Панкреатит – це запалення підшлункової залози. Підшлункова залоза – це довга плоска залоза, яка розташована за шлунком у верхній частині живота. Підшлункова залоза виробляє ферменти, які допомагають травленню, і гормони, які допомагають регулювати процес переробки цукру (глюкози).
Панкреатит може протікати гостро – з’являється раптово і триває кілька днів. У деяких людей розвивається хронічний панкреатит, який виникає протягом багатьох років.
Легкі випадки панкреатиту піддаються лікуванню, а важкі випадки можуть викликати ускладнення, що загрожують життю.
Симптоми
Ознаки та симптоми панкреатиту можуть відрізнятися в залежності від складності форми.
Ознаки та симптоми гострого панкреатиту включають:
-
-
- біль у верхній частині живота;
- біль у животі, що віддає в спину;
- чутливість при дотику до живота;
- лихоманка;
- прискорений пульс;
- нудота;
- блювота.
-
Ознаки та симптоми хронічного панкреатиту включають:
-
-
- біль у верхній частині живота;
- біль у животі, яка посилюється після їжі;
- схуднення;
- жирний стілець з неприємним запахом (стеаторея).
-
Коли звертатися до лікаря
Зверніться до лікаря, якщо у вас гострий або постійний біль у животі. Негайно зверніться за медичною допомогою, якщо біль у животі настільки сильний, що ви не можете всидіти на місці або знайти позу, в якій вам буде зручніше.
Причини
Панкреатит виникає, коли травні ферменти активуються ще в підшлунковій залозі, дратуючи клітини підшлункової залози і викликаючи запалення.
При повторних нападах гострого панкреатиту може виникнути ураження підшлункової залози, що призведе до хронічного панкреатиту. У підшлунковій залозі може утворитися рубцева тканина, що призведе до втрати функції. Погано функціонуюча підшлункова залоза може викликати проблеми з травленням і діабет.
Умови, які можуть призвести до гострого панкреатиту, включають:
-
-
- камені в жовчному міхурі;
- алкоголізм;
- певні ліки;
- високий рівень тригліцеридів в крові (гіпертригліцеридемія);
- високий рівень кальцію в крові (гіперкальціємія), який може бути викликаний гіперактивністю паращитовидної залози (гіперпаратиреоз);
- рак підшлункової залози;
- абдомінальна хірургія;
- кістозний фіброз;
- інфекція;
- травма живота;
- ожиріння.
-
Ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія (ЕРХПГ), процедура, що використовується для лікування жовчних каменів, також може призвести до панкреатиту.
Іноді причина панкреатиту так і не знайдена. Це відомо як ідіопатичний панкреатит.
Фактори ризику
Фактори, які підвищують ризик панкреатиту, включають:
-
-
- Надмірне вживання алкоголю. Дослідження показують, що зловживання алкоголем мають підвищений ризик розвитку панкреатиту.
- Паління сигарет. У людей, які палять, в середньому в три рази частіше розвивається хронічний панкреатит. Відмова від паління знижує ризик захворювання приблизно вдвічі.
- Ожиріння. У вас є більша ймовірність захворіти на панкреатит, якщо ви страждаєте ожирінням.
- Цукровий діабет. Наявність цукрового діабету підвищує ризик розвитку панкреатиту.
- Сімейний анамнез панкреатиту. У хронічному панкреатиті все більше визнається роль генетики. Якщо у вас є члени сім’ї з цим захворюванням, ваші шанси збільшуються — особливо в поєднанні з іншими факторами ризику.
-
Ускладнення
Панкреатит може викликати серйозні ускладнення, в тому числі:
-
-
- Ниркова недостатність. Гострий панкреатит може спричинити ниркову недостатність, яку можна лікувати за допомогою діалізу, якщо ниркова недостатність тяжка та стійка.
- Проблеми з диханням. Гострий панкреатит може викликати хімічні зміни у вашому організмі, які впливають на функцію легенів, в результаті чого рівень кисню у вашій крові падає до небезпечно низького рівня.
- Інфекція. Гострий панкреатит може зробити підшлункову залозу вразливою до бактерій та інфекцій. Інфекції підшлункової залози є серйозними і вимагають інтенсивного лікування, наприклад операції з видалення інфікованої тканини.
- Псевдокіста. Гострий панкреатит може призвести до накопичення рідини та «сміття» в кістоподібних кишенях підшлункової залози. Велика псевдокіста, яка розривається, може викликати такі ускладнення, як внутрішня кровотеча та інфекція.
- Неправильне харчування. Як гострий, так і хронічний панкреатит може призвести до того, що ваша підшлункова залоза виробляє менше ферментів, які необхідні для розщеплення та переробки поживних речовин з їжі, яку ви їсте. Це може призвести до недоїдання, діареї та втрати ваги, навіть якщо ви їсте ту саму їжу або ту саму кількість їжі.
- Цукровий діабет. Пошкодження клітин підшлункової залози, що виробляють інсулін, внаслідок хронічного панкреатиту може призвести до діабету, захворювання, яке впливає на те, як ваше тіло використовує цукор крові.
- Рак підшлункової залози. Тривале запалення підшлункової залози, викликане хронічним панкреатитом, є фактором ризику розвитку раку підшлункової залози.
-
Діагностика
Дослідження та процедури, що використовуються для діагностики панкреатиту, включають:
-
-
- аналізи крові для виявлення підвищеного рівня ферментів підшлункової залози, а також лейкоцитів, функції нирок і печінкових ферментів;
- УЗД черевної порожнини для виявлення жовчних каменів і запалення підшлункової залози;
- комп’ютерна томографія (КТ) для пошуку жовчних каменів і оцінки ступеня запалення підшлункової залози;
- магнітно-резонансна томографія (МРТ) для пошуку аномалій у жовчному міхурі, підшлунковій залозі та протоках;
- ендоскопічне ультразвукове дослідження для виявлення запалення та закупорки протоки підшлункової залози або жовчної протоки;
- аналізи калу при хронічному панкреатиті для вимірювання рівня жирів, які можуть свідчити, що ваша травна система недостатньо засвоює поживні речовини;
-
Лікар може порекомендувати інші дослідження, залежно від вашої конкретної ситуації.
Що може допомогти?
-
-
- Зняття або полегшення болю. Хронічний панкреатит може викликати постійний біль у животі. Лікар оцінить причини хронічного панкреатиту і може порекомендувати ліки для знеболення. Сильний біль можна полегшити за допомогою таких методів, як ендоскопічний ультразвук або ін’єкції, щоб блокувати нерви, які посилають сигнали болю від підшлункової залози до мозку.
- Ферменти для поліпшення травлення. При хронічному панкреатиті, що призводить до діареї або втрати ваги, добавки з ферментами підшлункової залози можуть допомогти вашому організму розщеплювати і переробляти поживні речовини з їжі, яку ви вживаєте. Ферменти підшлункової залози приймаються під час кожного прийому їжі.
- Зміни у вашому раціоні. Лікар може направити вас до дієтолога, який допоможе вам спланувати раціон з низьким вмістом жирів, ящо містить багато поживних речовин.
-
Наші лікарі

Клєшанцова Анастасія Володимирівна
Сімейний лікар, спеціаліст із УЗД