Якщо у вас діабет , надлишок глюкози (так званий цукор) у крові протягом тривалого часу це може спричинити серйозні ускладнення, зокрема проблеми зі стопами.
Діабет може спричинити дві проблеми, які можуть вплинути на ваші ноги:
-
-
- Діабетична нейропатія. Неконтрольований діабет може пошкодити ваші нерви. Якщо у вас пошкоджені нерви ніг і стоп, ви можете не відчувати там тепла, холоду чи болю. Відсутність відчуття називається «сенсорною діабетичною нейропатією ». Якщо ви не відчуваєте порізу або рани на нозі через нейропатію, поріз може погіршитися та інфікуватися. М’язи вашої стопи можуть не працювати належним чином через пошкодження м’язових нервів. Це може призвести до того, що ваша стопа не вирівняється належним чином і створить занадто великий тиск на одну частину вашої стопи.
- Захворювання периферичних судин. Діабет також впливає на кровообіг . Без хорошого кровотоку рана або поріз заживають довше. Поганий кровотік в руках і ногах називається «захворюванням периферичних судин». Якщо у вас є інфекція, яка не загоюється через поганий кровообіг, у вас є ризик розвитку виразки або гангрени (омертвіння тканини через брак крові).
-
Поширені проблеми з ногами при діабеті
Будь-хто може отримати перераховані нижче проблеми зі стопами . Однак для людей з діабетом ці поширені проблеми зі стопами можуть призвести до інфекції та серйозних ускладнень, таких як ампутація .
-
-
- Мікоз стопи – це грибок, який викликає свербіж , почервоніння та тріщини. Мікроби можуть проникнути через тріщини на шкірі та викликати інфекцію. Ліками, які вбивають грибок, можна лікувати мікоз стопи. Ці ліки випускаються в таблетках або кремах.
- Грибкова інфекція нігтів. Нігті, уражені грибком, можуть змінити колір (жовтувато-коричневий або непрозорий), стати товстим і крихким і можуть відокремитися від решти нігтя. У деяких випадках ваш ніготь може кришитися. Темне, вологе та тепле середовище взуття може сприяти розвитку грибка. Пошкодження нігтя також може призвести до грибкової інфекції. Грибкові інфекції нігтів важко лікувати. Ліки , які наносяться на ніготь, доступні, але вони допомагають лише невеликій кількості грибкових проблем нігтів. Вам можуть знадобитися ліки за рецептом, які ви приймаєте перорально. Ваш лікар може також видалити пошкоджений ніготь.
- Мозоль — це утворення твердої шкіри, зазвичай на нижній стороні стопи. Мозолі виникають через нерівномірний розподіл ваги. Мозолі також можуть бути спричинені неправильним взуттям або проблемою зі шкірою. Це нормально, якщо на вашій нозі є мозоль, тому ваш лікар вирішить, чи спричиняє ця мозоль проблеми. Якщо у вас є мозоль, доглядайте за нею належним чином. Після ванни або душу використовуйте пемзу, щоб обережно видалити накопичену тканину. Використовуйте у своєму взутті м’які подушечки та устілки. Медикаменти можуть розм’якшити мозолі. НЕ намагайтеся зрізати мозоль або видалити її гострим предметом.
- Мозоль — це утворення твердої шкіри біля кісткової ділянки пальця ноги або між пальцями. Мозолі можуть виникнути через тиск взуття, яке натирає пальці ніг або викликає тертя між пальцями. Обов’язково доглядайте за ними належним чином. Після ванни або душу використовуйте пемзу, щоб обережно видалити накопичену тканину. Не використовуйте безрецептурні засоби щоб пом’якшити мозоль. Не намагайтеся зрізати мозоль або видалити її гострим предметом.
- Пухирі . Пухирі можуть утворюватися, коли взуття натирає те саме місце на нозі. Носіння взуття, яке не підходить належним чином, або взуття без шкарпеток може спричинити пухирі, які можуть інфікуватися. При лікуванні пухирів важливо не пошкодити їх цілісність. Шкіра, що покриває пухир, допомагає захистити його від інфекції. Використовуйте антибактеріальний крем і чисті м’які пов’язки, щоб захистити шкіру та запобігти інфекції.
