Розацеа або рожеві вугри – це хронічне рецидивуюче захворювання шкіри обличчя, проявляється у вигляді почервоніння шкіри з подальшим виникненням на ній гнійників і горбків.
Розацеа локалізується переважно на обличчі (центральної частини), але може також поширюватися на груди і спину.
Розвиток розацеа може торкнутися і очей, викликаючи офтальморозацеа. При цьому спостерігається світлобоязнь, відчуття наявності стороннього тіла, свербіж і печіння. У важких випадках відбувається погіршення зору.
Лікування розацеа, як і інші дерматологічні захворювання, особливо хронічні, має проходити тільки під контролем дерматолога. Самолікування може викликати ускладнення, які значно ускладнюють перебіг захворювання.
Причини виникнення розацеа
В даний час достовірні причини виникнення розацеа невідомі. Але існують фактори, що сприяють виникненню даного захворювання. Ці фактори можуть бути індивідуальними. З найпоширеніших можна виділити наступні:
- Вплив прямих сонячних променів, перепади високих і низьких температур. В цьому випадку пацієнту рекомендується виключити похід в лазню або сауну, використовувати фотозахисні препарати;
- Розацеа може бути пов’язана з порушенням роботи шлунково-кишкового тракту і ендокринної системи. Пацієнту в такому випадку рекомендується виключити зі свого раціону гостру їжу, алкоголь, каву, цитрусові, гарячі (більше 60 0 С) напої, прянощі;
- Вплив комедогенной косметики косметики, тонуючих засобів.
Кліщі роду demodex в більшості випадків не є причиною розацеа, а тільки лише в особливих випадках можуть ускладнювати дане захворювання.
Симптоми розацеа
На ранніх стадіях дерматоз проявляється тимчасовим чи стійким почервонінням шкіри центральних відділів обличчя (щоки, ніс, лоб, підборіддя), яке виникає після вживання гарячої чи гострої їжі, впливу хімічних подразників, перебування в умовах високої температури, після стресу тощо. Поступово на фоні почервоніння шкіри (еритеми) з’являються чисельні телеангіектазії (стійке розширення поверхневих судин), які найбільш помітні на щоках. Надалі на цих же ділянках утворюються дрібні запальні вузлики (папули) і гнійнички, які практично не турбують, лише зрідка є відчуття поколювання чи незначна болючість. При подальшому перебігу захворювання може ускладнюватися (переважно у чоловіків) розвитком вузлових утворень, найчастіше – в ділянці кінчика носа (ринофіма).
Лікування розацеа
Безпосередньо лікування пацієнтам із рожевими вуграми призначає лікар-дерматолог з урахуванням характеру висипки та стадії захворювання, а саме – системні та місцеві протизапальні засоби, ангіопротектори, вітаміни (а, е, с, нікотинова кислота), при супутньому демодикозі – протипаразитарні засоби, у випадку тяжкого перебігу – синтетичні ретиноїди, дерматокосметологічні процедури.
Оскільки розацеа це хронічне захворювання, тривалість лікування може займати від декількох тижнів, до декількох місяців, в залежності від стадії захворювання. Для успішного лікування необхідно також визначити фактори, що провокують на розвиток захворювання. Лікарі дерматологи проведе ретельний огляд шкірного покриву. При необхідності проводяться додаткові методи обстеження.
Оскільки провокуючі фактори можуть бути суто індивідуальними, лікування не може бути шаблонним. Метод лікування, препарати і процедури підбираються індивідуально. Протягом усього лікування пацієнт залишається під наглядом лікаря.
Важливо пам’ятати, що чим раніше почати лікування розацеа, тим воно буде швидше й ефективніше.
Наші лікарі
Це може вас зацікавити
1. Дерматологія
2. Періоральний (періоріальний) дерматит
3. Акне