Хвороба Крона є різновидом запального захворювання кишечника (ЗЗК). Це викликає набряк тканин (запалення) у вашому травному тракті, що може призвести до болю в животі, сильної діареї, втоми, втрати ваги та недоїдання.
Запалення, викликане хворобою Крона, може охоплювати різні ділянки шлунково-кишкового тракту в різних людей, найчастіше тонку кишку. Це запалення часто поширюється в глибші шари кишечника.
Хвороба Крона може бути як болючою, так і виснажливою, а іноді може призвести до небезпечних для життя ускладнень.
Немає відомих ліків від хвороби Крона, але терапія може значно зменшити її ознаки та симптоми і навіть забезпечити тривалу ремісію та загоєння запалення. Завдяки лікуванню більшисть людей з хворобою Крона можуть нормально функціонувати.
Симптоми
При хворобі Крона може бути залучено будь-яку частину вашої тонкої або товстої кишки. Вона може включати кілька сегментів або бути безперервною. У деяких людей захворювання виникає лише в товстій кишці, яка є частиною товстого кишечника.
Ознаки та симптоми хвороби Крона можуть варіюватися від легких до важких. Зазвичай вони розвиваються поступово, але іноді з’являються раптово, без попередження. У вас також можуть бути періоди часу, коли у вас немає ознак або симптомів (ремісія).
Коли хвороба активна, симптоми зазвичай включають:
-
-
- діарея;
- лихоманка;
- втома;
- біль у животі та спазми;
- кров у вашому калі;
- виразки в роті;
- зниження апетиту і втрата ваги;
- біль або дренаж поблизу або навколо заднього проходу внаслідок запалення з кишки у шкіру (фістула).
-
Інші ознаки та симптоми
Люди з важкою формою хвороби Крона також можуть відчувати симптоми за межами кишкового тракту, включаючи:
-
-
- запалення шкіри, очей і суглобів;
- запалення печінки або жовчних шляхів;
- камені в нирках;
- дефіцит заліза (анемія);
- затримка росту або статевого розвитку у дітей.
-
Коли звернутися до лікаря
Зверніться до свого лікаря, якщо у вас постійні зміни в роботі кишечника або якщо у вас є будь-які ознаки та симптоми хвороби Крона, такі як:
-
-
- біль у животі;
- кров у вашому калі;
- нудота і блювання;
- діарея, що триває більше двох тижнів;
- незрозуміла втрата ваги;
- лихоманка на додаток до будь-якого з перерахованих вище симптомів.
-
Причини
Точна причина хвороби Крона залишається невідомою. Раніше підозрювали дієту та стрес, але тепер лікарі знають, що ці фактори можуть посилити, але не спричинити хворобу Крона. Ймовірно, в його розвитку відіграють роль кілька факторів.
Імунна система. Цілком можливо, що вірус або бактерія можуть спровокувати хворобу Крона; однак вченим ще належить визначити такий тригер. Коли ваша імунна система намагається боротися з мікроорганізмами, що вторглися, або екологічними тригерами, атипова імунна відповідь змушує імунну систему атакувати клітини травного тракту.
Спадковість. Хвороба Крона частіше зустрічається у людей, члени родини яких хворіють на це захворювання, тому гени можуть відігравати певну роль у підвищенні ймовірності захворювання людей. Однак більшість людей з хворобою Крона не мають сімейного анамнезу захворювання.
Фактори ризику
Фактори ризику хвороби Крона можуть включати:
-
-
- Вік Хвороба Крона може виникнути в будь-якому віці, але у вас, ймовірно, розвинеться стан, коли ви молоді. Більшості людей, у яких розвивається хвороба Крона, діагностують до того, як їм виповниться 30 років.
- Етнічна приналежність. Хоча хвороба Крона може вразити будь-яку етнічну групу, білі мають найвищий ризик, особливо люди східноєвропейського (ашкеназького) єврейського походження. Однак захворюваність на хворобу Крона зростає серед темношкірих людей, які живуть у Північній Америці та Великобританії. Хвороба Крона також все частіше спостерігається серед населення Близького Сходу та серед мігрантів до Сполучених Штатів.
