Пролапс мітрального клапана – це тип захворювання серцевого клапана, який вражає клапан між лівими камерами серця. Стулки мітрального клапана м’які. Вони випинаються назад (пролапс), як парашут, у ліву верхню камеру серця, коли серце стискається (скорочується).
Пролапс мітрального клапана іноді спричиняє витік крові назад через клапан, такий стан називається регургітацією мітрального клапана.
Зазвичай пролапс мітрального клапана не загрожує життю і не вимагає лікування чи зміни способу життя. Але деяким людям можуть знадобитися ліки або операція, особливо якщо пролапс викликає сильну регургітацію.
Інші назви для опису пролапсу мітрального клапана включають:
-
-
- синдром Барлоу;
- синдром здуття мітрального клапана;
- синдром клацання;
- синдром гнучкого клапана;
- мітральний пролапс;
- міксоматозна хвороба мітрального клапана.
-
Симптоми
Ознаки та симптоми пролапсу мітрального клапана зумовлені кількістю крові, яка витікає назад через клапан.
Симптоми пролапсу мітрального клапана можуть сильно відрізнятися від однієї людини до іншої. Багато людей з пролапсом мітрального клапана не мають помітних симптомів. Інші люди можуть мати легкі симптоми, які розвиваються поступово.
Симптоми пролапсу мітрального клапана можуть включати:
-
-
- прискорене або нерегулярне серцебиття (аритмія);
- запаморочення або запаморочення;
- утруднене дихання або задишка, особливо під час фізичних вправ або коли ви лежите рівно;
- втома.
-
Коли звернутися до лікаря
Якщо у вас є симптоми пролапсу мітрального клапана, запишіться на прийом до свого лікаря. Багато інших захворювань можуть викликати подібні симптоми.
Якщо у вас раптовий або незвичайний біль у грудях або ви думаєте, що у вас серцевий напад, негайно зверніться до невідкладної медичної допомоги.
Якщо у вас діагностовано пролапс мітрального клапана, зверніться до лікаря, якщо ваші симптоми погіршаться.
Причини
Щоб зрозуміти причини захворювання мітрального клапана, може бути корисно знати, як працює серце.
Мітральний клапан є одним із чотирьох клапанів серця, які забезпечують потік крові в правильному напрямку. Кожен клапан має стулки, які відкриваються і закриваються один раз під час кожного серцевого скорочення. Якщо клапан не відкривається або не закривається належним чином, потік крові через серце до тіла може зменшитися.
При пролапсі мітрального клапана одна або обидві стулки мітрального клапана мають надлишок тканини або розтягуються більше, ніж зазвичай. Стулки можуть випинатися назад (випадати), як парашут, у ліву верхню камеру серця (ліве передсердя) кожного разу, коли серце скорочується, щоб перекачувати кров.
Здуття може перешкоджати щільному закриванню клапана. Якщо кров витікає назад через клапан, стан називається регургітацією мітрального клапана.
Фактори ризику
Пролапс мітрального клапана може розвинутися у будь-якої людини в будь-якому віці. Серйозні симптоми пролапсу мітрального клапана найчастіше виникають у чоловіків старше 50 років.
Пролапс мітрального клапана може виникати в родині (успадковуватися) і може бути пов’язаний з кількома іншими захворюваннями, зокрема:
-
-
- аномалія Ебштейна;
- синдром Елерса-Данлоса;
- хвороба Грейвса;
- синдром Марфана;
- м’язова дистрофія;
- сколіоз;
-
Ускладнення
Потенційні ускладнення пролапсу мітрального клапана можуть включати:
-
-
- Регургітація мітрального клапана. Стулки мітрального клапана не закриваються щільно. Кров тече назад, коли клапан закритий, що ускладнює правильну роботу серця. Високий артеріальний тиск підвищує ризик регургітації мітрального клапана.
- Порушення серцевого ритму. Нерегулярне серцебиття може виникнути, якщо пролапс мітрального клапана призводить до серйозної регургітації та набряку верхньої лівої камери серця (передсердя).
-
Діагностика
Щоб діагностувати пролапс мітрального клапана, ваш лікар зазвичай проводить фізичний огляд і прослуховує ваше серце за допомогою стетоскопа.
Якщо у вас пролапс мітрального клапана, через стетоскоп можна почути клацання. Якщо кров витікає назад через мітральний клапан, також можна почути свистячий звук (шум у серці).
Дослідження
Дослідження, які можуть бути проведені для підтвердження пролапсу мітрального клапана та оцінки серця, включають:
-
-
- Ехокардіограма. Ехокардіограма використовує звукові хвилі для створення зображень серця в русі. Стандартна ехокардіограма, яка також називається трансторакальною ехокардіограмою (ТТЕ), може підтвердити діагноз пролапсу мітрального клапана та визначити його тяжкість. Іноді черезстравохідну ехокардіограму (ТТЕ) можна зробити, щоб отримати більш детальні зображення мітрального клапана. У цьому типі ехокардіограми невеликий датчик, прикріплений до кінця трубки, вставляється вниз по трубці, що веде від рота до шлунка (стравоходу).
- Рентген грудної клітки. Рентген грудної клітки показує стан серця і легенів. Це може допомогти показати, чи збільшено серце.
- Електрокардіограма (ЕКГ). Цей швидкий і безболісний тест вимірює електричну активність серця. ЕКГ може виявити нерегулярний серцевий ритм (аритмії), пов’язаний із захворюванням мітрального клапана.
