Синдром полікістозних яйників, — це гормональний стан, який жінки можуть отримати під час дітородного віку. Це може вплинути на вашу здатність мати дитину (ваш лікар називатиме це вашою фертильністю ). Він також може:
-
-
- зупиніть менструацію або зробіть її важко передбачуваною;
- викликає прищі та небажане волосся на тілі та обличчі;
- підвищити ризик інших проблем зі здоров’ям, включаючи діабет і високий кров’яний тиск.
-
Ви можете лікувати симптоми. І ви могли б завагітніти , хоча вам, можливо, знадобиться приймати ліки для покращення вашої фертильності.
Деякі жінки з синдромом полікістозних яйників мають кісти яйників. Тому його називають «полікістозом». Але назва вводить в оману, оскільки багато жінок із синдромом полікістозних яйників не мають кіст.
Яке відношення мають гормони до синдрому полікістозних яйників?
Коли у вас синдром полікістозних яйників, ваші репродуктивні гормони вийшли з балансу. Це може призвести до проблем з яйниками, наприклад до невчасного або ненастання менструації.
Ваше тіло виробляє гормони, щоб відбуватися різні речі. Деякі з них впливають на ваш менструальний цикл і пов’язані з вашою здатністю мати дитину. Гормони, які відіграють важливу роль у синдромі полікістозних яєчників, включають:
-
-
- Андрогени. Їх часто називають чоловічими гормонами, але вони є і у жінок. Жінки з СПКЯ, як правило, мають більш високі рівні.
- Інсулін . Цей гормон регулює рівень цукру в крові . Якщо у вас СПКЯ, ваше тіло може не реагувати на інсулін належним чином.
- Прогестерон . При синдромі полікістозних яєчників вашому організму може не вистачати цього гормону. Ви можете пропустити місячні протягом тривалого часу або вам буде важко передбачити, коли вони настануть.
-
Симптоми
Найпоширенішими симптомами синдрому полікістозних яйників є відсутність, нерегулярність, рідкість або тривалі менструації. Надлишок андрогенів може спричинити випадання волосся , волосся в небажаних місцях (наприклад, на обличчі) та прищі. Інші симптоми включають:
-
-
- потемніла шкіра або надлишок шкіри (шкірні мітки) на шиї або в пахвових западинах;
- зміни настрою;
- тазовий біль;
- збільшення ваги.
-
Причини
Лікарі не знають усіх причин, чому деякі жінки отримують синдром полікістозних яйників.
Ви можете мати більше шансів мати синдром полікістозних яйників, якщо ваша сестра або мати також мають його. Це також може бути пов’язано з проблемами, через які ваше тіло виробляє занадто багато інсуліну , що може вплинути на ваші яєчники та їхню здатність до овуляції (або вивільнення яйцеклітин).
Ускладнення
Якщо у вас синдром полікістозних яйників і ваші рівні андрогенів занадто високі, у вас вищі шанси на низку ускладнень. Вони можуть відрізнятися від жінки до жінки та включають:
-
-
- Проблеми із завагітнінням. Кісти в яйниках можуть перешкоджати овуляції . Саме тоді один із ваших яєчників щомісяця випускає яйцеклітину. Якщо здорова яйцеклітина недоступна для запліднення сперматозоїдом , ви не можете завагітніти . Ви все ще можете завагітніти , якщо у вас СПКЯ. Але, можливо, вам доведеться прийняти ліки та співпрацювати з фахівцем із фертильності, щоб це сталося.
- Проблеми з інсуліном і діабет. Інсулінорезистентність може змусити ваш організм виробляти занадто багато андрогенів . Якщо у вас резистентність до інсуліну, клітини ваших м’язів, органів та інших тканин погано засвоюють цукор у крові . Як наслідок, у вас може бути надто багато цукру, що рухається через вашу кров. Це називається діабетом і може спричинити проблеми з серцево-судинною та нервовою системами.
- Метаболічний синдром. Ця група симптомів підвищує ризик серцево – судинних захворювань. Симптоми включають високий рівень тригліцеридів і низький рівень ЛПВЩ («хорошого») холестерину , високий кров’яний тиск і високий рівень цукру в крові .
-
Інші поширені ускладнення синдрому полікістозних яйників включають:
-
-
- депресію;
- тривогу;
- кровотечу з матки та підвищений ризик раку матки;
- проблему зі сном;
- запалення печінки.
-
Діагностика
Жодне дослідження не може діагностувати синдром полікістозних яйників. Ваш лікар почне з запитань про ваші симптоми та історії хвороби, а також з проведення фізичного огляду та, можливо, тазового огляду.
Він можуть дати вам направлення на аналізи крові для вимірювання рівня гормонів, цукру в крові та холестерину. За допомогою УЗД можна перевірити наявність кіст у яєчниках, виявити пухлини та виміряти слизову оболонку матки.
Лікування
Лікування буде залежати від ваших симптомів, вашого віку та того, чи хочете ви завагітніти. Якщо ви маєте надлишкову вагу, невелика втрата — навіть 5–10 % ваги — може покращити самопочуття. Це також може допомогти в роботі ваших ліків і покращити вашу фертильність.
Ваш лікар може порадити вам приймати препарат від діабету метформін (глюкофаж), щоб знизити резистентність до інсуліну, регулювати овуляцію та сприяти зниженню ваги.
Якщо ви не плануєте завагітніти, ваш лікар може призначити гормональний контроль над народжуваністю, наприклад, шкірний пластир або таблетки. Ці ліки можуть допомогти знизити ризик розвитку раку ендометрія, нормалізувати ваші менструації, очистити прищі та зменшити зайве волосся на тілі. Якщо ви хочете завагітніти, препарати для безпліддя можуть допомогти вашим яєчникам вивільнити яйцеклітини.
Вам також слід звернутися до лікаря, якщо у вас є:
-
-
- нерегулярні місячні;
- зміни настрою;
- незрозуміле збільшення ваги;
- зміни у вашому волоссі або шкірі.
-
Ці симптоми можуть бути не спричинені синдром полікістозних яйників, але можуть сигналізувати про інші серйозні проблеми зі здоров’ям.
Наші лікарі

Селедець Лариса Степанівна
Лікар акушер-гінеколог