Пептичні виразки – це відкриті виразки, які розвиваються на внутрішній оболонці шлунка і верхній частині тонкого кишечника. Найпоширенішим симптомом виразкової хвороби є біль у шлунку.
Пептичні виразки включають:
-
-
- Виразка шлунка, що виникає на внутрішній стороні шлункаю
- Виразки дванадцятипалої кишки, що виникають у верхній частині тонкої кишки (дванадцятипалої кишки)
-
Найпоширенішими причинами пептичної виразки є інфекція бактерією Helicobacter pylori і тривалий прийом нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП), таких як ібупрофен (Advil, Motrin IB, інші) і напроксен натрію (Aleve). Стрес і гостра їжа не викликають виразки шлунка. Однак вони можуть погіршити ваш стан.
Симптоми
-
-
- пекучий біль у шлунку;
- відчуття переповненості, здуття або відрижки;
- непереносимість жирної їжі;
- печія;
- нудота.
-
Найпоширенішим симптомом виразкової хвороби є пекучий біль у шлунку. Кислота шлунка посилює біль, як і порожній шлунок. Біль часто можна полегшити, вживаючи певні продукти, які знижують кислотність шлунка, або приймаючи ліки, що знижують кислотність, але потім він може повернутися. Біль може посилюватися між прийомами їжі та вночі.
Багато людей з виразковою хворобою навіть не мають симптомів.
Рідше виразки можуть викликати серйозні ознаки або симптоми, такі як:
-
-
- блювота або блювота кров’ю;
- темна кров у калі або чорний чи смоляний стілець;
- проблеми з диханням;
- відчуття слабкості;
- нудота або блювота;
- незрозуміла втрата ваги;
- зміни апетиту.
-
Коли звертатися до лікаря
Зверніться до лікаря, якщо у вас є серйозні ознаки або симптоми, перераховані вище. Також зверніться до лікаря, якщо антациди та блокатори кислот, що відпускаються без рецепта, полегшують біль, але біль повертається.
Причини
Пептичні виразки виникають, коли кислота в травному тракті роз’їдає внутрішню поверхню шлунка або тонкої кишки. Кислота може створити хворобливу відкриту рану, яка може кровоточити.
Ваш травний тракт покритий слизовим шаром, який зазвичай захищає від кислоти. Але якщо кількість кислоти збільшується або кількість слизу зменшується, у вас може розвинутися виразка.
Поширені причини включають:
-
-
- Бактерія. Бактерії Helicobacter pylori зазвичай живуть у слизовому шарі, який покриває і захищає тканини, що встеляють шлунок і тонкий кишечник. Часто бактерія H. pylori не викликає проблем, але може спричинити запалення внутрішнього шару шлунка, утворюючи виразку.
Незрозуміло, як поширюється інфекція H. pylori. Вона може передаватися від людини до людини при тісному контакті, наприклад, при поцілунках. Люди також можуть заразитися H. pylori через їжу та воду. - Регулярне використання деяких знеболюючих засобів. Прийом аспірину, а також деяких безрецептурних і рецептурних знеболюючих препаратів, які називаються нестероїдними протизапальними засобами (НПЗП), може викликати подразнення або запалення слизової оболонки шлунка та тонкого кишечника. Ці ліки включають ібупрофен (Advil, Motrin IB та інші), напроксен натрію (Aleve, Anaprox DS та інші), кетопрофен та інші. Вони не включають ацетамінофен (Тайленол та інші).
- Інші ліки. Прийом деяких інших препаратів разом з НПЗП , таких як стероїди, антикоагулянти, низькі дози аспірину, селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС), алендронат (Фосамакс) і ризедронат (Актонел), може значно збільшити ймовірність розвитку виразки.
- Бактерія. Бактерії Helicobacter pylori зазвичай живуть у слизовому шарі, який покриває і захищає тканини, що встеляють шлунок і тонкий кишечник. Часто бактерія H. pylori не викликає проблем, але може спричинити запалення внутрішнього шару шлунка, утворюючи виразку.
-
Фактори ризику
Окрім ризиків, пов’язаних із прийомом НПЗП, у вас може бути підвищений ризик пептичної виразки через:
-
-
- Паління. Може підвищити ризик пептичної виразки у людей, інфікованих H. pylori.
