Міома матки є поширеним типом неракової пухлини, яка може рости в матці та на ній. Не всі міоми викликають симптоми, але якщо вони виникають, то можуть включати сильну менструальну кровотечу, біль у спині, часте сечовипускання та біль під час сексу. Невеликі міоми часто не потребують лікування, але більші міоми можна лікувати за допомогою ліків або хірургічного втручання.
Чим відрізняється міома від фіброми матки?
Отже, розберімось, як розрізняються ці новоутворення:
-
-
- Міома – це доброякісна пухлина, яка розвивається з м’язової тканини матки.
- Фіброма – це новоутворення, яке також почало розвиватися з волокон м’язів, але пізніше набуло фіброматозної структури, тобто основу фіброми складають клітини сполучної тканини.
- Лейоміома – це пухлина, що складається переважно з гладком’язових клітин.
- Фіброміома – новоутворення, в якому одночасно присутні і клітини міометрія, і клітини сполучної тканини, але кількість останніх переважає.
- Міофіброма – також складається з м’язових і фіброзних клітин, але в ній переважають тканини міометрію (м’язів).
-
Фіброми можуть рости як одиночний вузлик (один наріст) або у вигляді кластера. Скупчення міоми можуть мати розмір від 1 мм до понад 20 см (8 дюймів) у діаметрі або навіть більше. Для порівняння, вони можуть досягати розміру кавуна. Ці новоутворення можуть розвиватися всередині стінки матки, всередині порожнини органу або навіть на зовнішній поверхні. Фіброми можуть відрізнятися за розміром, кількістю та місцем розташування всередині та на матці.
Ви можете відчувати різноманітні симптоми міоми матки, і це можуть бути не ті самі симптоми, які відчуватиме інша жінка з міомою. Оскільки міома може бути унікальною, ваш план лікування залежатиме від вашого індивідуального випадку.
Кому загрожує міома матки?
Є кілька факторів ризику, які можуть зіграти роль у ймовірності розвитку міоми. Вони можуть включати:
-
-
- Ожиріння та підвищена вага.
- Спадковість.
- Безпліддя.
- Ранній початок менструації (початок менструації в молодому віці).
- Пізній вік менопаузи .
-
Де росте міома?
Є кілька місць, як всередині, так і поза маткою, де міома може рости. Розташування та розмір міоми є важливими факторами для вибору тактики лікування. Де ростуть ваші міоми, наскільки вони великі та скільки їх у вас є, визначить лікар, який тип лікування буде найкращим для вас і чи лікування взагалі необхідно.
Існують різні назви для місць розташування міоми в матці та на ній. Ці назви описують не тільки місце розташування міоми, але й те, як вона прикріплена. Конкретні місця, де у вас може бути міома матки, включають:
-
-
- Підслизову міому : у цьому випадку міома росте всередині маткового простору (порожнини), де росте дитина під час вагітності. Новоутворення, що простягаються в порожній простір посередині матки.
- Інтрамуральну міому : ці міоми вбудовані в стінку самої матки. Уявіть боки матки як стіни будинку. Фіброми ростуть всередині цієї м’язової стінки.
- Субсерозні міоми : цього разу вони розташовані на зовнішній стороні матки, ці міоми тісно з’єднані із зовнішньою стінкою матки.
- Фіброми на ніжці : найменш поширений тип, ці міоми також розташовані на зовнішній стороні матки. Однак міома на ніжці з’єднана з маткою тонкою ніжкою. Їх часто описують як грибоподібні, тому що вони мають ніжку, а потім набагато ширшу верхівку.
-
Як виглядає міома?
Міми, як правило, округлі утворення, які можуть виглядати як вузлики гладком’язової тканини. В окремих випадках прикріплені тонкою ніжкою, що надає їм грибоподібного вигляду.
Чи є міома раком?
Вкрай рідко міома зазнає змін, які перетворюють її в ракову або злоякісну пухлину. Насправді в однієї з 350 жінок з міомою розвивається злоякісна пухлина. Не існує діагностики, яка б на 100% прогностично виявляла рідкісні види раку, пов’язані з міомою. Однак пацієнтів, у яких спостерігається інтенсивний ріст міоми матки, або міоми, що ростуть під час менопаузи, слід негайно обстежити.
