Ендометріоз — це часто хворобливе захворювання, при якому тканина, яка зазвичай вистилає внутрішню частину вашої матки — ендометрій — росте поза маткою. Ендометріоз найчастіше вражає яйники, маткові труби та тканини, що вистилають таз. Рідко ендометріоподібна тканина може бути знайдена за межами області, де розташовані органи малого таза.
При ендометріозі схожа на ендометрій тканина діє так само, як і тканина ендометрія — вона потовщується, руйнується і кровоточить з кожним менструальним циклом. Але оскільки ця тканина не має можливості вийти з вашого тіла, вона потрапляє в пастку. Коли ендометріоз вражає яйники, можуть утворюватися кісти, які називаються ендометріомами. Навколишні тканини можуть подразнюватися, з часом утворюючи рубцеві тканини та спайки — смуги фіброзної тканини, які можуть спричинити прилипання тканин та органів таза один до одного.
Ендометріоз може викликати біль — іноді сильний — особливо під час менструальних періодів. Також можуть розвинутися проблеми з фертильністю. На щастя, існують ефективні методи лікування.
Симптоми
Основним симптомом ендометріозу є тазовий біль, який часто пов’язаний з менструальними періодами. Хоча багато хто відчуває судоми під час менструального циклу, пацієнти з ендометріозом зазвичай описують менструальний біль, який набагато сильніший, ніж зазвичай. Біль також може посилюватися з часом.
Загальні ознаки та симптоми ендометріозу включають:
-
-
- Хворобливі менструації (дисменорея). Тазовий біль і спазми можуть виникати перед менструальним циклом і тривати протягом кількох днів. Ви також можете відчувати біль у попереку та животі.
- Біль під час статевого акту. Біль під час або після сексу часто зустрічається при ендометріозі.
- Біль при випорожненні або сечовипусканні. Ви, швидше за все, відчуєте ці симптоми під час менструального періоду.
- Надмірна кровотеча. Ви можете відчувати випадкові рясні менструації або кровотечі між менструаціями (міжменструальні кровотечі).
- Безпліддя. Іноді ендометріоз вперше діагностують у тих, хто звертається за лікуванням безпліддя.
- Інші ознаки та симптоми. Ви можете відчувати втому, діарею, запор, здуття живота або нудоту, особливо під час менструальних періодів.
-
Сила вашого болю може не бути надійним показником ступеня вашого стану. У вас може бути легкий ендометріоз із сильним болем, або ви можете мати запущений ендометріоз із незначним болем або без нього.
Ендометріоз іноді помилково приймають за інші захворювання, які можуть викликати тазовий біль, наприклад, запальні захворювання органів малого таза (ЗЗОМТ) або кісти яйників. Його можна сплутати з синдромом роздратованого кишечника (СРК), станом, який викликає напади діареї, запору та спазмів у животі. СРК може супроводжувати ендометріоз, що може ускладнити діагностику.
Коли звернутися до лікаря
Зверніться до лікаря, якщо у вас є ознаки та симптоми, які можуть вказувати на ендометріоз.
Ендометріоз може бути складним станом для лікування. Рання діагностика, багатопрофільна медична команда та розуміння вашого діагнозу можуть сприяти кращому лікуванню ваших симптомів.
Причини
Хоча точна причина ендометріозу невідома, можливі пояснення включають:
-
-
- Ретроградна менструація. При ретроградній менструації менструальна кров, що містить клітини ендометрію, повертається через фаллопієві труби в порожнину малого тазу, а не виходить з організму. Ці клітини ендометрію прилипають до стінок тазових органів і поверхонь органів малого таза, де вони ростуть і продовжують потовщуватись і кровоточити протягом кожного менструального циклу.
- Трансформація клітин очеревини. У тому, що відомо як «теорія індукції», експерти припускають, що гормони або імунні фактори сприяють перетворенню клітин очеревини — клітин, які вистилають внутрішню частину живота — на клітини, подібні до ендометрію.
- Трансформація ембріональної клітини. Такі гормони, як естроген, можуть трансформувати ембріональні клітини — клітини на найраніших стадіях розвитку — у ендометріальні клітинні імплантати під час статевого дозрівання.
- Імплантація хірургічного рубця. Після хірургічного втручання, такого як гістеректомія або кесарів розтин, клітини ендометрію можуть прикріпитися до хірургічного розрізу.
- Транспорт клітин ендометрію. Кровоносні судини або тканинна рідина (лімфатична) система можуть транспортувати клітини ендометрію в інші частини тіла.
- Розлад імунної системи. Проблема з імунною системою може призвести до того, що організм не зможе розпізнати та знищити ендометріоподібну тканину, яка росте поза маткою.
