Ішемічна хвороба серця є поширеним захворюванням серця. Основні кровоносні судини, які постачають серце (коронарні артерії), намагаються надсилати достатньо крові, кисню та поживних речовин до серцевого м’яза. Відкладення холестерину (бляшки) в серцевих артеріях і запалення зазвичай є причиною ішемічної хвороби серця.
Ознаки та симптоми ішемічної хвороби серця виникають, коли серце не отримує достатньо збагаченої киснем крові. Якщо у вас ішемічна хвороба серця, зниження кровотоку до серця може спричинити біль у грудях (стенокардію) і задишку. Повна блокада кровотоку може викликати серцевий напад.
Ішемічна хвороба серця часто розвивається десятиліттями. Симптоми можуть залишатися непоміченими, доки значна блокада не спричинить проблеми або не станеться серцевий напад. Дотримання здорового способу життя може допомогти запобігти ішемічній хворобі серця.
Симптоми
Симптоми можуть спочатку залишатися нерозпізнаними, або вони можуть виникати лише тоді, коли серце б’ється сильно, як під час фізичних вправ. Оскільки коронарні артерії продовжують звужуватися, до серця потрапляє все менше крові, і симптоми можуть ставати більш серйозними або частими.
Ознаки та симптоми захворювання коронарних артерій можуть включати:
-
-
- Біль у грудях (стенокардія). Ви можете відчути тиск або стиснення в грудях. Деякі люди кажуть, що таке відчуття, ніби хтось стоїть у них на грудях. Біль у грудях зазвичай виникає посередині або зліва. Активність або сильні емоції можуть спровокувати стенокардію. Зазвичай біль зникає протягом кількох хвилин після того, як припиняється тригерна подія. У деяких людей, особливо у жінок, біль може бути короткочасним або різким і відчуватися в шиї, руці або спині.
- Задишка. Вам може здатися, що ви не можете перевести подих.
- Втома. Якщо серце не може перекачувати достатньо крові, щоб задовольнити потреби організму, ви можете відчувати незвичайну втому.
- Серцевий напад. Повністю заблокована коронарна артерія спричинить серцевий напад. Класичні ознаки та симптоми серцевого нападу включають нищівний біль або тиск у грудях, біль у плечі чи руці, задишку та пітливість. Жінки можуть мати менш типові симптоми, такі як біль у шиї чи щелепі, нудота та втома. Деякі серцеві напади не викликають жодних помітних ознак чи симптомів.
-
Коли звернутися до лікаря
Якщо ви думаєте, що у вас серцевий напад, негайно зателефонуйте в 103. Якщо у вас немає доступу до екстреної медичної допомоги, попросіть когось відвезти вас до найближчої лікарні. Їдьте самостійно лише в крайньому випадку.
Куріння або наявність високого кров’яного тиску, високого рівня холестерину, діабету, ожиріння або сильних захворювань серця в сім’ї підвищує ймовірність захворювання коронарної артерії. Якщо у вас високий ризик ішемічної хвороби серця, поговоріть зі своїм лікарем. Можливо, вам знадобляться аналізи, щоб перевірити наявність звужених артерій та ішемічної хвороби серця.
Розвиток атеросклерозу
Ішемічна хвороба серця починається, коли жири, холестерин та інші речовини накопичуються на внутрішніх стінках серцевих артерій. Цей стан називається атеросклерозом. Наростання називається нальотом. Цей наліт може викликати звуження артерій, блокуючи кровотік. Бляшка також може лопнути, що призведе до утворення тромбу.
Крім високого рівня холестерину, пошкодження коронарних артерій може бути спричинено:
-
-
- Діабет або резистентність до інсуліну.
- Високий кров’яний тиск.
- Недостатня фізична активність (сидячий спосіб життя).
- Куріння або вживання тютюну.
-
Фактори ризику
Часто зустрічається ішемічна хвороба серця. Вік, генетика, інші стани здоров’я та спосіб життя можуть впливати на здоров’я серцевих артерій.
Фактори ризику захворювання коронарної артерії включають:
-
-
- Вік Старіння збільшує ризик пошкодження та звуження артерій.
- Стать. Чоловіки зазвичай мають більший ризик розвитку ішемічної хвороби серця. Однак ризик для жінок зростає після менопаузи.
- Спадковість. Сімейний анамнез захворювань серця збільшує ймовірність захворювання коронарної артерії. Це особливо вірно, якщо у близького родича (батька, брата або сестри) в ранньому віці розвинулося захворювання серця. Ризик є найвищим, якщо ваш батько чи брат мали хворобу серця до 55 років або якщо у вашого родича хвороба розвинулась до 65 років.
