Виразковий коліт — це запальне захворювання кишечника, яке викликає запалення та виразки у травному тракті. Виразковий коліт вражає внутрішню оболонку товстого кишевника і пряму кишку. Симптоми зазвичай розвиваються з часом, а не раптово.
Виразковий коліт може бути виснажливим і іноді може призвести до небезпечних для життя ускладнень. Лікування може значно зменшити ознаки та симптоми захворювання та забезпечити тривалу ремісію.
Симптоми
Симптоми виразкового коліту можуть відрізнятися залежно від тяжкості запалення та місця його виникнення. Ознаки та симптоми можуть включати:
-
-
- діарея, часто з кров’ю або гноєм;
- біль у животі та спазми;
- ректальний біль;
- ректальна кровотеча — виділення невеликої кількості крові з калом;
- позиви до дефекації;
- неможливість дефекації, незважаючи на термінові позиви;
- втрата ваги;
- втома;
- лихоманка;
- порушення росту у дітей.
-
Більшість людей з виразковим колітом мають легкі або помірні симптоми. Перебіг виразкового коліту може бути різним, у деяких людей спостерігаються тривалі періоди ремісії.
Типи
Лікарі часто класифікують виразковий коліт залежно від його локалізації. Типи виразкового коліту включають:
-
-
- Виразковий проктит. Запалення обмежується ділянкою, найближчою до заднього проходу (прямою кишкою), і ректальна кровотеча може бути єдиною ознакою захворювання.
- Проктосигмоїдит. Запалення охоплює пряму кишку та сигмовидну кишку — нижній відділ товстої кишки. Ознаки та симптоми включають криваву діарею, спазми та біль у животі, а також нездатність спорожнити кишечник, незважаючи на бажання це зробити (тенезми).
- Лівобічний коліт. Запалення поширюється від прямої кишки вгору через сигмовидну та низхідну ободову кишку. Ознаки та симптоми включають криваву діарею, спазми в животі та біль зліва, а також позиви до дефекації.
- Панколіт. Цей тип часто вражає всю товсту кишку та викликає напади кривавої діареї, яка може бути сильною, спазми та біль у животі, втома та значну втрату ваги.
-
Коли звернутися до лікаря
Зверніться до лікаря, якщо ви відчуваєте стійкі зміни в роботі кишечника або якщо у вас є ознаки та симптоми, такі як:
-
-
- біль у животі;
- кров у вашому калі;
- постійна діарея, яка не реагує на безрецептурні ліки;
- діарея, яка пробуджує вас від сну;
- незрозуміла лихоманка, яка триває більше одного-двох днів.
-
Хоча виразковий коліт зазвичай не є смертельним, це серйозне захворювання, яке в деяких випадках може викликати небезпечні для життя ускладнення.
Причини
Точна причина виразкового коліту залишається невідомою. Раніше підозрювали дієту та стрес, але тепер лікарі знають, що ці фактори можуть посилювати, але не спричиняти виразковий коліт.
Однією з можливих причин є збій імунної системи. Коли ваша імунна система намагається боротися з вірусом або бактерією, що вторгається, аномальна імунна відповідь змушує імунну систему атакувати клітини травного тракту.
Спадковість також, мабуть, відіграє певну роль у тому, що виразковий коліт частіше зустрічається у людей, у родині яких є хворі на це захворювання. Однак більшість людей з виразковим колітом не мають сімейного анамнезу.
Фактори ризику
Виразковий коліт вражає приблизно однакову кількість жінок і чоловіків. Фактори ризику можуть включати:
-
-
- Вік. Виразковий коліт зазвичай починається у віці до 30 років. Але він може виникнути в будь-якому віці, і у деяких людей захворювання може розвинутися лише після 60 років.
- Расова або етнічна приналежність. Хоча білі мають найвищий ризик захворювання, воно може виникнути у будь-якої раси. Якщо ви ашкеназького єврейського походження, ваш ризик найвищий.
