Мастопатія – найпоширеніша мамологічна проблема, з якою доводиться стикатися жінкам, не є самостійним захворюванням. З підозрою на мастопатію найчастіше звертаються жінки у віковому проміжку від 30 до 50 років. Мастопатія – це розростання тканин молочної залози, що супроводжується появою ущільнень у грудях, які утворюються під впливом ендокринних або гінекологічних проблем.
Причини мастопатії
Причини, що провокують розвиток хвороби достовірно не встановлені, однак доведено взаємозв’язок між появою захворювання та дисфункцією ендокринної системи, що відповідає за гормональний фон організму. Гормон пролактин, що активно виробляється під час грудного вигодовування, може продовжувати виділятися після закінчення періоду лактації, провокуючи розвиток гіперпролактинемії – основної причини мастопатії (підвищений рівень пролактину у 80-85% жінок з мастопатією).
Сприяти розвитку мастопатії також можуть гінекологічні захворювання: міома, ендометріоз, фолікулярна кіста яєчника та інші. Нерегулярне статеве життя, відмова від грудного вигодовування, розширені молочні протоки, кісти молочних залоз, невірний або необгрунтований прийом гормональних препаратів і пізнє настання менопаузи також можуть спровокувати розвиток мастопатії.
Симптоми мастопатії
Найчастіше пацієнтки з мастопатією скаржаться на такі симптоми:
-
-
- тупий або ниючий біль в грудях;
- збільшення молочної залози;
- набряк залози і її огрубіння;
- в окремих випадках – виділення із сосків (прозорі, зеленуваті, білі або кров’янисті).
-
Всі прояви мастопатії можливо помітити самостійно, а поява хоча б одного з них – привід для термінової консультації з маммологом.
Діагностика мастопатії
Перший і основний спосіб діагностики хвороб молочних залоз – це самостійний огляд і пальпація, що дозволяють жінці помітити один з перерахованих вище симптомів мастопатії та звернутися до мамолога. Обстеження, проведене лікарем, також починається з пальпації, при необхідності призначається УЗД молочних залоз – інформативне і безпечне дослідження, при якому організм не переносить опромінення.
При необхідності, проводиться УЗД органів малого тазу, щитовидної залози, призначаються аналізи на гормони. Якщо діагностуються проблеми з ендокринною системою або жіночим здоров’ям – призначаються консультації гінеколога та ендокринолога.
У деяких випадках застосовують магнітно-резонансну томографію, за допомогою якої можна визначити доброякісність ураження. Магнітно-резонансна томографія (МРТ) перевершує мамографію та ультрасонографію в диференціації лімфоцитарної мастопатії та злоякісних уражень і може використовуватися для визначення методу лікування доброякісних утворень.
Терапія при мастопатії
Лікування мастопатії, в першу чергу, зводиться до усунення причин, що викликали її: нормалізації рівня пролактину, корекції обміну речовин або відновлення жіночого здоров’я. Терапевтичний курс включає медикаментозне лікування, яке підбирається кожній пацієнтці індивідуально, і корекцію способу життя (наприклад, виключення нікотину та алкоголю).
Важливо лікувати хвороби молочних залоз у спеціалістів.
Наші лікарі
Клєшанцова Анастасія Володимирівна
Сімейний лікар, спеціаліст із УЗД