Гнучка сигмоїдоскопія — це обстеження, яке використовується для оцінки нижньої частини товстого кишечника (товстої кишки). Під час гнучкої сигмоїдоскопії тонка гнучка трубка (сигмоїдоскоп) вставляється в пряму кишку.
Маленька відеокамера на кінчику трубки дозволяє лікарю оглянути внутрішню частину прямої кишки, сигмовидної кишки та більшу частину низхідної кишки — приблизно 50 сантиметрів товстого кишечника. Якщо необхідно, зразки тканин (біопсії) можна взяти під час гнучкої сигмоїдоскопії.
Гнучка сигмоїдоскопія не дозволяє лікарю побачити всю товсту кишку. У результаті гнучка сигмоїдоскопія сама по собі не може виявити рак або невеликі скупчення клітин, які можуть перерости в рак (поліпи) в товстій кишці.
Для чого це робиться
Ваш лікар може порекомендувати гнучку сигмоїдоскопію, щоб:
-
-
- Дослідіть кишкові ознаки та симптоми. Гнучка сигмоїдоскопія може допомогти вашому лікарю дослідити можливі причини болю в животі, ректальної кровотечі, змін у звичках випорожнення, хронічної діареї та інших кишкових проблем.
- Скринінг на рак товстої кишки. Якщо вам 50 років і більше, і у вас немає інших факторів ризику раку товстої кишки, окрім віку, що ставить вас у групу середнього ризику, ваш лікар може рекомендувати гнучку сигмоїдоскопію кожні п’ять років для скринінгу раку товстої кишки.
- Сигмоїдоскопія є одним із варіантів скринінгу раку товстої кишки, але є й інші варіанти, які дозволяють лікареві оглянути всю товсту кишку, наприклад колоноскопія. Поговоріть зі своїм лікарем про ваші варіанти.
-
Сигмоїдоскопії іноді можна надавати перевагу перед колоноскопією, оскільки підготовка до сигмоїдоскопії та сам аналіз можуть займати менше часу. Крім того, анестетик часто не потрібен. Існує нижчий ризик прямої шкоди, наприклад, розрив стінки товстої або прямої кишки (перфорація) при сигмоїдоскопії порівняно з колоноскопією.
Ризики
Гнучка сигмоїдоскопія становить мало ризиків. У рідкісних випадках ускладнення гнучкої сигмоїдоскопії можуть включати:
-
-
- кровотеча з місця, де був взятий зразок тканини;
- перфорація.
-
Як готуватися
Перед обстеженням за допомогою гнучкої сигмоїдоскопії вам потрібно буде спорожнити товсту кишку. Будь-який залишок у товстій кишці може закривати огляд товстої та прямої кишки під час обстеження.
Щоб спорожнити товсту кишку, уважно дотримуйтеся вказівок лікаря. Вас можуть попросити:
-
-
- За день до іспиту дотримуйтеся спеціальної дієти. Ваш лікар може попросити вас не їсти за день до обстеження. Напої можна обмежити прозорою рідиною — простою водою, бульйоном, газованими напоями, а також чаєм і кавою без молока або вершків. Вас можуть попросити нічого не їсти і не пити після півночі ввечері перед іспитом.
- Прийміть проносне ввечері перед обстеженням. Якщо ваш лікар попросить вас прийняти проносне, воно буде у формі таблеток або рідини.
- Використовуйте набір для клізми. Щоб спорожнити товсту кишку, вам потрібно буде використовувати безрецептурний набір для клізми — як правило, за кілька годин до обстеження. Вас можуть попросити зробити дві клізми.
- Відкоригуйте ліки. Нагадайте своєму лікарю про свої ліки принаймні за тиждень до обстеження — особливо якщо у вас діабет, якщо ви приймаєте ліки чи добавки, що містять залізо, або якщо ви приймаєте аспірин чи інші засоби для розрідження крові. Вам може знадобитися скорегувати дозування або тимчасово припинити прийом ліків.
-
Що ви можете очікувати
Під час іспиту
Ви почнете обстеження, лежачи на оглядовому столі на лівому боці, зазвичай з підтягнутими колінами до живота. Лікар введе сигмоїдоскоп у вашу пряму кишку.
Сигмоїдоскоп містить світло і трубку, які дозволяють лікарю подавати повітря в товсту кишку. Повітря розширює товсту кишку, що забезпечує кращий огляд слизової оболонки товстої кишки. Коли приціл пересувається або вводиться повітря, ви можете відчути спазми в животі або бажання спорожнити кишечник.
На кінці сигмоїдоскопа також є крихітна відеокамера. Камера надсилає зображення на зовнішній монітор, щоб лікар міг вивчити внутрішню частину товстої кишки. Лікар також може вводити інструменти через приціл для взяття зразків тканин.
Гнучка сигмоїдоскопія зазвичай займає близько 15 хвилин. Це може потребувати трохи більше часу, якщо взято біопсію. Заспокійливі та знеболюючі препарати зазвичай не потрібні. Якщо буде виявлено поліп, ваш лікар, ймовірно, порекомендує повну колоноскопію, щоб оглянути всю товсту кишку, оскільки інші поліпи можуть бути присутніми вище в товстій кишці.
Після іспиту
Після обстеження у вас може виникнути легкий дискомфорт у животі. Ви можете відчути здуття або гази впродовж кількох годин, коли ви очищаєте повітря з товстої кишки. Ходьба може допомогти полегшити будь-який дискомфорт. Ви повинні мати змогу негайно повернутися до звичного раціону та діяльності.
Ви також можете помітити невелику кількість крові під час першого випорожнення після обстеження, що зазвичай не є приводом для тривоги. Зверніться до свого лікаря, якщо у вас продовжується виділення крові або тромбів, або якщо у вас постійний біль у животі чи температура 37,8 C або вище.
Результати
Ваш лікар перегляне результати гнучкої сигмоїдоскопії та поділиться ними з вами.
Негативний результат. Результати гнучкої сигмоїдоскопії вважаються негативними, якщо лікар не виявив жодних відхилень у товстій кишці. Якщо у вас середній ризик раку товстої кишки — у вас немає факторів ризику раку товстої кишки, окрім віку — ваш лікар може порекомендувати почекати п’ять років перед повторним обстеженням.
Позитивний результат. Результати гнучкої сигмоїдоскопії вважаються позитивними, якщо лікар виявляє поліпи або аномальну тканину в товстій кишці. Залежно від результатів, вам може знадобитися додаткове обстеження, наприклад колоноскопія, щоб можна було більш ретельно дослідити будь-які аномалії, зробити біопсію або видалити. Під час колоноскопії ваш лікар також може перевірити всю товсту кишку на наявність інших аномалій.
Скільки товстої та прямої кишки можна переглянути під час гнучкої сигмоїдоскопії, залежить від анатомії товстої кишки та успішності підготовки товстої кишки. Якщо ваш лікар занепокоєний якістю огляду через скопію, він або вона може порекомендувати повторне обстеження за допомогою гнучкої сигмоїдоскопії або інший скринінгове дослідження.