- Спадковість. Ви піддаєтеся більшому ризику, якщо у вас є близький родич, наприклад батько, брат, сестра або дитина, хворі на це захворювання.
-
Ускладнення
Можливі ускладнення виразкового коліту включають:
-
-
- сильна кровотеча;
- отвір у товстій кишці (перфорована кишка);
- сильне зневоднення;
- втрата кісткової маси (остеопороз);
- запалення шкіри, суглобів і очей;
- підвищений ризик раку товстої кишки;
- швидке набрякання товстої кишки (токсичний мегаколон);
- підвищений ризик утворення тромбів у венах і артеріях.
-
Діагностика
Ендоскопічні процедури з біопсією тканин є єдиним способом остаточно діагностувати виразковий коліт. Інші типи тестів можуть допомогти виключити ускладнення або інші форми запального захворювання кишечника, наприклад хворобу Крона.
Щоб підтвердити діагноз неспецифічного виразкового коліту, ви можете пройти один або кілька з наступних тестів і процедур:
-
-
- Лабораторні дослідження
Аналізи крові. Ваш лікар може запропонувати аналізи крові, щоб перевірити наявність анемії — стану, при якому недостатньо червоних кров’яних тілець для перенесення достатньої кількості кисню до ваших тканин — або перевірити наявність ознак інфекції.
Дослідження калу. Лейкоцити або певні білки у калі можуть вказувати на виразковий коліт. Зразок калу також може допомогти виключити інші захворювання, такі як інфекції, спричинені бактеріями, вірусами та паразитами. - Ендоскопічні процедури
Колоноскопія. Це обстеження дозволяє лікареві оглянути всю товсту кишку за допомогою тонкої гнучкої освітленої трубки з камерою на кінці. Під час процедури ваш лікар також може взяти невеликі зразки тканини (біопсія) для лабораторного аналізу. Для постановки діагнозу необхідний зразок тканини.
Гнучка сигмоїдоскопія. Ваш лікар використовує тонку, гнучку трубку з освітленням для огляду прямої та сигмовидної кишки — нижнього кінця товстої кишки. Якщо ваша товста кишка сильно запалена, ваш лікар може провести цей тест замість повної колоноскопії. - Процедури візуалізації
Рентген. Якщо у вас є серйозні симптоми, ваш лікар може використати стандартне рентгенівське дослідження черевної порожнини, щоб виключити серйозні ускладнення, такі як перфорація товстої кишки.
КТ. Комп’ютерна томографія черевної порожнини або таза може бути виконана, якщо ваш лікар підозрює ускладнення виразкового коліту. КТ також може виявити, яка частина товстої кишки запалена.
Комп’ютерна томографія ентерографія та магнітно-резонансна ентерографія. Ваш лікар може порекомендувати один із цих неінвазивних тестів, якщо він хоче виключити будь-яке запалення в тонкому кишечнику. Ці тести більш чутливі для виявлення запалення в кишечнику, ніж звичайні тести візуалізації. магнітно-резонансна ентерографія є безрадіаційною альтернативою.
- Лабораторні дослідження
-
Лікування
Лікування виразкового коліту зазвичай передбачає або медикаментозну терапію, або хірургічне втручання.
Кілька категорій препаратів можуть бути ефективними при лікуванні виразкового коліту. Все залежатиме від тяжкості вашого стану. Ліки, які ефективні для одних людей, можуть не працювати для інших, тому може знадобитися час, щоб знайти ліки, які допоможуть вам.
Крім того, оскільки деякі препарати мають серйозні побічні ефекти, лікар буде зважувати переваги та ризики будь-якого лікування.
