Інсульт — це серйозне захворювання, яке загрожує життю і виникає, коли припиняється кровопостачання частини мозку.
Інсульт виникає, коли закупорка або кровотеча кровоносних судин перериває або зменшує кровопостачання мозку. Коли це відбувається, мозок не отримує достатньо кисню або поживних речовин, і клітини мозку починають відмирати.
Інсульт – це цереброваскулярне захворювання. Це означає, що він впливає на кровоносні судини, які живлять мозок киснем. Якщо мозок не отримує достатньо кисню, може початися пошкодження.
Хоча багато інсультів піддаються лікуванню, деякі можуть призвести до інвалідності або смерті. Рівень смертності з поправкою на вік у 2017 році становив 37,6 на кожні 100 000 діагнозів інсульту.
Існує три основних типи інсульту:
-
-
- Ішемічний інсульт: це найпоширеніший тип інсульту, який становить 87% усіх випадків. Згусток крові перешкоджає надходженню крові та кисню до певної ділянки мозку.
- Геморагічний інсульт: це відбувається, коли кровоносна судина розривається. Зазвичай це результат аневризм абоартеріовенозні мальформації (АВМ).
- Транзиторна ішемічна атака (ТІА): це відбувається, коли кровотік до частини мозку є недостатнім протягом короткого періоду часу. Нормальний кровотік відновлюється через короткий час, і симптоми зникають без лікування.
-
Ішемічний інсульт
Цей тип інсульту виникає через закупорку або звуження артерій, які забезпечують кровопостачання мозку. Це викликає ішемію або різке зниження кровотоку, що пошкоджує клітини мозку.
Згустки крові часто стають причиною ішемічного інсульту. Згустки можуть утворюватися в мозкових артеріях та інших кровоносних судинах тіла. Кров переносить їх у вужчі артерії мозку.
Відкладення жирових бляшок в артеріях також можуть спричинити утворення тромбів, що призводить до ішемії.
Геморагічний інсульт
Негерметичні або лопнуті артерії в мозку можуть спричинити геморагічний інсульт.
Витік крові тисне на клітини мозку і пошкоджує їх. Це також зменшує кровопостачання, яке може досягти тканин мозку після крововиливу.
Кровоносні судини можуть лопнути і влити кров у мозок або біля поверхні мозку. Це також може посилати кров у простір між мозком і черепом.
Гіпертонія , фізична травма, прийом ліків, що розріджують кров, аневризма – усе це може призвести до протікання або розриву кровоносної судини.
Внутрішньомозковий крововилив є найпоширенішим видом геморагічного інсульту. Це відбувається, коли мозкова тканина наповнюється кров’ю після розриву артерії.
Субарахноїдальний крововилив – ще один вид геморагічного інсульту. Такі зустрічаються рідше. При субарахноїдальному крововиливу відбувається кровотеча в області між мозком і тонкими тканинами, які його покривають.
ТІА
ТІА лише ненадовго переривають приплив крові до мозку. Вони схожі на ішемічні інсульти, оскільки виникають через тромби.
Люди повинні викликати невідкладну медичну допомогу, навіть якщо симптоми є тимчасовими. Вони служать попереджувальними знаками для майбутніх інсультів і вказують на частково заблоковану артерію або джерело згустку в серці.
Симптоми
Симптоми інсульту часто виникають без попередження. Деякі з основних симптомів включають:
-
-
- плутанина, включаючи труднощі з розмовою та розумінням мови;
- головний біль , можливо, зі зміною свідомості або блювотою;
- оніміння або нездатність рухати частинами обличчя, руки або ноги, особливо на одній стороні тіла;
- проблеми із зором в одному або обох очах;
- труднощі при ходьбі, включаючи запаморочення та відсутність координації.
-
Інсульт може призвести до довгострокових проблем зі здоров’ям. Залежно від швидкості діагностики та лікування, після інсульту людина може мати тимчасову або постійну втрату працездатності.
Деякі люди також можуть відчувати:
-
-
- проблеми з контролем сечового міхура або кишечника;
- депресія;
- параліч або слабкість однієї або обох сторін тіла;
- труднощі з контролем або вираженням своїх емоцій.
-
Симптоми різняться і можуть мати різний ступінь тяжкості.
Запам’ятайте наступні симптоми інсульту. Це може допомогти вам вчасно звернутися до лікарів:
-
-
- Обличчя опущене: якщо людина намагається посміхнутися, одна сторона його обличчя опускається?
- Слабкість рук: якщо людина намагається підняти обидві руки, одна рука опускається вниз?
- Труднощі з мовленням: якщо людина намагається повторити просту фразу, чи є її мова невиразною чи незвичною?
-
Час діяти: якщо виникли будь-які з цих симптомів, негайно зверніться до лікаря.
Результат залежить від того, наскільки швидко хтось отримає лікування. Швидка допомога також означає, що у вас буде менша ймовірність незворотного пошкодження мозку або смерті.
