Акне – це захворювання шкіри, яке виникає, коли волосяні фолікули закупорюються жиром і мертвими клітинами шкіри.
Це викликає білі вугри, чорні точки або прищі. Прищі найчастіше зустрічаються серед підлітків, хоча вони вражають людей різного віку.
Ефективні засоби для лікування акне є доступними, але акне можуть бути постійними. Прищі та опуклості заживають повільно, і коли одні починають зникати, з’являються інші.
Залежно від тяжкості, прищі можуть викликати емоційний стрес і залишати шрами на шкірі. Чим раніше ви почнете лікування, тим менше ризик виникнення подібних проблем.
Симптоми
Ознаки акне відрізняються в залежності від тяжкості вашого стану:
- Білі вугри (закриті закупорені пори)
- Чорні точки (відкриті закупорені пори)
- Невеликі червоні ніжні горбки (папули)
- Прищі (пустули), які представляють собою папули з гноєм на кінчиках
- Великі тверді, болючі ущільнення під шкірою (вузлики)
- Хворобливі, наповнені гноєм утворення під шкірою (кістозні ураження)
Зазвичай прищі з’являються на обличчі, лобі, грудях, верхній частині спини та плечах.
Коли звертатися до лікаря
Якщо засоби самолікування не прибирають прищі, зверніться до лікаря первинної ланки. Він або вона може призначити більш сильні ліки. Якщо прищі не зникають або є важкими, ви можете звернутися за медичною допомогою до лікаря, який спеціалізується на шкірі (дерматолога або дитячого дерматолога).
У багатьох жінок прищі можуть зберігатися десятиліттями, причому спалахи зазвичай виникають за тиждень до менструації. Цей тип акне, як правило, зникає без лікування у жінок, які використовують контрацептиви.
У літніх людей раптова поява важких акне може сигналізувати про основне захворювання, яке потребує медичної допомоги.
Американське Управління з контролю за продуктами і ліками (FDA) попереджає, що деякі популярні безрецептурні лосьйони від прищів, миючі засоби та інші засоби для шкіри можуть викликати серйозну реакцію. Цей тип реакції зустрічається досить рідко, тому не плутайте його з почервонінням, подразненням або свербінням, які виникають у місцях, де ви застосовували ліки або продукти.
Зверніться за невідкладною медичною допомогою, якщо після використання продукту для шкіри ви відчуваєте:
- Слабкість
- Утруднення дихання
- Набряк очей, обличчя, губ або язика
- Здавлення в горлі.
Причини виникнення
Чотири основні фактори, що викликають прищі:
- Надлишкове вироблення жиру (шкірного сала)
- Волосяні фолікули забиті жиром і мертвими клітинами шкіри
- Бактерії
- Запалення
Прищі зазвичай з’являються на обличчі, лобі, грудях, верхній частині спини та плечах, оскільки на цих ділянках шкіри найбільше сальних залоз. Волосяні фолікули з’єднані з сальними залозами.
Стінка фолікула може випирати і утворювати білі вугри. Або може відкритися до поверхні і потемніти, викликаючи чорну крапку. Чорна точка може виглядати як бруд, що застряг в порах. Але насправді пора переповнена бактеріями та олією, яка стає коричневою, коли вона потрапляє на повітря.
Прищі — це підняті червоні плями з білим центром, які виникають, коли заблоковані волосяні фолікули запалюються або інфікуються бактеріями.
Закупорка і запалення глибоко всередині волосяних фолікулів утворюють кістоподібні грудочки під поверхнею вашої шкіри. Інші пори на вашій шкірі, які є отворами потових залоз, зазвичай не залучаються до акне.
Деякі речі можуть викликати або погіршити появу прищів:
- Гормональні зміни. Андрогени – це гормони, які підвищуються у хлопчиків і дівчаток під час статевого дозрівання і викликають збільшення сальних залоз і вироблення шкірного сала. Гормональні зміни в середньому віці, особливо у жінок, також можуть призвести до проривів.
- Певні ліки. Приклади включають препарати, що містять кортикостероїди, тестостерон або літій.
- Дієта. Дослідження показують, що вживання певних продуктів, включаючи продукти, багаті вуглеводами, такі як хліб, бублики та чіпси, може погіршити прищі. Потрібне подальше дослідження, щоб з’ясувати, чи принесе користь людям з акне дотримання конкретних дієтичних обмежень.
- Стрес. Стрес не викликає прищів, але якщо у вас вже є прищі, стрес може погіршити їх.
Міфи про прищі
Ці фактори мало впливають на акне:
- Шоколад і жирна їжа. Вживання шоколаду або жирної їжі практично не впливає на прищі.
- Гігієна. Прищі не викликані брудною шкірою. Насправді, занадто сильне очищення шкіри або очищення жорстким милом або хімічними речовинами дратує шкіру і може погіршити прищі.
- Косметика. Косметика не обов’язково посилює прищі, особливо якщо ви використовуєте косметику без масел, яка не закупорює пори (некомедогенні засоби), і регулярно видаляєте макіяж. Косметика Nonoily не впливає на ефективність ліків від прищів.
Ускладнення
Люди з темнішим типом шкіри частіше, ніж люди зі світлою шкірою, відчувають такі ускладнення акне:
- Шрами. Ущільнена шкіра (шрами від вугрової висипки) і товсті рубці (келоїди) можуть залишатися надовго після загоєння акне.
- Шкірні зміни. Після того, як прищі зникли, уражена шкіра може бути темнішою (гіперпігментована) або світлішою (гіпопігментована), ніж до появи захворювання.
Фактори ризику
Фактори ризику появи прищів включають:
- Вік. У людей різного віку можуть з’явитися прищі, але найчастіше вони зустрічаються у підлітків.
- Гормональні зміни. Такі зміни часто зустрічаються в період статевого дозрівання або вагітності.
- Історія сім’ї. Генетика відіграє роль у виникненні прищів. Якщо у обох ваших батьків були прищі, ймовірно, у вас вони теж з’являться.
- Жирні або масляні речовини. У вас можуть з’явитися прищі, коли ваша шкіра стикається з олією або жирними лосьйонами та кремами.
- Тертя або тиск на шкіру. Це може бути викликано такими предметами, як телефони, мобільні телефони, шоломи, тісні коміри та рюкзаки.
Наші лікарі
Це може вас зацікавити
1. Дерматологія
2. Періоральний (періоріальний) дерматит
3. Оніхомікоз