Протизапальні засоби
Протизапальні препарати часто є першим кроком у лікуванні виразкового коліту та підходять для більшості людей із цим захворюванням. Ці препарати включають:
-
-
- 5-аміносаліцилати. Приклади цього типу ліків включають сульфасалазин (азульфідин), мезаламін (Asacol HD, Delzicol та інші), бальзалазид (Colazal) і олсалазин (Dipentum). Який з них ви приймаєте, і чи приймаєте його всередину, у вигляді клізми чи супозиторія, залежить від ураженої ділянки товстої кишки.
- Кортикостероїди. Ці препарати, які включають преднізон і будесонід, як правило, призначені для помірного та важкого виразкового коліту, який не реагує на інші методи лікування. Через побічні ефекти їх зазвичай не призначають довгостроково.
- Супресори імунної системи. Ці препарати також зменшують запалення, але роблять це шляхом пригнічення реакції імунної системи, яка запускає процес запалення. Для деяких людей комбінація цих препаратів діє краще, ніж один препарат окремо.
- Імунодепресанти включають: Азатіоприн (Азасан, Імуран) і меркаптопурин (Пурінетол, Пуріксан). Це найбільш широко використовувані імунодепресанти для лікування запальних захворювань кишечника. Приймаючи їх, потрібно уважно стежити за своїм лікарем і регулярно перевіряти кров на виявлення побічних ефектів, зокрема впливу на печінку та підшлункову залозу.
Циклоспорин (Генграф, Неорал, Сандіммун). Зазвичай цей препарат призначений для людей, які погано реагують на інші ліки. Циклоспорин має потенціал для серйозних побічних ефектів і не призначений для тривалого застосування.
Тофацітиніб (Xeljanz). Це називається «мала молекула» і діє, зупиняючи процес запалення. Тофацитиніб ефективний, коли інші методи лікування не працюють. Основні побічні ефекти включають підвищений ризик інфекції оперізуючого лишаю та утворення тромбів.
Цей клас терапії націлений на білки, які виробляє імунна система. Типи біопрепаратів, які використовуються для лікування виразкового коліту, включають:
Інфліксимаб (Remicade), адалімумаб (Humira) і голімумаб (Simponi). Ці препарати, які називаються інгібіторами фактора некрозу пухлини, або біопрепарати, діють шляхом нейтралізації білка, який виробляє ваша імунна система. Вони призначені для людей із важким виразковим колітом, які не реагують на інші методи лікування або не можуть їх переносити.
Ведолізумаб (Entyvio). Цей препарат схвалений для лікування виразкового коліту для людей, які не реагують на інші методи лікування або не можуть їх переносити. Він працює, блокуючи запальні клітини від потрапляння до вогнища запалення.
Устекінумаб (Стелара). Цей препарат схвалений для лікування виразкового коліту для людей, які не реагують на інші методи лікування або не можуть їх переносити. Він працює, блокуючи інший білок, який викликає запалення.
-
Інші ліки
Вам можуть знадобитися додаткові ліки для лікування специфічних симптомів виразкового коліту. Завжди поговоріть зі своїм лікарем, перш ніж використовувати безрецептурні ліки. Він може порекомендувати одне або декілька з наведеного нижче.
-
-
- Ліки проти діареї. При тяжкій діареї може бути ефективним лоперамід (Імодіум АД). Використовуйте ліки проти діареї з великою обережністю та після розмови з лікарем, оскільки вони можуть збільшити ризик збільшення товстої кишки (токсичний мегаколон).
- Знеболюючі. Для легкого болю ваш лікар може порекомендувати ацетамінофен (тайленол, інші), але не ібупрофен (Advil, Motrin IB, інші), напроксен натрію (Aleve) і диклофенак натрію, які можуть погіршити симптоми та збільшити тяжкість захворювання.
- Спазмолітики. Іноді лікарі призначають спазмолітичну терапію, щоб полегшити судоми.
- Препарати заліза. Якщо у вас хронічна кишкова кровотеча, у вас може розвинутися залізодефіцитна анемія, і вам будуть призначені препарати заліза.
-
Хірургія
Хірургія може усунути виразковий коліт і передбачає видалення всієї товстої та прямої кишки (проктоколектомія).
