Чоловічий гіпогонадизм

Чоловічий гіпогонадизм у Bodro clinic у Нововолинську

Ми Вам зателефонуємо найближчим часом

Чоловічий гіпогонадизм

Чоловічий гіпогонадизм – це стан, при якому організм не виробляє достатню кількість гормону, який відіграє ключову роль у зростанні та розвитку чоловічої статі під час статевого дозрівання (тестостерон) або достатньої кількості сперми або обох.

Поліклініка – це місце куди можна звернутись по будь-якому запитанню пов’язаному зі здоров’ям.

Приватна – це тоді, коли конкретна людина за щось відповідає. Відповідає ім’ям і репутацією. Саме тому в нашій приватній поліклініці ви знайдете людей, які роблять свою роботу так, як би вони це зробили своїй мамі. І саме тому ви можете звернутись до нас тоді коли ви цього дійсно потребуєте.

Конфіденційна контактна форма

Заполните поле
Заполните поле
Заполните поле

Наші лікарі

Мостовий Сергій Володимирович
Мостовий Сергій Володимирович

Уролог, дитячий уролог, сексопатолог

Симптоми

Гіпогонадизм може початися під час внутрішньоутробного розвитку, до статевого дозрівання або в зрілому віці. Ознаки та симптоми залежать від того, коли розвивається стан.

Розвиток плода

Якщо організм не виробляє достатню кількість тестостерону під час внутрішньоутробного розвитку, результатом може бути порушення росту зовнішніх статевих органів. Залежно від того, коли розвивається гіпогонадизм та скільки тестостерону, дитина, генетично чоловіча, може народитися із:

  • Жіночими геніталіями
  • Геніталіями, які не є ні чітко чоловічими, ні чітко жіночими (неоднозначні геніталії)
  • Нерозвинені чоловічі статеві органи

Статеве дозрівання

Гіпогонадизм у чоловіків може затримати статеве дозрівання, або викликати неповне  дозрывання, або відсутність нормального розвитку.

Це може перешкоджати:

  • Розвитку м’язевої маси
  • Поглиблення голосу
  • Зростання волосся та тілі
  • Зростання статевого члена і яєчок
  • І це може спричинити:
  • Надмірний ріст рук і ніг стосовно тулуба (акромегалія)
  • Збільшення грудних залоз (гінекомастія)

Дорослий вік

У дорослих чоловіків гіпогонадизм може змінити певні чоловічі фізіологічні характеристики і погіршити нормальну репродуктивну функцію.

Ранні ознаки та симптоми можуть включати:

  • Зниження сексуального потягу
  • Астенія
  • Депресія
  • З часом у чоловіків з гіпогонадизмом можуть розвиватися:
  • Еректильна дисфункція
  • Безпліддя
  • Затримку росту волосся на обличчі та тілі
  • Зменшення м’язевої маси
  • Збільшення грудних залоз (гінекомастія)
  • Зменшення щільності кісткової тканини (остеопороз)
  • Виражений гіпогонадизм також може викликати психічні та емоційні зміни. У міру зниження тестостерону у деяких чоловіків є симптоми, схожі на симптоми менопаузи у жінок.

Сюди можна віднести:

  • Складність зосередження
  • Приливи жару

Ми Вам зателефонуємо найближчим часом

ЧОЛОВІЧИЙ ГІПОГОНАДИЗМ

Коли звернутися до лікаря

Зверніться до лікаря, якщо у вас є симптоми чоловічого гіпогонадизму.

Причини

Чоловічий гіпогонадизм означає, що яєчка не виробляють достатню кількість чоловічого статевого гормону тестостерону. Існує два основних типи гіпогонадизму:

Первинний. Цей тип гіпогонадизму – також відомий як первинна недостатність яєчок – походить від проблеми в яєчках.

