Нещодавно ВООЗ опублікувала документ, в якому зазначила про поширення нової дитячої хвороби – важкого гострого гепатиту у дітей.
Станом на 21 квітня 2022 року зареєстровано щонайменше 169 випадків гострого гепатиту невідомого походження в 11 країнах Європейського регіону та США.
Наявність в Україні даної хвороби та її поширеність наразі невідома, однак, враховуючи вимушену міграцію українців до країн Європи, ми маємо знати про таке захворювання.
Зафіксовані випадки спостерігалися у дітей від 1 місяця до 16 років. Приблизно 10% дітей потребували трансплантації печінки та один випадок був летальним.
Причина хвороби залишається достовірно невідомою. В усіх зареєстрованих випадках діти не були хворими на гепатити А, В, С, D, Е та не мали токсичний гепатит, однак серед виявлених хворих найпоширенішим збудником був аденовірус типу 41F.
Зв’язок із вакцинацією від COVID-19 заперечується. Наразі тривають епідеміологічні та лабораторні дослідження випадків з метою визначення основної етіології захворювання.
Захворювання зазвичай починається із блювання та/або діареї, надалі з’являється жовтяниця.
Агентством охорони здоров’я Сполученого Королівства були розроблені рекомендації, що будуть корисними для батьків:
1. Звертайте увагу на ознаки гепатиту:
– зміна кольору сечі (по типу темного пива) та/або калу (блідий, сірого кольору):
– жовтяниця шкіри та слизових оболонок;
– свербіж шкіри;
– біль у суглобах / м’язах;
– висока температура;
– блювання, діарея або біль у животі;
– млявість або втрата апетиту.
При наявності у вашої дитини описаних симптомів негайно зверніться за медичною допомогою.
2. Навчайте дітей правильному ретельному миттю рук і респіраторній гігієні: пояснюйте, чому не варто торкатися слизових очей/рота руками, а при кашлі/чханні використовувати серветки. Це допомагає зменшити поширення багатьох інфекцій.
3. Діти, у яких спостерігаються симптоми шлунково-кишкової інфекції, включаючи блювоту та діарею, повинні залишатися вдома і повертатися до школи чи садочка щонайменше через 48 годин після зникнення симптомів захворювання.
З повагою, лікар-педіатр Олена КВАЧЕНЮК!