Кропив’янка – це захворювання, яке характеризується появою висипань, пухирів, набряку шкіри, які часто супроводжуються сильним свербежем. Набряк, який часто виникає при кропив’янці, називається ангіоневротичний набряк.
Що викликає кропив’янку?
Алергічні реакції, хімічні речовини у певних продуктах, укуси комах, сонячне світло та ліки можуть викликати кропив’янку. Часто неможливо точно з’ясувати, чому утворилася кропив’янка.
Існує кілька видів кропив’янки, у тому числі:
- Гостра кропив’янка. Це кропив’янка, що триває менше 6 тижнів. Найбільш поширеними причинами є продукти харчування, ліки та інфекції. Укуси комах та хвороби також можуть бути причиною.Найбільш поширеними продуктами, що викликають кропив’янку, є горіхи, шоколад, риба, помідори, яйця, свіжі ягоди та молоко. Свіжі продукти викликають кропив’янку частіше, ніж приготовані. Деякі харчові добавки та консерванти також можуть бути винні. Ліки, які можуть викликати кропив’янку, включають аспірин та інші нестероїдні протизапальні препарати, такі як ібупрофен, ліки від високого кров’яного тиску (особливо інгібітори АПФ) або знеболювальні, такі як кодеїн.
- Хронічна кропив’янка. Це кропив’янка, яка триває понад 6 тижнів. Причину зазвичай важче визначити, ніж ті, що викликають гостру кропив’янку. У більшості людей з хронічною кропив’яною причину знайти неможливо. Однак у деяких випадках причиною може бути захворювання щитовидної залози, гепатит, інфекція або рак. Хронічна кропив’янка також може вражати такі органи, як легені, м’язи та шлунково-кишковий тракт. Симптоми включають задишку, болючість м’язів, блювання і діарею.
- Фізична кропив’янка. Ця кропив’янка викликається чимось, що дратує шкіру, наприклад, холодом, спекою, перебуванням на сонці, вібрацією, тиском, пітливістю або фізичними вправами. Кропивв’янка зазвичай виникає саме там, де шкіра була роздратована, і рідко з’являється деінде.
- Дерматографізм. Це поширена форма фізичної кропив’янки, при якій кропив’янка утворюється після сильного погладжування або дряпання шкіри. Ця кропив’янка також може виникати разом з іншими формами кропив’янки.
Діагностика
Важливе значення у встановленні причини кропив’янки має анамнез
При гострій кропив’янці лабораторні дослідження, як правило, не показані. Анамнезу хвороби та даних фізикального обстеження має бути достатньо для постановки діагнозу. Для хронічної/рецидивуючої кропив’янки крім збору анамнезу призначаються лабараторні обстеження :розгорнутий аналіз крові, біохімчний аналіз крові, рівень гормонів щитовидної залози, визначення рівня Lg E, а також проводять провокаційні проби.
Як лікують кропив’янку?
Найкраще лікування кропив’янки – знайти та видалити тригер, але це непросте завдання. Антигістамінні препарати зазвичай призначаються лікарем для полегшення симптомів. Антигістамінні препарати працюють найкраще, якщо приймати їх регулярно, щоб у першу чергу запобігти утворенню кропив’янки.
Хронічну кропив’янку можна лікувати антигістамінними препаратами або комбінацією ліків. Коли антигістамінні препарати не полегшують, можуть бути призначені пероральні стероїди.
При тяжкій формі кропив’янки може знадобитися ін’єкція адреналіну або препарату кортизону.
Коли я маю зателефонувати лікарю з приводу кропив’янки?
Якщо у вас є кропив’янка з будь-яким із наступних симптомів, негайно зверніться до лікаря:
- Запаморочення
- Хрипи
- Утруднене дихання
- Сором у грудях
- Набряк язика, губ або обличчя
Наші лікарі
Це може вас зацікавити
1. Дерматологія
2. Різнобарвний (висівкоподібний) лишай
3. Дерматофітоз