Вторинні. Цей тип гіпогонадизму вказує на проблеми в гіпоталамусі або гіпофізі – частинах мозку, які сигналізують яєчкам про тестостерон. Гіпоталамус виробляє гонадотропін-вивільняючий гормон, який сигналізує гіпофізу, щоб виробляти фолікулостимулюючий гормон (ФСГ) та лютеїнізуючий гормон (ЛГ). Потім лютеїнізуючий гормон сигналізує яєчкам виробляти тестостерон.

Будь-який тип гіпогонадизму може бути вродженим або набутим, наприклад, в результаті травми чи інфекції. Часом первинний та вторинний гіпогонадизм трапляються разом.

Первинний гіпогонадизм

До поширених причин первинного гіпогонадизму належать:

Синдром Клайнфельтера. Цей стан є наслідком вродженої аномалії статевих хромосом, X і Y. Чоловік, як правило, має одну Х та одну Y-хромосому. При синдромі Клайнфельтера крім однієї Y-хромосоми присутні дві або більше Х-хромосоми.

Y-хромосома містить генетичний матеріал, який визначає стать дитини та пов’язаний з цим розвиток. Додаткова Х-хромосома, яка виникає при синдромі Клайнфельтера, викликає аномальний розвиток яєчок, що, в свою чергу, призводить до недостатнього вироблення тестостерону.

Неопущені яєчка (крипторхізм). Перед народженням, яєчка розвиваються в черевній порожнині, в ділянці нижнього полюсу нирки, і нормально переміщуються вниз на своє постійне місце в мошонку. Іноді одне або обидва яєчка не опускаються при народженні.

Цей стан часто виправляється протягом перших кількох років життя без лікування. Якщо її не виправити в ранньому дитинстві, це може призвести до не достатнього розвитку яєчок і зниження вироблення тестостерону.

Запалення яєчок, яке викликане епідпаротитною інфекцією (,,свинка’’). Інфекція паротиту, пов’язана з яєчками, яка виникає в підлітковому або дорослому віці, може пошкодити яєчка, впливаючи на функцію яєчок і вироблення тестостерону.

Гемохроматоз. Занадто багато заліза в крові може спричинити недостатність яєчок або дисфункцію гіпофіза, що впливає на вироблення тестостерону.

Травма яєчок. Оскільки вони знаходяться за межами живота, яєчка схильні до травм. Пошкодження нормально розвинених яєчок може викликати гіпогонадизм. Пошкодження одного яєчка може не погіршити загальну продукцію тестостерону.

Лікування раку. Хіміотерапія або променева терапія для лікування раку може перешкоджати виробленню тестостерону та сперми. Наслідки обох методів лікування часто носять тимчасовий характер, але можливе постійне безпліддя.

Хоча багато чоловіків повертають свою фертильність протягом декількох місяців після лікування, збереження сперми перед початком терапії раку є варіантом для чоловіків.

Ми Вам зателефонуємо найближчим часом

Вторинний гіпогонадизм

При вторинному гіпогонадизмі яєчка в нормі, але не працюють належним чином через проблеми з гіпофізом або гіпоталамусом.

Ряд умов може спричинити вторинний гіпогонадизм, включаючи:

Синдром Калмана. Це аномальний розвиток області головного мозку, який контролює секрецію гормонів гіпофіза (гіпоталамус). Ця аномалія також може впливати на здатність до нюху (аносмія) і викликати сліпоту червоно-зеленого кольору.

Патологія гіпофіза. Аномалія гіпофіза може погіршити викид гормонів з гіпофіза до яєчок, впливаючи на нормальну продукцію тестостерону. Пухлина гіпофіза або інший тип пухлини мозку, розташований поблизу гіпофіза, може спричинити недостатність тестостерону або інших гормонів.

Також лікування пухлини мозку, наприклад хірургія або променева терапія, може впливати на гіпофіз і викликати гіпогонадизм.

Запальні захворювання. Деякі запальні захворювання, такі як саркоїдоз, гістіоцитоз та туберкульоз, можуть вражати гіпоталамус та гіпофіз і таким чином можуть впливати на вироблення тестостерону.

