Підшлункова залоза – важливий орган травної системи, що виробляє ферменти, необхідні для нормального травлення, і гормони, що регулюють обмін білків, жирів і вуглеводів. Точно, швидко і безпечно перевірити стан підшлункової залози дозволяє УЗД – ультразвукове дослідження.
Кому потрібно узд підшлункової залози?
Обстеження призначається при підозрі на хвороби підшлункової залози, які можуть викликатися різними причинами: від неправильного харчування, до травм або патологій інших органів.
Обстеження підшлункової залози зазвичай проводиться одночасно з обстеженням інших органів черевної порожнини (печінки, жовчного міхура і проток, селезінки), щоб лікар міг більш повно оцінити їх стан. Направлення на таке обстеження видається гастроентерологом, але можна його пройти самостійно (без направлення лікаря), якщо вас турбує:
- біль у правому підребер’ї;
- відчуття важкості навіть після прийому невеликої кількості їжі;
- часті розлади шлунка, запори, діарея;
- здуття живота;
- різке зменшення маси тіла.
Отримавши висновок УЗД, все одно краще проконсультуватися з гастроентерологом, який з урахуванням скарг і даних обстеження скаже, чи є привід для занепокоєння, при необхідності призначить додаткові обстеження і лікування.
Навіщо потрібно узд підшлункової залози?
За допомогою УЗД можна виявити найменші зміни розмірів підшлункової залози, вивчити прилеглі вени та артерії, виключити появу новоутворень. Ультразвукове обстеження підшлункової залози застосовується для діагностики:
- панкреатиту;
- відкладення солей в тканинах органу;
- травм;
- кіст;
- пухлин.
Навіть якщо скарг у вас немає, лікарі рекомендують періодично проходити обстеження підшлункової залози, щоб була можливість усунути проблеми на ранній стадії, коли лікування проходить набагато простіше.
Часто пацієнти ігнорують перші ознаки проблем з підшлунковою залозою, помилково вважаючи, що вони «щось не те з’їли». Однак, ці незначні симптоми – серйозний привід пройти швидке, недороге і безпечне обстеження.
Підготовка до УЗД підшлункової залози
Ультразвукове обстеження підшлункової залози виконується натще, оскільки якщо шлунок і кишечник наповнені, розглянути підшлункову залозу не вийде. Тому, протягом як мінімум 6 годин (по можливості – довше) перед процедурою потрібно утриматися від прийому їжі, а за 2 години – від прийому рідини. Також бажано кілька днів перед процедурою не вживати продукти, які викликають газоутворення в кишечнику: газовані напої, сирі фрукти та овочі, молоко і т.д.
Обстеження безболісне і займає не більше 15-20 хвилин часу, під час яких пацієнт лежить на спині, а лікар-діагност за допомогою ультразвукового датчика вивчає стан його внутрішніх органів. Після обстеження пацієнт отримує на руки протокол обстеження, в якому детально описано стан органів черевної порожнини і підшлункової залози.
Наші лікарі
Клєшанцова Анастасія Володимирівна
Сімейний лікар, спеціаліст із УЗД