Мелатонін — це гормон сну, який бере участь у регулюванні циклів сну та неспання в організмі людини. Його вироблення в епіфізі (шишкоподібна залоза мозку) збільшується з настанням темряви, що сприяє здоровому сну й допомагає збалансовувати наш циркадний ритм на відпочинок.
Організм виробляє мелатонін природним чином, але з віком його кількість зменшується. Тому дану речовину можна споживати із зовнішніх джерел, наприклад, у вигляді капсул, таблеток або орального спрею.
Мелатонін — це природний гормон, який після вироблення в епіфізі потрапляє в кровотік. Темрява спонукає шишкоподібну залозу виробляти цей елемент, а світло зупиняє його виробництво. У результаті цього мелатонін регулює циркадний ритм і синхронізує цикл сну та неспання з днем і ніччю. Він також полегшує засинання та сприяє постійному якісному відпочинку.
Існує два види мелатоніну:
Ендогенний. Він природним чином виробляється в організмі.
Екзогенний. Цей вид речовини виробляється синтетично в спеціальних лабораторіях. Його можна придбати у вигляді харчових добавок.
Але в чому ж полягає користь мелатоніну, крім поліпшення нічного відпочинку?
5 корисних властивостей мелатоніну
Звичайно, перше, з чим асоціюється дана речовина — це нормалізація сну й поліпшення його якості, проте даний елемент має й інші корисні властивості.
1 Покращує сон
Інколи, у людей спостерігається порушення циркадного ритму, при якому режим сну зсувається на кілька годин. Це стосується людей-«сов», яким комфортно лягати спати пізно (після опівночі), але життя їх змушує рано вставати та йти на роботу або навчання. Дослідження показують, що низькі дози БАДів із мелатоніном, прийняті перед сном, допомагають скорегувати порушення циркадного ритму.
Проблеми зі сном також можуть з’являтися через зміни часових поясів. Наприклад, якщо людина з однієї країни з певним часовим поясом прилітає в іншу, де стрілки годинника потрібно перевести. Вона не може відразу ж адаптуватися до такої зміни, і тому їй важко заснути. Дослідження показують, що прийом добавок мелатоніну після таких перельотів допомагає нормалізувати сон.
Така ж проблема є й в людей, які працюють у нічний час і змушені пити каву або енергетики для боротьби зі сном, через що відбувається порушення режиму сну та неспання. Щоб збалансувати режим, слід звернутися до лікаря, який може порекомендувати БАДи, що містять мелатонін.
Крім того, після 50 років знижується природне вироблення організмом гормону сну. Це призводить до того, що в літніх людей з’являються проблеми з нічним відпочинком. Тому їм теж може бути рекомендована дана речовина.
2 Зміцнює імунітет
Нічний відпочинок дуже корисний для імунної системи. Під час сну виробляються білки цитокіни, які покращують активність Т- і В-лімфоцитів (спеціальні імунні клітини). Нестача нічного відпочинку може призводити до зниження опору імунної системи різним патогенам.
Однією з функцій цитокінів, що продукуються під час сну, вважається передача відомостей про присутність в організмі людини патогенного мікроорганізму від одних клітин до інших. Така передача інформації дозволяє виробити швидку відповідь на вірус або бактерію. Якщо в людини проблеми зі сном, його кількістю та якістю, то це може негативно вплинути на швидкість захисних реакцій.
Додатковий мелатонін може допомогти нормалізувати сон і тим самим поліпшити якість роботи імунної системи.
3 Боротьба зі стресом
За статистикою сезонний афективний розлад (сезонна депресія або апатія) зустрічається в 10% населення Землі. Це захворювання пов’язане зі змінною пори року та виникає в людей щорічно в один і той же час. Перші його симптоми з’являються в другій половині осені.
Дослідження показують, що причинною сезонної депресії є зміна циркадного ритму, викликана сезонними змінами освітлення.
Оскільки мелатонін відіграє важливу роль у регулюванні стану сну та неспання, низькі дози його БАДів використовуються для зменшення симптомів сезонної депресії.
4 Користь для нервової системи
Під час сну мелатонін бере участь у продукуванні нових нейронних зв’язків між клітинами головного мозку. Надалі це призводить до поліпшення процесу навчання та запам’ятовування. Крім того, дана речовина нормалізує стан нервової системи, завдяки чому людина, яка виспалася, спокійна протягом усього дня.
Також для ЦНС (центральна нервова система) мелатонін здійснює нейропротекторну дію при багатьох захворюваннях, наприклад:
-
-
- хвороба Паркінсона;
- хвороба Альцгеймера;
- ішемія головного мозку.
-
5 Покращує здоров’я очей
До складу мелатоніну входять антиоксиданти, які допомагають запобігти пошкодженню клітин і зберегти здоров’я очей.
Результати багатьох досліджень показують, що дана речовина може бути корисною при лікуванні таких станів як глаукома та вікова дегенерація жовтої плями.
У ході одного експерименту добровольці пили 3 мг синтетичного гормону сну протягом 6 місяців, що допомогло їм відстрочити вікові пошкодження очей та зберегти чіткість зору.
Але як приймати мелатонін правильно для досягнення очікуваного результату?
Більшість медичних експертів радять не пити синтетичний гормон сну у високих дозах. Типове дозування в добавках становить від 1-го до 3-х міліграмів, але чи підходить воно для кожної конкретної людини, залежить від її віку та проблем зі сном.
Ознакою того, що дозування дуже високе та його потрібно зменшити, бути денна сонливість. Рекомендується починати застосувати добавку з мінімально можливим дозуванням і підвищувати його тільки під наглядом лікаря.
Добавки для перорального застосування можуть підвищити рівень мелатоніну в крові до показника, який перевищує кількість гормону, який виробляє організм природним шляхом. Наприклад, дози від 1 до 10 мг на добу можуть підвищити концентрацію мелатоніну від 3 до 60 разів у порівнянні зі звичайним показником. З цієї причини людям, які приймають БАД, слід дотримуватися інструкції перед прийомом високих доз.
Пити цей елемент рекомендовано за 30-60 хв перед відходом до сну.
Побічні ефекти мелатоніну
Побічні реакції після прийому мелатоніну можуть виникати тільки в рідкісних випадках, в основному це пов’язано із прийомом великої дози біологічно активної добавки.
Побічні ефекти мелатоніну можуть бути наступними:
-
- підвищена сонливість, запаморочення, головний біль, погіршення пам’яті;
- безсоння, підвищена збудливість, дратівливість, агресивність;
- зниження чіткості зору, сльозотеча;
- нудота, сухість у роті;
- метеоризм, закрепи.
Це далеко не повний перелік всіх можливих побічних дій. Більш детально дізнатися про негативні наслідки прийому мелатоніну ви можете у свого лікаря.