- Куріння. Якщо ви курите, кидайте. Куріння шкідливо для здоров’я серця. Люди, які палять, мають значно підвищений ризик серцевих захворювань. Вдихання пасивного диму також підвищує ризик.
- Високий кров’яний тиск. Неконтрольований високий кров’яний тиск може зробити артерії твердими та жорсткими (жорсткість артерій). Коронарні артерії можуть звужуватися, сповільнюючи кровотік.
- Високий рівень холестерину. Занадто багато поганого холестерину в крові може збільшити ризик атеросклерозу. Поганий холестерин називається холестерином ліпопротеїдів низької щільності (ЛПНЩ). Недостатня кількість хорошого холестерину — так званого ліпопротеїну високої щільності (ЛПВЩ) — також призводить до атеросклерозу.
- Цукровий діабет. Діабет підвищує ризик ішемічної хвороби серця. Діабет 2 типу та ішемічна хвороба серця мають спільні фактори ризику, такі як ожиріння та високий кров’яний тиск.
- Надмірна вага або ожиріння. Надмірна маса тіла шкідлива для загального здоров’я. Ожиріння може призвести до діабету 2 типу та високого кров’яного тиску. Запитайте свого лікаря, що таке здорова вага для вас.
- Хронічна хвороба нирок. Тривала хвороба нирок підвищує ризик ішемічної хвороби серця.
- Не достатньо фізична активність. Фізична активність важлива для міцного здоров’я. Відсутність фізичних вправ (сидячий спосіб життя) пов’язані з ішемічною хворобою серця та деякими її факторами ризику.
- Частий стрес. Емоційний стрес може пошкодити артерії та погіршити інші фактори ризику ішемічної хвороби серця.
- Нездорове харчування. Вживання їжі з великою кількістю насичених жирів, транс-жирів, солі та цукру може збільшити ризик ішемічної хвороби серця.
- Вживання алкоголю. Надмірне вживання алкоголю може призвести до пошкодження серцевого м’яза. Це також може погіршити інші фактори ризику ішемічної хвороби серця.
- Якість сну. Як занадто мало, так і занадто багато сну пов’язують із підвищеним ризиком серцевих захворювань.
-
Фактори ризику часто виникають разом. Один фактор ризику може викликати інший.
Згруповані разом певні фактори ризику підвищують ймовірність розвитку ішемічної хвороби серця. Наприклад, метаболічний синдром — кластер станів, який включає високий кров’яний тиск, високий рівень цукру в крові, надлишок жиру навколо талії та високий рівень тригліцеридів — підвищує ризик ішемічної хвороби серця.
Іноді ішемічна хвороба серця розвивається без будь-яких класичних факторів ризику. Інші можливі фактори ризику ішемічної хвороби серця можуть включати:
-
-
- Зупинки дихання під час сну (обструктивне апное). Цей стан призводить до зупинки та початку дихання під час сну. Це може викликати раптове падіння рівня кисню в крові. Серце має працювати більше. Артеріальний тиск підвищується.
- Високочутливий С-реактивний білок (hs-CRP). Цей білок з’являється у більших, ніж зазвичай, кількостях, коли в організмі є запалення.
- исокий рівень hs-CRP може бути фактором ризику серцевих захворювань. Вважається, що коли коронарні артерії звужуються, рівень hs-CRP у крові підвищується.
- Високий рівень тригліцеридів. Це тип жиру (ліпіду) в крові. Високі рівні можуть підвищити ризик ішемічної хвороби серця, особливо для жінок.
- Гомоцистеїн. Гомоцистеїн – це амінокислота, яку організм використовує для виробництва білка, а також для побудови та підтримки тканин. Але високий рівень гомоцистеїну може збільшити ризик ішемічної хвороби серця.
- Прееклампсія. Це ускладнення вагітності викликає високий артеріальний тиск і збільшення білка в сечі. Це може призвести до більш високого ризику серцевих захворювань у подальшому житті.
- Інші ускладнення вагітності. Діабет або високий кров’яний тиск під час вагітності також є відомими факторами ризику ішемічної хвороби серця.
- Деякі аутоімунні захворювання. Люди, які страждають на такі захворювання, як ревматоїдний артрит і вовчак (та інші запальні захворювання), мають підвищений ризик розвитку атеросклерозу.
-
Ускладнення
Ішемічна хвороба серця може призвести до:
-
-
- Біль у грудях (стенокардія). Коли коронарні артерії звужуються, серце може не отримувати достатньо крові, коли воно найбільше її потребує, наприклад під час фізичних вправ. Це може викликати біль у грудях (стенокардію) або задишку.