Діагностика
Інсульт починається стрімко. Для найкращого результату людині слід звернутися до лікарні протягом 3 годин після появи перших симптомів.
Існує кілька різних діагностичних досліджень, які лікар може використовувати для визначення типу інсульту. До них належать:
-
-
- Фізичний огляд: лікар запитає про симптоми та історію хвороби людини. Він перевірить силу м’язів, рефлекси, відчуття, зір і координацію. Він також може перевірити артеріальний тиск, прослухати сонні артерії на шиї та оглянути кровоносні судини в задній частині очей.
- Аналізи крові: лікар може провести аналізи крові, щоб визначити, чи існує високий ризик кровотечі або утворення тромбів, виміряти рівні певних речовин у крові, включаючи фактори згортання крові, і перевірити наявність інфекції чи ні.
- КТ: Серія рентгенівських знімків може показати крововиливи, інсульти, пухлини та інші захворювання в мозку.
- МРТ сканування: створює зображення мозку, за допомогою якого лікар може виявити пошкоджену тканину мозку.
- Ультразвукове дослідження сонних артерій: лікар може провести ультразвукове сканування , щоб перевірити кровотік у сонних артеріях і перевірити, чи є звуження або бляшки.
- Церебральна ангіограма: лікар може ввести барвник у кровоносні судини мозку, щоб зробити їх видимими на рентгені або МРТ. Це забезпечує детальний огляд кровоносних судин головного мозку та шиї.
- Ехокардіограма: це створює детальне зображення серця, яке лікарі можуть використовувати для перевірки будь-яких джерелтромбів, які могли потрапити до мозку.
-
Підтвердити тип інсульту можна лише за допомогою сканування мозку в лікарняних умовах.
Лікування
Оскільки ішемічний і геморагічний інсульти мають різні причини та вплив на організм, обидва вимагають різного лікування.
Швидка діагностика важлива для зменшення пошкодження головного мозку та надання лікарю можливості лікувати інсульт, використовуючи метод, відповідний типу.
Реабілітація
Інсульт – це подія, яка потенційно може змінити життя та мати тривалі фізичні та емоційні наслідки.
Успішне відновлення після інсульту часто потребує певних методів лікування та систем підтримки, зокрема:
-
-
- Логопедія: допомагає вирішити проблеми з продукуванням або розумінням мови. Практика, відпочинок і зміна стилю спілкування можуть полегшити спілкування.
- Фізична терапія: це може допомогти людині заново навчитися руху та координації. Важливо залишатися активним, навіть якщо спочатку це може бути важко.
- Трудотерапія: це може допомогти людині покращити свою здатність виконувати щоденні дії, такі як купання, приготування їжі, одягання, їжа, читання та письмо.
- Групи підтримки: приєднання до групи підтримки може допомогти людині впоратися зі звичайними проблемами психічного здоров’я , які можуть виникнути після інсульту, такими як депресія . Багато хто вважає корисним обмінятися спільним досвідом і інформацією.
- Підтримка друзів і сім’ї: близькі друзі і родичі повинні намагатися запропонувати практичну підтримку і комфорт після інсульту. Дуже важливо повідомити друзям і родині, що вони можуть зробити, щоб допомогти.
-
Реабілітація є важливою і постійною частиною лікування інсульту. При належній допомозі та підтримці близьких зазвичай можливе відновлення нормальної якості життя, залежно від тяжкості інсульту.
Причини та фактори ризику
Кожен тип інсульту має різні потенційні причини. Однак, як правило, інсульт частіше вражає людину, якщо вона:
-
-
- має надмірну вагу або ожиріння;
- має вік 55 років або старше;
- має особисту або спадковість інсульту;
- має високий кров’яний тиск;
- має діабет;
- має високий рівень холестерину;
- має захворювання серця, сонної артерії або інші захворювання судин;
- малорухлива;
- надмірно вживє алкоголь;
- палить;
- вживє заборонені наркотики.
-
Профілактика
Найкращий спосіб запобігти інсульту – усунути основні причини. Люди можуть досягти цього, змінивши спосіб життя, наприклад:
-
-
- дотримання здорової дієти;
- підтримання помірної ваги;
- регулярно займатися спортом;
- не палити тютюн;
- уникати алкоголю або вживати лише помірно.
-
Поживна дієта означає включення великої кількості:
-
-
- фруктів;
- овочей;
- цільного зерна;
- горіхів;
- насіння;
- бобових.
-
Обов’язково обмежте кількість червоного та обробленого м’яса в раціоні, а також вуглеводів та насичених жирів. Крім того, помірне споживання солі для підтримки нормального артеріального тиску.
Інші заходи, яких людина може вжити, щоб зменшити ризик інсульту, включають:
- контроль рівня артеріального тиску
- конроль рівня цукру в крові ;
- лікування серцевих захворювань;
Окрім зміни способу життя, прийом антикоагулянтів або антитромбоцитарних препаратів також може знизити ризик повторного інсульту.
Операція на серцевій артерії, сонній артерії або аневризмі головного мозку також може знизити ризик додаткових інсультів.