Гепатит – це загальний термін, який використовується для опису запалення печінки. Запалення печінки може бути викликане кількома вірусами (вірусний гепатит), хімічними речовинами, наркотиками, алкоголем, певними генетичними розладами або надмірно активною імунною системою, яка помилково атакує печінку, що називається аутоімунним гепатитом. Залежно від перебігу гепатит може бути гострим, який раптово спалахує, а потім зникає, або хронічним, який є тривалим станом, який зазвичай викликає більш слабкі симптоми та прогресуюче ураження печінки.
Види гепатиту
Існує п’ять вірусів, які викликають різні форми вірусного гепатиту: гепатит A, B, C, D і E.
Гепатит A є переважно харчовим захворюванням і може поширюватися через забруднену воду та немиті продукти харчування. Ним найлегше заразитися, особливо дітям, але існує найменша ймовірність ушкодження печінки, він зазвичай легкий і повністю виліковується протягом шести місяців.
Гепатит B може передаватися через забруднену кров, голки, шприци або рідини організму, а також від матері до дитини. Це хронічне захворювання, яке в деяких випадках може призвести до тривалого ураження печінки, раку печінки та цирозу печінки після багатьох років носіння вірусу.
Гепатит С передається тільки через інфіковану кров або від матері до новонародженого під час пологів. Це також може призвести до раку печінки та цирозу в довгостроковій перспективі.
Гепатит D зустрічається лише у людей, які також інфіковані гепатитом B.
Гепатит E переважно зустрічається в Африці, Азії та Південній Америці. Деякі загалом безпечні ліки можуть бути токсичними для печінки та викликати гепатит (лікарський гепатит), якщо приймати їх у надлишку. До них відноситься ацетамінофен (тайленол) і навіть вітамін А.
Симптоми
-
-
- Нездужання;
- болючий на дотик живіт, особливо у верхньому правому куті;
- втома;
- жовтяниця (жовтіння шкіри та білка очних яблук);
- сеча темного кольору;
- випорожнення світлого кольору;
- біль у животі;
- нудота з блювотою або без неї;
- набряк живота через затримку рідини.
-
Діагностика
Для діагностики гепатиту необхідні:
-
-
- Фізичне обстеження, яке може виявити або не виявити збільшеної печінки.
- Аналізи крові для перевірки ферментів печінки, які підвищені при пошкодженні або інфікуванні печінки, а також аналізи крові на наявність будь-якого з п’яти вірусів, що викликають гепатит.
- УЗД печінки для виявлення будь-яких змін.
- Біопсія печінки для підтвердження підозри на запалення, якщо інші обстеження не є остаточними, і для визначення точного ступеня ураження печінки.
-
Лікування
Щоб запобігти інфікуванню, дітей — або тих, хто раніше не був вакцинований — слід вакцинуватися проти гепатиту B та гепатиту A. Немає вакцин проти гепатиту типів C, D і E. Немає ліків від гепатиту після його появи. Лікування зосереджується на запобіганні подальшого пошкодження печінки, усуненні наявних пошкоджень, якщо це можливо, та полегшенні симптомів. Більшість випадків гострого гепатиту з часом зникають. При аутоімунному гепатиті деякі ліки можуть використовуватися, щоб тримати під контролем гіперактивну імунну систему та запобігти подальшим нападам на печінку.
Коли звертатися по допомогу?
Якщо у вашої дитини з’являються симптоми, що свідчать про запалення печінки, як зазначено вище, зателефонуйте своєму педіатру.
Наші лікарі
Клєшанцова Анастасія Володимирівна
Сімейний лікар, спеціаліст із УЗД