- Спадковість. Ви піддаєтеся більшому ризику, якщо у вас є родич першого ступеня, наприклад, батько, брат, сестра або дитина, хворі на це захворювання. У 1 з 5 людей із хворобою Крона є член сім’ї з цією хворобою.
- Паління. Паління є найважливішим контрольованим фактором ризику розвитку хвороби Крона. Куріння також призводить до більш важких захворювань і більшого ризику операції. Якщо ви курите, важливо кинути.
- Нестероїдні протизапальні засоби. До них відносяться ібупрофен (Advil, Motrin IB, інші), напроксен натрію (Aleve), диклофенак натрію та інші. Хоча вони не викликають хворобу Крона, вони можуть призвести до запалення кишечника, що погіршує хворобу Крона.
-
Ускладнення
Хвороба Крона може призвести до одного або кількох з наступних ускладнень:
-
-
- Непрохідність кишечника. Хвороба Крона може вражати всю товщу кишкової стінки. З часом частини кишечника можуть рубцюватись і звужуватися, що може блокувати потік травного вмісту, часто відоме як стриктура. Вам може знадобитися хірургічне втручання, щоб розширити звуження або іноді видалити хвору частину кишечника.
- Виразки. Хронічне запалення може призвести до відкритих виразок (виразок) будь-де в травному тракті, включаючи рот і анус, а також в області статевих органів (промежини).
- Свищі. Іноді виразки можуть повністю поширюватися через кишкову стінку, утворюючи фістулу — ненормальне з’єднання між різними частинами тіла. Свищі можуть розвинутися між кишечником і шкірою або між кишечником і іншим органом. Свищі поблизу або навколо анальної області (перианальні) є найпоширенішим видом.
Коли свищі розвиваються всередині черевної порожнини, це може призвести до інфекцій і абсцесів, які є скупченнями гною. Вони можуть бути небезпечними для життя, якщо їх не лікувати. Свищі можуть утворюватися між петлями кишечника, в сечовому міхурі чи піхві або через шкіру, викликаючи безперервний дренаж вмісту кишечника на шкіру. - Анальна тріщина. Це невеликий розрив тканини, яка вистилає анус, або шкіри навколо ануса, де можуть виникнути інфекції. Це часто пов’язано з болісним випорожненням і може призвести до періанальної фістули.
неправильне харчування. Діарея, біль у животі та спазми можуть заважати вам їсти або вашому кишечнику поглинати достатню кількість поживних речовин, щоб ви могли харчуватися. Також часто розвивається анемія через низький рівень заліза або вітаміну B-12, спричинений хворобою. - Рак товстої кишки. Хвороба Крона, яка вражає товсту кишку, підвищує ризик раку товстої кишки. Загальні рекомендації щодо скринінгу раку товстої кишки для людей без хвороби Крона вимагають проходження колоноскопії принаймні кожні 10 років, починаючи з 45 років. Людям із хворобою Крона, яка вражає значну частину товстої кишки, колоноскопію для виявлення раку товстої кишки рекомендується проводити приблизно через 8 років після цього. на початку захворювання і зазвичай проводиться кожні 1-2 роки після цього. Запитайте свого лікаря, чи потрібно вам робити це обстеження раніше та частіше.
- Порушення шкіри. У багатьох людей із хворобою Крона також може розвинутися стан, який називається гнійним гідраденітом. Це шкірне захворювання включає глибокі вузлики, тунелі та абсцеси в пахвових западинах, паху, під грудьми та в періанальній або статевій області.
- Інші проблеми зі здоров’ям. Хвороба Крона також може викликати проблеми в інших частинах тіла. Серед цих проблем низький рівень заліза (анемія), остеопороз, артрит і захворювання жовчного міхура або печінки.
- Лікарські ризики. Деякі ліки від хвороби Крона, які діють шляхом блокування функцій імунної системи, пов’язані з невеликим ризиком розвитку таких ракових захворювань, як лімфома та рак шкіри. Вони також підвищують ризик інфекцій.
