Коли набираєш зайві кілограми, а потім довго не можеш їх скинути, виникає думка: а чи не гормони винні у цьому? А ще велика спокуса здати аналізи на всі можливі гормони.
Не поспішайте!
Гормональні фактори не так часто спричиняють зайву вагу, як може здатися. Про гормони та вагу ми розпитали у лікаря-ендокринолога BodroClinic Ярослава Волошина.
Як часто гормони впливають на нашу вагу?
Насправді гормони не часто винні у наших зайвих кілограмах.
Зазвичай на гормональні причини припадає не більше 10-15% випадків.
Все інше – це наш спосіб життя, фізична активність, генетика тощо.
Які аналізи варто здати, якщо ви підозрюєте гормональні проблеми?
Обов’язковою є перевірка функції щитоподібної залози. Для цього достатньо здати аналіз на один єдиний гормон – тиреотропний (ТТГ).
Також, для того, щоб зрозуміти, чи дійсно набір ваги не гормональний, лікарю може знадобитись визначити, чи є у пацієнта інсулінорезистентність.
Цей стан важливо вчасно скорегувати, щоб уникнути цукрового діабету.
Аналізи на які гормони здавати модно, але не всім варто?
-
-
- Кортизол. Для перевірки цього гормону повинні бути серйозні підстави. До того ж разовий аналіз на цей гормон може бути не інформативним. Кортизол може підвищитись, бо ви нервували трохи перед здачею аналізу.
- Пролактин. Гормон, який допомагає виробляти грудне молоко. Іноді його призначають перевірити навіть жінкам, які ніколи не народжували. У чоловіків першими скаргами буде втрата лібідо та імпотенція. Значення мають лише дуже високі показники пролактину. В такому випадку пацієнта варто направити на МРТ, щоб виключити пухлину гіпофізу.
-
❗️Гормони відіграють дуже важливу роль для нашого організму. Іноді, якщо наш організм не може продукувати їх, людям можуть порадити замінити власні гормони пігулками. Не варто цьоцього боятися. Від цього не виростуть вуса, та це не сприяє набору зайвої ваги. Лише лікування стероїдними гормонами може викликати такі важкі наслідки. Але їх прописують у рідкісних випадках, коли на меті врятувати життя пацієнта.