-
Фактори ризику
Деякі фактори підвищують ризик розвитку ендометріозу, наприклад:
-
-
- ніколи не народжувала;
- початок менструації в ранньому віці;
- перехід менопаузи в більш старшому віці;
- короткі менструальні цикли – наприклад, менше 27 днів;
- рясні менструації, які тривають більше семи днів;
- вищий рівень естрогену в організмі або більший вплив естрогену, який виробляє ваше тіло протягом усього життя;
- низький індекс маси тіла;
- один або кілька родичів (мати, тітка або сестра) з ендометріозом;
- будь-який медичний стан, який перешкоджає виходу крові з організму під час менструальних періодів;
- розлади репродуктивного тракту.
-
Зазвичай ендометріоз розвивається через кілька років після початку менструації. Ознаки та симптоми ендометріозу можуть тимчасово покращитися під час вагітності та повністю зникнути з менопаузою, якщо ви не приймаєте естроген.
Ускладнення
Безпліддя
Основним ускладненням ендометріозу є порушення фертильності. Приблизно від однієї третини до половини жінок з ендометріозом важко завагітніти.
Щоб настала вагітність, яйцеклітина повинна вивільнитися з яйника, пройти через сусідню маткову трубу, запліднитися сперматозоїдом і прикріпитися до стінки матки, щоб почати розвиток. Ендометріоз може закупорити трубу та перешкодити з’єднанню яйцеклітини та сперми. Але стан також, здається, впливає на фертильність менш прямими способами, наприклад, через пошкодження сперми або яйцеклітини.
Незважаючи на це, багато хворих на ендометріоз від легкого до помірного ступеня можуть завагітніти та виношувати до кінця. Лікарі іноді радять хворим на ендометріоз не відкладати народження дітей, оскільки з часом стан може погіршитися.
Рак
У хворих на ендометріоз рак яйників зустрічається частіше. Але загальний ризик розвитку раку яйників протягом життя низький. Деякі дослідження показують, що ендометріоз підвищує цей ризик, але він все ще відносно низький. Інший тип раку — аденокарцинома, пов’язана з ендометріозом — рідкісний, але може розвинутися пізніше в житті у хворих на ендометріоз.
Діагностика
Для діагностики ендометріозу та інших станів, які можуть спричинити тазовий біль, ваш лікар попросить вас описати симптоми, включно з локалізацією болю та часом її виникнення.
Дослідження для перевірки фізичних ознак ендометріозу включають:
-
-
- Огляд органів малого тазу. Під час тазового огляду ваш лікар вручну обмацує (пальпує) ділянки в тазу на наявність аномалій, таких як кісти на репродуктивних органах або рубці позаду матки. Часто неможливо промацати невеликі ділянки ендометріозу, якщо вони не спричинили утворення кісти.
- УЗД. Цей тест використовує високочастотні звукові хвилі для створення зображень внутрішньої частини вашого тіла. Щоб отримати зображення, пристрій під назвою датчик або притискають до вашого живота, або вставляють у піхву (трансвагінальне ультразвукове дослідження). Обидва типи УЗД можуть бути зроблені, щоб отримати найкращий огляд репродуктивних органів. Стандартне ультразвукове дослідження не скаже вашому лікарю остаточно, чи є у вас ендометріоз, але воно може визначити кісти, пов’язані з ендометріозом (ендометріоми).
- Магнітно-резонансна томографія (МРТ). МРТ – це обстеження, яке використовує магнітне поле та радіохвилі для створення детальних зображень органів і тканин вашого тіла. Для деяких МРТ допомагає спланувати хірургічне втручання, надаючи хірургу детальну інформацію про розташування та розмір ендометріальних імплантатів.
- Лапароскопія. У деяких випадках ваш лікар може направити вас до хірурга для процедури, яка дозволяє хірургу оглянути вашу черевну порожнину (лапароскопія). Коли ви перебуваєте під загальним наркозом, ваш хірург робить крихітний розріз біля вашого пупка та вставляє тонкий оглядовий інструмент (лапароскоп), шукаючи ознаки тканини ендометрію поза маткою.
-
Лапароскопія може надати інформацію про розташування, ступінь і розмір ендометріальних імплантатів. Ваш хірург може взяти зразок тканини (біопсія) для подальшого дослідження. Часто при належному плануванні хірургічного втручання ваш хірург може повністю вилікувати ендометріоз під час лапароскопії, так що вам знадобиться лише одна операція.
Лікування
Лікування ендометріозу зазвичай передбачає медикаментозне або хірургічне втручання. Підхід, який виберете ви та ваш лікар, залежатиме від того, наскільки серйозні ваші ознаки та симптоми та чи сподіваєтеся ви завагітніти.
Лікарі зазвичай рекомендують спочатку спробувати консервативні підходи до лікування, вибираючи хірургічне втручання, якщо початкове лікування не приносить результатів.
Анальгетик
Ваш лікар може порекомендувати вам прийняти безрецептурні знеболювальні засоби, такі як нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), ібупрофен (Advil, Motrin IB та інші) або напроксен натрію (Aleve), щоб полегшити болісні менструальні спазми.