- Кортикостероїди можуть бути пов’язані з ризиком остеопорозу, переломів кісток, катаракти, глаукоми, діабету та високого кров’яного тиску, серед інших станів. Попрацюйте зі своїм лікарем, щоб визначити ризики та переваги ліків.
- Згустки крові. Хвороба Крона підвищує ризик утворення тромбів у венах і артеріях.
-
Діагностика
Ваш лікар, швидше за все, діагностує хворобу Крона лише після виключення інших можливих причин ваших ознак і симптомів. Єдиного тесту для діагностики хвороби Крона не існує.
Ваш лікар, ймовірно, використає комбінацію тестів, щоб підтвердити діагноз хвороби Крона, включаючи:
Аналізи крові. Ваш лікар може запропонувати аналізи крові, щоб перевірити наявність анемії — стану, при якому недостатньо червоних кров’яних тілець для перенесення достатньої кількості кисню до ваших тканин — або перевірити наявність ознак інфекції.
Ваш лікар може також провести інші тести, щоб перевірити рівень запалення, функцію печінки або наявність неактивних інфекцій, таких як туберкульоз. Вашу кров також можуть перевірити на наявність імунітету проти інфекцій.
Дослідження калу. Можливо, вам знадобиться надати зразок калу, щоб ваш лікар міг перевірити наявність прихованої (окультної) крові або мікроорганізмів, таких як бактерії, що викликають інфекції, або, рідко, паразити у вашому калі.
Дослідження
Колоноскопія. Цей тест дозволяє лікареві оглянути всю товсту кишку та самий кінець клубової кишки (кінцевий відділ клубової кишки) за допомогою тонкої гнучкої освітленої трубки з камерою на кінці. Під час процедури ваш лікар також може взяти невеликі зразки тканини (біопсія) для лабораторного аналізу, який може допомогти поставити діагноз. Скупчення запальних клітин, які називаються гранульомами, можуть допомогти припустити діагноз хвороби Крона.
Комп’ютерна томографія (КТ). Вам можуть зробити комп’ютерну томографію — спеціальну рентгенівську техніку, яка забезпечує більш детальну інформацію, ніж стандартна рентгенограма. Цей тест вивчає весь кишечник, а також тканини поза ним.
КТ -ентерографія — це спеціальне КТ – сканування, яке передбачає випивання орального контрастного матеріалу та отримання внутрішньовенних контрастних зображень кишечника. Цей тест забезпечує кращі зображення тонкої кишки та замінив барієві рентгенівські промені в багатьох медичних центрах.
Магнітно-резонансна томографія (МРТ). МРТ – сканер використовує магнітне поле та радіохвилі для створення детальних зображень органів і тканин. МРТ особливо корисна для оцінки фістули навколо анальної області ( МРТ тазу ) або тонкої кишки ( МР ентерографія).
Іноді для перевірки стану або прогресування захворювання можна виконати МР -ентерографію. Цей тест можна використовувати замість КТ ентерографії, щоб зменшити ризик радіації, особливо у молодих людей.
Капсульна ендоскопія. Для цього тесту ви ковтаєте капсулу з камерою. Камера робить знімки вашого тонкого кишечника та надсилає їх на диктофон, який ви носите на поясі. Потім зображення завантажуються на комп’ютер, виводяться на монітор і перевіряються на наявність ознак хвороби Крона. Камера безболісно виходить з вашого тіла в кал.
Вам може знадобитися ендоскопія з біопсією для підтвердження діагнозу хвороби Крона. Капсульну ендоскопію не слід проводити, якщо є підозра на стриктуру або закупорку (непрохідність) кишки.
Балонна ентероскопія. Для цього тесту використовується оптичний приціл разом із пристроєм, який називається накладною трубкою. Це дає змогу лікарю заглянути глибше в тонку кишку, куди не досягають стандартні ендоскопи. Ця методика корисна, коли капсульна ендоскопія показує аномалії, але діагноз залишається під питанням.
