• Пренатальне ультразвукове дослідження використовує звукові хвилі та екран комп’ютера, щоб показати зображення вашої дитини в утробі.
• Ультразвукове дослідження допоможе лікарю побачити, як ваша дитина росте і розвивається.
• Ваш лікар також може використовувати ультразвукове дослідження, щоб побачити, чи потрібно робити інші дослідження для перевірки здоров’я вашої дитини.
• Існує кілька типів ультразвукового дослідження – вони безпечні для вас і вашої дитини, якщо їх проводить кваліфікований лікар.
Що таке УЗД?
Ультразвукове дослідження (також називається сонограмою) — це пренатальний тест , який пропонується вагітним жінкам. Воно використовує звукові хвилі, щоб показати зображення дитини в матці. Ультразвукове дослідження допомагає лікарю перевірити здоров’я та розвиток вашого немовля.
УЗД може бути особливою частиною вагітності — це перший раз, коли ви «бачите» свою дитину! Залежно від того, коли це буде зроблено і положення плоду, ви можете бачити його руки, ноги та інші частини тіла. Також під час УЗД можна визначити стать дитини. Тому обов’язково повідомте лікаря, якщо хочете, щоб це залишилося несподіванкою.
Більшість жінок роблять УЗД у другому триместрі на 18-20 тижні вагітності. Інколи лікарі призначають УЗД у першому триместрі (також називається раннім УЗД) до 14 тижнів вагітності. Кількість ультразвукових досліджень і час може відрізнятися для жінок з певними захворюваннями, такими як астма та ожиріння.
Поговоріть зі своїм лікарем про те, коли ультразвукове дослідження підходить саме вам.
Для чого проводять УЗД вагітним?
Ваш лікар використовує ультразвук для виконання кількох речей, зокрема:
• Щоб підтвердити (переконатися), що ви вагітні.
• Щоб перевірити вік і зростання вашої дитини. Це допоможе визначити термін пологів.
• Щоб перевірити серцебиття, м’язовий тонус, рухи та загальний розвиток дитини.
• Щоб перевірити, чи вагітні ви двійнятами, трійнятами (також це називається багатоплідною вагітнистю).
• Щоб перевірити, чи перебуває ваша дитина в правильному анатомічному положенні до народження.
• Для огляду яєчників і матки. Яєчники – це місце, де зберігаються яйцеклітини у вашому тілі.
Ваш лікар також використовує ультразвук для скринінгу та інших дослідженнь:
• скринінг на вроджені дефекти , такі як spina bifida або вади серця. Після ультразвукового дослідження ваш лікар може захотіти зробити додаткові, які називаються діагностичними аналізами, щоб напевно переконатися, чи є у вашої дитини вроджені дефекти. Вроджені дефекти змінюють форму або функцію однієї або кількох частин тіла. Вони можуть викликати проблеми в загальному стані здоров’я, у тому, як організм розвивається, або в тому, як організм працює;
• щоб допомогти в інших пренатальних дослідженнях, таких як забір ворсин хоріона (так званий CVS – це коли клітини з плаценти беруть для дослідження) або амніоцентез (амніо – дослідження, при якому амніотична рідина та клітини беруться з мішка навколо вашої дитини);
• щоб перевірити наявність ускладнень вагітності, включаючи позаматкову вагітність, молярну вагітність та викидень.
Які існують види УЗД?
Все залежить від того, що перевіряє ваш лікар, і від терміну вагітності. Усі ультразвукові дослідження використовують датчик, який за допомогою звукових хвиль відтворює зображень вашої дитини на комп’ютері. Найпоширенішими видами ультразвукового дослідження є:
• Трансабдомінальне УЗД. Коли ви чуєте про УЗД під час вагітності, швидше за все, йдеться саме про цей вид. Ви лягаєте на гінекологічне крісло, а лікар покриває ваш живіт тонким шаром гелю. Гель допомагає звуковим хвилям рухатися легше, тому ви отримуєте краще зображення. Потім він переміщує датчик по вашому животу. Можливо, вам доведеться випити кілька склянок води приблизно за 2 години до процедури. Наповнений сечовий міхур допомагає звуковим хвилям легше рухатися, щоб отримати краще зображення. УЗД триває близько 20 хвилин.
• Трансвагінальне УЗД. Цей вид УЗД проводиться через піхву (родові шляхи). Ви лягаєте на гінекологічне крісло. Ваш лікар поміщає тонкий датчик у формі палички у вашу піхву. Ви можете відчути деякий тиск від датчика, але це не повинно викликати болю. Ваш сечовий міхур повинен бути порожнім або лише частково наповненим. Цей вид УЗД також займає близько 20 хвилин.
У особливих випадках ваш лікар може використовувати такі види ультразвуку, щоб отримати більше інформації про вашу дитину:
• УЗД доплер. Цей вид ультразвуку використовується для перевірки кровотоку вашої дитини. Лікар використовує датчик для прослуховування серцебиття плоду та вимірювання кровотоку в пуповині та деяких кровоносних судинах. Ви також можете отримати доплерівське ультразвукове дослідження, якщо у вас є резус-конфлікт. Це захворювання крові, яке може спричинити серйозні проблеми для вашої дитини, якщо його не лікувати. Доплерографію зазвичай використовують в останньому триместрі, але її можна зробити і раніше.
