Пневмонія – це інфекція, при якій запалюються повітряні мішки в одній або обох легенях. Повітряні мішки можуть наповнюватися рідиною або гноєм (гнійним матеріалом), викликаючи кашель із мокротою або гноєм, лихоманку, озноб і утруднене дихання. Різні мікроорганізми, включаючи бактерії, віруси та грибки, можуть викликати пневмонію.
Пневмонія може варіюватися за тяжкістю від легкої до небезпечної для життя. Це найбільш серйозно для немовлят і маленьких дітей, людей старше 65 років і людей з проблемами здоров’я або ослабленою імунною системою.
Симптоми
Ознаки та симптоми пневмонії варіюються від легких до важких, залежно від таких факторів, як тип мікроба, що викликає інфекцію, а також ваш вік і загальний стан здоров’я. Легкі ознаки та симптоми часто схожі на симптоми застуди чи грипу, але тривають довше.
Ознаки та симптоми пневмонії можуть включати:
-
-
- біль у грудях під час дихання або кашлю;
- плутанина свідомості або зміни у розумінні (у дорослих віком 65 років і старше);
- кашель, який може виділяти мокроту;
- втома;
- лихоманка, пітливість і озноб;
- нижча за норму температура тіла (у дорослих старше 65 років і людей зі слабкою імунною системою);
- нудота, блювання або діарея;
- задишка.
-
Новонароджені та немовлята можуть не проявляти жодних ознак інфекції. Або вони можуть блювати, мати гарячку та кашляти, виглядати неспокійними або втомленими та без енергії, або відчувати труднощі з диханням і їжею.
Коли звернутися до лікаря
Зверніться до лікаря, якщо у вас утруднене дихання, біль у грудях, постійна лихоманка 39 C0 або вище або постійний кашель, особливо якщо ви відкашлюєте гній.
Особливо важливо, щоб люди з цих груп високого ризику відвідали лікаря:
- дорослі старше 65 років;
- діти віком до 2 років з ознаками та симптомами;
- люди з основним захворюванням або ослабленою імунною системою;
- люди, які отримують хіміотерапію або приймають ліки, що пригнічують імунну систему.
Для деяких літніх людей і людей із серцевою недостатністю або хронічними проблемами з легенями пневмонія може швидко стати небезпечним для життя станом.
Причини
Багато мікробів можуть викликати пневмонію. Найбільш поширеними є бактерії та віруси в повітрі, яким ми дихаємо. Ваш організм зазвичай не дає цим мікробам заразити ваші легені. Але іноді ці мікроби можуть здолати вашу імунну систему, навіть якщо ваше здоров’я загалом добре.
Пневмонія класифікується відповідно до типів мікробів, які її викликають, і місця зараження.
Позалікарняна пневмонія
Позалікарняна пневмонія є найпоширенішим видом пневмонії. Це відбувається поза лікарнями чи іншими медичними закладами. Це може бути викликано:
-
-
- Бактерії. Найпоширенішим збудником бактеріальної пневмонії є Streptococcus pneumoniae. Цей тип пневмонії може виникнути сам по собі або після того, як ви перенесли застуду чи грип. Це може вражати одну частку легені, стан називається крупозною пневмонією.
- Бактеріоподібні організми. Mycoplasma pneumoniae також може викликати пневмонію. Зазвичай вона викликає більш легкі симптоми, ніж інші типи пневмонії. Ходяча пневмонія — неофіційна назва цього типу пневмонії, яка, як правило, недостатньо серйозна, щоб вимагати постільного режиму.
- Грибки. Цей тип пневмонії найчастіше зустрічається у людей із хронічними проблемами зі здоров’ям або ослабленою імунною системою, а також у людей, які вдихнули великі дози мікроорганізмів. Грибки, які викликають це, можна знайти в ґрунті або пташиному посліді та відрізняються залежно від географічного розташування.
- Віруси, в тому числі COVID-19 . Деякі віруси, які викликають застуду та грип, можуть викликати пневмонію. Віруси є найчастішою причиною пневмонії у дітей до 5 років. Вірусна пневмонія зазвичай протікає в легкій формі. Але в деяких випадках це може стати дуже серйозним. Коронавірус 2019 (COVID-19) може спричинити пневмонію, яка може стати важкою.
-
Внутрішньолікарняна пневмонія
Деякі люди підхоплюють пневмонію під час перебування в лікарні через інше захворювання. Лікарняна пневмонія може бути серйозною, тому що бактерії, які її спричиняють, можуть бути більш стійкими до антибіотиків, а люди, які хворіють на неї, уже хворі. Люди, які перебувають на апаратах штучної вентиляції легенів, які часто використовуються у відділеннях інтенсивної терапії, піддаються більшому ризику цього типу пневмонії.
