Тонзилектомія — це хірургічне видалення мигдалин, двох подушечок тканини овальної форми в задній частині горла — по одній мигдалині з кожного боку.
Тонзилектомія колись була поширеною процедурою для лікування інфекції та запалення мигдалин (тонзиліту). Сьогодні тонзилектомія зазвичай проводиться при розладах дихання уві сні, але все ще може бути лікуванням, коли тонзиліт виникає часто або не реагує на інші методи лікування.
Тонзилектомія також може знадобитися для лікування проблем з диханням та інших розладів, пов’язаних із збільшенням мигдалин, а також для лікування рідкісних захворювань мигдалин.
Час відновлення після тонзилектомії зазвичай становить від 10 до 14 днів.
Коли це потрібно робити
Тонзилектомія використовується для лікування таких захворювань, як:
-
-
- повторюваний, хронічний або важкий тонзиліт;
- ускладнення збільшення мигдаликів;
- кровоточивість мигдалин;
- інші рідкісні захворювання мигдалин.
-
Тонзиліт
Мигдалини є першою лінією захисту імунної системи від бактерій і вірусів, які потрапляють у ротову порожнину ваш рот. Ця хвороба може зробити мигдалини особливо вразливими до інфекції та запалення. Однак, функція імунної системи мигдаликів знижується після статевого дозрівання — фактор, який може бути причиною рідкісних випадків тонзиліту у дорослих.
Для запобігання рецидиву тонзиліту може бути рекомендована тонзилектомія. У вас частий тонзиліт, якщо у вас було:
-
-
- принаймні сім випадків у попередньому році;
- принаймні п’ять випадків на рік за останні два роки;
- принаймні три випадки на рік за останні три роки.
-
Процедуру також можна рекомендувати, якщо:
-
-
- бактеріальна інфекція, що викликає тонзиліт, не реагує на лікування антибіотиками;
- інфекція, яка призводить до скупчення гною за мигдалиною (абсцес мигдаликів), не зникає під час медикаментозного лікування або процедури дренажу.
-
Ускладнення збільшення мигдаликів
Мигдалини можуть збільшуватися при частих або постійних інфекціях, або вони можуть бути природно великими. Тонзилектомія може бути використана як метод лікування таких станів, як:
-
-
- утруднене дихання;
- порушення дихання під час сну (обструктивне апное сну);
-
Інші захворювання або стани мигдалин
Тонзилектомія також може використовуватися для лікування інших рідкісних захворювань або станів мигдалин, таких як:
-
-
- підозра на злоякісне утворення (рак);
- повторювані кровотечі з кровоносних судин біля поверхні мигдалин;
- сильний неприємний запах з рота (галітоз), пов’язаний із забрудненнями в щілинах мигдалин.
-
Ризики
Тонзилектомія, як і інші операції, має певні ризики:
-
-
- Реакції на анестетики. Ліки, які змушують вас спати під час операції, часто викликають незначні короткочасні проблеми, такі як головний біль, нудота, блювота або біль у м’язах. Серйозні, довготривалі проблеми зустрічаються рідко.
- Набряк. Набряк язика та м’якого піднебіння може викликати проблеми з диханням, особливо протягом перших кількох годин після процедури.
- Кровотеча під час операції. У рідкісних випадках під час операції виникає сильна кровотеча, що вимагає додаткового лікування та більш тривалого перебування в стаціонарі.
- Кровотеча під час загоєння. Під час загоєння може виникнути кровотеча, особливо, якщо струп з рани зміщується занадто рано.
- Інфекція. Рідко хірургічне втручання може призвести до інфекції, яка потребує подальшого лікування.
-
Що можна очікувати
Тонзилектомія зазвичай проводиться амбулаторно. Це означає, що ви зможете повернутися додому в день операції. Перебування в стаціонарі можливе при виникненні ускладнень, якщо операція зроблена маленькій дитині або якщо у вас є складні захворювання.
Під час процедури
Оскільки тонзилектомія виконується під загальним наркозом, ви або ваша дитина не будете відчувати біль під час операції.
Хірург може вирізати мигдалини за допомогою леза (скальпеля) або спеціалізованого хірургічного інструменту, який використовує тепло або високоенергетичні теплові або звукові хвилі для видалення або руйнування тканин і зупинки кровотечі.
Після процедури
Поширені проблеми після тонзилектомії включають наступне:
-
-
- помірний або сильний біль у горлі протягом одного-двох тижнів;
- біль у вухах, шиї або щелепі;
- нудота і блювота протягом кількох днів;
- невелика температура протягом кількох днів;
- неприємний запах з рота до двох тижнів;
- набряк язика або горла;
- відчуття стороннього в горлі;
- занепокоєння або порушення сну у дітей.
-
Заходи для подолання болю та сприяння гарному одужанню включають наступне:
-
-
- Ліки. Приймайте знеболюючі препарати за вказівкою хірурга або персоналу лікарні.
- Рідини. Важливо отримувати багато рідини після операції, щоб уникнути зневоднення. Вода та лід — хороший вибір.
- Харчування. М’які продукти, які легко ковтати, такі як яблучне пюре або бульйон, є найкращим вибором відразу після операції. Такі продукти, як морозиво та пудинг, можна додавати до дієти, якщо вони переносяться. Їжу, яку легко жувати і ковтати, слід додати в раціон якомога швидше. Уникайте кислої, гострої, твердої або хрусткої їжі, яка може викликати біль чи кровотечу.
- Відпочинок. Протягом кількох днів після операції важливий постільний режим, а протягом двох тижнів після операції слід уникати важких видів діяльності, таких як біг і їзда на велосипеді. Ви або ваша дитина повинні мати можливість повернутися до роботи чи школи після відновлення звичайної дієти, нормального сну всю ніч та закінчення прийому знеболюючих препаратів. Поговоріть зі своїм лікарем про будь-які види діяльності, яких слід уникати.
-
Коли звернутися до лікаря або отримати невідкладну допомогу
Ускладнення, які потребують негайної медичної допомоги:
-
-
- Кровотеча. Ви можете побачити невеликі цятки темної крові з носа або в слині, але будь-яка яскраво-червона кров вимагає поїздки до відділення невідкладної допомоги для швидкої оцінки та лікування. Може знадобитися хірургічне втручання для зупинки кровотечі.
- Лихоманка. Зателефонуйте своєму лікарю, якщо у вас або вашої дитини температура 38,9 С0 або вище.
- Зневоднення. Зверніться до лікаря, якщо ви помітили ознаки зневоднення, такі як зменшення сечовипускання, спрага, слабкість, головний біль, або запаморочення. Поширені ознаки зневоднення у дітей включають сечовипускання менше двох-трьох разів на день або плач без сліз.
- Проблеми з диханням. Хропіння або шумне дихання поширені протягом першого тижня відновлення. Однак, якщо у вас або у вашої дитини утруднене дихання, зверніться за невідкладною допомогою.
-
Результати
Тонзилектомія для лікування рецидивуючого бактеріального тонзиліту зменшує частоту та тяжкість перебігу ангіни та інших бактеріальних інфекцій.
Тонзилектомія для лікування обструктивного апное сну та інших станів, не пов’язаних з інфекціями, може покращити результат, коли інші види лікування не принесли користі.