Ударно-хвильова терапія – це неінвазивне лікування, яке передбачає проникнення хвиль (через тканини) до пошкоджених м’яких тканин.
Ударно-хвильова терапія допомагає зменшити біль та сприяє загоєнню.
За словами Шопука Віктора Миколайовича, ортопеда-травматолога Bodro clinic, ударно хвильова терапія є незамінним варіантом лікування для багатьох пацієнтів із хронічною тендинопатією, яка не реагує на інше лікування. Хронічна травма сухожиль і зв’язок, яка часто важко піддається лікуванню, характеризується локалізованим болем і патологічними змінами сухожилля. Стан впливає як на спортсменів, так і на не спортсменів.
Хто є кандидатом на ударно хвильову терапію?
Міжнародними рекомендаціями затверджено і рекомендовано використання УХТ при підошовному фасціїті (п’яткова шпора) та інших захворюваннях сухожиль. Лікар Шопук зазначає, що численні високоякісні клінічні дослідження надали вагомий доказ того, що ударно хвильова терапія є безпечним та ефективним методом для лікування тендинопатії в усій кістково-м’язовій системі.
Лікар Шопук і його колеги з Бодро клінік в даний час використовують УХТ для лікування хронічних захворювань суглобів та зв’язок по всьому тілу.
Фахівці зі спортивної медицини Bodro clinic виявили, що ця терапія корисна для лікування таких областей тендинопатії як:
- Плечовий суглоб
- Латеральний епікондиліт (тенісний лікоть)
- Медіальний надвиросток колінного суглоба
- Великий вертел (середня і мала сідничні м’язи)
- Травма власної зв’язки надколінника
- Травма прямого м’яза стегна
- Розрив чи надрив квадріцепса
- Пошкодження литковаго м’язу
- Пошкодження Ахілла
- П’яткова шпора
- Хамстринг синдром
Переваги ударно-хвильової терапії
Лікар Шопук зазначає, що цей підхід задовольняє потребу в спортсменах, чиї травми не реагують на лікування простими засобами, як-от відпочинок, лід, лікувальні вправи, фіксатори та ортопедичні вироби, але які ще не потребують більш інвазивних або хірургічних варіантів лікування.
«Скажімо, ми лікуємо баскетболіста в середині сезону, у якого коліно стрибуна гальмує його чи дозволяє тренуватися чи грати», — пояснює лікар-реабілітолог Костів Іванна.
«УХТ може бути наступним варіантом для цього спортсмена після того, як ми спробували всі стандартні неоперативні методи лікування. Зазвичай, коли спортсмени не отримують ефект від лікування, ми повинні сказати їм, що вони не можуть грати або, що їм потрібно розглянути більш інвазивні методи лікування, які пов’язані з більшими витратами, підвищеним ризиком і тривалими періодами відновлення. Таким чином, ударно хвильова терапія надає вам дійсно гарний проміжний варіант, який, у разі успіху, дозволить повернутись до повсякденного життя».
Процес лікування та рекомендації щодо повернення до звичайного життя чи тренувань
Лікар Костів Іванна зазначає, що більшості пацієнтів потрібно декілька процедур, кожна з яких триває менше ніж 15 хвилин. Звичайний курс лікування становить одну процедуру на тиждень протягом трьох – п’яти тижнів. Якщо ефекту немає за перші три процедури, ми зазвичай припиняємо. Якщо після трьох сеансів у них спостерігається покращення, але не досягнуто бажаного рівня полегшення симптомів, ми можемо продовжувати за потреби. Спортсменам, які проходять УХТ, зазвичай кажуть поступово підвищувати рівень активності в залежності від регресу симптомів.
Побічні ефекти від ударно-хвильової терапії обмежуються легкими синцями, набряком, болем, онімінням або поколюванням в області процедури.
«Більшість пацієнтів роблять перерву на день або два після лікування, але не потребують тривалого періоду відновлення», – каже лікар Шопук.
Наш клінічний досвід і результати пацієнтів на сьогоднішній день свідчать про те, що, коли УХТ виконується досвідченими лікарями, то ударно хвильова терапія є надійним доповненням до набору інструментів, які ми можемо запропонувати спортсменам, чи звичайним пацієнтам. Це забезпечує ще один шлях до оптимального відновлення, який є привабливим для спортсменів та інших, хто бажає залишатися активними.