Симптоми та причини
Що викликає міому матки?
Причини міоми невідомі. Найчастіше міоми зустрічаються у жінок репродуктивного віку. Як правило, вони не спостерігаються у молодих жінок, у яких ще не було перших місячних.
Які симптоми міоми матки?
Більшість фіброміом не викликають жодних симптомів і не потребують лікування, окрім регулярного спостереження лікаря. Зазвичай це невеликі фіброми. Якщо ви не відчуваєте симптомів, це називається безсимптомною міомою. Більші міоми можуть спричинити різноманітні симптоми, зокрема:
-
- Надмірну або хворобливу кровотечу під час місячих (менструації).
- Кровотечу між менструаціями.
- Відчуття повноти внизу живота/здуття живота.
- Часте сечовипускання (це може статися, коли міома тисне на сечовий міхур).
- Біль під час сексу .
- Біль у попереку.
- Закреп.
- Хронічні виділення з піхви .
- Неможливість сечовипускання або повного випорожнення сечового міхура.
- Надмірне збільшення живота у розмірах.
Симптоми міоми матки зазвичай зникають після менопаузи, оскільки рівень гормонів у вашому організмі знижується.
Біль при міомі матки?
Якщо у вас міома, ви можете відчувати різні відчуття. Якщо у вас невеликі міоми, ви можете взагалі нічого не відчувати і навіть не помічати їх наявність. Однак при великих міомах ви можете відчувати дискомфорт і навіть біль, пов’язаний з цим захворюванням. Міома може спричинити біль у спині, сильні менструальні болі, гострий колючий біль у животі та навіть біль під час сексу.
Чи може міома змінитися з часом?
Міоми можуть фактично зменшуватися або рости з часом. Вони можуть змінювати розмір раптово або постійно протягом тривалого періоду часу. Це може статися з різних причин, але в більшості випадків ця зміна розміру міоми пов’язана з кількістю гормонів у вашому організмі. Коли у вашому організмі високий рівень гормонів, міома може збільшуватися. Це може статися в певний період вашого життя, наприклад під час вагітності. Ваше тіло виділяє високий рівень гормонів під час вагітності, щоб підтримувати ріст вашої дитини. Цей сплеск гормонів також викликає зростання міоми. Якщо ви знаєте, що у вас міома ще до вагітності, поговоріть зі своїм лікарем. Можливо, вам знадобиться спостереження, щоб побачити, як росте міома протягом всієї вагітності. Фіброми також можуть зменшуватися, коли рівень гормонів падає. Це часто буває після менопаузи. Після того, як жінка пройшла менопаузу, кількість гормонів в її організмі значно знижується. Це може призвести до того, що фіброми зменшаться в розмірах. Часто ваші симптоми також можуть зникнути після менопаузи.
Чи може міома викликати анемію?
Анемія – це стан, який виникає, коли ваше тіло не має достатньої кількості здорових еритроцитів для перенесення кисню до ваших органів. Це може спричинити відчуття втоми та слабкості. У деяких жінок може виникнути сильна тяга до льоду, крохмалю. Це називається пікою і пов’язане з анемією. Анемія може виникнути у жінок, які мають часті або дуже рясні менструації. Міома може спричинити дуже рясні менструації або навіть кровотечу між менструаціями. Деякі методи лікування, такі як пероральні таблетки заліза — або, якщо у вас значна анемія, інфузії заліза (внутрішньовенно) — можуть покращити ваш стан. Поговоріть зі своїм лікарем, якщо у вас є симптоми анемії під час міоми.
Діагностика та дослідження
Як діагностується міома матки?
