Контагіозний молюск – вірусна інфекція, яку спричинює один з вірусів групи поксвірусів. Уражає шкіру й іноді слизові оболонки.Найчастіше хвороба виникає у дітей у віці від одного до десяти років. Інфекція передається при безпосередньому контакті з хворим або через забруднені предмети вжитку. У типовому випадку у дорослих призводить до утворення на зовнішніх статевих органах, стегнах, сідницях або нижній частині живота вузликів, піднятих над поверхнею шкіри.
Діагностика
Під час огляду виявляють папульозний висип. Вузлики приконтагіозному молюску щільні, куполоподібні діаметром 1-10мм, тілесного, блідо-рожевого, жовто-рожевого кольору з блискучою поверхнею та пупкоподібним заглибленням в центрі. Під час стикання пінцетом з нього виділяється сироподібна маса. Подеколи навколо вузликів спостерігають почервоніння, лущення. Висип може бути поодиноким або множинним, елементи можуть зливатися.
Типовою локалізацією висипу в дорослих є живіт, ділянка зовнішніх статевих органів, сіднична ділянка, в дітей – обличчя, тильна поверхня кистей, шия, груди. Без лікування вузлики можуть зникати самостійно протягом 2-3місяців.
Симптоми
Вірус ВКМ викликає шишки на шкірі. У більшості людей симптоми з’являються лише на шкірі. Після первинного зараження може знадобитися від 7 днів до 6 місяців для появи симптомів.
Папули виглядають на шкірі у вигляді дрібних, твердих, куполоподібних, тілесного кольору, бородавчастих плям.
Зазвичай вони мають діаметр від 1 до 5 міліметрів (мм) з ямкою в центрі. Ці молюски мають тенденцію розвиватися на будь-якій частині шкіри, яка зазвичай не покрита, наприклад на руках, обличчі та кистях. Вони також можуть виникати на грудях і животі.
Молюски, що передаються статевим шляхом, зазвичай з’являються на геніталіях, паху, нижній частині живота та внутрішній частині стегон. Зазвичай вони розвиваються невеликими скупченнями і залишаються на верхньому шарі шкіри, але можуть поширюватися на інші частини тіла.
Деякі молюски мають невелику білу крапку з гноєм , і вони виділяють густу білу рідину, коли лопаються. З ямочкою частина може кровоточити.
У більшості людей може бути до 20 папул, але у деяких може бути більше 100. Якщо їх багато або якщо вони більше 5 мм в діаметрі, слід звернутися за медичною допомогою, оскільки це може означати, що є проблеми з імунною системою.
Приблизно через 6-12 тижнів молюск утвориться, а потім заживе. Може залишитися крихітна ділянка світлішої шкіри або пляма з ямками, але шрамів зазвичай не буде.
Протягом року або більше нові молюски можуть продовжувати утворюватися в інших частинах тіла, оскільки старі з’являються скоринки та заживають. Після повного зникнення вони навряд чи повернуться.
У рідкісних випадках молюск може зберігатися роками.
Причини
MCV може поширюватися при тісному безпосередньому контакті з інфікованою людиною, як правило, через контакт шкіра до шкіри, наприклад, через сексуальну активність. Він також може поширюватися на різні частини тіла та на інших людей, якщо вони торкаються забруднених предметів, таких як рушники.
Більшість людей стійкі до вірусу, і вони навряд чи можуть заразитися, якщо їх імунна система не буде порушена.
Вірус заразний, поки шишки не зникнуть.
Серед дітей MCV є поширеним явищем, але оскільки він є доброякісним і самообмежується, немає необхідності пропускати дні в школі.
Фактори ризику
Хоча будь-хто може заразитися контагіозним молюском, деякі люди піддаються більшому ризику, зокрема:
• дітей до 10 років;
• людей в тропічному кліматі;
• люди, які займаються контактними видами спорту, де контакт шкіра на шкірі зустрічається частіше;
• будь-хто зі слабкою імунною системою;
• особи з атопічним дерматитом
Лікування
Одним з варіантів є лазерне лікування.
Лікарська консультація не завжди потрібна, оскільки стан проходить самостійно. Якщо у людини є великі ураження на обличчі або шиї, наявний стан шкіри або побоювання щодо поширення вірусу, можна порадити лікування.