Лікування
В даний час не існує ліків від хвороби Крона, і немає єдиного лікування, яке б підійшло всім. Однією з цілей медикаментозного лікування є зменшення запалення, яке викликає ваші ознаки та симптоми. Іншою метою є покращення довгострокового прогнозу шляхом обмеження ускладнень. У найкращих випадках це може призвести не лише до полегшення симптомів, але й до тривалої ремісії.
Протизапальні засоби
Протизапальні препарати часто є першим кроком у лікуванні запальних захворювань кишечника. Вони включають:
-
-
- Кортикостероїди. Кортикостероїди, такі як преднізон і будесонід (Entocort EC), можуть допомогти зменшити запалення у вашому тілі, але вони не працюють для всіх із хворобою Крона.
Кортикостероїди можуть бути використані для короткочасного (3-4 місяці) поліпшення симптомів і для індукції ремісії. Кортикостероїди також можна використовувати в поєднанні з пригнічувачем імунної системи, щоб викликати користь від інших ліків. Потім вони з часом звужуються. - Пероральні 5-аміносаліцилати. Ці препарати, як правило, не приносять користі при хворобі Крона. До них відносяться сульфасалазин (азульфідин), який містить сульфаніламід, і мезаламін (делзікол, пентаза та інші). Пероральні 5-аміносаліцилати широко використовувалися в минулому, але зараз, як правило, вважаються дуже обмеженими.
- Кортикостероїди. Кортикостероїди, такі як преднізон і будесонід (Entocort EC), можуть допомогти зменшити запалення у вашому тілі, але вони не працюють для всіх із хворобою Крона.
-
Супресори імунної системи
Ці препарати також зменшують запалення, але вони націлені на вашу імунну систему, яка виробляє речовини, що викликають запалення. Для деяких людей комбінація цих препаратів діє краще, ніж один препарат окремо.
Супресорами імунної системи є:
-
-
- Азатіоприн (Азасан, Імуран) і меркаптопурин (Пурінетол, Пуріксан). Це найбільш широко використовувані імунодепресанти для лікування запальних захворювань кишечника. Приймаючи їх, потрібно уважно стежити за своїм лікарем і регулярно перевіряти кров на виявлення побічних ефектів, таких як зниження стійкості до інфекцій і запалення печінки. Вони також можуть викликати нудоту та блювоту.
- Метотрексат (Трексол). Цей препарат іноді використовується для людей з хворобою Крона, які погано реагують на інші ліки. Вам потрібно буде уважно стежити за побічними ефектами.
-
Біопрепарати
Цей клас терапії націлений на білки, які виробляє імунна система. Типи біопрепаратів, які використовуються для лікування хвороби Крона, включають:
-
-
- Ведолізумаб (Entyvio). Цей препарат діє, перешкоджаючи певним молекулам імунних клітин — інтегринам — зв’язуватися з іншими клітинами слизової оболонки кишечника. Ведолізумаб є кишково-специфічним засобом і схвалений для лікування хвороби Крона. Подібний до ведолізумабу препарат, відомий як наталізумаб, раніше використовувався для лікування хвороби Крона, але більше не використовується через побічні ефекти, включаючи смертельне захворювання мозку.
Інфліксимаб (Remicade) , адалімумаб (Humira) і цертолізумаб пегол (Cimzia). Також відомі як інгібітори TNF, ці препарати діють, нейтралізуючи білок імунної системи, відомий як фактор некрозу пухлини (TNF).
Устекінумаб (Стелара). Це нещодавно було схвалено для лікування хвороби Крона шляхом втручання в дію інтерлейкіну, який є білком, який бере участь у запаленні.
Рисанкізумаб (Скайрізі). Цей препарат діє проти молекули, відомої як інтерлейкін-23, і нещодавно був схвалений для лікування хвороби Крона.
- Ведолізумаб (Entyvio). Цей препарат діє, перешкоджаючи певним молекулам імунних клітин — інтегринам — зв’язуватися з іншими клітинами слизової оболонки кишечника. Ведолізумаб є кишково-специфічним засобом і схвалений для лікування хвороби Крона. Подібний до ведолізумабу препарат, відомий як наталізумаб, раніше використовувався для лікування хвороби Крона, але більше не використовується через побічні ефекти, включаючи смертельне захворювання мозку.
