Жовтяниця – це стан, при якому шкіра, білки очей і слизові оболонки жовтіють через високий рівень білірубіну, жовто-оранжевого жовчного пігменту. Жовтяниця має багато причин, включаючи гепатит, жовчні камені та пухлини. У дорослих жовтяниця зазвичай не потребує лікування.
Жовтяниця – це стан, при якому жовтіють шкіра, склери (білки очей) і слизові оболонки. Цей жовтий колір викликаний високим рівнем білірубіну, жовто-оранжевого жовчного пігменту. Жовч – це рідина, що виділяється печінкою. Білірубін утворюється в результаті розпаду еритроцитів.
Симптоми та причини
Жовтяниця може бути спричинена проблемою будь-якої з трьох фаз виробництва білірубіну.
Перед виробленням білірубіну у вас може виникнути так звана некон’югована жовтяниця через підвищення рівня білірубіну, спричинене:
-
-
- Реабсорбція великої гематоми (скупчення згорнулася або частково згорнулася крові під шкірою).
- Гемолітичні анемії (клітини крові руйнуються та видаляються з кровотоку до того, як закінчиться їх нормальний термін життя).
-
Під час вироблення білірубіну жовтяниця може бути викликана:
-
-
- Віруси, включаючи гепатит А, хронічні гепатити В і С, а також вірус Епштейна-Барра (інфекційний мононуклеоз).
- Алкоголь.
- Аутоімунні розлади.
- Рідкісні генетичні метаболічні дефекти.
- Ліки, включаючи токсичність ацетамінофену, пеніциліни, оральні контрацептиви , хлорпромазин (Торазин®) та естрогенні або анаболічні стероїди .
-
Після вироблення білірубіну жовтяниця може бути спричинена обструкцією (закупоркою) жовчних проток через:
-
-
- Жовчні камені .
- Запалення (набряк) жовчного міхура.
- Рак жовчного міхура .
- Пухлину підшлункової залози.
-
Симптоми
Іноді у людини може не бути симптомів жовтяниці, і захворювання може бути виявлено випадково. Тяжкість симптомів залежить від основних причин і того, наскільки швидко чи повільно розвивається захворювання.
Якщо у вас короткочасний випадок жовтяниці (зазвичай викликаної інфекцією), у вас можуть виникнути такі симптоми та ознаки:
-
-
- лихоманка;
- озноб;
- біль у животі;
- грипоподібні симптоми;
- зміна кольору шкіри;
- темна сеча та/або глинистий стілець.
-
Якщо жовтяниця не викликана інфекцією, у вас можуть бути такі симптоми, як втрата ваги або свербіж шкіри. Якщо жовтяниця викликана раком підшлункової залози або жовчних шляхів, найпоширенішим симптомом є біль у животі. Іноді у вас може виникнути жовтяниця при захворюваннях печінки, якщо у вас є:
-
-
- хронічний гепатит або запалення печінки;
- гангренозна піодермія (різновид шкірного захворювання);
- гострий гепатит А, В або С;
- поліартралгії (запалення суглобів).
-
Діагностика
Лікарі діагностують жовтяницю, перевіряючи ознаки захворювання печінки, такі як:
-
-
- посиніння шкіри;
- павукоподібна ангіома (аномальне скупчення кровоносних судин біля поверхні шкіри);
- долонна еритема (червоне забарвлення долонь і кінчиків пальців);
- позитивний аналіз сечі на білірубін показує наявність у пацієнта кон’югованої жовтяниці. Результати аналізу сечі повинні бути підтверджені дослідженням сироватки. Дослідження сироватки включатиме загальний аналіз крові (CBC) і рівень білірубіну.
-
Ваш лікар також проведе обстеження, щоб визначити розмір і чутливість вашої печінки. Він або вона може використовувати візуалізацію ( ультразвукове дослідження та комп’ютерну томографію (КТ)) і біопсію печінки (взяття зразка печінки) для подальшого підтвердження діагнозу.
Лікування
Жовтяниця зазвичай не потребує лікування у дорослих (це більш серйозна проблема у немовлят ). Причини та ускладнення жовтяниці можна лікувати. Наприклад, якщо свербіж докучає, його можна полегшити холестираміном (Questran®).
Ускладнення
-
-
- Запор.
- Здуття живота.
- Біль у животі.
- Скупчення газів у шлунку.
- Розлад шлунка.
- Бювота.
- Діарея.
-
Профілактика
Оскільки існує багато причин жовтяниці, важко забезпечити конкретні заходи профілактики. Деякі загальні поради включають:
Уникайте зараження гепатитом.
Вживайте алкоголь помірно.
Підтримуйте здорову вагу.
Стежте за рівнем холестерину у крові.
Ризики
Під час вироблення білірубіну більше страждають жінки середнього віку та чоловіки в цілому. Люди, які мають гепатит і зловживають алкоголем, також знаходяться в групі підвищеного ризику.
Наші лікарі

Клєшанцова Анастасія Володимирівна
Сімейний лікар, спеціаліст із УЗД