Пієлонефрит(інфекція нирок) є різновидом інфекції сечовивідних шляхів (ІСШ). Інфекція нирок може виникнути в трубці, яка виводить сечу з організму (уретра), або в сечовому міхурі. Інфекція може потрапити в одну або обидві нирки.
Пієлонефрит потребує негайного лікування. Якщо не лікувати належним чином, інфекція може призвести до тривалого пошкодження нирок. Або бактерії можуть поширитися в кров і викликати небезпечну інфекцію.
Лікування пієлонефриту часто включає антибіотики, які можуть призначатися в лікарні.
Симптоми
Симптоми інфекції нирок можуть включати:
-
-
- лихоманку;
- озноб;
- печіння або біль під час сечовипускання;
- доводиться часто мочитися;
- сильні, тривалі позиви до сечовипускання;
- біль у спині, боці або в паху;
- нудоту і блювання;
- гній або кров у сечі;
- сеча з неприємним запахом або каламутна;
- біль у животі.
-
Коли звернутися до лікаря
Запишіться на прийом до свого лікаря, якщо у вас є симптоми ниркової інфекції. Також зверніться до свого лікаря, якщо ви лікуєтеся від ІСШ , але ваші симптоми не покращуються.
Важка інфекція нирок може призвести до небезпечних ускладнень. Вони можуть включати зараження крові, пошкодження тканин організму або смерть. Негайно зверніться за медичною допомогою, якщо у вас є симптоми інфекції нирок і кров’яна сеча або нудота та блювота.
Причини
Бактерії, які потрапляють у сечовивідні шляхи через уретру, можуть розмножуватися та переміщатися до ваших нирок. Це найпоширеніша причина інфекцій нирок.
Бактерії від інфекції в іншій частині тіла також можуть поширюватися через кровотік до нирок. У рідкісних випадках інфікування штучного суглоба або серцевого клапана може спричинити інфекцію нирок.
Рідко інфекція нирок трапляється після операції на нирках.
Фактори ризику
Фактори, що підвищують ризик інфекції нирок, включають:
-
-
- Бути жінкою. Уретра у жінок коротша, ніж у чоловіків. Це полегшує шлях бактерій із зовнішнього середовища до сечового міхура. Розташування уретри близько до піхви та заднього проходу також полегшує проникнення бактерій у сечовий міхур. Потрапляючи в сечовий міхур, інфекція може поширитися на нирки. Вагітні жінки мають ще більший ризик інфікування нирок.
- Закупорка сечовивідних шляхів. Все, що уповільнює потік сечі або ускладнює повне спорожнення сечового міхура, може підвищити ризик інфекції нирок. Це стосується каменів у нирках, звуженої уретри або збільшення передміхурової залози.
- Наявність ослабленої імунної системи. Такі захворювання, як діабет і ВІЛ, можуть послабити імунну систему. Деякі ліки також можуть знизити імунітет. До них належать препарати, які приймаються після трансплантації органів і допомагають запобігти відторгненню.
- Пошкодження нервів навколо сечового міхура. Пошкодження нервів або спинного мозку може блокувати відчуття інфекції сечового міхура. Через це може бути важко визначити, коли інфекція потрапляє в нирку.
- Використання сечового катетера. Сечові катетери – це трубки, які використовуються для відведення сечі з сечового міхура. Катетери іноді використовуються після хірургічної процедури або діагностичного дослідження. Вони також використовуються у людей, які прикуті до ліжка.
- Наявність захворювання, яке спричиняє неправильний відтік сечі. При міхурово-сечовідному рефлюксі невелика кількість сечі повертається із сечового міхура назад у трубки, які з’єднують сечовий міхур і нирки. Люди з цим захворюванням піддаються більшому ризику інфекцій нирок.
-
Ускладнення
Якщо інфекцію нирок не лікувати, вона може призвести до потенційно серйозних ускладнень, таких як:
-
-
- Рубцювання нирок. Це може призвести до хронічної хвороби нирок, високого кров’яного тиску та ниркової недостатності.
