УЗД селезінки відноситься до ряду діагностичних процедур. Воно спрямоване на виявлення патологій, що виявляються зміненими розмірами, наявністю дифузних і локальних змін, присутністю різних новоутворень, які представляються кістами, пухлинами. Цей метод рекомендується пройти всім хворим, які страждають патологіями печінки, при травмуванні селезінки, порушення кровотворної, лімфатичної системи.
УЗД селезінки проводиться при деякій дисфункції органів, які проявляються в його збільшенні. Нормальне його розташування – це під лівою області підребер’я. Збільшена селезінка виходить за межі ребер. Якщо є які-небудь патології кровоносної системи, то вона серйозно збільшується у своєму розмірі, обсязі. Діагностування ультразвуком обов’язково призначається при дослідженні людини, хворого на цироз. Так як в цьому випадку відбувається ураження селезінки, підшлункової залози, серця, страждають нирки.
До того ж показанням для дослідження відноситься наявність:
-
-
- аномального розвитку органу. Це може бути його недорозвинення, подвоєння, блукаюча селезінка;
лейкозу; - інфекційних захворювань, такі як сифіліс, сепсис;
- портальної гіпертензії;
- підозр на злоякісні новоутворення, такі як лімфома, саркома;
- поразок селезінки метастазуванням.
- аномального розвитку органу. Це може бути його недорозвинення, подвоєння, блукаюча селезінка;
-
УЗД селезінки обов’язково призначають при наявності травм області черевної порожнини, наприклад, при ударах, ударах. В результаті цього виникає розрив органу. У селезінки є густа судинна сітка, яка при будь-яких пошкодженнях може лопнути. Особливо небезпечним станом є травмування зі збереженою капсулою. В результаті сильного закінчення крові проводиться розтягування капсули з подальшим її розривом. Із-за чого відбувається інтенсивна крововтрата.
У цьому випадку ультразвукове дослідження дозволяє виявити не видне, небезпечне для життя ушкодження.
Підготовка
Якщо УЗД селезінки не проводиться в екстрених випадках, то до дослідження необхідно підготуватися. Підготовка до процедури має на меті зниження газоутворення в кишечнику. Це умова допоможе отримати максимально точні результати. Якщо не проводиться підготовка до процедури, то кишкові петлі призводять до утруднення візуалізації. Підготовчі заходи зазвичай починають за 3 дні до процедури. Насамперед вони направляються на коригування харчування.
У підготовчий період необхідно відмовитися від раціону, підвищує газоутворення в кишечнику:
-
-
- бобових;
- свіжої випічки;
- солодощів;
- свіжих овочів, фруктів;
- газованих напоїв;
- міцного чаю;
- алкоголю;
- кава.
-
Крім раціону, необхідно звернути увагу на дробовий прийом їжі. Їсти слід маленькими порціями не менше 6 разів на день. Це умова допоможе повного переварювання їжі. Причому останній раз їжу дозволяється прийняти за 9 годин до процедури. Напередодні обстеження для того, щоб поглинути з кишечника зайві гази потрібно прийняти активоване вугілля, Еспумізан, Фільтрум. Якщо процедуру підлягає провести пацієнту, який страждає від цукрового діабету, то вранці йому дозволено склянку чаю з сухариком.
Коли досліджуваний страждає від хронічних запорів, то йому напередодні слід вжити м’яке проносне засіб, приготований на основі рослинних препаратів. Можна зробити очисну клізму. Забороняється смоктати цукерки, жувати гумку. Так як це може змінити результат. Необхідно не палити перед діагностикою протягом 2 годин, оскільки нікотин негативно вплине на діагностування.
Проведення процедури
Процедуру роблять у положенні лежачи. Пацієнту на черевну порожнину наноситься ультразвукової гель, який зменшує повітрообмін між датчиком і шкірним покривом, тим самим полегшуючи його ковзання. Якщо є труднощі візуалізації, то обстежуваного просять змінити розташування тіла, повернутися на правий бік. Під час сканування хворому необхідно провести глибокий вдих. Якщо ж з якихось причин немає можливості зміни розташування тіла, то дослідження проводять за допомогою міжреберного простору. Зазвичай тривалість процедури не перевищує 15 хвилин.
Розшифровка
Під час дослідження ультразвуком лікарем звертається увага на форму, розмір селезінки, її місце розташування, оцінюється щільність тканини, який стан кровоносних судин, що постачають орган. Часто в ході діагностики відбувається перегляд лімфовузлів, розташованих в селезінкових воротах.
Патології, визначувані по УЗД
Спираючись на отриманий у ході дослідження результат, лікар визначає вид патології. Зазвичай діагностика показує:
-
-
- розриви органу, на що вказує наявність рідини, накопиченої в черевній порожнині, нечіткість контурів;
- лейкозная інфільтрація, що виявляється за збільшеною в розмірах селезінці, опуклим контурах, загостреним краях, опухлим лімфовузлів, ущільненої паринхеме;
- абсцеси, переглядаються гипоэхогенной структурою;
- кісти, що проявляються овальними утвореннями, які мають нерівні краї;
- інфаркт визначається як ущільнена зона тканини;
- гематоми, визначаються змішаною эхоструктурой і незграбними контурами.
-
Ультразвукове діагностування дозволяє візуалізувати форму, розміри селезінки. Крім того, з його допомогою можна визначити наявність новоутворень, їх структуру. Якщо є необхідність, то в ході процедури лікар може провести одночасне дослідження інших органів, наприклад, жовчного міхура. Оскільки їх аномальна будова відразу ж впадає в очі.
Наші лікарі

Клєшанцова Анастасія Володимирівна
Сімейний лікар, спеціаліст із УЗД