Медична пневмонія
Медична пневмонія — це бактеріальна інфекція, яка виникає у людей, які живуть у закладах тривалого догляду або отримують допомогу в амбулаторних клініках, включаючи центри ниркового діалізу. Подібно до внутрішньолікарняної пневмонії, пневмонія, отримана за допомогою медичного закладу, може бути викликана бактеріями, більш стійкими до антибіотиків.
Аспіраційна пневмонія
Аспіраційна пневмонія виникає, коли ви вдихаєте їжу, напої, блювоту або слину в легені. Аспірація більш імовірна, якщо щось порушує ваш нормальний блювотний рефлекс, наприклад, травма головного мозку або проблеми з ковтанням, або надмірне вживання алкоголю чи наркотиків.
Фактори ризику
Пневмонія може вразити будь-кого. Але найвищим ризиком є дві вікові групи:
-
-
- діти віком до 2 років;
- люди віком 65 років і старше.
-
Інші фактори ризику включають:
-
-
- Госпіталізований. Якщо ви перебуваєте у відділенні інтенсивної терапії лікарні, у вас більший ризик розвитку пневмонії, особливо якщо ви перебуваєте на апараті, який допомагає вам дихати (апараті штучної вентиляції легень).
- Хронічна хвороба. Більша ймовірність захворіти на пневмонію, якщо у вас астма, хронічне обструктивне захворювання легень ( ХОЗЛ ) або захворювання серця.
- Куріння. Куріння пошкоджує природний захист організму від бактерій і вірусів, які викликають пневмонію.
- Ослаблена або пригнічена імунна система. Люди, які мають ВІЛ / СНІД , перенесли трансплантацію органів або отримують хіміотерапію чи тривалий курс стероїдів, знаходяться в групі ризику.
-
Ускладнення
Навіть після лікування у деяких людей з пневмонією, особливо в групі високого ризику, можуть виникнути ускладнення, зокрема:
-
-
- Бактерії в крові (бактеріємія). Бактерії, які потрапляють у кров із ваших легенів, можуть поширювати інфекцію на інші органи, потенційно спричиняючи їхню недостатність.
- Утруднене дихання. Якщо ваша пневмонія важка або у вас є хронічні легеневі захворювання, у вас можуть виникнути проблеми з диханням достатньою кількістю кисню. Можливо, вам знадобиться госпіталізація та використання апарату штучної вентиляції легенів (апарату штучної вентиляції легенів), поки ваші легені заживають.
- Накопичення рідини навколо легенів (плевральний випіт). Пневмонія може спричинити накопичення рідини в тонкому просторі між шарами тканини, що вистилає легені та грудну порожнину (плевру). Якщо рідина інфікується, вам може знадобитися дренувати її через грудну трубку або видалити хірургічним шляхом.
- Абсцес легені. Абсцес виникає, якщо в порожнині легкого утворюється гній. Зазвичай абсцес лікують антибіотиками. Іноді для видалення гною необхідне хірургічне втручання або дренаж за допомогою довгої голки або трубки, вставленої в абсцес.
-
Профілактика
Щоб запобігти пневмонії:
-
-
- Зробіть щеплення. Існують вакцини для профілактики деяких видів пневмонії та грипу. Поговоріть зі своїм лікарем щодо отримання цих уколів. Рекомендації щодо вакцинації з часом змінюються, тому обов’язково перевірте свій статус вакцинації у свого лікаря, навіть якщо ви пам’ятаєте, що раніше отримували вакцину проти пневмонії.
- Обов’язково вакцинуйте дітей. Лікарі рекомендують різні вакцини проти пневмонії для дітей віком до 2 років і для дітей віком від 2 до 5 років, які мають особливий ризик пневмококової інфекції. Діти, які відвідують груповий дитячий центр, також повинні отримати вакцину. Також лікарі рекомендують робити щеплення від грипу дітям старше 6 місяців.
- Дотримуйтесь гігієни. Щоб захистити себе від респіраторних інфекцій, які іноді призводять до пневмонії, регулярно мийте руки або використовуйте дезінфікуючий засіб для рук на спиртовій основі.
- Не паліть. Куріння пошкоджує природний захист ваших легенів від респіраторних інфекцій.
- Підтримуйте свою імунну систему міцною. Висипайтеся, регулярно займайтеся спортом і дотримуйтеся здорового харчування.
-
Діагностика
Ваш лікар почне з запитань про вашу історію хвороби та проведення фізичного огляду, включаючи прослуховування ваших легенів за допомогою стетоскопа, щоб перевірити, чи немає ненормального булькання або потріскування, які вказують на пневмонію.
Якщо є підозра на пневмонію, лікар може порекомендувати наступні дослідження:
-
-
- Аналізи крові. Аналізи крові використовуються для підтвердження інфекції та спроби визначити тип організму, що викликає інфекцію. Однак точна ідентифікація не завжди можлива.
