Гінекомастія – це збільшення кількості тканини молочної залози у хлопчиків або чоловіків, викликане дисбалансом гормонів естрогену та тестостерону. Гінекомастія може вражати одну або обидві молочні залози, іноді нерівномірно.
Псевдогінекомастія відноситься до збільшення жирової, але не залозистої тканини в чоловічих грудях.
У новонароджених, хлопчиків, які перебувають у період статевого дозрівання, і чоловіків похилого віку може розвинутися гінекомастія в результаті нормальних змін рівня гормонів, хоча існують і інші причини.
Як правило, гінекомастія не є серйозною проблемою, але впоратися з нею може бути важко. Чоловіки та хлопчики з гінекомастією іноді відчувають біль у грудях і можуть відчувати збентеження.
Гінекомастія може пройти сама по собі. Якщо вона не проходить, можуть допомогти ліки або хірургічне втручання.
Симптоми
Більшість дорослих чоловіків з гінекомастією не повідомляють про відсутність симптомів. Ознаки та симптоми стану можуть включати:
-
-
- біль, особливо у підлітків;
- набряк тканин грудей;
- ніжність грудей;
- чутливість сосків при терті об одяг.
-
Коли звертатися до лікаря
Зверніться до лікаря, якщо у вас є:
-
-
- набряк;
- біль або чутливість;
- виділення з сосків в одній або обох грудях.
-
Причини
Гінекомастія спровокована зниженням кількості гормону тестостерону в порівнянні з естрогеном. Зниження може бути викликано станами, які блокують вплив тестостерону, знижують рівень тестостерону або підвищують рівень естрогену.
Кілька речей можуть порушити гормональний баланс, зокрема наступне.
-
-
- Природні гормональні зміни. Гормони тестостерон і естроген контролюють статеві характеристики як у чоловіків, так і у жінок. Тестостерон контролює чоловічі риси, такі як м’язова маса і волосся на тілі. Естроген контролює жіночі риси, включаючи ріст грудей. Більшість людей вважають естроген виключно жіночим гормоном, але чоловіки також виробляють його, хоча зазвичай у невеликих кількостях. Рівень чоловічого естрогену, який занадто високий або не збалансований з рівнем тестостерону, може викликати гінекомастію.
- Гінекомастія у немовлят. Більше половини немовлят чоловічої статі народжуються зі збільшеними грудьми через вплив естрогену матері. Як правило, набряк тканин грудей зникає протягом двох-трьох тижнів після народження.
- Гінекомастія в період статевого дозрівання. Гінекомастія, викликана гормональними змінами в період статевого дозрівання, зустрічається відносно часто. У більшості випадків набряк грудей зникає без лікування протягом шести місяців до двох років.
- Гінекомастія у дорослих. Дослідники підрахували, що поширеність серед чоловіків у віці від 50 до 80 становить від 24% до 65%. Однак більшість чоловіків із цим захворюванням не відчувають жодних симптомів.
-
Ліки
Деякі ліки можуть викликати гінекомастію. До них належать:
-
-
- Антиандрогени, що використовуються для лікування збільшеної передміхурової залози, раку простати та інших захворювань. Приклади включають флутамід, фінастерид і спіронолактон.
- Анаболічні стероїди та андрогени для лікування дефіциту гормонів, затримки статевого дозрівання або втрати м’язової маси внаслідок іншого захворювання.
- Ліки від СНІДу. Естроген-подібні властивості деяких ліків від ВІЛ можуть викликати гінекомастію, особливо ефавіренц.
- Ліки від СДУГ, які містять амфетаміни, такі як Adderall.
- Препарати проти тривоги, такі як діазепам (валіум).
- Трициклічні антидепресанти.
- Антибіотики.
- Ліки від виразки, такі як безрецептурний препарат циметидин.
- Хіміотерапія для лікування раку.
- Серцеві препарати, такі як дигоксин (ланоксин) і блокатори кальцієвих каналів.
- Ліки для спорожнення шлунка, такі як метоклопрамід (Реглан).
-
Рекреаційні наркотики, заборонені наркотики та алкоголь
Речовини, які можуть викликати гінекомастію, включають:
-
-
- алкоголь;
- анаболічні стероїди, які використовуються для нарощування м’язової маси та підвищення спортивних результатів;
- амфетаміни;
- марихуана;
- героїн;
- метадон (метадоза).
-
Стан здоров’я
Деякі стани здоров’я можуть викликати гінекомастію, впливаючи на баланс гормонів. До них належать:
-
-
- Гіпогонадизм. Захворювання, які знижують вироблення тестостерону, такі як синдром Клайнфельтера або гіпофізарна недостатність, можуть бути пов’язані з гінекомастією.
- Старіння. Зміни гормонів, які відбуваються з віком, можуть викликати гінекомастію, особливо у чоловіків із зайвою вагою.
- Пухлини. Деякі пухлини, наприклад, у яєчках, надниркових залозах або гіпофізі, можуть виробляти гормони, які змінюють баланс чоловічих і жіночих гормонів.
