Поліп товстої кишки – це невеликий згусток клітин, що утворюється на слизовій ободової кишки. Більшість поліпів товстої кишки нешкідливі. Але з часом деякі поліпи товстої кишки можуть перерости в рак товстої кишки, який на пізніх стадіях може призвести до летального результату.
Поліпи товстої кишки часто не викликають симптомів. Важливо регулярно проходити скринінгові тести, такі як колоноскопія, оскільки поліпи товстої кишки, виявлені на ранніх стадіях, зазвичай можна безпечно і повністю видалити. Найкращою профілактикою раку товстої кишки є регулярний скринінг і видалення поліпів.
Симптоми
Оскільки більшість людей з поліпами товстої кишки не відчувають жодних симптомів, ви можете не знати, що у вас є поліп, доки лікар не знайде його під час огляду товстої кишки.
Проте деякі люди з поліпами товстої кишки можуть відчувати:
• Ректальну кровотечу. Це може бути ознакою поліпів товстої кишки, раку або інших захворювань, таких як геморой або незначні розриви заднього проходу.
• Зміну кольору калу. Кров може з’являтися у вигляді червоних смужок у стільці або робити стілець чорним. Зміна кольору також може бути викликана певною їжею, ліками або дієтичними добавками.
• Розлад кишечника. Запор або діарея, які тривають більше тижня, можуть свідчити про наявність поліпа або раку товстої кишки більшого розміру.
Однак ряд інших станів також може спричинити зміни в кишечнику:
• Біль. Великий поліп товстої кишки може частково закупорювати кишечник, що призведе до спазмованого болю в животі.
• Залізодефіцитна анемія. Кровотеча з поліпів може відбуватися повільно з часом, без видимої крові в калі. Хронічна кровотеча позбавляє ваше тіло заліза, необхідного для вироблення речовини, яка дозволяє червоним кров’яним клітинам переносити кисень до вашого тіла (гемоглобін). Результатом є залізодефіцитна анемія, яка може викликати відчуття втоми та задишки.
Коли звертатися до лікаря
Зверніться до лікаря, якщо ви відчуваєте:
• біль у животі;
• кров у стільці;
• зміну роботи кишечника, яка триває більше тижня.
Вам слід регулярно проходити обстеження на наявність поліпів, якщо:
• Вам 50 років і більше.
• У вас є фактори ризику, такі як сіпадковысть раку товстої кишки. Деякі люди з групи ризику повинні почати регулярний скринінг набагато раніше, ніж 50 років.
Причини
Здорові клітини ростуть і діляться впорядковано. Мутації в певних генах можуть призвести до того, що клітини продовжують поділ, навіть якщо нові клітини не потрібні. У товстій і прямій кишці цей нерегульований ріст може спричинити утворення поліпів. Поліпи можуть розвиватися в будь-якому місці товстої кишки.
Існують дві основні категорії поліпів: непухлинні та неопластичні. Неопластичні поліпи включають гіперпластичні поліпи, запальні поліпи та гамартоматозні поліпи. Неопухличні поліпи, як правило, не стають раковими.
Неопластичні поліпи включають аденоми та зубчасті типи. Ці поліпи можуть стати раком, якщо їм дати достатньо часу для збільшення. Більшість з цих поліпів товстої кишки називаються аденомами. Зубчасті поліпи також можуть стати раковими, залежно від їх розміру та розташування в товстій кишці. Загалом, чим більший поліп, тим більший ризик розвитку раку, особливо при неопластичних поліпах.
Фактори ризику
Фактори, які можуть сприяти утворенню поліпів або раку товстої кишки, включають:
• Вік. Більшість людей з поліпами товстої кишки 50 років і старші.
• Наявність запальних захворювань кишечника, таких як виразковий коліт або хвороба Крона товстої кишки. Хоча самі поліпи не становлять серйозної загрози, наявність виразкового коліту або хвороби Крона товстої кишки підвищує загальний ризик раку товстої кишки.
• Спадковість. У вас більша ймовірність розвитку поліпів або раку товстої кишки, якщо ваші батьки чи інші члени сім’ї мали такі патології. Хоча не завжди залежить від спадковості.