- Буніон утворюється, коли великий палець ноги згинається до другого пальця. Часто місце, де великий палець з’єднується зі ступнею, стає червоним і мозолястим. Ця ділянка також може виступати і ставати твердою. Буніони можуть утворюватися на одній або обох ногах. Вони можуть передатися вам по спадковості, але найчастіше вони викликані носінням взуття на високих підборах з вузькими носами. Ці туфлі тиснуть на великий палець ноги, штовхаючи його до другого пальця. Паралон може допомогти захистити шишку від подразнення. Ваш лікар також може використовувати пристрій для розділення великого та другого пальців стопи. Якщо шишка викликає сильний біль або деформацію, вам може знадобитися операція, щоб вирівняти пальці.
- Суха шкіра може потріскатися, через що можуть проникнути мікроби. Використовуйте зволожуючі мила та лосьйони, щоб зберегти шкіру вологою та м’якою. Запитайте свого лікаря, які з них використовувати.
- Діабетичні виразки. Виразка стопи – це розрив шкіри або глибока рана. Вони можуть інфікуватися. Виразки на стопі можуть виникнути через невеликі подряпини, порізи, які повільно заживають, або через натирання взуття, яке не підходить за розміром. Важливо лікувати їх, як тільки ви їх помітили. Попросіть свого лікаря поради щодо того, як найкраще доглядати за виразкою. До 10% людей з діабетом страждають через виразки на стопі.
- Молотоподібний палець – це палець, який зігнутий через ослаблений м’яз. Ослаблений м’яз робить сухожилля вашого пальця на нозі коротшими, внаслідок чого палець згортається під ногою. Молотопальці передаватися по спадковості. Вони також можуть бути викликані занадто коротким взуттям. Молоточкові пальці можуть спричинити проблеми з ходьбою та призвести до пухирів, мозолів і виразок. Шини та коригуюче взуття можуть їх лікувати. У важких випадках може знадобитися операція, щоб випрямити пальці ніг.
- Врослі нігті на ногах. Врослі нігті трапляються, коли краї нігтя вростають у шкіру. Вони викликають тиск і біль по краях нігтя. Край нігтя може врізатися в шкіру, викликаючи почервоніння, набряк, біль, дренаж та інфекцію. Найпоширенішою причиною врослого нігтя є тиск взуття. Інші причини включають неправильно підстрижені нігті, скупчення пальців на ногах і часті травми стоп внаслідок таких видів діяльності, як біг, ходьба або заняття аеробікою . Тримайте нігті на ногах правильно підстриженими, щоб запобігти вростанню нігтів. Якщо у вас постійна проблема або якщо у вас є інфекція нігтя, вам може знадобитися допомога лікаря. Хірургічне втручання з видалення частини нігтя та ростової пластини може вирішити серйозні проблеми, які спричиняє цей стан.
- Підошовні бородавки виглядають як мозолі на підошві стопи або на п’яті. Вони можуть мати невеликі дірочки або маленькі чорні плями в центрі. Бородавки зазвичай болючі і можуть рости поодиноко або скупченнями. Підошовні бородавки викликаються вірусом, який вражає зовнішній шар шкіри на підошвах ніг. Якщо ви не впевнені, чи є у вас підошовна бородавка чи мозоль, нехай це вирішить лікар. У них є кілька способів їх видалення.
-
Ознаки проблем діабетичної стопи
Якщо у вас діабет, зверніться до лікаря, якщо у вас є будь-яка з цих проблем:
-
-
- Зміна кольору шкіри.
- Зміна температури шкіри.
- Набряк стопи або щиколотки.
- Біль у ногах.
- Відкриті виразки на ногах, які повільно гояться або стікають.
- Врослі нігті на ногах або нігті, інфіковані грибком.
- Мозолі або натоптиші.
- Сухі тріщини на шкірі, особливо навколо п’яти.
- Запах ніг, який незвичайний або не зникає.
-
Ускладнення діабетичної стопи
-
-
- Інфекції шкіри та кісток. Невеликий поріз або рана може призвести до інфікування. Пошкодження нервів і кровоносних судин, а також проблеми з імунною системою роблять їх більш імовірними. Більшість інфекцій трапляється в ранах, попередньо оброблених антибіотиками. Інфекції можна лікувати антибіотиками. У важких випадках може знадобитися лікування в лікарні.
- Абсцес. Іноді інфекції в’їдаються в кістки або тканини і утворюють гнійну кишеню, яка називається абсцесом. Загальним лікуванням є дренування абсцесу. Це може вимагати видалення кістки або тканини, але нові методи, такі як киснева терапія, менш інвазивні.
- Гангрена. Діабет уражає кровоносні судини, які постачають ваші пальці рук і ніг. Коли кровотік припиняється, тканини можуть відмерти. Лікування зазвичай полягає в кисневій терапії або операції з видалення ураженої ділянки.
