Регургітація мітрального клапана — це тип захворювання серцевого клапана, при якому клапан між лівими камерами серця не закривається повністю, що дозволяє крові витікати назад через клапан. Це найпоширеніший тип захворювання серцевих клапанів (вада клапанів серця). Якщо витік сильний, недостатньо крові пройде через серце або до решти тіла. У результаті регургітація мітрального клапана може спричинити відчуття сильної втоми (втоми) або задишки.
Інші назви регургітації мітрального клапана:
-
-
- Мітральна регургітація (МР)
- Мітральна недостатність
-
Лікування регургітації мітрального клапана може включати регулярний контроль, медикаменти або хірургічне втручання. Деякі люди з мітральною регургітацією не потребують лікування, особливо якщо регургітація помірна.
Важка регургітація мітрального клапана часто вимагає процедури катетера або операції на серці для відновлення або заміни мітрального клапана. Без належного лікування важка регургітація мітрального клапана може спричинити порушення серцевого ритму (аритмії) або серцеву недостатність.
Симптоми
Але іноді недостатність мітрального клапана розвивається швидко. Цей стан, який називається гострою регургітацією мітрального клапана, викликає раптові ознаки та симптоми.
Втома є поширеним, але неспецифічним симптомом регургітації мітрального клапана. Інші ознаки та симптоми регургітації мітрального клапана включають:
-
-
- Звук потоку крові через клапан (шум в серці).
- Нерегулярне серцебиття (аритмія).
- Задишка (диспное), особливо в положенні лежачи.
- Відчуття прискореного, стукаючого або тріпотливого серцебиття (серцебиття).
- Набряклість ніг або щиколоток (набряк).
-
Коли звернутися до лікаря
Якщо у вас виникають симптоми, які вказують на регургітацію мітрального клапана або іншу проблему з серцем, негайно зверніться до свого лікаря.
Якщо у вас є шуми в серці, вас можуть направити до кардіолога.
Причини
Щоб зрозуміти причини захворювання мітрального клапана, може бути корисно знати, як працює серце.
Мітральний клапан є одним із чотирьох клапанів серця, які забезпечують потік крові в правильному напрямку. Кожен клапан має стулки (стулки), які відкриваються і закриваються один раз під час кожного серцевого скорочення. Якщо клапан не відкривається або не закривається належним чином, потік крові через серце до тіла може зменшитися.
При регургітації мітрального клапана стулки клапана не закриваються щільно. Кров витікає назад, коли клапан закритий, що ускладнює правильну роботу серця.
Якщо регургітація мітрального клапана виникає через проблеми з мітральним клапаном, стан називається первинною регургітацією мітрального клапана.
Якщо проблема або хвороба, що вражає інші ділянки серця, викликає негерметичність мітрального клапана, стан називається функціональною або вторинною мітральною регургітацією.
Можливі причини регургітації мітрального клапана:
-
-
- Пролапс мітрального клапана. У цьому стані стулки мітрального клапана випинаються назад у ліву верхню камеру серця (передсердя), коли серце стискається (скорочується). Ця поширена серцева проблема може заважати мітральному клапану щільно закриватися і викликати зворотний потік крові.
- Ревматична лихоманка. Ревматична лихоманка є ускладненням нелікованого запалення горла. Ревматична лихоманка може пошкодити мітральний клапан, що призведе до регургітації мітрального клапана на ранньому або пізньому етапі життя. Якщо ревматична лихоманка викликає ураження мітрального клапана, стан називається ревматичним ураженням мітрального клапана. У Сполучених Штатах ревматична лихоманка зустрічається рідко.
- Серцевий напад. Серцевий напад може пошкодити ділянку серцевого м’яза, яка підтримує мітральний клапан. Якщо пошкодження серцевого нападу дуже велике, подія може спричинити раптову та важку регургітацію мітрального клапана. Негерметичність мітрального клапана, викликана серцевим нападом, називається ішемічною мітральною регургітацією.
