнуть замінити нестероїдними медикаментами, за першої ж нагоди.
Артрит, лікування якого, із застосуванням зазначених вище засобів, не усуває прогрес хвороби, необхідно лікувати базисними препаратами, наприклад, ауротіопрол (препарат золота, зараз використовується рідко), D-пеніциламін, хлорохін, левамізол. Базисна медикаментозна терапія триває від півроку до кількох років.
При артритах загалом пацієнтам показана комплексна терапія, орієнтована на загальне зміцнення організму та відновлення імунітету (санаторно-курортне лікування). Лікування артриту відмінно доповнюють фізіотерапевтичні процедури (лікувальна гімнастика, масаж), зокрема, відновлення природної рухливості суглобового комплексу.
Як лікувати дитячий артрит?
Щоб розпочати лікування, обов’язково потрібно пройти всі обстеження. Це необхідно для того, щоб лікар прийняв рішення про найкращий спосіб вилікувати артрит у дитини. У ході лікування можуть бути рецидиви, тому потрібно постійно перебувати під наглядом лікарів.
Насамперед, коли вже почалося лікування, наводяться в норму імунні показники. Це робиться для покращення захисту організму дитини від вірусів та підвищення здатності їм протистояти. Коли дитина розвинеться міцний противірусний бар’єр, є надія на те, що хвороба вже не повернеться.
Разом з тим, необхідно прибрати болючі відчуття. Так як болі при дитячому артриті дуже сильні, варто полегшити цей симптом, щоб дитина могла почуватися краще. Тоді й організму із хворобою боротися буде простіше. Тим більше, що біль супроводжується набряком або набряком суглобів. І тому потрібні протизапальні препарати. Але в той же час вони не повинні нести велике навантаження на серце і нирки, тому що в такому юному віці організм не може працювати вкрай злагоджено. Тому, прибирати запалення і знеболювати треба дуже акуратно.
Крім того, у лікування входить пряма атака проблеми, через яку виявилася хвороба. Необхідно усунути головного збудника артриту для того, щоб повністю позбавитися хвороби.
Весь процес дуже довгий та трудомісткий. Для того, щоб лікування просувалося швидше, лікарі часто призначають додаткові методи лікування. Наприклад, це лікувальна фізкультура. Комплекс вправ, що виконуються дитиною, дозволяє зміцнити суглоби. Добре в цьому випадку може допомогти плавання. Якщо у вас в місті є басейн – просто необхідно уточнити у лікаря або тренера, як краще його відвідувати і які вправи краще використовувати, щоб прискорити процес позбавлення від дитячого артриту. Так як під час плавання суглоби рухаються м’якше і зменшується вага тіла, навантаження теж стає менше. Таким чином, одужання станеться набагато швидшим.
Так само, до комплексу лікування може входити фізіотерапія. Прогрівання, стимуляція необхідних ділянок – все це може покращити загальний стан суглобів, і ви отримаєте бажане одужання у найкоротші терміни.
Якщо хвороба відступила, не варто розслаблятися. Продовжуйте вживати вітаміни, імунні препарати та займатися фізкультурою. Поки організм та опорно-руховий апарат зокрема зростає, необхідно підтримувати його в тонусі, щоб уникнути рецидивів та захистити дитину від прояву хвороби у майбутньому.
Дієта при артриті суглобів?
Найголовніший аспект дієти – це білок. Ви повинні отримувати його майже вдвічі більше, ніж здорові люди. Білок захищатиме ваш організм від шкідливого впливу побічних ефектів ліків. А так само зміцнить кістки та хрящову тканину – це необхідно, щоб швидше привести суглоби до норми. Можна сказати, що дієта при артриті ґрунтується на їжі з великою місткістю білків:
- яйця;
- молоко;
- сир;
- масло;
- м’ясо;
- кисломолочні продукти.
Це все потрібно вживати у великих порціях, практично зробити основними стравами.
Зверніть увагу на кількість жиру, яку ви вживаєте. Бажано, щоб у раціоні знаходилися тільки рослинні жири у вигляді оливкової та соняшникової олії. Адже це як із несправним механізмом – йому потрібне змащення. Так і вашим суглобам вона просто потрібна. Тому коли вибираєте дієту при артриті суглобів – уважно враховуйте кількість жирів тваринного походження. Їх надлишок може “забити” і ваш організм, і кровоносні судини. В принципі, дозволено вершкове масло у невеликих кількостях, але тут теж потрібно знати міру.
Головне, чим необхідно буде наповнити свій раціон – це фрукти, ягоди та овочі. Вони наповнені практично всім спектром відомих вітамінів, тому підтримають ваш організм у тонусі та допоможуть швидше одужати. Ви повинні розподілити своє харчування при артриті таким чином, щоб у ваших повсякденних стравах переважала їжа зі свіжих продуктів рослинного походження.
Лікування артриту народними засобами
Внутрішні методи лікування
- Знадобиться лимон і селера, приблизно по 0,5 кг. Переверніть їх у м’ясорубці, потім додайте 500 г меду. Ретельно перемішайте суміш і наполягайте у холодильнику протягом 4-5 днів. Приймайте по одній столовій ложці суміші тричі на день за 15 хвилин до їди. Після того, як приготовлена суміш закінчиться, слід зробити двотижневу перерву, а потім повторити курс.
