Що є причиною утворення каменів в жовчному міхурі?
Всі лікарі, спілкуючись з пацієнтом, говорять завжди про те, що камені в жовчному міхурі утворюються від зміни в’язкості жовчі, яка сповільнює свій відтік з жовчного міхура. А що ж спричиняє це згущення жовчі? На даний час всі дослідження говорять про осідання холестеринових кристалів, або ураження таких клітин крові, як еритроцити (пігментні камені).
Ці камені мають різний колір. Зокрема жовті камені, це холестеринові камені, а коричневі камені, це пігментні.
Фактори ризику виникнення каменів
Фактори, які можуть підвищити ризик утворення каменів у жовчному міхурі, включають:
-
-
- Жіноча стать.
- Вік від 40 років.
- Надмірна вага або ожиріння.
- Сидячий спосіб життя.
- Вагітність.
- Вживання їжі з високим вмістом жирів.
- Дотримання дієти з високим вмістом холестерину.
- Вживання їжі з низьким вмістом клітковини.
- Наявність в родині родичів, що мали камені у жовчному міхурі.
- Наявність цукрового діабету.
- Наявність деяких захворювань крові, таких як серповидно-клітинна анемія або лейкемія.
- Швидке схуднення.
- Прийом ліків, що містять естроген, наприклад оральних контрацептивів або гормональних препаратів.
- Наявність захворювання печінки.
-
То що ж робити, щоб камені в жовчному міхурі не виникали?
В першу чергу потрібно усунути фактори ризику, на які впливаєте саме ви. На все інше, на що ви не можете вплинути, ви не вплините, тому цим перейматись не потрібно. Тобто їжте більше фруктів, і овочів, не набирайте вагу і більше рухайтесь. Не скидайте вагу швидко.
А якщо вже виникли камені в жовчному міхурі?
Якщо є камені, то це не вирок. З ними можна жити все життя і не оперуватись. Але звичайно є випадки, коли потрібно обов’язково оперуватись. Коли точно потрібно вас оперувати, і інших варіантів немає.
Якщо у вас був приступ жовчнокам’яної хвороби, або так звана печінкова коліка. Навіть якщо приступ швидко купувався, і захворювання не перейшло в гострий холецистит, то все одно потрібно забирати жовчного міхура, адже приступи обов’язково будуть повторюватись, і можуть призвести до важких наслідків. Також потрібно оперувати камені, які призвели до так званого «виключення» жовчного міхура. Часто це великі каміння, які повністю заповнюють міхур. Такі випадки можуть призвести до складних операцій, якщо не прооперувати вчасно. Також досить небезпечними є маленькі камені в міхурі 3-5 мм, які можуть виходити з жовчного міхура, і потрапляти в жовчеві протоки. Ці випадки супроводжуються жовтяницею, і таким важким станом, як холангіт. Якщо вже виникнула така ситуація, як потрапляння каменів в жовчеві протоки, і як наслідок механічна жовтяниця, то потрібно буде робити дві операції. Перша – це видалення каменів з жовчевої протоки через дванадцятипалу кишку. Друга – це безпосередньо холецистектомія, або видалення жовчного міхура.
Як розчинити камені в жовчному міхурі?
Звичайно нікому не хочеться робити операцій. Тому лікарі і фармацевти постійно шукають способи, як обійтись без операції, і розчинити камені. Але на жаль 100% способів розчинити каміння в жовчному міхурі немає. Є засоби, які містять урсодезоксихолеву кислоту, яка впливає на холестеринові камені. Але на жаль ні один лікар не може гарантувати, камені точно розчиняться. Тим більше, що для ефекту( згідно досліджень) потрібно до 6 місяців постійного вживання препаратів урсодезоксихолевої кислоти.
Отже, які рекомендації можу дати я, як лікар хірург, Вам?
Кожна ситуація, і кожен пацієнт є індивідуальним, і я вибираю індивідуальний підхід, до кожного пацієнта. Саме тому індивідуальне спілкування з лікарем, є ключем до пошуку правильного рішення у кожній індивідуальній ситуації.
Автор – лікар-хірург Сергій Крижановський.