Колоноскопія — це обстеження, яке використовується для пошуку змін — таких як набряклість, подразнення тканин, поліпи або рак — у товстій та прямій кишці.
Під час колоноскопії в пряму кишку вводиться довга гнучка трубка (колоноскоп). Крихітна відеокамера на кінчику трубки дозволяє лікарю оглянути внутрішню частину всієї товстої кишки.
При необхідності під час колоноскопії можна видалити поліпи або інші типи аномальних тканин. Зразки тканин (біопсія) також можна взяти під час колоноскопії.
Для чого проводять колоноскопію
Ваш лікар може порекомендувати колоноскопію для:
-
-
- Дослідження кишкових ознак та симптомів. Колоноскопія може допомогти вашому лікареві вивчити можливі причини болю в животі, ректальної кровотечі, хронічної діареї та інших кишкових проблем.
- Обстеження на рак товстої кишки. Якщо вам 45 років і старше, і ви маєте середній ризик раку товстої кишки — у вас немає інших факторів ризику раку товстої кишки, крім віку — ваш лікар може порекомендувати колоноскопію кожні 10 років. Якщо у вас є інші фактори ризику, ваш лікар може порекомендувати проводити обстеження раніше. Колоноскопія є одним з небагатьох варіантів скринінгу на рак товстої кишки. Поговоріть зі своїм лікарем про найкращі варіанти для вас.
- Визначення наявності поліпів. Якщо у вас раніше були поліпи, лікар може порекомендувати повторну колоноскопію для пошуку та видалення будь-яких додаткових поліпів. Цю маніпуляцію проводять, аби знизити, або ж мінімізувати ризик раку товстої кишки.
- Лікувати проблему. Іноді колоноскопія може бути виконана з метою лікування, наприклад, для встановлення стента або видалення предмета з товстої кишки.
-
Ризики
Колоноскопія не представляє небезпеки. Рідко ускладнення колоноскопії можуть включати:
-
-
- Реакція на заспокійливий засіб, використаний під час обстеження.
- Кровотеча з місця, де було взято зразок тканини (біопсія) або видалено поліп або іншу аномальну тканину.
- Розрив стінки товстої або прямої кишки (перфорація).
-
Після обговорення з вами ризиків колоноскопії ваш лікар попросить вас підписати форму згоди, що дає дозвіл на процедуру.
Як підготуватися
Перед колоноскопією вам потрібно очистити (спорожнити) товсту кишку. Будь-який залишок у вашій товстій кишці може ускладнити отримання хорошого огляду товстої та прямої кишки під час обстеження.
Щоб спорожнити товсту кишку, лікар може попросити вас:
-
-
- За день до процедури дотримуйтесь спеціальної дієти. Як правило, за день до колоноскопії ви не зможете їсти тверду їжу. Напої можуть бути обмежені прозорими рідинами — простою водою, чаєм і кавою без молока або вершків, бульйоном і газованими напоями. Уникайте червоних рідин, які під час колоноскопії можна прийняти за кров. Можливо, ви не зможете нічого їсти або пити після півночі.
- Прийміть проносне. Ваш лікар зазвичай рекомендує приймати проносне, що відпускається за рецептом, зазвичай у великому обсязі у формі таблеток або рідини. У більшості випадків вам буде запропоновано прийняти проносне в ніч перед колоноскопією, або вас можуть попросити використовувати проносне як напередодні, так і вранці під час процедури.
- Відрегулюйте ліки. Нагадайте своєму лікарю про свої ліки принаймні за тиждень до обстеження — особливо якщо у вас цукровий діабет, високий кров’яний тиск або проблеми з серцем або якщо ви приймаєте ліки чи добавки, що містять залізо.
-
Також повідомте лікаря, якщо ви приймаєте аспірин або інші ліки, які розріджують кров, наприклад варфарин (Coumadin, Jantoven); новітні антикоагулянти, такі як дабігатран (Pradaxa) або ривароксабан (Xarelto), що використовуються для зниження ризику утворення тромбів або інсульту; або серцеві препарати, які впливають на тромбоцити, такі як клопідогрель (Plavix).
Можливо, вам знадобиться відкоригувати дозування або тимчасово припинити прийом ліків.
Що можна очікувати під час процедури
Під час колоноскопії зазвичай рекомендується седація або анестезія. У більшості випадків заспокійливий засіб поєднують із знеболюючими, які вводяться безпосередньо в кров (внутрішньовенно), щоб зменшити будь-який дискомфорт.
Ви почнете дослідження, лежачи на боці на операційному столі, зазвичай з притягнутими до грудей колінами. Лікар введе колоноскоп у пряму кишку.