- Вживання алкоголю. Алкоголь може дратувати і роз’їдати слизову оболонку шлунка, і це збільшує кількість виробленої шлункової кислоти.
- Нелікований стрес.
- Гостра їжа.
-
Самі по собі ці фактори не викликають виразки, але вони можуть погіршити стан хворого та ускладнити її загоєння.
Ускладнення
Якщо не лікувати, пептична виразка може призвести:
-
-
- Внутрішню кровотечу. Може виникати як повільна крововтрата, що призводить до анемії, або як серйозна крововтрата, яка може вимагати госпіталізації або переливання крові. Сильна втрата крові може спричинити чорну або кров’яну блювоту, чорний або кров’яний стілець.
- Отвір (перфорацію) у стінці шлунка. Пептичні виразки можуть прорізати (перфорувати) стінку шлунка або тонкої кишки, створюючи ризик серйозного інфікування черевної порожнини (перитоніт).
- Обструкцію. Пептичні виразки можуть блокувати проходження їжі через шлунково-кишковий тракт, викликаючи легке насичення, блювоту та схуднення через набряк через запалення або через утворення рубців.
- Рак шлунка. Дослідження показали, що люди, інфіковані H. pylori, мають підвищений ризик раку шлунка.
-
Профілактика
Ви можете знизити ризик розвитку виразкової хвороби, якщо дотримуватиметеся тих самих стратегій, що рекомендовані для лікування виразки в домашніх умовах. Також може бути корисно:
-
-
- Захистіть себе від інфекцій. Незрозуміло, як саме поширюється H. pylori, але є деякі докази того, що він може передаватися від людини до людини або через їжу та воду. Ви можете вжити заходів, щоб захистити себе від інфекцій, таких як H. pylori, часто миючи руки водою з милом і вживаючи повністю готові продукти.
- Будьте обережні зі знеболюючими засобами. Якщо ви регулярно використовуєте знеболюючі засоби, які підвищують ризик розвитку виразкової хвороби, вживайте заходів, щоб зменшити ризик проблем зі шлунком. Наприклад, приймайте ліки під час їжі.
-
Порадьтеся зі своїм лікарем, щоб знайти найнижчу можливу дозу, яка все ще дасть вам полегшення болю. Уникайте вживання алкоголю під час прийому ліків, оскільки вони можуть поєднуватися, щоб збільшити ризик розладу шлунка.
Якщо вам потрібен НПЗП, вам може знадобитися прийом додаткових ліків, таких як антациди, інгібітори протонної помпи, блокатори кислоти або цитопротектори. Клас НПЗП, які називаються інгібіторами ЦОГ-2, з меншою ймовірністю викликають пептичні виразки, але можуть підвищити ризик серцевого нападу.
Діагностика
Щоб виявити виразку, лікар може спочатку зібрати історію хвороби та провести фізичний огляд. Тоді вам можуть знадобитися додаткові обстеження, такі як:
-
-
- Лабораторні дослідження на H. pylori. Лікар може порекомендувати аналізи, щоб визначити, чи є бактерія H. pylori у вашому організмі. Підтвердити наявність H. pylori можна за допомогою аналізу крові, калу або дихання. Дихальний тест є найбільш точним.
- Ендоскопія. Лікар може запропонувати огляд верхніх відділів травної системи (ендоскопія). Під час ендоскопії лікар уведе порожнисту трубку з лінзою (ендоскопом) у ваше горло та в стравохід, шлунок і тонку кишку. За допомогою ендоскопа лікар шукає виразки.
-
Якщо лікар виявить виразку, невеликий зразок тканини (біопсія) може бути взятий для дослідження в лабораторії. Біопсія також може визначити, чи є H. pylori в слизовій оболонці шлунка.
Лікар, швидше за все, порекомендує ендоскопію, якщо ви старшого віку, маєте ознаки кровотечі, нещодавно втратили вагу або у вас були труднощі з їжею та ковтанням. Якщо ендоскопія показала виразку у вашому шлунку, після лікування слід провести повторну ендоскопію, щоб показати, що вона загоїлась, навіть якщо ваші симптоми зменшуються.
