Філіп Жювен, завідувач відділенням невідкладної допомоги лікарні Помпіду в Парижі, котрий раніше працював військовим лікарем в Афганістані, вже тиждень перебуває на Україні.
Клініка «Бодро», у співпраці з Філіпом, розробили та записали коротку інструкцію, як зберегти собі життя на полі бою, що складається з 7 рекомендацій для кожного захисника України.
1. Найголовніше при пораненні – це час
У бою більшість поранених без допомоги побратима чи парамедика загинуть протягом перших кількох хвилин. Найголовнішою причиною смерті у 80% поранених є крововтрата, 70% поранених помирають протягом години. Тому головна мета – навчитися якнайшвидше зупинити кровотечу. Але пам’ятайте це потрібно робити, коли ви перебуваєте в безпеці.
2. Не наражайте себе на небезпеку
Не наражайте себе на зайву небезпеку, щоб врятувати пораненого товариша. Бо якщо тебе також поранять, ви більше не зможете допомогти ані йому, ані собі! Розгляньмо приклад, де ми бачимо першого пораненого солдата. Другий намагається допомогти йому під вогнем ворога і, в свою чергу, також отримує поранення. Третій їм допомагає, другого б’ють вдруге, і третього теж. Тож замість одного пораненого, троє солдатів втрачають боєздатність, і ще більше ускладнюють ситуацію для побратимів, яким доведеться допомагати їм
трьом. Тому не наражайте себе на небезпеку, щоб врятувати товариша. Зачекайте, поки завершиться бій. Іще одне: щоб евакуювати пораненого товариша під прикриттям на невелику відстань, віддайте перевагу тому, щоб тягнути його, наприклад, за допомогою простирадла чи ковдри, а не нести. Це швидше і безпечніше.
3. Зупинить кровотечу турнікетом
Опинившись в укритті, навіть у зоні бойових дій, перше, що потрібно зробити якомога швидше, — це зупинити кровотечу, наклавши турнікет. За допомогою чого? Професійним турнікетом, або у будь-який інший спосіб. Накладіть турнікет на уражену кінцівку, якомога вище, можно і поверх одягу. Затягніть турнікет до зупинки кровотечі, навіть якщо це боляче. Якщо кровотеча продовжується, не знімайте його і накладіть другий турнікет на кілька сантиметрів нижче чи вище від першого. Надалі не послаблюйте турнікет, оскільки кровотеча може знову відновитися. Час від часу стежте за накладеним турнікетом, щоб у разі повторної кровотечі, затягнути його сильніше.
4. Завершить зупиняти кровотечу
Як тільки ви опинитеся в безпечній зоні, де у вас є кілька відносно спокійних хвилин, вам потрібно завершити зупиняти кровотечу за допомогою інших дій. По перше — накладіть на дно рани кровоспинну пов’язку. Ідея полягає в тому, щоб ущільнити пов’язку в зоні, яка кровоточить, максимально глибоко, безперервно натискаючи рукою та пальцями. Після того, як кровоспинну пов’язку (або навіть звичайну пов’язку, якщо у вас немає кровоспинної) поклали на дно рани, натисніть з усієї сили рукою на рану і не ворошиться протягом трьох хвилин. Після цього міцно обмотайте всю ділянку бинтом або стисніть компресійною пов’язкою. Не знімайте турнікет, який ви наклали кількома хвилинами раніше. Якщо все
пройшло добре – ви зупинили кровотечу.
5. Положення тіла при накладанні пов’язки
Простежте за положенням тіла, в якому потрібно накладати пов’язку. Поранений має лежати на спині. За винятком травми грудної клітки, поранений має сидіти або за винятком втрати свідомості, коли пораненого слід покласти на бік.
6. Подолайте холод
Перехолодження організму посилює кровотечу. Зниження температури на 1 градус зменшує здатність крові до згортання на 10%. Тому пораненого необхідно зігріти Як? Або чим? Перекладіть його з холодної землі на ковдру, каримат, захистіть від вітру та дощу. Накрийте його у будь-який спосіб. Якщо одяг мокрий, то зніміть його і одягніть пораненого у сухе. І не забувайте перевіряти чи не відновилася кровотеча. Якщо вона відновилася, не вагайтеся і накладіть додатковий турнікет або затисніть рану, точково.
7. Доставте постраждалого до лікарні
Дуже важливо якомога швидше доставити постраждалого до лікарні. Ось чому перед боєм ви повинні організувати точки збору в тилу, з яких можна дістатися шпиталю. Якщо ви зможете ідентифікувати або розмістити там транспортний засіб, це ще краще. Постійно майте це на увазі. Доставка пораненого протягом
години зменшує ризик загинути вашому товаришу та вам особисто.
Висновок
Очевидно, є багато інших завдань, які слід зробити у такій ситуації, але головне: знайти укриття, швидко зупинити кровотечу, почавши з турнікета, не збільшувати кількість поранених, яких потрібно врятувати, наражаючи себе на небезпеку, уникати переохолодження і заздалегідь подбати про швидший шлях до шпиталю!