- Серцевий напад. Серцевий напад може статися, якщо холестеринова бляшка розривається і викликає утворення тромбу. Згусток може блокувати кровотік. Нестача крові може пошкодити серцевий м’яз. Сума пошкоджень частково залежить від того, наскільки швидко вам нададуть допомогу.
- Серцева недостатність. Звужені артерії в серці або високий кров’яний тиск можуть повільно зробити серце слабким або жорстким, тому йому важче перекачувати кров. Серцева недостатність – це коли серце не перекачує кров належним чином.
- Нерегулярні серцеві ритми (аритмії). Недостатня кількість крові до серця може змінити нормальні серцеві сигнали, викликаючи нерегулярне серцебиття.
-
Профілактика
Ті самі звички, які використовуються для лікування ішемічної хвороби серця, також можуть допомогти їй запобігти. Здоровий спосіб життя може допомогти зберегти артерії міцними та очистити їх від нальоту. Щоб покращити здоров’я серця, дотримуйтеся таких порад:
-
-
- Киньте палити.
- Контролюйте високий кров’яний тиск, високий рівень холестерину та діабет.
- Займайтеся спортом.
- Підтримуйте здорову вагу.
- Їжте дієту з низьким вмістом жиру та солі, багату фруктами, овочами та цільнозерновими продуктами.
- Зменште рівень стресу та керуйте ним.
-
Діагностика
Щоб діагностувати ішемічну хворобу серця, медичний працівник огляне вас. Ймовірно, вам зададуть запитання про вашу історію хвороби та будь-які симптоми. Аналізи крові зазвичай робляться, щоб перевірити ваше загальне здоров’я.
Дослідження
Дослідження, які допомагають діагностувати або контролювати ішемічну хворобу серця, включають:
Електрокардіограма (ЕКГ). Цей швидкий і безболісний тест вимірює електричну активність серця. Він може показати, наскільки швидко чи повільно б’ється серце. Ваш лікар може переглянути зразки сигналів, щоб визначити, чи є у вас серцевий напад.
Ехокардіограма. У цьому тесті використовуються звукові хвилі для створення зображень серцебиття. Ехокардіограма може показати, як кров рухається через серце і серцеві клапани.
Частини серця, які слабко рухаються, можуть бути викликані нестачею кисню або серцевим нападом. Це може бути ознакою ішемічної хвороби серця або інших захворювань.
Навантажувальний тест. Якщо ознаки та симптоми найчастіше виникають під час фізичних вправ, лікар може попросити вас ходити на біговій доріжці або їздити на велотренажері під час ЕКГ . Якщо під час виконання цих вправ робиться ехокардіограма, тест називається стрес-ехо. Якщо ви не можете займатися спортом, вам можуть дати ліки, які стимулюють роботу серця, як це роблять фізичні вправи.
Ядерний стрес-тест. Це дослідження схоже на тест із фізичним навантаженням, але додає зображення до записів ЕКГ . Ядерний стрес-тест показує, як кров рухається до серцевого м’яза в стані спокою і під час стресу. Радіоактивний індикатор дається IV. Індикатор допомагає серцеві артерії чіткіше відображатися на зображеннях.
КТ серця. КТ серця може виявити відкладення кальцію та закупорку серцевих артерій. Відкладення кальцію можуть звужувати артерії.
Іноді під час цього тесту барвник вводиться внутрішньовенно. Барвник допомагає створити детальні зображення серцевих артерій. Якщо використовується барвник, тест називається КТ-коронарною ангіограмою.
Катетеризація серця та ангіограма. Під час катетеризації серця кардіолог обережно вставляє гнучку трубку (катетер) у кровоносну судину, зазвичай у зап’ясті або в паху. Катетер обережно направляють до серця. Рентгенівські промені допомагають орієнтуватися. Барвник тече через катетер. Барвник допомагає кровоносним судинам краще відображатися на зображеннях і окреслює будь-які закупорки.
Якщо у вас закупорка артерії, яка потребує лікування, балон на кінчику катетера можна надути, щоб відкрити артерію. Сітчаста трубка (стент) зазвичай використовується для утримання артерії відкритою.
Лікування
Лікування ішемічної хвороби серця зазвичай передбачає зміну способу життя, наприклад відмову від куріння, здорове харчування та більше фізичних вправ. Іноді потрібні ліки та процедури.
Ліки
Існує багато препаратів для лікування ішемічної хвороби серця, зокрема:
-
-
- Препарати холестерину. Ліки можуть допомогти знизити рівень поганого холестерину та зменшити накопичення бляшок в артеріях. До таких препаратів належать статини, ніацин, фібрати та секвестранти жовчних кислот.