У більшості випадків це включає процедуру, яка називається хірургією ілеоанального анастомозу. Ця процедура позбавляє від необхідності носити пакет для збору калу. Ваш хірург створює мішечок з кінця вашої тонкої кишки. Потім мішечок прикріплюється безпосередньо до вашого заднього проходу, що дозволяє відносно нормально виводити відходи.
У деяких випадках сумка неможлива. Замість цього хірурги створюють постійний отвір у вашій черевній порожнині (стома клубової кишки), через яку випорожнення передаються для збору в прикріплений мішок.
Спостереження за раком
Вам знадобиться більш частий скринінг на рак товстої кишки через підвищений ризик. Рекомендований графік залежатиме від локалізації вашого захворювання та тривалості його наявності. Люди з проктитом не мають підвищеного ризику раку товстої кишки.
Якщо ваша хвороба охоплює не тільки пряму кишку, вам знадобиться оглядова колоноскопія кожні один-два роки, починаючи через вісім років після встановлення діагнозу, якщо уражена більша частина товстої кишки, або через 15 років, якщо уражена лише ліва частина товстої кишки.
Спосіб життя та домашні засоби
Іноді ви можете почуватися безпорадними, стикаючись із виразковим колітом. Але зміни в дієті та способі життя можуть допомогти контролювати ваші симптоми та подовжити час між загостреннями.
Немає переконливих доказів того, що те, що ви їсте, справді викликає запальні захворювання кишечника. Але певна їжа та напої можуть посилити ваші ознаки та симптоми, особливо під час загострення.
Може бути корисно вести харчовий щоденник, щоб відстежувати, що ви їсте, а також як ви себе почуваєте. Якщо ви виявите, що деякі продукти викликають загострення симптомів, ви можете спробувати їх усунути.
Ось деякі загальні дієтичні пропозиції, які можуть допомогти вам впоратися зі своїм станом:
-
-
- Обмежити молочні продукти. Багато людей із запальними захворюваннями кишечника помічають, що такі проблеми, як діарея, біль у животі та гази, покращуються шляхом обмеження або виключення молочних продуктів. У вас може бути непереносимість лактози, тобто ваше тіло не може перетравлювати молочний цукор (лактозу) у молочних продуктах. Використання ферментного продукту, такого як Lactaid, також може допомогти.
- Їжте невеликими порціями. Ви можете помітити, що почуваєтеся краще, ївши п’ять-шість невеликих порцій їжі на день, а не двічі-три більші.
- Пийте багато рідини. Намагайтеся щодня пити багато рідини. Найкраще вода. Алкоголь і напої, що містять кофеїн, стимулюють роботу кишечника і можуть посилити діарею, тоді як газовані напої часто викликають гази.
-
Поговоріть з дієтологом, якщо ви починаєте втрачати вагу або ваш раціон став дуже обмеженим.
Стрес
Хоча стрес не викликає запальних захворювань кишечника, він може погіршити ваші ознаки та симптоми та викликати загострення.
Щоб контролювати стрес, спробуйте:
-
-
- Легкі фізичні навантаження. Навіть легкі фізичні навантаження можуть допомогти зменшити стрес, позбутися від депресії та нормалізувати роботу кишечника. Поговоріть зі своїм лікарем про план вправ, який підходить саме вам.
- Біологічний зворотний зв’язок. Ця техніка зменшення стресу допомагає зменшити м’язову напругу та уповільнити серцевий ритм за допомогою механізму зворотного зв’язку. Мета полягає в тому, щоб допомогти вам увійти в розслаблений стан, щоб вам було легше впоратися зі стресом.
- Регулярні вправи на розслаблення і дихання. Ефективним способом боротьби зі стресом є виконання вправ на розслаблення та дихання. Ви можете відвідувати заняття з йоги та медитації або займатися вдома за книгами, компакт-дисками чи DVD-дисками.
-