- Серцева проблема при народженні (вроджена вада серця). Деякі люди народжуються з проблемами структури серця, включаючи пошкоджені серцеві клапани.
- Потовщення серцевого м’яза (кардіоміопатія). При кардіоміопатії серцю важче перекачувати кров до решти тіла. Стан може вплинути на функцію мітрального клапана та призвести до регургітації. Типи кардіоміопатії, пов’язані з регургітацією мітрального клапана, включають дилатаційну кардіоміопатію та гіпертрофічну кардіоміопатію.
- Пошкоджені мязові тканинни. З часом шматки тканини, які утримують стулки мітрального клапана на стінці серця, можуть розтягнутися або порватися, особливо у людей з пролапсом мітрального клапана. Розрив може спричинити витік крові через мітральний клапан раптово і може потребувати операції з відновлення мітрального клапана. Травма грудної клітини також може спричинити розрив зв’язок.
- Ендокардит. Мітральний клапан може бути пошкоджений інфекцією внутрішньої оболонки серця (ендокардит), яка може залучати серцеві клапани.
- Радіотерапія. Рідко променева терапія раку, яка зосереджена на області грудної клітки, може призвести до регургітації мітрального клапана.
-
Фактори ризику
Деякі фактори можуть підвищити ризик регургітації мітрального клапана, зокрема:
-
-
- Певні інфекції, що вражають серце.
- Серцевий напад.
- Проблеми з серцем при народженні (вроджена вада серця).
- Інші захворювання клапанів серця в анамнезі, включаючи пролапс мітрального клапана та стеноз мітрального клапана.
- Старший вік.
- Радіація.
-
Ускладнення
Ускладнення регургітації мітрального клапана часто залежать від тяжкості захворювання. Легка регургітація мітрального клапана зазвичай не викликає жодних проблем.
Оскільки регургітація мітрального клапана погіршується, серцю доводиться працювати інтенсивніше, щоб перекачувати кров до тіла. Навантаження на серце може спричинити розширення лівої нижньої камери. Серцевий м’яз може ослабнути.
Потенційні ускладнення важкої регургітації мітрального клапана включають:
-
-
- Нерегулярний і часто прискорений пульс (фібриляція передсердь). Збільшення розміру верхньої лівої камери серця (передсердя), спричинене регургітацією мітрального клапана, може викликати це поширене порушення серцевого ритму. Фібриляція передсердь пов’язана з підвищеним ризиком утворення тромбів та інсульту.
- Високий тиск крові в легенях (легенева гіпертензія). Тривале відсутність або неправильне лікування мітральної регургітації може підвищити тиск у кровоносних судинах легенів. Коли тиск підвищується, рідина накопичується в легенях.
- Застійна серцева недостатність. При важкій регургітації мітрального клапана серцю доводиться працювати інтенсивніше, щоб перекачати достатню кількість крові в організм. Додаткове зусилля призводить до збільшення лівої нижньої камери серця (шлуночка). Без лікування серцевий м’яз стає слабким. Це може спричинити серцеву недостатність.
-
Діагностика
Щоб діагностувати регургітацію мітрального клапана, лікар зазвичай проводить медичний огляд і задає питання про ваші симптоми та історію хвороби, зокрема про те, чи є у вас пролапс мітрального клапана. Лікар зазвичай прослуховує ваше серце за допомогою стетоскопа. Може вислуховуватися серцевий шум, також званий голосистолічним шумом. Серцевий шум при мітральному клапані – це звук витікання крові назад через клапан.
Дослідження можуть бути зроблені для підтвердження діагнозу регургітації мітрального клапана або для перевірки інших станів, які можуть викликати подібні ознаки та симптоми.
Дослідження
Загальні тести для діагностики регургітації мітрального клапана включають:
-
-
- Ехокардіограма. Звукові хвилі використовуються для створення зображень серця в русі. Ехокардіограма показує структуру мітрального клапана і кровотік в серці. Стандартна ехокардіограма, яка також називається трансторакальною ехокардіограмою (ТТЕ), може підтвердити діагноз регургітації мітрального клапана та визначити її тяжкість. Ехокардіографія також може допомогти в діагностиці вродженої вади мітрального клапана, ревматичного захворювання мітрального клапана та інших захворювань серцевого клапана.
