Періоральний (періоріальний) дерматит – досить поширене захворювання шкіри, яке реєструється у 1-2% населення, частіше розвивається у жінок молодого працездатного віку (від 20 до 40 років), однак може виникати і у дітей грудного та раннього дитячого віку.
Дерматоз характеризується ураженням шкіри навколоротової зони, ділянки носогубних складок і підборіддя із розвитком стійких плямисто-вузликових, а часто – і гнійничкових, елементів висипки, які супроводжуються печінням, болючістю, свербежем, що в цілому створює косметичні проблеми.
Періоральний дерматит легко розпізнати за місцем розташування висипу навколо рота. Він також може потрапити на повіки або навколо очей і носа. Рідко він з’являється на ваших геніталіях. Ще рідше він може перейти на вуха, шию, шкіру голови, тулуб і кінцівки.
Симптоми та причини
Що викликає периоральний дерматит?
Точну причину потрібно встановити, але експерти відзначили 13 можливих причин периорального дерматиту:
- стероїди:
- місцеві стероїдні креми;
- інгаляційні стероїдні спреї за рецептом.
Вибір способу життя:
- зволожуючі та важкі креми для обличчя;
- фторована зубна паста;
- жувальна гумка;
- зубні пломби.
Інший:
- гормональні зміни (або оральні контрацептиви);
- порушення функції епідермального бар’єру;
- проблеми з імунною системою;
- змінена мікрофлора шкіри;
- бактерії – фолікулярні веретеноподібні;
- сandida albicans;
- кліщі демодекс.
Які симптоми періорального дерматиту?
Основним симптомом періорального дерматиту є червоний висип навколо рота. Висип може бути лускатим або сухим і лущиться. Часто виникають запалені горбки, які називаються папулами. Крім того, у вас можуть з’явитися везикули (прозорі горбки, заповнені рідиною) або пустули (білі горби, заповнені рідиною). Хоча він зазвичай зустрічається навколо рота, періоральний дерматит також може перейти на повіки або навколо очей і носа. Він також може з’явитися на ваших геніталіях, шкірі голови, вухах, шиї, кінцівках і тулубі.
Висип може викликати свербіж або печіння.
Деякі люди відчувають кон’юнктивіт (рожеве око), коли у них є периоральний дерматит. Якщо у вас рожеві очі, ваш медичний працівник може направити вас до окуліста (офтальмолога).
Діагностика
Як діагностується періоральний дерматит?
Візуальний огляд та детально зібраний анамнез у лікаря зазвичай є все, що вам потрібно для діагностики періорального дерматиту.
Лікування
Насамперед у випадку періорального дерматиту слід з’ясувати можливі зовнішні (екзогенні) чинники його розвитку та припинити їх дію (припинити користуватися кортикостероїдними мазями, фторованою зубною пастою чи косметичними засобами, уникати інсоляції тощо).
Медикаментозне лікування періорального дерматиту повинно бути комплексним із призначенням системних та зовнішніх засобів. Системне лікування періорального дерматиту передбачає призначення антибактеріальних і протизапальних препаратів, антигістамінних та ангіопротекторних засобів, ферментних та гепатопротекторних препаратів, вітамінних комплексів тощо.
Зовнішня терапія, як правило, призначається у комплексі із системним лікуванням, лише в окремих випадках (при легких формах та у випадку розвитку дерматозу внаслідок лише дії зовнішніх чинників) може призначатися у вигляді монотерапії із призначенням мазей чи кремів із протимікробною і протизапальною дією. В останні роки ефективним засобом для лікування періорального дерматиту є застосування топічного інгібітора кальциневрину (крему пімекролімусу), який володіє протизапальними властивостями і не містить стероїдних компонентів.
Записка з клініки Bodro
Існує багато видів дерматиту. Деякі з них мають очевидну причину, а інші, наприклад, періоральний дерматит, неясні. Висипання може бути неприємним і не знати, звідки вона береться. Хоча місцеві стероїди вважаються найімовірнішою причиною, існує ряд інших теорій. Зверніться до свого лікаря, щоб звузити причину. Це допоможе вам і вашому лікарю визначити план лікування.
Періоральний дерматит поширений, і існують ефективні методи лікування. Не соромтеся задавати питання, дотримуйтесь інструкцій лікаря і пам’ятайте, що висип може посилитися, перш ніж стане краще.
Наші лікарі
Це може вас зацікавити
1. Дерматологія
2. Фолікуліт
3. Фурункули