У багатьох випадках міому вперше виявляють під час регулярного огляду у гінеколога. Їх можна відчути під час гінекологічного огляду, або під час допологового догляду. Досить часто ваш опис сильної кровотечі та інших супутніх симптомів може спонукати вашого лікаря розглядати міому як частину діагнозу. Є кілька видів діагностики, які можна провести, щоб підтвердити міому і визначити її розмір і розташування. Ці дослідження можуть включати:
-
- Ультразвукове дослідження: цей неінвазивний візуалізаційний тест створює картину ваших внутрішніх органів за допомогою звукових хвиль. Залежно від розміру матки УЗД може проводитися трансвагінальним або трансабдомінальним шляхом.
- Магнітно-резонансну томографію (МРТ): цей тест створює детальні зображення ваших внутрішніх органів за допомогою магнітів і радіохвиль.
- Комп’ютерну томографію (КТ) : під час комп’ютерної томографії використовуються рентгенівські промені, щоб отримати детальне зображення ваших внутрішніх органів з кількох ракурсів.
- Гістероскопію: під час гістероскопії ваш лікар використовуватиме пристрій, який називається скопом (тонка гнучка трубка з камерою на кінці), щоб оглянути міому всередині вашої матки. Пристрій проходить через вашу піхву та шийку матки, а потім переміщується в матку.
- Гістеросальпінгографію (ГСГ): це детальне рентгенівське дослідження, під час якого спочатку вводять контрастну речовину, а потім роблять рентгенівські знімки матки. Це частіше використовується з метою діагностування жіночого безпліддя.
- Соногістерографію: у цьому візуалізаційному обстеженні невеликий катетер встановлюється трансвагінально, і через нього в порожнину матки вводиться фізіологічний розчин. Ця додаткова рідина допомагає створити більш чітке зображення вашої матки, ніж ви бачите під час стандартного УЗД.
- Лапароскопія: під час цього дослідження лікар зробить невеликий розріз у нижній частині живота. Тонка і гнучка трубка з камерою на кінці буде встановлена, щоб уважно оглянути ваші внутрішні органи.
Лікування
Як лікується міома матки?
Лікування міоми матки може відрізнятися залежно від розміру, кількості та розташування міоми, а також від симптомів, які вони викликають. Якщо ви не відчуваєте жодних симптомів міоми, вам може не знадобитися лікування. Невеликі міоми часто можна залишити в спокої. Деколи жінки не відчувають жодних симптомів або проблем, пов’язаних з міомою. Згодом ваша міома буде ретельно спостерігатися, але немає необхідності вживати негайних заходів. Ваш лікар може рекомендувати періодичні огляди органів малого тазу та ультразвукове дослідження залежно від розміру або симптомів вашої міоми. Якщо у вас є симптоми міоми, включаючи анемію через надмірну кровотечу, помірний або сильний біль, проблеми з безпліддям або сечовивідними шляхами та кишківником — зазвичай потрібне лікування, щоб допомогти. Ваш план лікування залежатиме від кількох факторів:
-
- Скільки у вас міом.
- Розмір вашої міоми.
- Де розташована ваша фіброма.
- Які симптоми ви відчуваєте, пов’язані з міомою.
- Ваше бажання завагітніти.
- Ваше бажання зберегти матку.
Найкращий варіант лікування для вас також залежатиме від ваших майбутніх цілей щодо фертильності. Якщо ви хочете мати дітей у майбутньому, деякі варіанти лікування можуть не підійти вам. Поговоріть зі своїм лікарем про свої думки щодо фертильності та про ваші цілі на майбутнє під час обговорення варіантів лікування. Варіанти лікування міоми матки можуть включати:
Ліки
-
-
- Безрецептурні знеболювальні: ці ліки можна використовувати для лікування дискомфорту та болю, спричинених міомою. Безрецептурні препарати включають ацетамінофен та ібупрофен.
- Добавки заліза : якщо у вас анемія внаслідок надмірної кровотечі, ваш лікар також може запропонувати вам прийняти добавку заліза.
- Контроль над народжуваністю: контроль над народжуваністю також можна використовувати для полегшення симптомів міоми — зокрема сильних кровотеч під час і між менструаціями та менструальних спазмів. Контроль над народжуваністю можна використовувати, щоб контролювати сильну менструальну кровотечу. Ви можете використовувати різні варіанти контролю за народжуваністю, включаючи оральні контрацептиви , інтравагінальну контрацепцію, ін’єкції та внутрішньоматкові спіралі (ВМС) .
