УЗД тазостегнового суглоба використовує звукові хвилі для отримання зображень м’язів, сухожилля, зв’язок, суглобів, кісток та м’яких тканин стегна. Він використовується для діагностики аномалій і може використовуватися у немовлят для перевірки розвитку дисплазії тазостегнового суглоба. Ультразвук безпечний, неінвазивний і не використовує іонізуючого випромінювання.
Що таке УЗД тазостегнового суглоба?
Ультразвукові зображення кульшового суглоба дозволяють отримати зображення м’язів, сухожилля, зв’язок, суглобів, кісток і м’яких тканин стегна. У немовлят стегно (яке має кулясту форму) складається здебільшого з хряща, яке також легко розпізнається на УЗД.
Ультразвукове дослідження – це неінвазивне медичне обстеження, яке допомагає лікарям діагностувати та лікувати захворювання. Це безпечно та безболісно. УЗД створює зображення внутрішньої частини тіла за допомогою звукових хвиль. Ультразвукове дослідження також називають сонографією. Комп’ютер використовує ці звукові хвилі для створення зображення. Ультразвукові дослідження не використовують радіацію (рентгенівські промені). Ультразвук захоплює зображення в реальному часі та може показати структуру і рух внутрішніх органів тіла. На зображеннях також може бути видно, як кров тече кровоносними судинами.
Для чого проводять таке обстеження?
Ультразвукові зображення тазостегнового (кульшового) суглоба зазвичай використовуються для оцінки:
- аномалії м’язів, такі як розриви та набряку м’яких тканин;
- сторонні тіла, кровотечі, інфекції чи інші види скупчень рідини;
- доброякісні та злоякісні пухлини м’яких тканин;
- ранні зміни артриту.
УЗД можна використовувати для перевірки тазостегнових суглобів немовлят на наявність дисплазії тазостегнового суглоба, що являє собою вроджену неповноцінність суглоба, обумовлену його неправильним розвитком, яка може призвести до підвивиху або вивиху головки стегнової кістки — до «вродженого вивиху стегна». Таке обстеження рекомендують проводити дітям приблизно до шестимісячного віку.
Як мені підготуватись?
Ця процедура практично не потребує спеціальної підготовки. Залиште прикраси вдома та одягніть вільний зручний одяг.
Ультразвукові дослідження дуже чутливі до руху, тому активна або стривожена дитина може подовжити процес обстеження. Можна взяти з собою маленьку іграшку, щоб відволікти та забавити дитину. Варто нагодувати дитину безпосередньо перед обстеженням. Також можна давати дитині соску або годувати з пляшечки під час обстеження. Під час процедури, перебувайте поруч немовляти, коли дитинка бачитиме вас і чутиме ваш голос, це допоможе їй почуватися в безпеці.
Як виглядає обладнання?
Ультразвукові апарати складаються з комп’ютерної консолі, відеомонітора та прикріпленого датчика. У деяких обстеженнях можуть використовуватись різні датчики (з різними можливостями) під час одного дослідження. Лікар наносить невелику кількість гелю на досліджувану область та поміщає туди датчик. Гель дозволяє звуковим хвилям проходити вперед і назад між датчиком і областю, що досліджується. Ультразвукове зображення одразу видно на відеомоніторі. Комп’ютер створює зображення на основі гучності (амплітуди), висоти тону (частоти) та часу, що потрібне ультразвуковому сигналу для повернення до датчика. Він також враховує, через який тип структури тіла та/або тканини проходить звук.
Як проводиться процедура?
Для більшості ультразвукових досліджень кульшового суглоба як у дорослих, так і дітей вас попросять лягти на кушетку на спину або бік, нанесуть спеціальний гель на водній основі на досліджувану ділянку тіла. Гель допоможе датчику встановити необхідний контакт із тілом. Він також усуває повітряні кишені між датчиком та шкірою, які можуть перешкоджати проникненню звукових хвиль у ваше тіло. Лікар УЗД водить датчиком по тілу і переміщує його вперед і назад по області, що досліджується, поки не будуть отримані потрібні зображення.
Дискомфорту від натиску датчиком по ділянці, що досліджується, зазвичай немає. Однак, якщо область є чутливою, ви можете відчути невеликий біль від датчика.
Після того, як візуалізація буде завершена, лікар зітре з шкіри прозорий ультразвуковий гель. Будь-які його залишки швидко висохнуть. Ультразвуковий гель, зазвичай, не залишає плям і не знебарвлює одяг.
Коли дослідження буде завершено, лікар попросить вас одягнутись і, можливо, почекати, поки він вивчить ультразвукові зображення.
Що я відчуватиму під час та після процедури?
Більшість ультразвукових досліджень безболісні, швидкі та легко переносяться.
Це ультразвукове дослідження зазвичай триває протягом 20 хвилин, але іноді може тривати більше часу. Під час УЗД тазостегнового суглоба лікар може попросити вас поворухнути стегном, що обстежується, або може поворушити його, щоб було можливим оцінити його функції, м’язи, зв’язки або сухожилля.
У немовлят зазвичай обстежують обидва суглоба. Їх перевіряють у різних положеннях і площинах у спокої, інколи ж і при легкому навантаженні, це безболісно.
Які переваги та ризики?
Переваги:
- Більшість ультразвукових досліджень неінвазивні (без голок та ін’єкцій).
- Іноді ультразвукове дослідження може викликати тимчасовий дискомфорт, але воно не повинно бути болючим.
- Ультразвук простий у використанні та значно дешевший, ніж більшість інших методів візуалізації.
- Ультразвукова візуалізація є надзвичайно безпечною і не використовує радіацію.
- Ультразвукове дослідження дає чітке зображення м’яких тканин, яке погано видно на рентгенівських знімках.
- Ультразвук забезпечує візуалізацію в реальному часі.
- У деяких випадках УЗД може точніше оцінити структуру сухожилля, ніж МРТ.
- Тазостегнові суглоби немовлят, на відміну від суглобів дорослих, значною мірою складаються з хрящів, що дозволяє за допомогою УЗД відмінно розглянути весь тазостегновий суглоб.
Ризики:
Стандартний діагностичний ультразвук не чинить шкідливого впливу на людину.
Які обмеження УЗД тазостегнового суглоба?
Ультразвук важко проникає в кістку і, отже, може бачити тільки зовнішню поверхню кісткових структур, а не те, що знаходиться всередині (за винятком немовлят, у яких у скелеті більше хрящів, ніж у дітей старшого віку або дорослих). Лікарі зазвичай використовують інші методи візуалізації, такі як МРТ, для візуалізації внутрішньої структури кісток або певних суглобів.
Наші лікарі
Брус Роман Богданович
Ортопед-травматолог
Ми Вам зателефонуємо найближчим часом
Шопук Віктор Миколайович
Ортопед-травматолог
Ми Вам зателефонуємо найближчим часом
Крижановський Сергій Анатолійович
Лікар-хірург
Ми Вам зателефонуємо найближчим часом
Це може вас зацікавити
1. УЗД або ультразвукова діагностика
2. Біль у суглобах
3. Дитячий травматолог