-
Антибіотики
Антибіотики можуть зменшити дренаж із нориць і абсцесів, а іноді й вилікувати їх у людей із хворобою Крона. Деякі дослідники також вважають, що антибіотики допомагають зменшити кількість шкідливих бактерій, які можуть спричиняти запалення в кишечнику. До часто призначених антибіотиків належать ципрофлоксацин (Ципро) і метронідазол (Флагіл).
Інші ліки
Окрім контролю запалення, деякі ліки можуть допомогти полегшити ваші ознаки та симптоми. Але завжди поговоріть зі своїм лікарем, перш ніж приймати будь-які безрецептурні ліки. Залежно від тяжкості вашої хвороби Крона лікар може порекомендувати одне або декілька з наступного:
-
-
- Протидіарейні засоби. Добавки клітковини, такі як порошок подорожника (Metamucil) або метилцелюлоза (Citrucel), можуть допомогти полегшити легку та помірну діарею, додаючи велику кількість калу. При більш тяжкій діареї може бути ефективним лоперамід (Imodium AD).
- Знеболюючі. Для легкого болю ваш лікар може порекомендувати ацетамінофен (тайленол, інші), але не інші поширені знеболюючі, такі як ібупрофен (Advil, Motrin IB, інші) або напроксен натрію (Aleve). Ці препарати, швидше за все, погіршать ваші симптоми та можуть погіршити ваше захворювання.
- Вітаміни та добавки. Якщо ви не засвоюєте достатньо поживних речовин, ваш лікар може порекомендувати вітаміни та харчові добавки.
-
Дієтотерапія
Якщо у вас хвороба Крона, ваш лікар може порекомендувати спеціальну дієту, яку вводять через рот або через зонд (ентеральне харчування) або вводять поживні речовини у вену (парентеральне харчування). Це може покращити ваше загальне харчування та дозволить кишечнику відпочити. Відпочинок кишечника може зменшити запалення за короткий термін.
Ваш лікар може використовувати дієтотерапію на короткий термін і поєднувати її з ліками, наприклад, пригнічувачами імунної системи. Ентеральне та парентеральне харчування зазвичай використовується, щоб оздоровити людей перед операцією або коли інші ліки не можуть контролювати симптоми.
Ваш лікар може також порекомендувати дієту з низьким вмістом залишків або клітковини, щоб зменшити ризик закупорки кишечника, якщо у вас звужений кишечник (стриктура). Дієта з низьким вмістом залишків призначена для зменшення розміру та кількості випорожнень.
Хірургія
Якщо зміни дієти та способу життя, медикаментозна терапія чи інші методи лікування не полегшують ваші ознаки та симптоми, лікар може порекомендувати операцію. Майже половині хворих на хворобу Крона знадобиться принаймні одна операція. Однак операція не лікує хворобу Крона.
Під час операції ваш хірург видаляє пошкоджену частину травного тракту, а потім знову з’єднує здорові частини. Хірургічне втручання також може бути використано для закриття нориць і дренування абсцесів.
Переваги хірургічного втручання при хворобі Крона зазвичай тимчасові. Захворювання часто рецидивує, часто поблизу повторно з’єднаних тканин. Найкращий підхід – це після операції ліки, щоб мінімізувати ризик рецидиву.
Спосіб життя та домашні засоби
Іноді ви можете почуватися безпорадними, стикаючись із хворобою Крона. Але зміни в дієті та способі життя можуть допомогти контролювати ваші симптоми та подовжити час між загостреннями.
Дієта
Немає переконливих доказів того, що те, що ви їсте, справді викликає запальні захворювання кишечника. Але певна їжа та напої можуть посилити ваші ознаки та симптоми, особливо під час загострення.
Може бути корисно вести харчовий щоденник, щоб відстежувати, що ви їсте, а також як ви себе почуваєте. Якщо ви виявите, що деякі продукти викликають загострення симптомів, ви можете спробувати їх усунути.