• Куріння та надмірне вживання алкоголю. Аналіз восьми досліджень показав підвищений ризик розвитку поліпів товстої кишки у людей, які вживали три або більше алкогольних напоїв на день. Вживання алкоголю в поєднанні з курінням також збільшує ризик.
• Ожиріння, відсутність фізичних навантажень і споживання жирів. Дослідження показують, що всі ці фактори можуть підвищити ризик розвитку поліпів.
З іншого боку, включення більшої кількості клітковини у свій раціон і регулярні фізичні вправи можуть знизити ризик.
Спадкові захворювання поліпів
Рідко люди успадковують генетичні мутації, які викликають утворення поліпів товстої кишки. Якщо у вас є одна з цих генетичних мутацій, то існує ризик розвитку раку товстої кишки. Скринінг і раннє виявлення можуть допомогти запобігти розвитку або поширенню цих видів раку.
Спадкові захворювання, що викликають поліпи товстої кишки, включають:
• Синдром Лінча, також званий спадковим неполіпозним колоректальним раком. Люди з синдромом Лінча мають тенденцію розвивати відносно мало поліпів товстої кишки, але ці поліпи можуть швидко стати злоякісними. Синдром Лінча є найпоширенішою формою спадкового раку товстої кишки, а також пов’язаний з пухлинами в грудях, шлунку, тонкому кишечнику, сечовивідних шляхах та яєчниках.
• Сімейний аденоматозний поліпоз(САП), рідкісне захворювання, яке викликає розвиток сотень або навіть тисяч поліпів на оболонці товстої кишки, починаючи з підліткового віку. Якщо поліпи не лікувати, ризик розвитку раку товстої кишки становить майже 100%, як правило, до 40 років. Генетичне тестування може допомогти визначити ризик розвитку САП.
• Синдром Гарднера, який викликає розвиток поліпів у вашій товстій і тонкій кишці. У вас також можуть розвинутися неракові пухлини в інших частинах вашого тіла, включаючи шкіру, кістки та живіт.
• MUTYH-асоційований поліпоз (MAП), стан, подібний до САП, який спричинений мутаціями в гені MYH. Люди з MAП часто розвивають множинні аденоматозні поліпи та рак товстої кишки в молодому віці. Генетичне тестування може допомогти визначити ваш ризик МАП .
• Синдром Пейтца-Єгерса, стан, який зазвичай починається з появи веснянок по всьому тілу, включаючи губи, ясна і стопи. Потім у всьому кишечнику розвиваються неракові поліпи. Ці поліпи можуть стати раковими, тому люди з цим станом мають підвищений ризик раку товстої кишки.
• Синдром зубчастого поліпозу, стан, який призводить до множинних зубчастих аденоматозних поліпів у верхній частині (правій стороні) товстої кишки. Ці поліпи можуть стати раковими і вимагають спостереження та видалення.
Ускладнення
Отож, деякі поліпи товстої кишки можуть стати раковими. Чим раніше будуть видалені поліпи, тим менша ймовірність того, що вони перетворяться в рак.
Профілактика
Ви можете значно знизити ризик виникнення поліпів товстої кишки та колоректального раку, проводячи регулярні скринінги. Деякі зміни способу життя також можуть допомогти:
• Ведіть здоровий спосіб життя. Включіть у свій раціон велику кількість фруктів, овочів і цільнозернових культур і зменшіть споживання жирів. Обмежте вживання алкоголю і відмовтеся від будь-якого вживання тютюну. Залишайтеся фізично активними та підтримуйте здорову вагу тіла.
• Поговоріть зі своїм лікарем щодо кальцію та вітаміну D. Дослідження показали, що збільшення споживання кальцію може допомогти запобігти рецидиву аденоми товстої кишки. Але неясно, чи має кальцій якісь захисні переваги проти раку товстої кишки. Інші дослідження показали, що вітамін D може мати захисну дію проти колоректального раку.
• Обміркуйте варіанти, якщо ви в групі високого ризику. Якщо у вас в родині є поліпи товстої кишки, подумайте про генетичне консультування. Якщо у вас було діагностовано спадкове захворювання, яке спричиняє поліпи товстої кишки, вам знадобляться регулярні колоноскопії, починаючи з молодого віку.
Діагностика
Скринінгові тести відіграють ключову роль у виявленні поліпів до того, як вони стають раковими. Ці тести також можуть допомогти виявити колоректальний рак на ранніх стадіях, коли у вас є хороші шанси на одужання.