Прицільник — який достатньо довгий, щоб досягти всієї довжини вашої товстої кишки — містить світло та трубку (канал), що дозволяє лікарю накачувати повітря, вуглекислий газ або воду у вашу товсту кишку. Повітря або вуглекислий газ надуває товсту кишку, що забезпечує кращий огляд слизової оболонки товстої кишки.
Під час переміщення трубки або введення повітря ви можете відчути спазми в шлунку або бажання випорожнитися.
Колоноскоп також містить крихітну відеокамеру на кінці. Камера надсилає зображення на зовнішній монітор, щоб лікар міг вивчити внутрішню частину вашої товстої кишки.
Лікар також може вставити інструменти через канал, щоб взяти зразки тканин (біопсія) або видалити поліпи чи інші ділянки аномальної тканини.
Зазвичай колоноскопія триває від 30 до 60 хвилин.
Після процедури
Після дослідження потрібно близько години, щоб почати відновлюватися від заспокійливого. Вам знадобиться хтось, щоб відвезти вас додому, тому що може знадобитися до доби, щоб повністю зник ефект заспокійливого. Не керуйте автомобілем, не приймайте важливих рішень і не повертайтеся до роботи до кінця дня.
Ви можете відчувати здуття або виділення газів протягом кількох годин після дослідження. Ходьба може допомогти полегшити будь-який дискомфорт.
Ви також можете помітити невелику кількість крові під час першого випорожнення кишечника після обстеження. Зазвичай це не привід для тривоги. Зверніться до лікаря, якщо у вас продовжує з’являтися кров або згустки крові, або якщо у вас постійний біль у животі або лихоманка. Хоча це малоймовірно, це може статися відразу, або в перші кілька днів після процедури, але може бути протягом 1-2 тижнів.
Результати
Ваш лікар проаналізує дані, отримані під час дослідження, а потім поділиться з вами результатами.
Негативний результат
Колоноскопія вважається негативною, якщо лікар не виявив жодних відхилень у товстій кишці.
Ваш лікар може порекомендувати вам зробити ще одну колоноскопію:
-
-
- Через 10 років, якщо у вас середній ризик раку товстої кишки і у вас немає інших факторів ризику раку товстої кишки, крім віку або якщо у вас є невеликі доброякісні поліпи.
- Від 1 до 7 років, в залежності від ряду факторів: Кількість, розмір і тип видалених поліпів; якщо у вас в анамнезі були поліпи під час попередніх процедур колоноскопії; якщо у вас є певні генетичні синдроми; або якщо у вас є ознаки спадковості раку товстої кишки.
-
Якщо в товстій кишці був залишковий стілець, який перешкоджав повному обстеженню вашої товстої кишки, ваш лікар може порекомендувати повторну колоноскопію. Як скоро обстеження відбудеться повторно буде залежати від кількості стільця і від того, скільки вашої товстої кишки вдалося побачити. Ваш лікар може порекомендувати іншу підготовку кишечника, щоб переконатися, що ваш кишечник повністю спорожнився перед наступною колоноскопією.
Позитивний результат
Колоноскопія вважається позитивною, якщо лікар виявив поліпи або аномальні тканини в товстій кишці.
Більшість поліпів не є раковими, але деякі можуть бути передраковими. Поліпи, видалені під час колоноскопії, відправляються в лабораторію для аналізу, щоб визначити, чи є вони раковими, передраковими чи нераковими.
Залежно від розміру та кількості поліпів, вас можуть попросити дотримуватись більш щіного графіка спостереження в майбутньому, щоб шукати поліпи.
Якщо ваш лікар виявить один або два поліпи діаметром менше 0,4 дюйма (1 сантиметр), він може порекомендувати повторну колоноскопію через 7-10 років, залежно від інших факторів ризику раку товстої кишки.
Ваш лікар порекомендує повторну колоноскопію раніше, якщо у вас є:
-
-
- Більше двох поліпів.
- Великий поліп — більше 1 сантиметра.
- Поліпи, а також залишковий стілець у товстій кишці, що перешкоджає повному обстеженню товстої кишки.
- Поліпи з певними характеристиками клітин, які вказують на більший ризик розвитку раку в майбутньому.
- Ракові поліпи
-
Якщо у вас є поліп або інша аномальна тканина, яку не вдалося видалити під час колоноскопії, ваш лікар може порекомендувати повторне обстеження у гастроентеролога, який має спеціальні знання щодо видалення великих поліпів або операції.
Проблеми під час обстеження
Якщо ваш лікар стурбований якістю проведення дослідження він може порекомендувати повторну колоноскопію. Якщо ваш лікар не зміг розширити область товстої кишки, вам може бути рекомендовано віртуальну колоноскопію для дослідження решти вашої товстої кишки.