Головна небезпека гінекологічних захворювань полягає в тому, що більшість з них на ранніх стадіях протікають безсимптомно. Жінки звертаються за допомогою до спеціалістів вже, коли хвороба встигла вкорінитися і розвинутися, а це означає, що вилікувати її набагато складніше, а в деяких випадках, навіть, неможливо.
УЗД матки та придатків може проводитися, як для діагностики патологій репродуктивних органів, так і з профілактичною метою для виявлення захворювань на ранніх безсимптомних стадіях.
Коли час «бити тривогу»? Показання до УЗД матки та придатків
Від захворювань репродуктивної системи не застрахований ніхто, можливо, ви теж у групі ризику – перевірте себе. Варто пройти ультразвукову діагностику, якщо є:
- скарги на біль унизу живота;
- порушення менструального циклу, занадто короткий або довгий цикл;
- хворобливі та більш рясні місячні;
- кров’янисті виділення між менструаціями;
- біль під час сексу;
- виділення гною або слизу з піхви.
Також на ультразвукову діагностику матки та яєчників може направити лікар:
- при підозрах на поліп або пухлину (зокрема міому) за результатами огляду;
- перед проведенням ЕКО.
Своєчасно проведена ультразвукова діагностика може виявити збільшення матки, а також появу патологічних новоутворень навіть, якщо вони не перевищують одного сантиметра в діаметрі. А вчасно почате лікування значно підвищує ваші шанси на повне одужання.
Види ультразвукового обстеження матки та їх проведення
Залежно від медичних показань та рекомендацій лікаря може проводитись кілька видів УЗД матки:
- Трансвагінальний спосіб передбачає введення спеціального датчика в піхву. Процедура абсолютно безболісна, адже попередньо на датчик надягається презерватив та наноситься невелика кількість гелю. При цьому пацієнтка займає позу, подібну до тієї, що й на гінекологічному кріслі. Трансвагінальний спосіб вважається найбільш точним при діагностиці патологій матки та придатків.
- Абдомінальний (трансабдомінальний) спосіб не потребує введення в піхву датчиків чи зондів, для його проведення використовується УЗД-сканер. Лікар водить датчиком по поверхні живота, у такий спосіб, скануючи органи. Використовується при протипоказаннях для трансвагінального способу, при обстеженні цнотливих дівчат та жінок на пізніх термінах вагітності.
- Трансректальний застосовується лише при підозрі на наявність серйозних патологій репродуктивних органів у цнотливих дівчат. У таких випадках зонд вводиться через пряму кишку. Пацієнтка лягає в «позу зародка» спиною до лікаря. Процедура є безболісною і не травматичною. Як і у випадку з трансвагінальним способом на датчик надягається презерватив та використовується гель.
- Внутрішньоматкове обстеження застосовується лише за показаннями лікаря. Для такого виду обстеження необхідно введення тонкого стерильного зонду безпосередньо в матку. Принцип введення той самий, що й при трансвагінальному варіанті обстеження, різниця в тому, що зонд вводиться набагато глибше.
- Обстеження шийки матки необхідне для виявлення запального процесу та стадії його протікання. Найпоширенішою патологією шийки є ерозія доброякісного та злоякісного патогенезу, яку може виявити лише ультразвукова діагностика.
Крім того, УЗД шийки матки під час вагітності вказує на характер її протікання і можливі відхилення від норми, зокрема стан шийки матки, її міометрія, стан плаценти, кількість і структура навколоплідних вод.
УЗД після пологів
Ультразвукова діагностика в післяпологовий період необхідна для того, щоб:
- обстежити порожнину матки на наявність в ній згустків, залишків плаценти;
- визначити, чи правильно скоротилася матка, виміряти її та порівняти отримані розміри з нормою;
- продіагностувати наявність чи відсутність післяпологових ускладнень.
Усі види УЗД матки та придатків можна пройти в BodroClinic. Для вас працюють кращі лікарі та використовується найновіша техніка. Ми зробимо все, щоб обстеження пройшло максимально комфортно та ви якнайшвидше отримали результати.
Як підготуватись до УЗД матки та придатків?
Підготовка до ультразувукової діагностики матки багато в чому залежить від типу обстеження.
-
- Перед абдомінальною та трансвагінальною діагностикою необхідно кілька днів (до 3-х днів) дотримуватись дієти, виключивши з раціону всі продукти, що сприяють утворенню газів у кишечнику: капуста, бобові, газовані напої, чорний хліб, молоко та кисломолочні продукти.
Проходити обстеження необхідно з повним сечовим міхуром, це допоможе більш точно обстежити органи малого тазу. - Трансректальна діагностика вимагає повного очищення кишечника, для цього потрібно зробити клізму або випити проносне.
- Перед абдомінальною та трансвагінальною діагностикою необхідно кілька днів (до 3-х днів) дотримуватись дієти, виключивши з раціону всі продукти, що сприяють утворенню газів у кишечнику: капуста, бобові, газовані напої, чорний хліб, молоко та кисломолочні продукти.
Внутрішньоматкова діагностика не потребує спеціальної підготовки.
Коли потрібно робити ультразвукове обстеження гінекологічних органів?
Найкраще обстежувати матку та придатки на початку циклу. Саме в цей період найвищі шанси виявити патологічні новоутворення, якщо вони є. Однак, це питання краще узгодити з лікарем, адже, для діагностики певних хвороб є свій оптимальний період менструального циклу, деякі з них помітні лише в другу фазу менструального циклу. Наприклад, діагностику прохідності маткових труб, краще робити в кінці циклу – з 24 по 28 його день.
Розшифровка результатів дослідження
У нормі матка має грушеподібну форму з вигином вперед. Її контури чіткі та рівні. Нечіткість контурів може свідчити про запалення, а їх нерівність – про наявність пухлини. Довжина матки в нормі становить в середньому 5,0 см (4,5 – 6,7 см), товщина 3,5 см (3,0 – 4,0 см) і ширина 5,4 см (4,6 – 6,4 см).
Наші лікарі
Селедець Лариса Степанівна
Лікар акушер-гінеколог