Кісти яйників – це заповнені рідиною мішечки або кишені в яєчнику або на його поверхні. Жінки мають два яєчники — кожен розміром і формою з мигдаль — з кожного боку матки. Яйцеклітини (яйцеклітини), які розвиваються і дозрівають в яєчниках, виділяються щомісячними циклами протягом дітородного віку.
Кісти яйників виникають у багатьох жінок. Більшість кіст яєчників викликають невеликий дискомфорт або не викликають симптомів і нешкідливі. Більшість зникає без лікування протягом кількох місяців.
Однак кісти яйників, особливо ті, що луснули, можуть викликати серйозні симптоми. Щоб захистити своє здоров’я, проходьте регулярні огляди органів малого тазу та знайте симптоми, які можуть сигналізувати про потенційно серйозну проблему.
Симптоми
Більшість кіст не викликають симптомів і зникають самостійно. Однак велика кіста яйника може спричинити:
-
-
- Тазовий біль — тупий або різкий біль внизу живота з боку кісти.
- Повнота або важкість у животі.
- Здуття живота.
-
Коли звернутися до лікаря
Негайно зверніться за медичною допомогою, якщо у вас:
-
-
- Раптовий сильний біль у животі або тазу.
- Біль з лихоманкою або блювотою.
- Якщо у вас є ознаки шоку — холодна, липка шкіра; прискорене дихання; і запаморочення або слабкість.
-
Причини
-
-
- Фолікулярна кіста.
- Кіста жовтого тіла.
-
Більшість кіст яйників розвиваються в результаті менструального циклу (функціональні кісти). Інші види кіст зустрічаються набагато рідше.
Функціональні кісти
Зазвичай у ваших яйниках щомісяця виростають кістоподібні структури, які називаються фолікулами. Фолікули виробляють гормони естроген і прогестерон і випускають яйцеклітину під час овуляції.
Якщо нормальний місячний фолікул продовжує рости, це називається функціональною кістою. Розрізняють два типи функціональних кіст:
-
-
- Фолікулярна кіста. Приблизно в середині вашого менструального циклу яйцеклітина виривається з фолікула і рухається вниз по матковій трубі. Фолікулярна кіста починається, коли фолікул не розривається і не випускає свою яйцеклітину, але продовжує рости.
- Кіста жовтого тіла. Коли фолікул випускає яйцеклітину, він починає виробляти естроген і прогестерон для зачаття. Цей фолікул тепер називається жовтим тілом. Іноді рідина накопичується всередині фолікула, в результаті чого жовте тіло переростає в кісту.
-
Функціональні кісти зазвичай нешкідливі, рідко викликають біль і часто зникають самостійно протягом двох-трьох менструальних циклів.
Інші кісти
Типи кіст, не пов’язані з нормальною функцією вашого менструального циклу, включають:
-
-
- Дермоїдні кісти. Так звані тератомами, вони можуть містити тканину, таку як волосся, шкіру або зуби, оскільки вони утворюються з ембріональних клітин. Вони рідко бувають раковими.
- Цистаденоми. Вони розвиваються на поверхні яєчника і можуть бути заповнені водянистим або слизовим матеріалом.
- Ендометріоми. Вони розвиваються в результаті стану, при якому клітини ендометрію матки ростуть поза маткою (ендометріоз). Частина тканини може прикріпитися до яєчника та утворити виріст.
-
Дермоїдні кісти та цистаденоми можуть стати великими, що призведе до зміщення яйника. Це збільшує ймовірність болісного скручування яєчника, що називається перекрутом яйника. Перекрут яйника також може призвести до зменшення або припинення кровотоку до яйника.
Фактори ризику
Ризик розвитку кісти яйника підвищується, якщо у вас:
-
-
- Гормональні проблеми. До них відноситься прийом препарату для зачаття кломіфену (кломід), який використовується для викликання овуляції.
- Вагітність. Іноді кіста, яка утворюється під час овуляції, залишається на яйнику протягом усієї вагітності.
- Ендометріоз. Цей стан призводить до того, що клітини ендометрію матки ростуть поза маткою. Частина тканини може прикріпитися до яєчника та утворити виріст.
- Важка інфекція органів малого тазу. Якщо інфекція поширюється на яйники, це може викликати кісти.
- Попередня кіста яйника. Якщо у вас була одна, у вас ймовірно, розвинеться більше.