ВІЛ/СНІД. ВІЛ / СНІД може спричинити низький рівень тестостерону, впливаючи на гіпоталамус, гіпофіз та яєчки.

Ліки. Застосування певних препаратів, таких як опіатні знеболюючі та деякі гормони, може вплинути на вироблення тестостерону.

Ожиріння. Надмірна вага у будь-якому віці може бути пов’язаний з гіпогонадизмом.

Нормальне старіння. З віком чоловіків спостерігається повільне, прогресуюче зниження вироблення тестостерону.

Фактори ризику

До факторів ризику гіпогонадизму належать:

  • ВІЛ / СНІД
  • Попередня хіміотерапія або променева терапія
  • Старіння
  • Ожиріння
  • Неправильне харчування

Ускладнення

Ускладнення нелікованого гіпогонадизму відрізняються залежно від того, коли він розвивається – під час розвитку плода, статевого дозрівання або дорослого віку.

Ускладнення можуть включати:

  • Аномалії геніталій
  • Гінекомастія
  • Безпліддя
  • Еректильна дисфункція
  • Остеопороз

Діагностика

Раннє виявлення у хлопчиків може допомогти запобігти проблемам із затримкою статевого дозрівання. Рання діагностика та лікування у чоловіків попереджають  остеопороз та інші супутні стани.

Ваш лікар проведе огляд і відмітить, чи відповідає ваш статевий розвиток, наприклад, волосся на лобку, м’язова маса та розмір яєчок.

Якщо у вас є ознаки або симптоми гіпогонадизму, ваш лікар перевірить рівень тестостерону в крові. Оскільки рівень тестостерону різниться і, як правило, найвищий вранці, аналіз крові, як правило, проводиться рано вранці, до 10 години ранку.

Якщо тести підтверджують, що у вас низький рівень тестостерону, подальше тестування може визначити, чи є порушенням яєчок або порушенням гіпофіза.

Ці дослідження можуть включати:

  • Аналіз крові на інші  гормони
  • Аналіз сперми
  • Візуалізація гіпофіза
  • Генетичні дослідження
  • Біопсія яєчок

Лікування дорослих чоловіків

Чоловічий гіпогонадизм зазвичай лікується заміною тестостерону, щоб повернути рівень тестостерону в норму. Тестостерон може допомогти протистояти ознакам і симптомам чоловічого гіпогонадизму, таких як зниження сексуального потягу, втомлюваності, зниження волосистості на тілі, втрати м’язової маси та щільності кісток.

Для чоловіків похилого віку, у яких низький рівень тестостерону та ознаки та симптоми гіпогонадизму через старіння, переваги заміщення тестостерону менш очевидні.

Види замісної терапії тестостероном

Пероральні препарати, зокрема тестостерону ундеканоат , який поглинається лімфатичною системою. Це може уникнути проблем з печінкою, які спостерігаються при інших оральних формах тестостерону.

Гель. Є кілька гелів і розчинів, які мають різні способи їх застосування. Залежно від марки, ви втираєте тестостерон у шкіру на верхній частині руки або плечі (AndroGel, Testim, Vogelxo) або наносите на передню і внутрішню частину стегна (Fortesta).

Ваше тіло поглинає тестостерон через шкіру. Не приймайте гель і не купайтеся кілька годин після нанесення гелю, щоб бути впевненим, що він вбирається.

Побічні ефекти включають подразнення шкіри та можливість передачі ліків іншій людині. Уникайте контакту «шкіра-шкіра» до повного висихання гелю або покрийте область після нанесення.

Ін’єкція Ципіонат тестостерону (Депо-Тестостерон) та енантат тестостерону вводяться в м’яз або під шкіру. Ваші симптоми можуть коливатися між дозами залежно від частоти ін’єкцій.