- Деформації. Пошкодження нервів може послабити м’язи ваших стоп і призвести до таких проблем, як молоточкові пальці, виступаючі голівки плесн (кінці кісток під пальцями) і порожниста кістка або високий звід, який не сплющується, коли ви навантажуєте стопу.
- Стопа Шарко. Діабет може послабити кістки стопи настільки, що вони зламаються. Пошкодження нервів може зменшити відчуття та завадити вам усвідомити це. Ви продовжуєте ходити по зламаних кістках, і ваша стопа змінить форму. Може здатися, що ваша стопа згорнулася в форму коромисла.
- Ампутація. Проблеми з кровотоком і нервами підвищують ймовірність того, що люди з діабетом отримають травму стопи і не помічають цього, доки не прийде інфекція. Якщо інфекцію не можна вилікувати, вона створює абсцес або якщо низький кровотік призводить до гангрени, ампутація часто є найкращим лікуванням.
-
Поради щодо догляду за діабетичною стопою
Правильний догляд за ногами може запобігти цим поширеним проблемам зі стопами або вилікувати їх до того, як вони спричинять серйозні ускладнення. Ось кілька порад щодо правильного догляду за ногами :
-
-
- Бережіть себе. Дотримуйтесь порад лікаря щодо харчування , фізичних вправ і прийому ліків. Тримайте рівень цукру в крові в діапазоні, рекомендованому лікарем.
- Щодня мийте ноги в теплій воді з м’яким милом. Перевірте температуру води ліктем, тому що пошкодження нервів також може вплинути на відчуття ваших рук. Не замочуйте ноги. Добре висушіть ноги, особливо між пальцями.
- Щодня перевіряйте свої ноги на наявність виразок, пухирів, почервонінь, мозолів або будь-яких інших проблем. Якщо у вас поганий кровотік, особливо важливо щодня оглядати свої стопи.
- Якщо шкіра на ваших ногах суха, тримайте її вологою, наносячи лосьйон після того, як ви вимиєте та висушите ноги. Не кладіть лосьйон між пальцями ніг. Ваш лікар може сказати вам, який тип лосьйону найкращий.
- Наждачним бруском або пемзою акуратно розгладьте натоптиші. Робіть це після ванни або душу, коли ваша шкіра м’яка. Рухайте пемзою лише в одному напрямку.
- Раз на тиждень перевіряйте нігті на ногах. Підстрижіть нігті на ногах ножицями прямо поперек. Не закруглюйте кути нігтів на ногах і не зрізайте з боків нігтів. Після стрижки розгладьте нігті на ногах пилочкою.
- Завжди носіть закрите взуття або тапочки. Не взувайте босоніжки і не ходіть босоніж навіть по дому.
- Завжди надягайте шкарпетки або панчохи. Носіть шкарпетки або панчохи, які добре сидять на ногах і мають м’яку гумку.
- Носіть взуття, яке добре сидить. Купуйте парусинові або шкіряні черевики. У спеціалізованих магазинах також доступні дуже широкі черевики, які забезпечать більше місця для стопи, якщо у вас є деформація стопи.
- Завжди перевіряйте внутрішню частину взуття, щоб переконатися, що всередині не залишилося жодних предметів.
- Захищайте ноги від спеки та холоду. Носіть взуття на пляжі або на гарячому тротуарі. Одягніть на ніч шкарпетки, якщо ноги мерзнуть.
- Підтримуйте оптимальний приплив крові до ваших ніг. Підніміть ноги, сидячи, ворушіть пальцями ніг і щиколотками кілька разів на день і не схрещуйте ноги протягом тривалого часу.
- Якщо ви палите, припиніть. Ця шкідлива звичка може погіршити проблеми з кровотоком.
- Якщо у вас є проблема зі стопою, яка погіршується або не лікується, зверніться до лікаря.
- Переконайтеся, що ваш лікар перевіряє ваші ноги під час кожного огляду. Раз на рік проходьте ретельний огляд стопи.
- Відвідуйте свого ортопеда кожні 2-3 місяці для оглядів, навіть якщо у вас немає проблем зі стопами.
-
Наші лікарі
Брус Роман Богданович
Ортопед-травматолог
Ми Вам зателефонуємо найближчим часом
Шопук Віктор Миколайович
Ортопед-травматолог
Ми Вам зателефонуємо найближчим часом
Дрогомирецький Степан Іванович
Оперуючий лікар-хірург, лікар УЗД, проктолог