- Стрес-тести. Ці тести часто передбачають ходьбу на біговій доріжці або їзду на велотренажері під час моніторингу серця за допомогою ЕКГ . Тести з фізичним навантаженням допомагають виявити, як серце реагує на фізичну активність і чи виникають симптоми пролапсу мітрального клапана під час фізичних навантажень. Якщо ви не можете виконувати вправи, вам можуть дати ліки, які імітують вплив вправ на серце.
- Катетеризація серця. Цей тест не часто використовується для діагностики пролапсу мітрального клапана, але він може бути корисним, якщо інші тести не діагностували стан. Лікар протягує тонку трубку (катетер) через кровоносну судину на руці або в паху до артерії серця та вводить барвник через катетер. Це робить артерії в серцевих камерах більш чіткими на рентгенівському знімку.
-
Лікування
Більшість людей з пролапсом мітрального клапана, особливо люди без симптомів, не потребують лікування.
Якщо у вас регургітація мітрального клапана, але немає симптомів, ваш лікар може порекомендувати регулярні огляди для моніторингу вашого стану.
Якщо у вас серйозна регургітація мітрального клапана, можуть знадобитися ліки або хірургічне втручання, навіть якщо у вас немає симптомів.
Ліки
Ліки можуть знадобитися для лікування нерегулярного серцебиття або інших ускладнень пролапсу мітрального клапана. Ліки включають:
-
-
- Бета-блокатори. Ці препарати розслаблюють кровоносні судини і сповільнюють серцебиття, що знижує артеріальний тиск.
- Водогінні таблетки (діуретики). Ці ліки допомагають виводити сіль (натрій) і воду через сечу, знижуючи артеріальний тиск.
- Препарати серцевого ритму (антиаритмічні). Для контролю нерегулярного серцевого ритму можна використовувати ліки.
- Препарати для розрідження крові (антикоагулянти). Якщо захворювання мітрального клапана викликає нерегулярне серцебиття, яке називається фібриляцією передсердь, ваш лікар може порекомендувати препарати, що розріджують кров, щоб запобігти утворенню тромбів. Фібриляція передсердь підвищує ризик утворення тромбів та інсультів. Якщо у вас була заміна мітрального клапана механічним клапаном, розріджувачі крові потрібні на все життя.
- Антибіотики. Антибіотики зазвичай не потрібні людям з пролапсом мітрального клапана. Але якщо у вас була заміна мітрального клапана, ваш лікар може порекомендувати приймати антибіотики перед стоматологічними процедурами, щоб запобігти серцевій інфекції, яка називається інфекційним ендокардитом.
-
Хірургія та інші процедури
Більшість людей з пролапсом мітрального клапана не потребують операції. Але операція може бути рекомендована, якщо пролапс мітрального клапана викликає важку регургітацію мітрального клапана, незалежно від того, є у вас симптоми чи ні.
Хірургія хворого або пошкодженого мітрального клапана включає відновлення або заміну мітрального клапана. Ремонт мітрального клапана є кращим, оскільки він зберігає існуючий клапан.
Відновлення та заміна клапана може бути виконана за допомогою операції на відкритому серці або малоінвазивної хірургії. Мінімально інвазивна хірургія включає менші розрізи та може мати меншу крововтрату та швидший час відновлення.
Під час операції з відновлення мітрального клапана хірург може видалити надлишок тканини з пролапсованого клапана, щоб стулки могли щільно закритися. Хірург також може замінити шнури, які підтримують клапан. Можливий також інший ремонт.
Якщо ремонт мітрального клапана неможливий, його можна замінити. Під час операції по заміні мітрального клапана хірург видаляє мітральний клапан і замінює його механічним клапаном або клапаном, виготовленим із тканини серця корови, свині чи людини (клапан біологічної тканини).
Іноді проводиться процедура встановлення серцевого катетера, щоб помістити замінний клапан у клапан біологічної тканини, який більше не працює належним чином. Це називається процедурою «клапан у клапані».
Спосіб життя та домашні засоби
Якщо у вас є пролапс мітрального клапана, ви будете проходити регулярні консультації у свого медичного працівника, щоб контролювати ваш стан.
Також важливо вживати заходів для підтримки здоров’я серця.
Дотримуйтеся корисної для серця дієти. Їжте різні фрукти та овочі. Вибирайте нежирні або знежирені молочні продукти, птицю, рибу та цільні зерна. Уникайте насичених і трансжирів, а також надлишку солі та цукру.
Підтримуйте здорову вагу. Якщо у вас надмірна вага або ожиріння, ваш лікар може порекомендувати вам схуднути.
Займіться регулярною фізичною активністю. Більшість людей з пролапсом мітрального клапана можуть займатися повсякденними справами та займатися спортом без обмежень. Прагніть включити близько 30 хвилин фізичної активності, наприклад швидкої ходьби, у свій щоденний фітнес-розпорядок. Якщо пролапс мітрального клапана викликає сильну регургітацію, ваш лікар може порекомендувати певні обмеження фізичних вправ.
Керуйте стресом. Більше займайтеся спортом, спілкуйтеся з іншими та практикуйте уважність – ось деякі способи зменшити стрес.
Уникайте тютюну. Якщо ви курите, кидайте. Запитайте свого медичного працівника про ресурси, які допоможуть вам кинути палити.
Наші лікарі
Клєшанцова Анастасія Володимирівна
Сімейний лікар, спеціаліст із УЗД
Це може вас зацікавити
1. УЗД серця
2. Кардіологія
3. Біль у серці