- Рентген грудної клітки. Це допоможе вашому лікареві діагностувати пневмонію та визначити ступінь і локалізацію інфекції. Однак він не може сказати вашому лікарю, який мікроб викликає пневмонію.
- Пульсоксиметрія. Це вимірює рівень кисню у вашій крові. Пневмонія може перешкодити вашим легеням переміщати достатню кількість кисню в кров.
- Дослідження мокротиння. Зразок рідини з ваших легенів (мокротиння) береться після сильного кашлю та аналізується, щоб допомогти точно визначити причину інфекції.
-
Ваш лікар може призначити додаткові дослідження, якщо вам більше 65 років, ви перебуваєте в лікарні або маєте серйозні симптоми чи захворювання. Вони можуть включати:
-
-
- КТ . Якщо ваша пневмонія не проходить так швидко, як очікувалося, ваш лікар може порекомендувати КТ грудної клітини , щоб отримати більш детальне зображення ваших легенів.
- Посів плевральної рідини. Зразок рідини береться шляхом введення голки між ребрами з плевральної області та аналізується, щоб визначити тип інфекції.
-
Лікування
Лікування пневмонії передбачає лікування інфекції та запобігання ускладнень. Людей із позалікарняною пневмонією зазвичай можна лікувати вдома за допомогою ліків. Хоча більшість симптомів полегшується через кілька днів або тижнів, відчуття втоми може зберігатися протягом місяця або більше.
Конкретне лікування залежить від типу та тяжкості вашої пневмонії, вашого віку та загального стану здоров’я. Варіанти включають:
-
-
- Антибіотики. Ці ліки використовуються для лікування бактеріальної пневмонії. Може знадобитися час, щоб визначити тип бактерій, що викликають вашу пневмонію, і вибрати найкращий антибіотик для її лікування. Якщо ваші симптоми не покращуються, ваш лікар може порекомендувати інший антибіотик.
- Ліки від кашлю. Ці ліки можна використовувати для заспокоєння кашлю, щоб ви могли відпочити. Оскільки кашель сприяє послабленню та виведенню рідини з легенів, бажано не припиняти кашель повністю. Крім того, ви повинні знати, що дуже мало досліджень вивчали, чи безрецептурні ліки від кашлю зменшують кашель, спричинений пневмонією. Якщо ви хочете спробувати засіб від кашлю, використовуйте найменшу дозу, яка допоможе вам відпочити.
- Жарознижуючі/знеболювальні. Ви можете приймати їх за потреби від лихоманки та дискомфорту. До них належать такі препарати, як аспірин, ібупрофен (Advil, Motrin IB та інші) та ацетамінофен (Tylenol та інші).
-
Госпіталізація
Вам може знадобитися госпіталізація, якщо:
-
-
- вам більше 65 років;
- ви плутаєтеся щодо часу, людей або місць;
- функція ваших нирок погіршилася;
- ваш систолічний артеріальний тиск нижче 90 міліметрів ртутного стовпа (мм рт. ст.) або діастолічний артеріальний тиск становить 60 мм рт. ст.;
- ваше дихання прискорене (30 або більше вдихів на хвилину);
- вам потрібна допомога при диханні;
- ваша температура нижче норми;
- ваш пульс нижче 50 або вище 100 ударів за хвилину.
-
Вас можуть госпіталізувати у відділення інтенсивної терапії, якщо вам потрібно підключити апарат штучної вентиляції легенів (вентилятор) або якщо ваші симптоми серйозні.
Діти можуть бути госпіталізовані, якщо:
-
-
- вони молодші 2 місяців;
- вони мляві або надмірно сонливі;
- у них проблеми з диханням;
- у них низький рівень кисню в крові;
- вони виглядають зневодненими.
-
Спосіб життя та домашні засоби
Ці поради можуть допомогти вам швидше одужати та зменшити ризик ускладнень:
-
-
- Багато відпочивайте. Не повертайтеся до школи або на роботу, поки ваша температура не нормалізується і ви не припините відкашлювати слиз. Навіть коли ви почнете почувати себе краще, не перестарайтеся. Оскільки пневмонія може рецидивувати, краще не повертатися до свого розпорядку, поки ви повністю не одужаєте. Запитайте свого лікаря, якщо ви не впевнені.
- Залишайтеся гідратованим. Пийте багато рідини, особливо води, щоб допомогти розпушити слиз у легенях.
- Приймайте ліки відповідно до призначення. Пропийте весь курс будь-яких ліків, призначених вам лікарем. Якщо ви припините приймати ліки надто рано, у ваших легенях можуть продовжувати накопичуватися бактерії, які можуть розмножуватися та викликати рецидив пневмонії.
-
Наші лікарі
Клєшанцова Анастасія Володимирівна
Сімейний лікар, спеціаліст із УЗД