Іноді черезстравохідну ехокардіограму ( ТТЕ ) можна зробити, щоб ближче розглянути мітральний клапан. У цьому типі ехокардіограми невеликий датчик, прикріплений до кінця трубки, вставляється вниз по трубці, що веде від рота до шлунка (стравоходу). - Електрокардіограма (ЕКГ). Дроти (електроди), прикріплені до подушечок на шкірі, вимірюють електричні сигнали від серця. ЕКГ може виявити нерегулярний серцевий ритм (аритмії), пов’язаний із захворюванням мітрального клапана.
- Рентген грудної клітки. Рентген грудної клітки показує стан серця і легенів. Цей швидкий і простий тест може допомогти діагностувати збільшення серця або рідину в легенях.
- МРТ серця . МРТ серця використовує магнітні поля та радіохвилі для створення детальних зображень серця. МРТ серця може допомогти отримати більш детальну інформацію про тяжкість регургітації мітрального клапана та розмір і функцію нижньої лівої камери серця (лівого шлуночка).
- Тести на фізичне навантаження або стрес-тести. Ці тести часто включають ходьбу на біговій доріжці або їзду на велотренажері під час моніторингу серця. Тести з фізичним навантаженням показують, як серце реагує на фізичну активність і чи виникають симптоми регургітації мітрального клапана під час фізичних навантажень. Якщо ви не можете займатися спортом, вам можуть дати ліки, які імітують вплив фізичних вправ на серце.
- Катетеризація серця. Цей тест не часто використовується для діагностики захворювання мітрального клапана, але він може бути корисним, якщо інші тести не діагностували стан. Лікар протягує тонку трубку (катетер) через кровоносну судину на руці або в паху до артерії серця та вводить барвник через катетер. Це робить артерії в серцевих камерах більш чіткими на рентгенівському знімку.
- Ехокардіограма. Звукові хвилі використовуються для створення зображень серця в русі. Ехокардіограма показує структуру мітрального клапана і кровотік в серці. Стандартна ехокардіограма, яка також називається трансторакальною ехокардіограмою (ТТЕ), може підтвердити діагноз регургітації мітрального клапана та визначити її тяжкість. Ехокардіографія також може допомогти в діагностиці вродженої вади мітрального клапана, ревматичного захворювання мітрального клапана та інших захворювань серцевого клапана.
-
Після того, як дослідження підтвердить діагноз мітрального або іншого захворювання серцевого клапана, ваш лікар може повідомити вам стадію захворювання. Постановка допомагає визначити найбільш відповідне лікування.
Стадія захворювання серцевого клапана залежить від багатьох речей, включаючи симптоми, тяжкість захворювання, структуру клапана або клапанів і кровотік через серце і легені.
Захворювання клапанів серця поділяють на чотири основні групи:
-
-
- Етап А: ризик. Наявні фактори ризику захворювання серцевого клапана.
- Стадія B: прогресуюча. Захворювання клапанів протікає легко або середньо. Симптомів серцевого клапана немає.
- Стадія C: безсимптомна тяжка. Немає симптомів серцевого клапана, але захворювання клапана є важким.
- Стадія D: Симптоматична тяжка. Захворювання серцевого клапана є важким і викликає симптоми.
-
Перспектива
Наскільки добре людина почувається після діагностики регургітації мітрального клапана, різниться. Перспектива регургітації мітрального клапана залежить від:
-
-
- Причини ураження мітрального клапана
- Стадії ураження серцевих клапанів
- Тяжкісті витоку (регургітація)
- Як довго існує стан (тривалість)
-
Приблизно кожна 10 людина з хронічною регургітацією мітрального клапана через пролапс потребує операції для відновлення або заміни клапана.