- Аспірин. Аспірин сприяє розрідженню крові і запобігає утворенню тромбів. Для первинної профілактики серцевого нападу або інсульту в деяких людей може бути рекомендовано щоденне застосування низьких доз аспірину.
Щоденне вживання аспірину може мати серйозні побічні ефекти, включаючи кровотечі в шлунку і кишечнику. Не починайте щоденний прийом аспірину, не порадившись зі своїм лікарем. - Бета-блокатори. Ці препарати уповільнюють серцевий ритм. Вони також знижують артеріальний тиск. Якщо у вас був серцевий напад, бета-блокатори можуть зменшити ризик майбутніх нападів.
- Блокатори кальцієвих каналів. Один із цих препаратів може бути рекомендований, якщо ви не можете приймати бета-блокатори або бета-блокатори не працюють. Блокатори кальцієвих каналів можуть допомогти зменшити симптоми болю в грудях.
- Інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту (АПФ) і блокатори рецепторів ангіотензину II (БРА). Ці ліки знижують артеріальний тиск. Вони можуть допомогти уникнути загострення ішемічної хвороби серця.
- Нітрогліцерин. Цей препарат розширює серцеві артерії. Це може допомогти контролювати або полегшити біль у грудях. Нітрогліцерин доступний у вигляді таблеток, спрею або пластиру.
- Ранолазин. Цей препарат може допомогти людям із болем у грудях (стенокардією). Його можна призначати з бета-блокатором або замість нього.
-
Операції або інші процедури
-
-
- Стент коронарної артерії.
- Коронарне шунтування.
-
Іноді потрібна операція, щоб виправити заблоковану артерію. Деякі варіанти:
-
-
- Коронарна ангіопластика та встановлення стента. Ця процедура виконується, щоб відкрити закупорені серцеві артерії. Його також можна назвати черезшкірним коронарним втручанням (ЧКВ). Кардіолог (кардіолог) проводить тонку гнучку трубку (катетер) до звуженої частини серцевої артерії. Маленька повітряна кулька надувається, щоб допомогти розширити заблоковану артерію та покращити кровотік.
Під час ангіопластики в артерію можна встановити невелику трубку з дротяної сітки (стент). Стент допомагає тримати артерію відкритою. Це знижує ризик повторного звуження артерії. Деякі стенти повільно вивільняють ліки, щоб підтримувати артерії відкритими. - Операція аортокоронарного шунтування (АКШ). Хірург бере здорову кровоносну судину з іншої частини тіла, щоб створити новий шлях крові до серця. Потім кров обходить заблоковану або звужену коронарну артерію. АКШ – це операція на відкритому серці. Зазвичай це робиться лише у тих, у кого багато звужених серцевих артерій.
- Коронарна ангіопластика та встановлення стента. Ця процедура виконується, щоб відкрити закупорені серцеві артерії. Його також можна назвати черезшкірним коронарним втручанням (ЧКВ). Кардіолог (кардіолог) проводить тонку гнучку трубку (катетер) до звуженої частини серцевої артерії. Маленька повітряна кулька надувається, щоб допомогти розширити заблоковану артерію та покращити кровотік.
-
Спосіб життя та домашні засоби
Внесення певних змін у спосіб життя може допомогти зберегти артерії здоровими та може запобігти або уповільнити захворювання коронарних артерій. Спробуйте ці поради для здоров’я серця:
-
-
- Не паліть. Куріння є основним фактором ризику ішемічної хвороби серця. Нікотин стягує судини і змушує серце працювати інтенсивніше. Відмова від куріння – один із найкращих способів знизити ризик серцевого нападу.
- Контролюйте артеріальний тиск. Дорослі повинні перевіряти артеріальний тиск у лікаря принаймні кожні два роки. Можливо, вам знадобляться більш часті перевірки, якщо у вас в анамнезі є високий кров’яний тиск. Запитайте свого лікаря, який рівень артеріального тиску найкращий для вас.
- Керуйте холестерином. Дорослі повинні проходити тест на холестерин у віці 20 років і принаймні кожні п’ять років після цього. Деякі люди потребують більш частих перевірок. Оптимальний рівень холестерину LDL нижче 130 міліграмів на децилітр (мг/дл) або 3,4 мілімоль на літр (ммоль/л). Але це залежить від загального стану здоров’я. Якщо у вас є інші фактори ризику серцевих захворювань, ваш цільовий рівень холестерину ЛПНЩ може бути нижче 100 мг/дл (2,6 ммоль/л). Запитайте свого лікаря, яким має бути рівень холестерину.