Тестостерон ундеканоат (Aveed) вводиться шляхом глибокої внутрішньом’язової ін’єкції, як правило, кожні 10 тижнів.

Патч. Пластир, що містить тестостерон (Андродерм), наноситься щовечора на стегна або тулуб. Можливий побічний ефект – сильна шкірна реакція.

Десна і щока. Невелика речовина, що нагадує шпаклівку, наноситься на яснах або щоки.

Цей продукт, що приймається тричі на день, прилипає до вашої жирової клітковини і дозволяє всмоктувати тестостерон у кров. Це може викликати роздратування ясен.

Назальний. Цей тестостероновий гель (Natesto) можна вводити через ніздрі. Цей варіант зменшує ризик того, що ліки будуть передані іншій людині через контакт зі шкірою. Тестостерон, що доставляється назально, необхідно застосовувати двічі в кожну ніздрю, тричі на день, що може бути незручним, ніж інші способи введення.

Імплантаційні гранули. Гранули, що містять тестостерон (Testopel), хірургічно імплантуються під шкіру кожні три-шість місяців. Для цього потрібен розріз.

Тестостеронова терапія несе різні ризики, включаючи:

  • Збільшене вироблення еритроцитів
  • Прищі
  • Збільшені грудей
  • Порушення сну
  • Збільшення простати
  • Зменшення продукції сперми

Лікування безпліддя внаслідок гіпогонадизму

Якщо проблема з гіпофізом є причиною, можуть бути призначені гормони гіпофіза для стимулювання вироблення сперми та відновлення фертильності. Пухлина гіпофіза може вимагати хірургічного видалення, медикаментозного лікування, опромінення.

Часто не існує ефективного лікування для відновлення фертильності у людини з первинним гіпогонадизмом, тому використовують допоміжні репродуктивні технології (ДРТ). Ці технології охоплюють різноманітні методики, розроблені для допомоги парам, які не змогли зачати.

Лікування для хлопчиків

Лікування затримки статевого дозрівання у хлопчиків залежить від основної причини. Три-шість місяців прийому тестостерону, що вводиться у вигляді ін’єкцій, може стимулювати статеве дозрівання та розвиток вторинних статевих ознак, таких як збільшення м’язової маси, ріст волосся на бороді та лобку та зростання статевого члена.

Справа та підтримка

Наявність чоловічого гіпогонадизму може вплинути на вашу будову тіла і, можливо, на ваші стосунки. Поговоріть зі своїм лікарем про те, як можна зменшити тривогу та стрес, які часто супроводжують ці стани. Багато чоловіків виграють від психологічних або сімейних консультацій.

Підготовка до зустрічі з лікарем

Ось деякі відомості, які допоможуть вам підготуватися до зустрічі.

Що ти можеш зробити

Складіть список:

Ваші симптоми, включаючи будь-які, які можуть здатися не пов’язаними з причиною, з якої ви запланували консультацію, і коли вони почалися

Основна особиста інформація, включаючи будь-які великі стреси, останні зміни в житті та історію дитячих хвороб чи операцій

Всі ліки, вітаміни або інші добавки, які ви приймаєте, включаючи дози

Питання, які потрібно задати лікареві

Що стосується чоловічого гіпогонадизму, деякі питання, які слід задати лікареві, включають:

  • Яка найімовірніша причина моїх симптомів?
  • Чи є інші можливі причини моїх симптомів?
  • Які тести мені потрібні?
  • Чи мій стан, ймовірно, тимчасовий чи хронічний?
  • Які методи лікування доступні?
  • У мене інші стани здоров’я. Як я можу найкраще керувати ними разом?
  • Чи є обмеження, яких мені потрібно дотримуватися?

Ми Вам зателефонуємо найближчим часом

крижаговський сергій

Ми Вам зателефонуємо найближчим часом

Жодних черг

Не потрібно навіть виходити з дому

Після запису ви отримаєте підтвердження на телефон

онлайн запись бодро клиник
Меню