Ось деякі загальні дієтичні пропозиції, які можуть допомогти впоратися з вашим станом:
-
-
- Обмежити молочні продукти. Багато людей із запальними захворюваннями кишечника помічають, що такі проблеми, як діарея, біль у животі та гази, покращуються шляхом обмеження або виключення молочних продуктів. У вас може бути непереносимість лактози, тобто ваше тіло не може перетравлювати молочний цукор (лактозу) у молочних продуктах. Використання ферментного продукту, такого як Lactaid, може допомогти.
- Їжте невеликими порціями. Ви можете помітити, що почуваєтеся краще, ївши п’ять-шість невеликих порцій їжі на день, а не двічі-три більші.
- Пийте багато рідини. Намагайтеся щодня пити багато рідини. Найкраще вода. Алкоголь і напої, що містять кофеїн, стимулюють роботу кишечника і можуть посилити діарею, тоді як газовані напої часто викликають гази.
- Попробуйте полівітаміни. Оскільки хвороба Крона може заважати вашій здатності засвоювати поживні речовини та оскільки ваш раціон може бути обмеженим, полівітамінні та мінеральні добавки часто є корисними. Проконсультуйтеся з лікарем, перш ніж приймати будь-які вітаміни або добавки.
- Поговоріть з дієтологом. Якщо ви починаєте втрачати вагу або ваш раціон став дуже обмеженим, зверніться до зареєстрованого дієтолога.
-
Паління
Паління підвищує ризик розвитку хвороби Крона. І якщо у вас хвороба Крона, Паління може погіршити її. Люди з хворобою Крона, які палять, частіше мають рецидиви та потребують ліків і повторних операцій. Відмова від Паління може покращити загальний стан вашого травного тракту, а також принести багато інших переваг для здоров’я.
Стрес
Хоча стрес не викликає хворобу Крона, він може погіршити ваші ознаки та симптоми та спровокувати загострення. Незважаючи на те, що не завжди можливо уникнути стресу, ви можете навчитися допомагати впоратися з ним, наприклад:
-
-
- Легкі фізичні навантаження. Навіть легкі фізичні навантаження можуть допомогти зменшити стрес, позбутися від депресії та нормалізувати роботу кишечника. Поговоріть зі своїм лікарем про план вправ, який підходить саме вам.
- Біологічний зворотний зв’язок. Ця техніка зменшення стресу може допомогти вам зменшити м’язову напругу та уповільнити частоту серцевих скорочень за допомогою машини зворотного зв’язку. Мета полягає в тому, щоб допомогти вам увійти в розслаблений стан, щоб вам було легше впоратися зі стресом.
- Регулярні вправи на розслаблення і дихання. Один із способів впоратися зі стресом — регулярно розслаблятися та використовувати такі техніки, як глибоке, повільне дихання, щоб заспокоїтися. Ви можете відвідувати заняття з йоги та медитації або використовувати книги, компакт-диски чи DVD-диски вдома.
-
Подолання та підтримка
Хвороба Крона вражає не лише фізично, але й емоційно. Якщо ознаки та симптоми серйозні, ваше життя може обертатися навколо постійної потреби бігти в туалет. Навіть якщо ваші симптоми легкі, гази та біль у животі можуть ускладнити перебування в громадських місцях. Усі ці фактори можуть змінити ваше життя та призвести до депресії. Ось деякі речі, які ви можете зробити:
-
-
- Бути проінформованим. Один із найкращих способів контролювати ситуацію — дізнатися якомога більше про хворобу Крона.
- Приєднайтеся до групи підтримки. Хоча групи підтримки не для всіх, вони можуть надати цінну інформацію про ваш стан, а також емоційну підтримку. Члени групи часто знають про найновіші методи лікування або інтегративну терапію. Ви також можете знайти заспокоєння бути серед інших хворих на хворобу Крона.
- Поговоріть з псіхіатром. Деяким людям корисно проконсультуватися з фахівцем із психічного здоров’я, який знайомий із запальним захворюванням кишечника та емоційними труднощами, які воно може спричинити.
-
Хоча життя з хворобою Крона може бути неприємним, дослідження тривають, і перспективи покращуються.