- Відваріть картоплю в мундирі, потім ретельно розімніть її в тій же воді, в якій він варився. Нехай добре відстоюється. На дні залишиться крохмаль, вам же потрібно злити відвар, що відстоявся, його слід приймати три рази на день по 1/3 склянки.
- Рекомендується протягом тривалого часу випивати по склянці морквяного соку щодня.
- Залийте столову ложку подрібненого сухого звіробою склянкою окропу, наполягайте протягом півгодини. Слід вживати по столовій ложці 3-4 рази на день.
- Дуже ефективний при болі в суглобах відвар лаврового листа, його слід пити по дві-три склянки тричі на день.
- Дві столові ложки сухого подрібненого будяка залити 0,5 літра води і кип’ятити протягом 10 хвилин, потім процідіть. Приймати по одній чайній ложці 2-3 десь у день.
- Звичайний часник також може полегшити біль у суглобах. Очистіть і дрібно наріжте 5 головок часнику, залийте 0, 5 горілки і протягом 10 днів наполягайте у темряві. Слід випивати по чайній ложці настоянки перед кожним їдою. Якщо настойка виявилася для вас занадто міцною, можна розвести дозу трьома столовими ложками кип’яченої води. З цим рецептом варто бути обережним, якщо у вас є виразка, гастрит чи інші проблеми зі шлунком.
- Перетріть на терці три головки часнику, додайте туди сік, вичавлений з десяти лимонів і чайну ложку подрібненого хрону. Наполягайте суміш у теплому та темному місці протягом трьох тижнів. Вранці та ввечері потрібно випивати склянку води, в яку додано чайну ложку суміші, приймати доти, доки не закінчиться настоянка.
- На склянку води додайте чайну ложку яблучного оцту та випивайте перед їжею. У тому випадку, якщо у вас є проблеми зі шлунком, кількість оцту необхідно зменшити вдвічі. Курс триває протягом 2-4 тижнів.
- Можна також розбавляти яблучний оцет водою і додавати мед – на склянку води дві чайні ложки меду та дві чайні ложки яблучного оцту. Приймати по дві чайні ложки тричі на день за півгодини до їди. Курс триває місяць, потім – 20 днів перерва та повторення. Проводити таку процедуру потрібно тричі на рік.
Зовнішні методи лікування
- 100 г прополісу залийте 100 г рослинної олії. Протягом півгодини нагрівайте на водяній бані, постійно помішуйте, доки прополіс повністю не розчиниться в маслі. Мазь, що вийшла, охолодіть, і втирайте в хворий суглоб.
- Ретельно просушіть кісточки від вишні та подрібніть на порошок. Змішайте з водою або олією до кашоподібного стану та використовуйте для натирання суглобів.
- Курячий жовток, чайну ложку яблучного оцту та чайну ложку скипидару ретельно змішайте та наносите на хворі суглоби щодня перед сном.
- Необхідно змішати 200 г солі і 100 г сухої гірчиці. Змішайте з гасом до консистенції густої сметани і втирайте так, щоб мазь повністю ввібралася, а шкіра при цьому залишилася сухою.
- Вам знадобиться редька, ріпа та хрін, всього по 100 грам, перетріть у кашку, ретельно змішайте і цією сумішшю натирайте суглоби, з неї зробіть компрес. Курс продовжується тиждень, суміш потрібно готувати безпосередньо перед застосуванням.
- Добре допомагає при болю в суглобі докладання до нього свіжого листя хрону.
- Змішайте по 100 грам горілки та скипидару, додайте 3 столові ложки рослинної олії. У цій суміші потрібно змочити марлю, віджати і обернути їй уражений суглоб, поверх замотайте поліетиленом або харчовою плівкою та вовняною хусткою. Компрес залишайте на всю ніч, тривалість курсу – тиждень.
Рекомендують також систематично приймати нетривалі ванни з англійською сіллю – на ванну потрібна чашка солі, лежати в ній потрібно близько півгодини. Можна протягом 10 хвилин прокип’ятити у воді два кілограми свіжих висівок, відвар злити у ванну та додати морської солі для більшого ефекту.
Кожна людина, яка страждає від постійного виснажливого болю в суглобах, повинна знати, як лікувати артрит народними засобами.
Важливо пам’ятати, що позитивного результату можна досягти тільки в тому випадку, якщо мати терпіння і виконувати всі рекомендації. Запорука успіху – сукупність двох найважливіших пунктів: комплексності та системності. Якщо в рецепті зазначено, що курс лікування триває двадцять днів – отже, приймати настоянку або робити компрес необхідно саме протягом такого часу, не більше і не менше. Не забувайте консультуватися зі своїм лікарем, тоді традиційна медицина в поєднанні з траволікуванням дасть відчутні результати. Навіть при тривалій ремісії необхідно повторювати лікування міжсезоння і при застуді. Зважайте на те, що народні засоби, як і будь-які ліки, мають свої протипоказання та побічні ефекти, які ви не зможете передбачити самостійно, адже все залежить від ваших індивідуальних особливостей. У різних довідниках з фітотерапії можна легко знайти інформацію про протипоказання тієї чи іншої рослини, що входить до складу лікувальної суміші. Пам’ятайте і про алергійну реакцію, яка теж може проявитися на будь-якому з компонентів засобів народного лікування. Зважайте на всі ці нюанси, і позитивний результат не змусить довго чекати!
Наші лікарі
Шопук Віктор Миколайович
Ортопед-травматолог
Ми Вам зателефонуємо найближчим часом
Брус Роман Богданович
Ортопед-травматолог