Лікування
Цілі лікування регургітації мітрального клапана полягають у покращенні функції серця, одночасному зменшенні ознак і симптомів і уникненні майбутніх ускладнень. Деяким людям, особливо з помірною регургітацією, лікування може не знадобитися. Під час обговорення з вами варіантів лікування ваш лікар враховує ваші симптоми та стадію регургітації.
Лікування регургітації мітрального клапана може включати:
-
-
- Зміна здорового способу життя
- Регулярний контроль з боку медичного працівника
- Ліки для лікування симптомів і запобігання ускладнень, таких як тромби
- Операція з відновлення або заміни мітрального клапана
-
Лікар із захворюваннями серця (кардіолог) зазвичай надає допомогу людям із регургітацією мітрального клапана. Якщо у вас регургітація мітрального клапана, подумайте про лікування в медичному центрі з міждисциплінарною командою медичних працівників, які навчені та мають досвід оцінки та лікування захворювань серцевих клапанів.
Ліки
Ліки можуть знадобитися, щоб зменшити симптоми регургітації мітрального клапана та запобігти ускладненням захворювання серцевого клапана.
Типи ліків, які можуть бути призначені для регургітації мітрального клапана, включають:
-
-
- діуретики. Цей тип препарату, який іноді називають водяними таблетками, зменшує або запобігає накопиченню рідини в легенях та інших частинах тіла.
- Препарати для розрідження крові (антикоагулянти). Якщо у вас є фібриляція передсердь через захворювання мітрального клапана, наприклад регургітація мітрального клапана, ваш лікар може порекомендувати препарати, що розріджують кров, щоб запобігти утворенню тромбів. Фібриляція передсердь підвищує ризик утворення тромбів та інсультів.
- Препарати від артеріального тиску. Високий кров’яний тиск (гіпертонія) погіршує регургітацію мітрального клапана. Якщо у вас регургітація мітрального клапана та гіпертонія, ваш лікар може призначити ліки для зниження артеріального тиску.
-
Хірургія або інші процедури
Хворий або пошкоджений мітральний клапан може згодом потребувати ремонту або заміни, навіть якщо у вас немає симптомів. Хірургія при захворюваннях мітрального клапана включає відновлення мітрального клапана та заміну мітрального клапана. Ваш медичний працівник може обговорити з вами ризики та переваги кожного типу серцевого клапана, щоб визначити, який клапан може бути найкращим для вас.
Якщо вам потрібна операція з приводу іншої хвороби серця, хірург може виконати відновлення або заміну мітрального клапана одночасно з іншою операцією.
Хірургічне втручання на мітральному клапані зазвичай виконується через розріз (розріз) грудної клітки. Хірурги в деяких медичних центрах іноді використовують роботизовану хірургію серця, мінімально інвазивну процедуру, під час якої для операції використовуються роботизовані руки.
Ремонт мітрального клапана
Ремонт мітрального клапана зберігає існуючий клапан і може зберегти функцію серця. За можливості рекомендується ремонт мітрального клапана перед тим, як розглядати питання про заміну клапана. Люди, які пройшли ремонт мітрального клапана з приводу мітральної регургітації в досвідченому медичному центрі, як правило, мають хороші результати.
Під час операції з відновлення мітрального клапана хірург може:
-
-
- Залатати отвори в серцевому клапані
- Знову приєднайте заслінки клапанів
- Видаліть зайву тканину з клапана, щоб стулки могли щільно закритися
- Відновіть структуру мітрального клапана шляхом заміни тяжів, які його підтримують
- Окремі стулки клапана, які зрослися
-
Інші процедури відновлення мітрального клапана включають:
-
-
- Анулопластика. Хірург затягує або зміцнює кільце навколо клапана (кільце). Анулопластику можна виконувати за допомогою інших методів відновлення серцевого клапана.
- вальвулопластика. Ця процедура катетера використовується для відновлення мітрального клапана зі звуженим отвором. Вальвулопластику можна зробити, навіть якщо у вас немає симптомів. Хірург вставляє катетер з балоном на кінчику в артерію на руці або в паху та направляє катетер до мітрального клапана. Балон надувається, розширюючи отвір мітрального клапана. Балон здувають, а катетер і балон видаляють.