- Перевіряйте рівень цукру в крові. Якщо у вас діабет, ретельний контроль рівня цукру в крові може допомогти знизити ризик серцевих захворювань.
- Їжте здорову для серця їжу. Їжте багато фруктів, овочів, цільного зерна, бобових і горіхів. Уникайте насичених жирів і транс-жирів. Зменшіть сіль і цукор. Вживання однієї або двох порцій риби на тиждень також може допомогти зберегти серце здоровим.
- Уникайте або обмежте вживання алкоголю. Якщо ви вирішили вживати алкоголь, робіть це помірковано.
- Рухайтеся. Фізичні вправи допомагають контролювати вагу та контролювати діабет, високий рівень холестерину та високий кров’яний тиск — усі фактори ризику ішемічної хвороби серця. Приділяйте принаймні 150 хвилин помірної аеробної активності або 75 хвилин інтенсивної аеробної активності на тиждень або поєднання помірної та інтенсивної активності.
- Підтримуйте здорову вагу. Надмірна вага підвищує ризик ішемічної хвороби серця. Втрата навіть невеликої ваги може допомогти зменшити фактори ризику ішемічної хвороби серця.
- Узнайте про реабілітацію серцяу лікаря. Якщо ви перенесли операцію на серці, ваш лікар може запропонувати програму навчання, консультування та навчання фізичним вправам, спрямовану на покращення вашого здоров’я.
- Керуйте стресом. Знайдіть способи зменшити емоційний стрес. Більше вправляйтеся, практикуйте уважність і спілкуйтеся з іншими в групах підтримки – це деякі способи приборкати стрес.
- Отримайте рекомендовані вакцини. Щороку робіть щеплення від грипу.
- Важливі регулярні медичні огляди. Деякі з основних факторів ризику ішемічної хвороби серця — високий рівень холестерину, високий кров’яний тиск і діабет — не мають симптомів на ранніх стадіях. Раннє виявлення та лікування можуть допомогти вам зберегти здоров’я серця.
-
Альтернативна медицина
Омега-3 жирні кислоти є типом ненасичених жирних кислот. Вважається, що вони можуть зменшити запалення в усьому тілі. Запалення пов’язують із захворюванням коронарних артерій. Проте плюси та мінуси омега-3 жирних кислот для серцевих захворювань продовжують вивчатися.
Джерела омега-3 жирних кислот включають:
-
-
- Риба і риб’ячий жир. Риба і риб’ячий жир є найефективнішими джерелами омега-3 жирних кислот. Жирна риба — така як лосось, оселедець і легкий консервований тунець — містить найбільше омега-3 жирних кислот і, отже, найбільше користі. Добавки риб’ячого жиру можуть принести користь, але найбільш переконливі докази є для вживання риби.
- Льон і лляне масло. Льон і лляна олія містять тип омега-3 жирної кислоти, яка називається альфа-ліноленова кислота (ALA). ALA містить меншу кількість омега-3 жирних кислот, ніж риба та риб’ячий жир. ALA може допомогти знизити рівень холестерину та покращити здоров’я серця. Але дослідження неоднозначні. Деякі дослідження не виявили , що ALA є настільки ж ефективним, як риба. Насіння льону також містить багато клітковини, яка має різні переваги для здоров’я.
- Інші масла. Альфа-ліноленову кислоту (ALA) також можна знайти в ріпаковій олії, соєвих бобах і соєвій олії.
-
Інші добавки можуть допомогти знизити артеріальний тиск або холестерин — два фактори ризику ішемічної хвороби серця. Деякі з них можуть бути ефективними:
-
-
- Ячмінь.
- Псиліум, вид клітковини.
- Овес, тип клітковини, який містить бета-глюкани та міститься у вівсянці та цільному вівсі.
- Часник.
- Рослинні стероли (містяться в добавках і деяких маргаринах, таких як Promise, Smart Balance і Benecol).
-
Завжди проконсультуйтеся з лікарем, перш ніж приймати трави, добавки або ліки, придбані без рецепта. Деякі ліки та добавки можуть впливати на інші ліки.
Що ви можете зробити тим часом
Ніколи не рано змінювати здоровий спосіб життя, наприклад кинути палити, вживати здорову їжу та більше займатися спортом. Ці звички захищають від ішемічної хвороби серця та її ускладнень, включаючи інфаркт та інсульт.
Наші лікарі
Клєшанцова Анастасія Володимирівна
Сімейний лікар, спеціаліст із УЗД
Це може вас зацікавити
1. УЗД серця
2. Кардіологія
3. Біль у серці