Первинна недостатність яйників виникає, коли яйники перестають функціонувати належним чином до 40 років. Коли це трапляється, ваші яйники не виробляють типову кількість гормону естрогену або регулярно не виділяють яйцеклітини. Цей стан також називають передчасною недостатністю яйників і часто призводить до безпліддя.
Первинну недостатність яєчників іноді плутають із передчасною менопаузою, але ці стани не однакові. Жінки з первинною недостатністю яйників можуть мати нерегулярні або періодичні менструації протягом багатьох років і навіть можуть завагітніти. Але у жінок з передчасною менопаузою припиняються місячні, і вони не можуть завагітніти.
Відновлення рівня естрогену у жінок з первинною недостатністю яйників допомагає запобігти деяким ускладненням, які виникають внаслідок низького рівня естрогену, таким як остеопороз.
Симптоми
Ознаки та симптоми первинної недостатності яєчників подібні до ознак менопаузи або дефіциту естрогену. Вони включають:
-
-
- нерегулярні або пропущені місячні, які можуть тривати роками або розвиватися після вагітності або після припинення прийому протизаплідних таблеток;
- труднощі із завагітнінням;
- припливи;
- нічна пітливість;
- сухість піхви;
- сухість очей;
- дратівливість або труднощі з концентрацією;
- зниження статевого потягу.
-
Коли звернутися до лікаря
Якщо у вас не було менструації протягом трьох місяців або більше, зверніться до лікаря, щоб визначити причину. Ви можете пропустити менструацію з кількох причин, включаючи вагітність, стрес або зміну дієти чи звичок до фізичних вправ, але найкраще пройти обстеження щоразу, коли ваш менструальний цикл змінюється.
Навіть якщо ви не проти відсутності місячних, бажано звернутися до свого лікаря, щоб дізнатися, що спричинило зміни. Низький рівень естрогену може призвести до втрати кісткової маси та підвищеного ризику серцевих захворювань.
Причини
Первинна недостатність яйників може бути викликана:
-
-
- Хромосомні зміни. Деякі генетичні порушення пов’язані з первинною недостатністю яєчників. До них належать стани, за яких у вас є одна типова Х-хромосома та одна змінена Х-хромосома (мозаїчний синдром Тернера), а також за яких Х-хромосоми крихкі та ламаються (тендітний Х-хромосома).
- Токсини. Хіміотерапія та променева терапія є поширеними причинами недостатності яєчників, викликаної токсинами. Ці методи лікування можуть пошкодити генетичний матеріал у клітинах. Інші токсини, такі як сигаретний дим, хімікати, пестициди та віруси, можуть прискорити виснаження яєчників.
- Реакція імунної системи на тканини яйників (аутоімунне захворювання). У цій рідкісній формі ваша імунна система виробляє антитіла проти тканини яйника, завдаючи шкоди фолікулам, що містять яйцеклітину, і пошкоджує яйцеклітину. Що викликає імунну відповідь, незрозуміло, але контакт з вірусом є однією з можливостей.
- Невідомі фактори. Причина первинної недостатності яєчників часто невідома (ідіопатична). Ваш лікар може порекомендувати додаткові дослідження для виявлення причини, але в багатьох випадках причина залишається незрозумілою.
-
Фактори ризику
Фактори, що збільшують ризик розвитку первинної недостатності яйників, включають:
-
-
- Вік. Ризик зростає у віці від 35 до 40 років. Хоча первинна недостатність яєчників у віці до 30 років буває рідко, можлива у молодих жінок і навіть у підлітків.
- Спадковість. Наявність у сімейному анамнезі випадків первинної недостатності яйників підвищує ризик розвитку цього захворювання.
- Хірургія яйників. Операції на яєчниках збільшують ризик первинної недостатності яєчників.
-
Ускладнення
Ускладнення первинної недостатності яйників включають:
-
-
- Безпліддя. Неможливість завагітніти може бути ускладненням первинної недостатності яєчників. У рідкісних випадках вагітність можлива до виснаження яйцеклітин.
- Остеопороз. Гормон естроген допомагає підтримувати міцність кісток. Жінки з низьким рівнем естрогену мають підвищений ризик розвитку слабких і крихких кісток (остеопорозу), які частіше ламаються, ніж здорові кістки.
- Депресію або тривогу. Ризик безпліддя та інших ускладнень, пов’язаних із низьким рівнем естрогену, викликає у деяких жінок депресію або тривогу.
- Хворобу серця. Рання втрата естрогену може збільшити ризик.
-
Діагностика
Більшість жінок мають невеликі ознаки первинної недостатності яйників, але ваш лікар може запідозрити це захворювання, якщо у вас нерегулярні менструації або проблеми із зачаттям. Діагностика зазвичай передбачає фізичне обстеження, у тому числі тазове обстеження. Ваш лікар може поставити запитання про ваш менструальний цикл, вплив токсинів, таких як хіміотерапія або променева терапія, і попередню операцію на яйниках.
Ваш лікар може порекомендувати один або кілька тестів для перевірки:
-
-
- Вагітність. Тест на вагітність перевіряє несподівану вагітність, якщо ви перебуваєте в дітородному віці та не маєте менструації.
- Рівень гормонів. Ваш лікар може перевірити рівень ряду гормонів у вашій крові, включаючи фолікулостимулюючий гормон (ФСГ), тип естрогену під назвою естрадіол і гормон, який стимулює вироблення грудного молока (пролактин).
