Випадіння матки – зміщення матки нижче дозволеного рівня, коли вона не виступає за межі статевої щілини. Опущення або випадіння шийки матки так само як опущення і випадіння піхви є супутніми захворюваннями. Опущення піхви може зустрічатися окремо, але часто відбувається перед опущенням і випадінням матки. Опущення проявляється послабленням м’язів і зв’язок, які оточують і зберігають матку, в результаті чого вона вивалюється в піхву, нерідко доходячи до статевої щілини або випадаючи з неї.
Симптоми
Симптоми випадання матки:
-
-
- болі тягнучого характеру і відчуття тяжкості внизу живота;
- неконтрольоване сечовипускання при фізичному навантаженні, піднятті ваги або кашлі (сміху);
- закрепи;
- біль і дискомфорт при сечовиділенні;
- дискомфорт під час статевого акту;
- біль у ділянці попереку.
-
Види
Випадіння матки і піхви буває декількох форм. Розрізняють повне і неповне випадіння. Неповне опущення матки відбувається, коли шийка матки торкається статевої щілини або вивалюється за її межі, але саме тіло матки залишається всередині піхви. Повне випадіння матки відбувається при повному її виході з піхви.
Причини
Причинами випадання матки бувають:
-
-
- набряк промежини, який є наслідком слабкої активності при пологах і тривалих потугах, вадах розвитку хребта або спинного мозку;
- швидка втрата ваги;
- стрімкі пологи;
- важка фізична праця;
- недостатня протекція промежини при виході дитини з утроби матері;
- вік породіллі більше 35 років (переважно при перших пологах);
- несвоєчасно або неправильно надана акушерська допомога;
- невиконання рекомендацій лікаря-акушера при пологах;
- пологи за допомогою акушерських щипців або вакуум-екстракції;
- витяг плода за таз;
- спадковість.
-
Діагностика
Випадання стінок піхви діагностується за допомогою гінекологічного огляду з уважним дворучним вагінальним дослідженням, коли лікар пальпаторно виявляє габарити яєчників і шийки матки, їх рухливість і співвідношення. Проводиться катетеризація, якщо підозрюється випадіння сечового міхура. За допомогою пальпації через анус проводиться дослідження на існування випадіння стінок прямої кишки. Також проводиться УЗД органів малого тазу.
Лікування
Коли відбувається випадіння піхви, рекомендується зменшити прийом масної і білкової їжі, а також обмеження кількості вживання солі (до 3 грамів на день). Доповнюють раціон овочами, фруктами, крупами. Призначається лікувальна фізкультура (ЛФК), проводиться фізіотерапевтичне лікування – струмами низької частоти впливають на область тазового дна. Вставляють кільце при випадінні матки, щоб втримати її у правильному положенні. Також лікують закрепи, виключають важкі фізичні навантаження.
Хірургічне лікування випадіння матки проводиться установкою «хомута» або синтетичної петлі під сечовидільний канал, що усуває нетримання сечі.
Суть пластичної операції випадіння матки встановлюється у видаленні частини стінок піхви з метою зменшення площі. В результаті цього піхву часто повертається в нормальне положення.
Проводять також операції, спрямовані на усунення рецидивів випадіння стінок піхви. Повернення хвороби може відбуватися не тільки після трансвагінальної екстирпації матки, але і після трансабдомінальної. Жінкам, які живуть статевим життям застосовується пластика передньої і задньої стінок піхви, промежини з подальшою фіксацією обрубка піхви до передньої черевної стінки за допомогою лапароскопії, а також із застосуванням аллопластики.
Жінкам, які не живуть статевим життям, операцію проводять практично аналогічну серединної кольпоррафії, тільки на передній і задній стінках видаляють один шматок замість двох. До операції стандартно додають пластику задньої стінки піхви і промежини.
Також проводять зміцнення тазового дна через імплантацію синтетичних сіток під м’язи, які фіксуються зв’язками тазу. При випадінні матки таке лікування проводять для підтримки органів малого тазу в фізіологічному положенні.
Лікуючий лікар розглядає питання про можливість і доцільності відновлення менструальної функції статевих органів. При лікуванні перевіряються патології сфінктерів кишечника і сечового міхура.
Ускладнення
Наслідками і ускладненнями, викликаними зазначеної хворобою, є:
-
-
- поширення інфекційних захворювань сечовивідних шляхів та статевих органів;
- дискомфорт і біль під час статевого контакту;
- переривання вагітності;
- нетримання сечі, погане сечовипускання;
- закрепи;
- перегин сечоводів і сечового міхура, що призводять часто до циститу, хронічної ниркової недостатності, пієлонефриту і сечокам’яної хвороби.
-
Профілактика
Для профілактики випадіння матки слід контролювати свою вагу, тримати її в межах норми; правильно харчуватися, вживаючи оптимальну кількість молочних продуктів, фруктів, овочів і м’яса. Слід обмежити вживання смаженої і масної їжі, а також споживання солі. Добре було б виконувати ряд вправ для зміцнення м’язів тазового дна:
-
-
- виконайте стійку на колінах, і, затримуючи дихання на вдиху, вигніть спину максимально вгору, при цьому голова опущена.Стійте так, подумки рахуючи до чотирьох. Втягніть живіт і скорочуйте м’язи промежини. Потім розслабтеся і прогніться, на вдиху підніміть голову (виконуйте до 4 рази);
- зробіть стійку, як було зазначено в першій вправі. Далі обертайте тазом спочатку в один, потім в інший бік. Дихання повинно бути вільним (досить 40 секунд вправи);
- ляжте на живіт і по черзі піднімайте випрямлені ноги, також напружуючи м’язи сідниць і промежини. Дихання при цьому вільне;
- залишайтеся в положенні лежачи на животі, вдихніть і затримайте дихання. Далі, як в попередній вправі, піднімайте ноги, напружуючи м’язи;
- виберіть зручне для себе положення: стоячи, сидячи, лежачи. Схрестіть ноги. На видиху відводите стопи одну від одної;
- сядьте на жорсткий стілець, округливши спину. Напружуйте м’язи заднього проходу при видиху;
- сядьте на підлогу і зігніть в колінах ноги (коліна разом, а гомілки нарізно). Стискайте сильно коліна руками, а на видиху спробуйте їх розвести, самі собі опираючись. При вдиху розслабте їх;
- ляжте на спину, покладіть ноги на високий стілець. Підніміть таз і підкладіть під нього валик або подушку. Лежіть у такому положенні близько п’яти хвилин.
-
Також для профілактики захворювання дуже корисні заняття спортом (якщо ви вагітні або перебуваєте в післяпологовому періоді, обов’язково приділіть увагу фізкультурі). Під час вагітності можна і потрібно проводити гінекологічний огляд промежини. Вчасно виявлена інфекційно-запальне захворювання необхідно своєчасно вилікувати.
Потрібно виключити надмірні фізичні навантаження і регулярно відвідувати гінеколога.
Наші лікарі
Селедець Лариса Степанівна
Лікар акушер-гінеколог
Ми Вам зателефонуємо найближчим часом
Це може вас зацікавити
1. Гінекологія
2. Комплексний огляд гінеколога
3. Oпераційне відділення