- Зараження крові. Нирки фільтрують відходи з крові та повертають відфільтровану кров до решти тіла. Інфекція нирок може спричинити поширення бактерій через кров.
- Ускладнення вагітності. Інфекція нирок, яка виникає під час вагітності, може збільшити ризик народження дитини з низькою вагою.
-
Профілактика
Зменште ризик інфікування нирок, вживаючи заходів для запобігання інфекціям сечовивідних шляхів. Особливо жінки можуть знизити ризик інфекцій сечовивідних шляхів, якщо вони:
-
-
- П’ють рідину, особливо воду. Рідина може допомогти видалити бактерії з організму під час сечовипускання.
- Мочаться, як тільки потрібно. Не затримуйте сечовипускання, коли ви відчуваєте позиви.
- Спорожняють сечовий міхур після статевого акту. Якнайшвидше сечовипускання після сексу допомагає очистити уретру від бактерій. Це знижує ризик інфікування.
- Ретельно протирають. Витирайте спереду назад після сечовипускання та дефекації. Це допомагає запобігти поширенню бактерій в уретру.
- Уникають використання речовин в області статевих органів. Розпилення дезодорантів в області геніталій або спринцювання можуть викликати подразнення.
-
Діагностика
Щоб перевірити наявність інфекції нирок, вас можуть попросити надати зразок сечі на наявність бактерій, крові чи гною у сечі. Ваш лікар також може взяти зразок крові для посіву. Посів – це лабораторне дослідження, яке перевіряє наявність бактерій або інших організмів у вашій крові.
Інші дослідження можуть включати ультразвукове дослідження, комп’ютерну томографію або різновид рентгенівського дослідження, що називається цистоуретрограмою сечовипускання. Цистоуретрограма сечовипускання передбачає введення контрастного барвника для отримання рентгенівського знімка наповненого сечового міхура та під час сечовипускання.
Лікування
Антибіотики при інфекціях нирок
Антибіотики є першою лінією лікування інфекцій нирок. Використовувані препарати та тривалість лікування залежать від вашого здоров’я та бактерій, знайдених у аналізах сечі.
Симптоми інфекції нирок часто починають зникати протягом кількох днів лікування. Але вам може знадобитися продовжити прийом антибіотиків протягом тижня або довше. Закінчіть прийом повного курсу антибіотиків, навіть якщо ви почуваєтесь краще.
Ваш лікар може захотіти, щоб ви пройшли повторний аналіз сечі, щоб переконатися, що інфекція зникла. Якщо інфекція все ще присутня, вам потрібно буде пройти ще один курс антибіотиків.
Госпіталізація при важких інфекціях нирок
Якщо інфекція нирок важка, можливо, вам доведеться звернутися до лікарні. Лікування може включати антибіотики та рідини через вену вашої руки. Як довго ви пробудете в лікарні, залежить від того, наскільки серйозна ваша інфекція.
Лікування рецидивуючих інфекцій нирок
Основна медична проблема, наприклад деформація сечовивідних шляхів, може стати причиною повторних інфекцій нирок. У такому випадку вас можуть направити до фахівця з нирок (нефролога) або сечового хірурга (уролога). Можливо, вам знадобиться операція, щоб усунути структурну проблему.
Спосіб життя та домашні засоби
Щоб допомогти вам почуватись краще під час одужання після інфекції нирок, ви можете:
-
-
- Прикладати тепло. Покладіть грілку на живіт, спину або бік, щоб полегшити біль.
- Використовувати знеболюючі. При лихоманці або дискомфорті прийміть знеболюючий засіб, наприклад ацетамінофен (тайленол тощо). Якщо у вас хронічна хвороба нирок, краще уникати або обмежити використання нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗЗ), таких як ібупрофен (Motrin IB, Advil та інші).
- Залишатися гідратованим. Вживання рідини допоможе вимити бактерії з сечовивідних шляхів. Уникайте кави та алкоголю, поки інфекція не зникне. Вони можуть погіршити відчуття потреби в сечовипусканні.
-