Буває, що на прийом приходять перелякані батьки і просять призначити лікування, адже у їхньої дитини виявили СТАФІЛОКОК (у носі, роті, какулях…) Але… дитина почуває себе добре та при огляді лікар зауважень не має. У такому випадку лікар заспокоює батьків, пояснює, що стафілокок був, є та буде і нічого із цим робити не потрібно.
Варто розповісти про ситуацію, коли стафілокок дійсно необхідно лікувати.
Це ІМПЕТИГО – захворювання шкіри, збудником якого у 70% випадків є золотистий стафілокок (S. aureus). Інші збудники – бета-гемолітичні стрептококи – становлять меншу частину випадків, окремо або в комбінації із стафілококом.
Імпетиго частіше зустрічається у дітей від 2 до 5 років, хоча можуть страждати діти старшого віку та дорослі.
Інфекція може бути первинною, коли процес починається на попередньо здоровій шкірі, та вторинною, коли збудник потрапляє в місця мікротравм (садна, незначні травми, укуси комах) або основні захворювання (екзема, короста).
КЛІНІЧНІ ПРОЯВИ
- ✅Небульозне імпетиго — найпоширеніша форма, що проявляється дрібноміхурцевими елементами із характерними жовтими («медовими») скоринками, які легко впізнати. Ураження, зазвичай, охоплюють обличчя та кінцівки, рідко процес поширюється на інші ділянки.
- ✅Бульозне (великоміхурцеве) імпетиго – другий варіант хвороби. При цьому збудник, потрапляючи в шкіру, виробляє речовини, що розшаровують її.
Тому утворюються великі міхури, аж до «синдрому ошпареної шкіри», коли шкіра відшаровується пластами.
ПОСТІНФЕКЦІЙНІ НАСЛІДКИ
Постстрептококовий гломерулонефрит — потенційне ускладненням стрептококового імпетиго у вигляді ураження нирок, що виникає протягом 1-2 тижнів після інфікування.
Клінічні ознаки включають набряки, артеріальну гіпертензію, лихоманку та гематурію (кров у сечі).
❗Ревматична лихоманка — автоімунне захворювання, що характеризується ураженням серцево-судинної системи, суглобів, шкіри та нервової системи.
Діагноз імпетиго встановлюється на основі клінічних проявів.
Рекомендується лабораторне дослідження (бакпосів вмісту ран), однак лікування може бути розпочато без цих досліджень у пацієнтів із типовими клінічними проявами.
ЛІКУВАННЯ
Якщо діагностовано обмежена форма імпетиго – навколо рота, під носом – терапія полягає у призначенні місцевих засобів.
Якщо ураження більше 3-5% тіла, або є множинні вогнища, лікування полягає у призначенні системних антибактеріальних препаратів.
Дитина не заразна уже через 24 години від початку терапії.
Нехай Ваші діти будуть здорові та щасливі
З повагою, лікар-педіатр Олена КВАЧЕНЮК!