- Затиск мітрального клапана. Під час цієї процедури лікар, який спеціалізується на хворобах серця (кардіолог), проводить катетер із затискачем на кінці до мітрального клапана через артерію в паху. Затискач використовується для покращення закриття стулок мітрального клапана та зменшення кількості регургітації. Ця процедура є варіантом для людей, які мають важку регургітацію мітрального клапана або які не є хорошим кандидатом для операції на мітральному клапані.
-
Заміна мітрального клапана
Під час заміни мітрального клапана хірург видаляє мітральний клапан і замінює його механічним клапаном або клапаном, виготовленим із тканини серця корови, свині чи людини (клапан біологічної тканини).
Іноді проводиться процедура встановлення серцевого катетера, щоб помістити замінний клапан у клапан біологічної тканини, який більше не працює належним чином. Це називається процедурою «клапан у клапані».
Якщо у вас була заміна мітрального клапана механічним клапаном, вам доведеться все життя приймати препарати для розрідження крові, щоб запобігти утворенню тромбів. Клапани біологічної тканини з часом руйнуються (дегенерують) і зазвичай потребують заміни.
Спосіб життя та домашні засоби
Ваш лікар може запропонувати вам змінити спосіб життя на користь серця. Виконайте такі дії:
-
-
- Контролюйте артеріальний тиск. Контроль високого кров’яного тиску важливий, якщо у вас регургітація мітрального клапана.
- Дотримуйтеся корисної для серця дієти. Їжа не впливає безпосередньо на регургітацію мітрального клапана. Але здорове харчування може допомогти запобігти іншим захворюванням серця, які можуть послабити серцевий м’яз. Їжте продукти з низьким вмістом насичених і транс-жирів, цукру, солі та рафінованих злаків, таких як білий хліб. Їжте різноманітні овочі та фрукти, цільні зерна та білки, такі як нежирне м’ясо, риба та горіхи.
- Робіть регулярні фізичні вправи. Тривалість і інтенсивність тренувань залежить від того, чи є у вас регургітація мітрального клапана легкого, середнього або важкого ступеня. Перш ніж почати займатися спортом, зверніться за порадою до свого медичного працівника, особливо якщо ви плануєте зайнятися спортивними змаганнями.
- Підтримуйте здорову вагу. Ви та ваш медичний працівник можете обговорити ціль здорової ваги.
- Профілактика інфекційного ендокардиту. Якщо у вас була заміна мітрального клапана, ваш медичний працівник порекомендує вам приймати антибіотики перед стоматологічними процедурами, щоб запобігти інфекції, яка називається інфекційним ендокардитом.
- Уникайте або обмежте вживання алкоголю. Надмірне вживання алкоголю може спричинити аритмію та погіршити симптоми. Надмірне вживання алкоголю також може спричинити кардіоміопатію, стан ослабленого серцевого м’яза, що призводить до мітральної регургітації. Запитайте свого медичного працівника про наслідки вживання алкоголю.
- Уникайте тютюну. Якщо ви курите, кидайте. Запитайте свого медичного працівника про ресурси, які допоможуть вам кинути палити. Приєднання до групи підтримки може бути корисним.
- Регулярно проходьте медичні огляди. Встановіть регулярний графік з вашим кардіологом або постачальником первинної медичної допомоги. Повідомте свого медичного працівника, якщо у вас є якісь зміни у ваших ознаках або симптомах.
-
Жінки з регургітацією мітрального клапана повинні поговорити зі своїм лікарем, перш ніж намагатися завагітніти. Вагітність змушує серце працювати інтенсивніше. Те, як серце з регургітацією мітрального клапана переносить цю додаткову роботу, залежить від ступеня регургітації та того, наскільки добре серце перекачує.
Наші лікарі
Клєшанцова Анастасія Володимирівна
Сімейний лікар, спеціаліст із УЗД
Це може вас зацікавити
1. УЗД серця
2. Кардіологія
3. Біль у серці