Епікондиліт (тенісний лікоть)— хворобливий стан, який виникає, коли сухожилля ліктя перевантажуються, як правило, через повторювані рухи зап’ястя та руки.
Незважаючи на назву, епікондиліт розвивається не тільки у спортсменів. Люди, робота яких пов’язана з типами рухів, які можуть призвести до тенісного ліктя, включають сантехніків, малярів, теслів і м’ясників.
Біль від тенісного ліктя виникає в основному там, де сухожилля м’язів передпліччя прикріплюються до кісткової шишки на зовнішній стороні ліктя. Біль також може поширюватися на передпліччя та зап’ястя.
Відпочинок і безрецептурні знеболюючі часто допомагають полегшити тенісний лікоть. Якщо консервативні методи лікування не допомагають або якщо симптоми не працюють, ваш лікар може запропонувати операцію.
Симптоми
Біль, пов’язаний з епікондилітом, може іррадіювати із зовнішньої сторони ліктя в передпліччя та зап’ястя. Біль і слабкість можуть ускладнювати:
- потиснити руку або взятися за предмет;
- повернути дверну ручку;
- тримати чашку кави.
Коли звернутися до лікаря
Поговоріть зі своїм лікарем, якщо такі заходи самообслуговування, як відпочинок, лід і використання безрецептурних знеболювальних, не полегшують біль і чутливість ліктя.
Причини
Епікондиліт – це травма, яка виникає внаслідок надмірного навантаження та розтягнення м’язів. Причиною є повторне скорочення м’язів передпліччя, за допомогою яких ви випрямляєте та піднімаєте руку та зап’ястя. Повторні рухи та навантаження на тканини можуть призвести до низки крихітних розривів сухожиль, які прикріплюють м’язи передпліччя до кісткового виступу на зовнішній стороні ліктя.
Гра в теніс — особливо повторне використання удару бекхендом із поганою технікою — є однією з можливих причин епікондиліту. Однак багато інших поширених рухів рукою можуть спричинити епікондиліт, зокрема:
-
-
- використання сантехнічних інструментів;
- живопис;
- закручування гвинтів;
- подрібнення інгредієнтів для приготування, особливо м’яса;
- часте використання комп’ютерної миші.
-
Фактори ризику
Фактори, які можуть збільшити ризик виникнення епікондиліту, включають:
-
-
- Вік Хоча епікондиліт вражає людей будь-якого віку, він найчастіше зустрічається у дорослих у віці від 30 до 50 років.
- Рід занять. Люди, які мають роботу, яка передбачає повторювані рухи зап’ястя та руки, мають більшу ймовірність розвитку епікондиліту. Приклади включають сантехніків, малярів, столярів, м’ясників і кухарів.
- Певні види спорту. Участь у спортивних змаганнях з ракетками підвищує ризик утворення епікондиліту, особливо якщо ви використовуєте погану техніку удару.
-
Діагностика
Під час фізичного огляду лікар може натиснути на уражену ділянку або попросити вас рухати ліктем, зап’ястям і пальцями різними способами.
У багатьох випадках ваша історія хвороби та фізичне обстеження надають достатньо інформації, щоб лікар міг поставити діагноз «епікондиліт». Але якщо ваш лікар підозрює, що ваші симптоми може спричинити щось інше, він може запропонувати рентген або інші типи досліджень.
Лікування
Епікондиліт часто покращується сам по собі. Але якщо безрецептурні знеболюючі та інші заходи самодопомоги не допомагають, ваш лікар може запропонувати фізіотерапію. Важкі випадки епікондиліту можуть вимагати хірургічного втручання.
Терапія
Якщо ваші симптоми пов’язані з тенісом, ваш лікар може запропонувати експертам оцінити вашу техніку гри в теніс або рухи, пов’язані з вашими робочими завданнями, щоб визначити найкращі кроки для зменшення навантаження на пошкоджені тканини.
Фізіотерапевт може навчити вас вправам для поступового розтягування та зміцнення м’язів, особливо м’язів передпліччя. Особливо корисні ексцентричні вправи, які передбачають дуже повільне опускання зап’ястя після його підняття. Ремінь або бандаж для передпліччя може зменшити навантаження на пошкоджені тканини.
Хірургічні або інші процедури
-
-
- Ін’єкції. Ваш лікар може запропонувати ввести збагачену тромбоцитами плазму, ботокс або будь-яку форму подразника (пролотерапія) у болюче сухожилля. Суха пункція — при якій голка проколює пошкоджене сухожилля в багатьох місцях — також може бути корисною.
- Ультразвукова тенотомія (процедура TENEX). Під час цієї процедури під контролем ультразвуку лікар вводить спеціальну голку через шкіру в пошкоджену частину сухожилля. Ультразвукова енергія вібрує голку настільки швидко, що пошкоджена тканина розріджується і може бути відсмоктана.
- Хірургія. Якщо ваші симптоми не покращилися після шести-12 місяців тривалого безопераційного лікування, ви можете бути кандидатом на операцію з видалення пошкодженої тканини. Ці види процедур можна виконувати через великий розріз або через кілька маленьких розрізів. Реабілітаційні вправи мають вирішальне значення для одужання.
-
Спосіб життя та домашні засоби
Ваш лікар може порекомендувати наступні заходи самообслуговування:
- Відпочинок. Уникайте дій, які посилюють біль у лікті.
- Знеболюючі. Спробуйте безрецептурні засоби для знеболення, такі як ібупрофен (Advil, Motrin IB) або напроксен (Aleve).
- Лід. Прикладайте лід або холодний пакет на 15 хвилин три-чотири рази на день.
- Техніка . Переконайтеся, що ви використовуєте правильну техніку для своїх занять і уникаєте повторюваних рухів зап’ястя.
Наші лікарі

Брус Роман Богданович
Ортопед-травматолог
Ми Вам зателефонуємо найближчим часом

Шопук Віктор Миколайович
Ортопед-травматолог