Лікування
Лікування виразкової хвороби залежить від її причини. Зазвичай лікування передбачає знищення бактерії H. pylori, якщо вона є, виключення або зменшення використання НПЗП , якщо це можливо, і надання допомоги у загоєнні виразки за допомогою ліків.
Ліки можуть включати:
-
-
- Антибіотики для знищення H. pylori. Якщо H. pylori виявлено у вашому травному тракті, лікар може порекомендувати комбінацію антибіотиків для знищення бактерії. Вони можуть включати амоксицилін (Amoxil), кларитроміцин (Biaxin), метронідазол (Flagyl), тинідазол (Tindamax), тетрациклін і левофлоксацин.Використовувані антибіотики будуть визначатися поточним рівнем стійкості до них. Імовірно, вам доведеться приймати антибіотики протягом двох тижнів, а також додаткові ліки для зниження кислотності шлунка, включаючи інгібітори протонної помпи і, можливо, субсаліцилат вісмуту (Пепто-Бісмол).
- Ліки, які блокують вироблення кислоти і сприяють загоєнню. Інгібітори протонної помпи, також звані ІПП, зменшують кислотність шлунка, блокуючи дію частин клітин, які виробляють кислоту. Ці препарати включають ліки, що відпускаються за рецептом і без рецепта, омепразол (Prilosec), лансопразол (Prevacid), рабепразол (Aciphex), езомепразол (Nexium) і пантопразол (Protonix). Тривале застосування інгібіторів протонної помпи, особливо у високих дозах, може підвищити ризик переломів стегна, зап’ястя та хребта. Запитайте свого лікаря, чи може добавка кальцію зменшити цей ризик.
- Ліки для зниження вироблення кислоти. Блокатори кислоти, також звані блокаторами гістаміну (H-2), зменшують кількість шлункової кислоти, що виділяється в травний тракт, полегшує біль при виразці та сприяє загоєнню. Блокатори кислоти, що відпускаються за рецептом або без рецепта, включають ліки фамотидин (Pepcid AC), циметидин (Tagamet HB) і нізатидин (Axid AR).
- Антациди, які нейтралізують кислоту шлунка. Ваш лікар може включити антациди в схему лікування. Антациди нейтралізують наявну кислоту шлунка і можуть забезпечити швидке полегшення болю. Побічні ефекти можуть включати запор або діарею, залежно від основних інгредієнтів. Антациди можуть полегшити симптоми, але зазвичай не використовуються для загоєння виразки.
- Ліки, які захищають слизову оболонку шлунка та тонкого кишечника. У деяких випадках лікар може призначити ліки, які називаються цитопротекторами, які допомагають захистити тканини, що вистилають ваш шлунок і тонкий кишечник.Варіанти включають ліки, що відпускаються за рецептом, сукральфат (Carafate) і мізопростол (Cytotec).
-
Виразки, які не загоюються
Пептичні виразки, які не загоюються після лікування, називаються рефрактерними виразками. Існує багато причин, чому виразка може не загоїтися, в тому числі:
-
-
- порушення рекомендованого прийому ліків;
- стійкість деяких видів H. pylori до антибіотиків;
- Регулярне вживання тютюну;
- Регулярне використання знеболюючих засобів — таких як НПЗП — підвищують ризик утворення виразок.
-
Рідше рефрактерні виразки можуть бути наслідком:
-
-
- Надмірного надлишкового вироблення шлункової кислоти, як це відбувається при синдромі Золлінгера-Еллісонан;
- інфекції, відмінній від H. pylori;
- раку шлунка;
- інших захворювань, які можуть викликати виразки в шлунку та тонкому кишечнику, такі як хвороба Крона.
-
Лікування рефрактерних виразок зазвичай передбачає усунення факторів, які можуть перешкоджати загоєнню, а також використання різних антибіотиків.
Якщо у вас є серйозні ускладнення від виразки, такі як гостра кровотеча або перфорація, вам може знадобитися хірургічне втручання. Однак зараз хірургічне втручання необхідне набагато рідше, ніж раніше, через велику кількість доступних ефективних ліків.