-
Ускладнення
У деяких жінок розвиваються менш поширені типи кіст, які лікар виявляє під час огляду органів малого тазу. Кістозні утворення яйників, які розвиваються після менопаузи, можуть бути раковими (злоякісними). Ось чому важливо регулярно проходити обстеження.
Рідкісні ускладнення, пов’язані з кістами яйників, включають:
-
-
- Перекрут яйника. Кісти, які збільшуються, можуть спричинити переміщення яєчника, збільшуючи ймовірність болісного скручування яєчника (перекручування яєчника). Симптоми можуть включати раптовий початок сильного тазового болю, нудоту та блювоту. Перекручування яєчників також може зменшити або зупинити приплив крові до яєчників.
- Розрив. Розрив кісти може викликати сильний біль і внутрішню кровотечу. Чим більша кіста, тим більше ризик її розриву. Інтенсивна діяльність, яка впливає на таз, наприклад вагінальний статевий акт, також підвищує ризик.
-
Профілактика
Хоча неможливо запобігти кістам яйників, регулярні огляди органів малого тазу допомагають якомога раніше діагностувати зміни в яєчниках. Будьте уважні до змін у своєму місячному циклі, включаючи незвичайні менструальні симптоми, особливо ті, які зберігаються більше кількох циклів. Поговоріть зі своїм лікарем про зміни, які вас турбують.
Діагностика
Кісту на яйнику можна виявити під час тазового огляду. Залежно від її розміру та того, наповнена вона рідиною, тверда або змішана, ваш лікар, ймовірно, порекомендує дыагностику, щоб визначити її тип і чи потрібно вам лікування. Можлива діагностика включає:
-
-
- Тест на вагітність. Позитивний тест може свідчити про наявність у вас кісти жовтого тіла.
- УЗД матки та придатків. Пристрій, схожий на паличку (датчик), надсилає та приймає високочастотні звукові хвилі (ультразвук), щоб створити зображення вашої матки та яєчників на відеоекрані. Ваш лікар аналізує зображення, щоб підтвердити наявність кісти, допомогти визначити її розташування та визначити, чи є вона твердою, наповненою рідиною чи змішаною.
- Лапароскопія. За допомогою лапароскопа — тонкого інструменту з освітленням, який вставляється в черевну порожнину через невеликий розріз — лікар може побачити ваші яєчники та видалити кісту яєчника. Це хірургічне втручання, яке вимагає анестезії.
- Аналіз крові СА 125. У жінок з раком яєчників у крові часто підвищується рівень білка, який називається раковим антигеном 125 (СА 125). Якщо ваша кіста великих розмірів і у вас високий ризик раку яєчників, ваш лікар може призначити цей аналіз.
-
Підвищення рівня CA 125 також може виникати при неракових станах, таких як ендометріоз, міома матки та запальні захворювання органів малого тазу.
Лікування
Лікування залежить від вашого віку, типу та розміру вашої кісти та ваших симптомів. Ваш лікар може порадити:
-
-
- Спостереження у дінамиці. У багатьох випадках ви можете почекати і пройти повторне обстеження, щоб побачити, чи кіста зникне протягом кількох місяців. Як правило, це варіант — незалежно від вашого віку — якщо у вас немає симптомів, а УЗД показує, що у вас проста, невелика кіста, заповнена рідиною.
- Ваш лікар, швидше за все, порекомендує вам періодично проходити УЗД матки та придатків, щоб перевірити, чи змінюється розмір кісти.
- Ліки. Ваш лікар може порекомендувати гормональні контрацептиви, такі як протизаплідні таблетки, щоб запобігти рецидиву кісти яєчника. Однак протизаплідні таблетки не зменшать наявну кісту.
- Хірургія. Ваш лікар може запропонувати видалити кісту, яка є великою, не схожою на функціональну кісту, росте, триває протягом двох або трьох менструальних циклів або викликає біль.
- Деякі кісти можна видалити без видалення яєчника (цистектомія). У деяких випадках ваш лікар може запропонувати видалити уражений яйник і залишити інший недоторканим (овариектомія).
- Якщо кістозна пухлина ракова, ваш лікар, швидше за все, направить вас до онколога. Вам може знадобитися видалення матки, яйників і фаллопієвих труб (тотальна гістеректомія) і, можливо, хіміотерапія або опромінення.
-
Наші лікарі
Селедець Лариса Степанівна
Лікар акушер-гінеколог
Ми Вам зателефонуємо найближчим часом
Це може вас зацікавити
1. Гінекологія
2. Лікування шийки матки
3. УЗД матки та придатків