• 3-D УЗД. Таке дослідження робить тисячі знімків одночасно. Воно створює тривимірне зображення, майже таке ж чітке, як фотографія. Деякі лікарі використовують цей вид ультразвуку, щоб переконатися, що органи вашої дитини ростуть і розвиваються нормально. Лікар також може перевірити наявність відхилень на обличчі дитини.
Ви також можете пройти 3-D ультразвукове дослідження, щоб перевірити наявність проблем з маткою.
• 4-D УЗД. Сучасний та найдосконаліший вмд УЗД, який дозволяє отримати найточнішу інформацію про ембріон на всіх етапах розвитку. Дає чітке, кольорове, реальне зображення плоду починаючи з 10-го тижня вагітності. Якщо звичайне УЗД є зрозумілим тільки для лікаря, то зображення 4-D дозволяє чітко побачити плід: його міміку, як обертається малятко, позіхає чи махає ручками, смокче пальчик, або просто дрімає, провести досконалий огляд головного мозку, хребта, серця та внутрішніх органів.
4-D УЗД в Бодро клінік – це, не тільки цікавість побачити своє немовля в режимі online, а й найбільш точна діагностика для оціни розвитку та вивчення можливих вад плоду.
У яких випадках не обійтись без 3D?
Відома англійська школа ультразвуку London School of Ultrasound зазначає, що необхідно проводити 3D-сканування мозку плода всім вагітним під час скринінгу першого триместру – у 12 тижнів. Цей вид дослідження зі змін у головному мозку дозволяє виявити тяжкі дефекти спинного мозку, а саме – Spina Bifida (відкритий спинний мозок). На таких ранніх термінах може бути недостатнім лише 2D-сканування, тому 3D є важливим доповненням.
На II-III триместрах не обійтися без 3D-сканування мозку плода при підозрі на дефекти окремих його структур, таких як часткова або повна агенезія (відсутність) мозолистого тіла, порожнини прозорої перегородки, черв’яка мозочка.
У яких випадках не обійтись без 4D?
4D УЗД також є невід’ємною частиною обстеження плода у II-III триместрах вагітності, особливо для діагностики дефектів особи, а саме очей (наявність очних яблук в орбітах), ущелини губ та піднебіння, наявності або відсутності вушних раковин, дефектів носа, кінцівок, пальців.
Чи є УЗД ризиком?
Ультразвукове дослідження безпечне для вас і вашої дитини, якщо його проводить ваш лікар. Оскільки ультразвук використовує звукові хвилі замість випромінювання, він безпечніший, ніж рентген. Лікарі використовують ультразвук більше 30 років, і вони не виявили жодних небезпечних ризиків.
Якщо ваша вагітність протікає нормально, ультразвукове дослідження добре виключає проблеми, але воно не може виявити всі проблеми, тобто може пропустити деякі вроджені дефекти. Іноді ж навпаки, звичайне ультразвукове дослідження може припустити, що є вроджений дефект, коли його насправді немає. Хоча контрольні тести часто показують, що дитина здорова, помилкові тривоги можуть викликати занепокоєння у батьків.
Можливо, ви знаєте про деякі місця, як-от магазини в торгових центрах, де працюють не лікарі чи інші медичні працівники, які пропонують «на пам’ять» 3-D або 4-D ультразвукові фотографії або відео для батьків. Наші лікарі не рекомендують ці немедичні ультразвукові дослідження. Люди, які їх виконують, можуть не мати медичної освіти і можуть надати вам неправильну або навіть шкідливу інформацію.
Що відбувається після УЗД?
Для більшості жінок УЗД показує, що дитина росте нормально. Якщо ваше УЗД в нормі, просто не забудьте ходити на пренатальні огляди .
Іноді ультразвукове дослідження може показати, що вам і вашій дитині потрібен особливий догляд. Наприклад, якщо буде виявлено що у вашої дитини розщеплення хребта, його можуть лікувати в утробі матері ще до народження. Якщо ультразвукове дослідження показує, що ваша дитина знаходиться в тазовому суглобі (ноги вниз замість головки вниз), ваш лікар може спробувати перевернути положення дитини головою вниз, або вам може знадобитися кесарів розтин.
Кесарський розтин – це операція, під час якої ваша дитина народжується через розріз, який ваш лікар робить у вашому животі та матці.
Незалежно від того, що показує ультразвукове дослідження, поговоріть зі своїм лікарем про найкращий догляд для вас і вашої дитини.
Чому саме в Бодро Клінік потрібно проводити УЗД дослідження вашої майбутньої дитини?
- В нас найсучасніша апаратура яка дозволяє досліджувати вашу майбутню дитину у 4D режимі.
- Кваліфіковані лікарі.
- Не потрібно стояти в чергах перед дослідженням.