- Хромосомні зміни або певні гени. Вам можуть зробити аналіз крові, який називається аналізом каріотипу, щоб знайти незвичайні зміни у ваших хромосомах. Ваш лікар може також перевірити, чи є у вас ген, пов’язаний із синдромом крихкої X, який називається FMR1.
-
Лікування
Лікування первинної недостатності яйників зазвичай зосереджується на проблемах, які виникають через дефіцит естрогену. Ваш лікар може порекомендувати:
-
-
- Терапія естрогенами. Терапія естрогенами може допомогти запобігти остеопорозу, а також полегшити припливи та інші симптоми дефіциту естрогену. Ваш лікар може призначити естроген з гормоном прогестероном, особливо якщо у вас все ще є матка. Додавання прогестерону захищає слизову оболонку вашої матки (ендометрій) від передракових змін, які можуть бути викликані прийомом одного естрогену.
- Поєднання гормонів може призвести до відновлення менструації, але не відновить функцію яйників. Залежно від вашого здоров’я та уподобань, ви можете приймати гормональну терапію приблизно до 50 або 51 року — середнього віку природної менопаузи.
У літніх жінок довгострокова терапія естрогеном і прогестином пов’язана з підвищеним ризиком захворювань серця та кровоносних судин (серцево-судинних) і раку молочної залози. Однак у молодих жінок з первинною недостатністю яєчників переваги гормональної терапії переважають потенційні ризики. - Добавки кальцію та вітаміну D. Обидві поживні речовини важливі для запобігання остеопорозу, і ви можете не отримувати їх у достатній кількості через свій раціон або під впливом сонячного світла. Ваш постачальник може запропонувати тестування щільності кісткової тканини перед початком прийому добавок, щоб отримати базове вимірювання.
Для жінок віком від 19 до 50 років експерти зазвичай рекомендують 1000 міліграмів (мг) кальцію на день через їжу або добавки, збільшуючи до 1200 мг на день для жінок віком 51 рік і старше.
Оптимальна добова доза вітаміну D ще не визначена. Гарною відправною точкою для дорослих є 600-800 міжнародних одиниць (МО) на день через їжу або харчові добавки. Якщо рівень вітаміну D у вас низький, лікар може запропонувати вищі дози.
-
Лікування безпліддя
Немає жодного доведеного лікування для відновлення фертильності. Деякі жінки та їхні партнери намагаються завагітніти шляхом екстракорпорального запліднення з використанням донорських яйцеклітин. Процедура передбачає вилучення яйцеклітин у донора та їх запліднення спермою. Потім запліднена яйцеклітина (ембріон) поміщається в вашу матку.
Спосіб життя та домашні засоби
Дізнатися, що у вас первинна недостатність яйників, може бути емоційно важко. Але при належному лікуванні та догляді за собою ви можете розраховувати на ведення здорового життя.
Дізнайтеся про альтернативи народження дітей. Якщо ви хочете збільшити свою родину, поговоріть зі своїм лікарем про такі варіанти, як екстракорпоральне запліднення за допомогою донорських яйцеклітин або усиновлення.
Поговоріть зі своїм лікарем про найкращі варіанти контрацепції. Невеликий відсоток жінок з первинною недостатністю яйників завагітніли спонтанно. Якщо ви не хочете завагітніти, подумайте про використання протизаплідних засобів.
Тримайте свої кістки міцними. Дотримуйтеся дієти, багатої кальцієм, виконуйте вправи з навантаженням, такі як ходьба та силові вправи для верхньої частини тіла, і не паліть. Запитайте свого лікаря, чи потрібні вам добавки кальцію та вітаміну D.
Слідкуйте за своїм менструальним циклом. Якщо під час прийому гормональної терапії у вас не настає менструація, яка спричиняє місячний цикл, зробіть тест на вагітність.
Подолання та підтримка
Якщо ви сподівалися на майбутню вагітність, діагноз первинної недостатності яйників може викликати надзвичайне відчуття втрати — навіть якщо ви вже народили. Зверніться за консультацією, якщо вважаєте, що це допоможе вам впоратися.
Будьте відкритими зі своїм партнером. Поговоріть зі своїм партнером і вислухайте його, коли ви обоє поділитеся своїми почуттями з приводу цієї несподіваної зміни у ваших планах щодо збільшення вашої сім’ї.
Вивчіть свої варіанти. Якщо у вас немає дітей і ви хочете їх, або якщо ви хочете мати більше дітей, подивіться на альтернативні варіанти розширення сім’ї, наприклад, екстракорпоральне запліднення за допомогою донорських яйцеклітин або усиновлення.
Шукайте підтримки. Розмова з іншими людьми, які переживають щось подібне, може дати цінну інформацію та розуміння під час плутанини та невизначеності. Консультування може допомогти вам адаптуватися до ваших обставин і наслідків для вашого майбутнього. Запитайте свого постачальника про національні чи місцеві групи підтримки або знайдіть онлайн-спільноту як джерело інформації та висловіть свої почуття.
Дайте собі час. Прийняття діагнозу – це поступовий процес. Тим часом добре дбайте про себе, добре харчуючись, займаючись спортом і достатньо відпочиваючи.
Наші лікар

Селедець Лариса Степанівна
Лікар акушер-гінеколог