- Гіпертиреоз. У цьому стані щитовидна залоза виробляє занадто багато гормону тироксину.
- Ниркова недостатність. Близько половини людей, які перебувають на діалізі, відчувають гінекомастію через гормональні зміни.
- Печінкова недостатність і цироз. Зміни рівня гормонів, пов’язані з проблемами печінки та прийомом ліків від цирозу, пов’язані з гінекомастією.
- Неправильне харчування і голодування. Коли ваше тіло не отримує достатнього харчування, рівень тестостерону падає, а рівень естрогену залишається незмінним, викликаючи гормональний дисбаланс. Гінекомастія також може виникнути, коли відновиться нормальне харчування.
-
Продукти рослинного походження
Рослинні олії, такі як чайне дерево або лаванда, що використовуються в шампунях, милі або лосьйонах, асоціюються з гінекомастією. Імовірно, це пов’язано з їх слабкою естрогенною активністю.
Фактори ризику
Фактори ризику гінекомастії включають:
-
-
- підлітковий вік:
- старший вік;
- використання анаболічних стероїдів для підвищення спортивних результатів;
- деякі стани здоров’я, включаючи захворювання печінки та нирок, захворювання щитовидної залози, гормонально активні пухлини та синдром Клайнфельтера.
-
Ускладнення
Гінекомастія має мало фізичних ускладнень, але вона може викликати психологічні або емоційні проблеми, викликані зовнішністю.
Профілактика
Є кілька факторів, які ви можете контролювати, які можуть знизити ризик гінекомастії:
-
-
- Не вживайте наркотики. Приклади включають анаболічні стероїди, амфетаміни, героїн та марихуану.
- Уникайте алкоголю. Не вживайте алкоголь. Якщо ви п’єте, робіть це в міру.
-
Діагностика
Діагноз гінекомастії ґрунтується на огляді ваших симптомів та медичного огляду, який включає ретельну оцінку тканин грудей, живота та статевих органів.
Дослідження
Ваш лікар, швидше за все, призначить дослідження, щоб визначити можливу причину гінекомастії, перевірити можливий рак молочної залози та виключити інші умови. Вони можуть включати:
-
-
- аналізи крові;
- мамограми;
- комп’ютерну томографію (КТ);
- магнітно-резонансну томографію (МРТ);
- УЗД яєчок;
- біопсію тканин.
-
Захворювання, які викликають подібні симптоми
Ваш лікар захоче переконатися, що набряк грудей – це гінекомастія, а не інший стан. Інші умови, які можуть викликати подібні симптоми, включають:
-
-
- Ожиріння молочної залози (псевдогінекомастія). У деяких чоловіків і хлопчиків, особливо у тих, хто страждає ожирінням, жир на грудях нагадує гінекомастію. Це не те саме, що гінекомастія, і не потребує додаткового обстеження.
- Рак молочної залози. Рак молочної залози у чоловіків зустрічається нечасто, але може виникнути. Збільшення однієї грудей або наявність твердого вузла викликає занепокоєння щодо раку молочної залози у чоловіків.
- Абсцес грудей. Це інфекція тканин грудей.
-
Лікування
Більшість випадків гінекомастії зникають з часом без лікування. Однак, якщо гінекомастія спричинена основним захворюванням — таким як гіпогонадизм, недоїдання або цироз — це основне захворювання може потребувати лікування.
Якщо ви приймаєте ліки, які можуть бути причиною гінекомастії, ваш лікар може порекомендувати припинити їх або замінити іншим ліками.
У підлітків без видимих причин гінекомастії, крім звичайних гормональних змін під час статевого дозрівання, лікар може рекомендувати періодичні переоцінки кожні три-шість місяців, щоб перевірити, чи покращиться стан сам по собі. Гінекомастія у підлітків часто проходить без лікування менше ніж за два роки.
Лікування може знадобитися, якщо гінекомастія не покращується сама по собі або якщо вона викликає значний біль, чутливість або збентеження.
Ліки
Ліки, які використовуються для лікування раку молочної залози та інших захворювань, можуть бути корисними для деяких чоловіків з гінекомастією. Вони включають:
-
-
- тамоксифен (солтамокс);
- інгібітори ароматази, такі як анастрозол (арімідекс).
-
Операція з видалення зайвої тканини молочної залози
Якщо збільшення грудей є значним і турбує навіть після початкового лікування або спостереження, ваш лікар може порадити операцію.
Два варіанти операції з гінекомастії:
-
-
- Ліпосакція. Ця операція видаляє жир грудей, але не саму тканину молочної залози.
- Мастектомія. Цей вид операції видаляє тканину молочної залози. Операція часто проводиться з використанням лише невеликих розрізів. Цей менш інвазивний тип операції передбачає менше часу на відновлення.
-
Наші лікарі
Крижановський Сергій Анатолійович
Лікар-хірург
Ми Вам зателефонуємо найближчим часом
Дрогомирецький Степан Іванович
Оперуючий лікар-хірург, лікар УЗД, проктолог
Це може вас зацікавити
1. Урологія
2. Ендокринологія
3. Операційне відділення