- Агоністи гонадотропін-рилізинг-гормону (GnRH) : ці ліки можна приймати за допомогою назального спрею або ін’єкцій, і вони зменшують міому. Вони іноді використовуються для зменшення міоми перед операцією, що полегшує видалення міоми. Однак ці ліки є тимчасовими, і якщо ви припините їх приймати, міома може вирости знову.
- Пероральна терапія : Elagolix — це нова пероральна терапія, призначена для лікування сильних маткових кровотеч у жінок у пременопаузі з симптоматичною міомою матки. Його можна використовувати до 24 місяців. Поговоріть зі своїм лікарем про плюси та мінуси цієї терапії. Інший пероральний препарат, транексамова кислота, є антифібринолітичним пероральним препаратом, який показаний для лікування циклічних сильних менструальних кровотеч у жінок з міомою матки. Ваш лікар спостерігатиме за вами під час цієї терапії.
-
Важливо поговорити зі своїм лікарем про будь-які ліки, які ви приймаєте. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем перед початком нового лікування, щоб обговорити будь-які можливі ускладнення.
Хірургія міоми
Говорячи про різні види хірургічного втручання для видалення міоми, слід враховувати кілька факторів. Не тільки розмір, розташування та кількість міоми можуть вплинути на тип операції, але й ваші бажання щодо майбутньої вагітності також можуть бути важливим фактором при складанні плану лікування. Деякі хірургічні варіанти зберігають матку та дозволяють завагітніти в майбутньому, тоді як інші варіанти можуть пошкодити або видалити матку.
Міомектомія — це процедура, яка дозволяє вашому лікареві видалити міому без пошкодження матки. Існує кілька видів міомектомії. Тип процедури, який може вам підійти найкраще, залежатиме від того, де розташовані ваші міоми, їх розміру та кількості міом. Види процедури міомектомії для видалення міоми можуть включати:
-
- Гістероскопію: Ця процедура виконується шляхом введення скопа (тонкої гнучкої трубки, схожої на трубку) через піхву та шийку матки в матку. Під час цієї процедури не робляться розрізи. Під час процедури ваш лікар використовуватиме сканер для видалення міоми. Потім ваш лікар видалить міому.
- Лапароскопію: під час цієї процедури ваш лікар використовуватиме скоп для видалення міоми. На відміну від гістероскопії, ця процедура передбачає розміщення кількох невеликих розрізів на животі. Таким чином приціл увійде й існуватиме у вашому тілі.
- Лапаротомію: під час цієї процедури на черевній порожнині робиться розріз, і через цей більший розріз видаляється міома.
Якщо ви не плануєте майбутню вагітність, є додаткові хірургічні варіанти, які ваш лікар може порекомендувати. Ці варіанти не рекомендуються, якщо вагітність небажана і існують хірургічні підходи, які видаляють матку. Ці операції можуть бути дуже ефективними, але зазвичай вони запобігають майбутній вагітності. Операції з видалення міоми можуть включати:
-
- Гістеректомію: під час цієї операції видаляють матку. Гістеректомія – єдиний спосіб вилікувати міому. Після повного видалення матки міома не може повернутися, і симптоми повинні зникнути. Якщо видаляється лише ваша матка — яєчники залишаються на місці — після гістеректомії менопауза не настане. Цю процедуру можна рекомендувати, якщо у вас дуже сильна кровотеча з міоми або якщо у вас велика міома. Якщо це рекомендовано, то проводиться мінімально інвазивна процедура для виконання гістероскопії. Мінімально інвазивні процедури включають вагінальний, лапароскопічний або роботизований доступ.
- Емболізацію міоми матки: ця процедура виконується інтервенційним радіологом, який працює з вашим гінекологом. Невеликий катетер поміщають у маткову артерію або радіальну артерію, і дрібні частинки використовують для блокування потоку крові від маткової артерії до міоми. Втрата кровотоку зменшує міому, прибираючи симптоми.