Варіанти лікування включають:
Кюретаж: це передбачає видалення папули за допомогою кюрети, інструмента у формі ложки з гострим краєм, можливо, під місцевою анестезією.
Кріотерапія: для заморожування папули використовується рідкий спрей під тиском. Кожне ураження заморожується до 10 секунд або до утворення шару льоду на місці та навколишній шкірі. Іноді потрібно кілька сеансів.
Діатермія: використовується нагрітий електричний пристрій для спалювання молюска під місцевою анестезією.
Лазерна терапія: для лікування ВКМ використовуються інтенсивні вузькі промені світла.
Хімічна обробка: лікар занурює гострий металевий інструмент у подофілін або фенол, а потім проколює кожного молюска. Вони в кінцевому підсумку лопаються і спорожняють свій вміст. Хімічна обробка може призвести до утворення рубців і, як кажуть, є незручною.
Якщо навколо папул розвивається дерматит або екзема , лікар може порекомендувати гідрокортизоновий крем, мазь для зняття свербіння або стероїд для місцевого застосування. Вони наносяться на ділянки дерматиту, а не на папули.
Будь-якій людині з ослабленою імунною системою знадобиться спеціалізоване лікування залежно від ступеня ВКМ та причини ослаблення імунної системи.
ВКМ не залишається бездіяльним в організмі і не з’являється знову. Коли воно зникне, воно навряд чи повернеться, якщо тільки не буде нової інфекції.
Ускладнення
Хоча папули зазвичай не болючі і не сверблять, можуть розвинутися інші стани.
У деяких випадках навколо молюска може з’явитися екзема, викликаючи свербіж, набряк, а іноді і біль. Екзема може призвести до розчісування, а це може збільшити ризик зараження та поширення вірусу, а також уповільнити процес загоєння.
Вищипування або розчісування шишок також може призвести до бактеріальної інфекції та свербіння. Лікар може призначити антибіотики .
Ускладнення частіше вражають людей з ослабленою імунною системою. Це може бути через ВІЛ , хіміотерапію або використання певних ліків.
Рубці можуть залишатися у вигляді невеликих ділянок блідої шкіри або крихітних поглиблень. Якщо відбувається зараження, більша ймовірність утворення рубців.
Очні ускладнення, такі як кон’юнктивіт або кератит, можуть виникнути, якщо MCV знаходиться навколо очей. Їх направлять до окуліста.
Профілактика
Ретельно мити руки, особливо після відвідування туалету або перед приготуванням їжі, важливо для запобігання MCV.
Ряд запобіжних заходів може допомогти зупинити поширення MCV.
• Дотримуйтесь належної гігієни рук, особливо якщо в домогосподарстві є хтось із MCV.
• Накрийте Mollusca, якщо є ризик контакту інших людей шкіра до шкіри.
• Уникайте контактних видів спорту, таких як дзюдо, боротьба або регбі.
• Не торкайтеся, не дряпайте і не тріть папули. Після дотику до них людина повинна відразу вимити руки теплою водою з милом.
• Не голіть уражені ділянки шкіри, оскільки це може сприяти поширенню інфекції.
• Не діліться особистими речами, такими як одяг, рушники, фланелі та щітки для волосся з людиною, яка має MCV.
Дорослі з ВКМ повинні уникати фізичного контакту, поки молюск повністю не зникне. Презервативи не забезпечують повного захисту від поширення ВКМ, оскільки вірус може проходити між ділянками шкіри, які не закриті презервативом.
У басейнах ВКМ, швидше за все, передається через предмети, до яких торкаються поза басейном, такі як рушники та дошки для скакання, а не через хлоровану воду. Перед купанням папули необхідно прикрити водонепроникними пов’язками.
Висновки
Загалом, контагіозний молюск не є серйозною скаргою. Загалом він зникає самостійно протягом 6-12 місяців. Однак, як і при будь-якому стані, слід вживати заходів для запобігання поширенню. Крім того, якщо симптоми погіршуються, важливо звернутися до лікаря.
Наші лікарі
Це може вас зацікавити
1. Дерматологія
2. Екзема
3. Псоріаз