Методи скринінгу включають:
• Колоноскопія, найбільш чутливий дослідження на колоректальні поліпи та рак. Якщо виявлені поліпи, лікар може негайно видалити їх або взяти зразки тканин (біопсія) для аналізу.
• Віртуальна колоноскопія ( КТ – колонографія), малоінвазивний дослідження , яке використовує КТ для огляду товстої кишки. Віртуальна колоноскопія вимагає такої ж підготовки кишечника, як і колоноскопія. Якщо під час КТ виявлено поліп , вам потрібно буде повторити підготовку кишечника до колоноскопії, щоб дослідити та видалити поліп.
• Гнучка ректороманоскопія, при якій тонка трубка зі світлом і камерою вводиться в пряму кишку для огляду останньої третини товстої (сигмовидної) і прямої кишки. Більшість товстої кишки не досліджується за допомогою цього скринінгового тесту, тому деякі поліпи та рак можуть не бути виявлені.
• Аналізи калу. Цей тип дослідження працює, перевіряючи наявність крові в калі або оцінюючи ДНК вашого калу на наявність поліпа або раку товстої кишки. Якщо ваш аналіз калу позитивний, незабаром після цього знадобиться колоноскопія.
Лікування
Ваш лікар, ймовірно, видалить усі поліпи, виявлені під час огляду кишечника. Варіанти видалення включають:
• Видалення за допомогою щипців або дротяної петлі (поліпектомія). Якщо поліп занадто великий для видалення за допомогою цього методу, під нього можна ввести рідину, щоб підняти та ізолювати поліп від навколишніх тканин, щоб його можна було видалити.
• Малоінвазивна хірургія. Поліпи, які занадто великі або які неможливо безпечно видалити під час скринінгу, зазвичай видаляються хірургічним шляхом, який часто виконується шляхом введення інструменту, який називається лапароскопом, в черевну порожнину для видалення хворої частини кишечника.
• Видалення товстої та прямої кишки (тотальна проктоколектомія). Якщо у вас є рідкісний спадковий синдром, такий як САП, вам може знадобитися операція з видалення товстої та прямої кишки, щоб захистити вас від розвитку раку, що загрожує життю.
Деякі типи поліпів товстої кишки більш схильні до раку, ніж інші. Лікар, який спеціалізується на аналізі зразків тканин, огляне тканину вашого поліпа під мікроскопом, щоб визначити, чи є він потенційно раковим.
Подальший догляд
Якщо у вас був аденоматозний поліп або зубчастий поліп, у вас підвищений ризик раку товстої кишки. Рівень ризику залежить від розміру, кількості та особливостей видалених аденоматозних поліпів.
Вам знадобляться подальші обстеження на наявність поліпів. Ваш лікар, ймовірно, порекомендує колоноскопію:
• Через 5-10 років, якщо у вас була лише одна або дві невеликі аденоми
• Через 3-5 років, якщо у вас було три-чотири аденоми
• За три роки, якщо у вас було від 5 до 10 аденом, аденоми більше 10 міліметрів або певних типів аденом
• Протягом шести місяців, якщо у вас були множинні аденоми, дуже велика аденома або аденома, яку потрібно було видалити по частинах
Підготовка до колоноскопії
Дуже важливо повністю підготувати (очистити) товсту кишку перед колоноскопією. Якщо кал залишається в товстій кишці і заважає вашому лікарю побачити стінку товстої кишки, вам, швидше за все, знадобиться повторна колоноскопія раніше, ніж зазвичай, щоб переконатися, що всі поліпи будуть виявлені.
Після хорошої підготовки товстої кишки випорожнення повинні виглядати у вигляді прозорої рідини, яка може мати злегка жовтий або зелений відтінок, залежно від кольору рідини, споживаної під час приготування. Якщо у вас виникли проблеми з підготовкою товстої кишки або ви відчуваєте, що ви не були очищені препаратом, вам слід обговорити це зі своїм лікарем перед початком колоноскопії, оскільки деяким людям потрібні додаткові кроки для підготовки до колоноскопії.
Наші лікарі
Це може вас зацікавити
1. Гастроентерологія
2. Гастрит
3. Імплантація шлункового балона