Ваш лікар може порекомендувати гормональну терапію в поєднанні з болезаспокійливими, якщо ви не намагаєтеся завагітніти.
Гормональна терапія
Додаткові гормони іноді ефективні для зменшення або усунення болю при ендометріозі. Підйом і спад гормонів під час менструального циклу призводить до того, що ендометріальні імплантати потовщуються, руйнуються і кровоточать. Гормональні препарати можуть уповільнити ріст тканини ендометрія та запобігти новій імплантації тканини ендометрію.
Гормональна терапія не є постійним виправленням ендометріозу. Після припинення лікування симптоми можуть повернутися.
Терапія, яка використовується для лікування ендометріозу, включає:
-
-
- Гормональні контрацептиви. Протизаплідні таблетки, пластирі та вагінальні кільця допомагають контролювати гормони, відповідальні за накопичення тканини ендометрію щомісяця. У багатьох менструальний цикл менший і менший, коли вони використовують гормональні контрацептиви. Використання гормональних контрацептивів — особливо схем безперервного циклу — може зменшити або усунути біль у деяких випадках.
- Агоністи та антагоністи гонадотропін-рилізинг гормону (Gn-RH). Ці препарати блокують вироблення гормонів, що стимулюють яєчники, знижуючи рівень естрогенів і перешкоджаючи менструації. Це призводить до того, що тканина ендометрію зменшується. Оскільки ці препарати створюють штучну менопаузу, прийом низьких доз естрогену або прогестину разом з агоністами та антагоністами Gn-RH може зменшити побічні ефекти менопаузи, такі як припливи, сухість піхви та втрата кісткової маси. Менструальний цикл і можливість завагітніти повертаються після припинення прийому ліків.
- Гестагенова терапія. Різноманітні прогестинові терапії, включаючи внутрішньоматкову спіраль з левоноргестрелом (Mirena, Skyla), контрацептивний імплантат (Nexplanon), протизаплідні ін’єкції (Depo-Provera) або прогестинові таблетки (Camila), можуть призупинити менструальні періоди та ріст ендометріальних імплантатів, які може полегшити ознаки та симптоми ендометріозу.
- Інгібітори ароматази. Інгібітори ароматази – це клас ліків, які зменшують кількість естрогену в організмі. Ваш лікар може порекомендувати інгібітор ароматази разом із прогестиновим або комбінованим гормональним контрацептивом для лікування ендометріозу.
-
Консервативна хірургія
Якщо у вас ендометріоз і ви намагаєтеся завагітніти, операція з видалення ендометріозних імплантатів із збереженням матки та яєчників (консервативна операція) може збільшити ваші шанси на успіх. Якщо у вас є сильний біль через ендометріоз, вам також може бути корисно хірургічне втручання, проте ендометріоз і біль можуть повернутися.
Ваш лікар може виконати цю процедуру лапароскопічно або, рідше, за допомогою традиційної абдомінальної хірургії у більш великих випадках. Навіть у важких випадках ендометріозу більшість можна вилікувати за допомогою лапароскопічної хірургії.
Під час лапароскопічної хірургії ваш хірург вставляє тонкий оглядовий інструмент (лапароскоп) через невеликий розріз біля пупка та вставляє інструменти для видалення тканини ендометрія через інший невеликий розріз. Після операції лікар може порекомендувати приймати гормональні препарати, щоб полегшити біль.
Лікування безпліддя
Ендометріоз може призвести до проблем із зачаттям. Якщо вам важко завагітніти, ваш лікар може порекомендувати лікування безпліддя під наглядом спеціаліста з фертильності. Лікування фертильності варіюється від стимуляції яєчників до збільшення кількості яйцеклітин до екстракорпорального запліднення. Яке лікування підійде саме вам, залежить від вашої особистої ситуації.
Гістеректомія з видаленням яєчників
Операція з видалення матки (гістеректомія) і яєчників (овариектомія) колись вважалася найефективнішим методом лікування ендометріозу. Але експерти з ендометріозу відходять від цього підходу, натомість зосереджуючись на обережному та ретельному видаленні всієї ендометріозної тканини.
Видалення яйників призводить до менопаузи. Дефіцит гормонів, що виробляються яєчниками, може зменшити біль при ендометріозі в деяких, але в інших ендометріоз, який залишається після операції, продовжує викликати симптоми. Рання менопауза також несе ризик захворювань серця і кровоносних судин (серцево-судинних), певних метаболічних станів і ранньої смерті.
Видалення матки (гістеректомія) іноді може використовуватися для лікування ознак і симптомів, пов’язаних з ендометріозом, таких як сильна менструальна кровотеча та хворобливі менструації через спазми матки, у тих, хто не хоче завагітніти. Навіть якщо яйники залишаються на місці, істеректомія все одно може мати довгостроковий вплив на ваше здоров’я, особливо якщо ви зробили операцію до 35 років.
Наші лікарі
Селедець Лариса Степанівна
Лікар акушер-гінеколог