- Радіочастотну абляцію(РЧА): це безпечне та ефективне лікування для жінок із симптоматичною міомою матки, яке може проводитися лапароскопічним, трансвагінальним або трансцервікальним підходами.
Чи існують ризики, пов’язані з лікуванням міоми?
Будь-яке лікування може мати ризик. Ліки можуть мати побічні ефекти, і деякі можуть не підходити вам. Поговоріть зі своїм лікарем про всі ліки, які ви, можливо, приймаєте для лікування інших захворювань, а також про повну історію хвороби, перш ніж почати приймати новий препарат. Якщо ви відчуваєте побічні ефекти після початку прийому нових ліків, зателефонуйте своєму лікарю, щоб обговорити ваші варіанти.
Хірургічне лікування міоми завжди пов’язане з ризиком. Будь-яка операція створює ризик інфікування, кровотечі та будь-яких невід’ємних ризиків, пов’язаних з операцією та анестезією. Додатковим ризиком операції з видалення міоми може бути майбутня вагітність. Деякі хірургічні варіанти можуть запобігти майбутній вагітності. Міомектомія – це процедура, яка видаляє лише міому, що дозволяє завагітніти в майбутньому. Однак жінкам, які перенесли міомектомію, може знадобитися кесарів розтин у майбутньому.
Якого розміру має бути міома матки перед хірургічним видаленням?
Нормальним розміром матки вважається розмір лимона або 8 см. Немає остаточного розміру міоми, який би вимагав автоматичного видалення. Ваш лікар визначить симптоми, які викликають проблему. Фіброми розміром з мармур, наприклад, якщо вони розташовані в порожнині матки, можуть бути пов’язані з сильною кровотечею. Міома розміром з грейпфрут або більше може спричинити тиск у тазовому відділі, а також створити вигляд вагітності та збільшити ріст живота, що може призвести до збільшення живота. Для лікаря та пацієнта важливо обговорити симптоми, які можуть вимагати хірургічного втручання.
Профілактіка
Чи можна запобігти міомі?
Загалом, ви не можете запобігти міомі. Ви можете зменшити ризик, підтримуючи здорову вагу тіла та регулярно проходячи обстеження. Якщо у вас невеликі міоми, розробіть разом зі своїм лікарем план спостереження за ними.
Чи можна завагітніти, якщо у мене міома матки?
Так, ви можете завагітніти, якщо у вас міома матки. Якщо ви вже знаєте, що у вас міома, коли ви завагітніли, ваш лікар разом з вами розробить план моніторингу міоми. Під час вагітності ваш організм виділяє підвищений рівень гормонів. Ці гормони підтримують ріст вашої дитини. Однак вони також можуть спричинити збільшення міоми. Великі міоми можуть заважати вашій дитині перевернутися в правильне положення плода, збільшуючи ризик пологів у сідничному передлежанні. У дуже рідкісних випадках у вас може бути підвищений ризик передчасних пологів або кесаревого розтину. У деяких випадках міома може сприяти безпліддю.
Ризики
Чи зникне міома сама по собі?
У жінок після менопаузи міома може зменшитися. Це відбувається через зниження рівня гормонів. Коли міома зменшиться, симптоми можуть зникнути. Невеликі міоми можуть не потребувати лікування, якщо вони не викликають жодних симптомів.
Міома матки є поширеним захворюванням, з яким протягом життя стикаються багато жінок. У деяких випадках фіброми невеликі і не викликають жодних симптомів. В інших випадках міома може викликати складні симптоми. Поговоріть зі своїм лікарем, якщо ви відчуваєте будь-який дискомфорт або біль. Фіброміому можна лікувати, і часто зменшити, або усунути прояв симптомів.
Наші лікарі

Селедець Лариса Степанівна
Лікар акушер-гінеколог
Ми Вам зателефонуємо найближчим часом
Це може вас зацікавити
1. Гінекологія
2. Комплексний огляд гінеколога
3. Oпераційне відділення