Хвороба Паркінсона – це прогресуючий розлад, який вражає нервову систему та частини тіла, які контролюються нервами. Симптоми починаються повільно. Першим симптомом може бути ледь помітне тремтіння лише однієї руки. Тремтіння є поширеним явищем, але розлад також може викликати скутість або уповільнення рухів.
На ранніх стадіях хвороби Паркінсона ваше обличчя може бути невиразним або зовсім невиразним. Ваші руки можуть не розмахуватися під час ходьби. Ваша мова може стати м’якою або невиразною. Симптоми хвороби Паркінсона погіршуються, коли ваш стан прогресує з часом.
Хоча хворобу Паркінсона не можна вилікувати, ліки можуть значно полегшити ваші симптоми. Іноді ваш лікар може запропонувати хірургічне втручання, щоб відрегулювати певні ділянки вашого мозку та полегшити симптоми.
Симптоми
Ознаки та симптоми хвороби Паркінсона можуть бути різними для кожного. Ранні ознаки можуть бути слабкими і залишатися непоміченими. Симптоми часто починаються з одного боку тіла і зазвичай залишаються гіршими з цього боку, навіть після того, як симптоми починають вражати кінцівки з обох боків.
Ознаки та симптоми хвороби Паркінсона можуть включати:
- Тремор. Тремор або ритмічне тремтіння зазвичай починається в кінцівці, часто в руці або пальцях. Ви можете потерти великим і вказівним пальцями вперед і назад. Це відоме як тремтіння, пов’язане з передозуванням таблетоками. Ваша рука може тремтіти, коли вона в спокої. Тремтіння може зменшитися під час виконання вправ.
- Уповільнення рухів (брадикінезія). З часом хвороба Паркінсона може уповільнити ваші рухи, що ускладнить виконання простих рухів і займе багато часу. Ваші кроки можуть стати коротшими під час ходьби. Може бути важко встати зі стільця. Ви можете волочитись або човгати ногами, намагаючись ходити.
- Жорсткі м’язи. Ригідність м’язів може виникнути в будь-якій частині вашого тіла. Жорсткі м’язи можуть бути болючими та обмежувати ваш діапазон рухів.
- Порушення постави і рівноваги. Ваша постава може стати сутулою. Або ви можете впасти або мати проблеми з рівновагою внаслідок хвороби Паркінсона.
- Втрата автоматичних рухів. У вас може бути знижена здатність виконувати несвідомі рухи, включаючи моргання, усмішку або розмахування руками під час ходьби.
- Зміни мови. Ви можете говорити тихо, швидко, невиразно або вагатися перед тим, як говорити. Ваше мовлення може бути більш монотонним, ніж мати звичайні шаблони мовлення.
- Зміни в написанні. Вам може стати важко писати.
Коли звернутися до лікаря
Зверніться до свого лікаря, якщо у вас є будь-які симптоми, пов’язані з хворобою Паркінсона, — щоб не лише діагностувати ваш стан, але й виключити інші причини симптомів.
Причини
Причина хвороби Паркінсона невідома, але певну роль відіграють кілька факторів, зокрема:
- Гени. Дослідники виявили специфічні генетичні зміни, які можуть викликати хворобу Паркінсона. Але це нечасто, за винятком рідкісних випадків, коли багато членів сім’ї страждають на хворобу Паркінсона.Проте певні варіації генів, як видається, збільшують ризик хвороби Паркінсона, але з відносно невеликим ризиком хвороби Паркінсона для кожного з цих генетичних маркерів.
- Тригери навколишнього середовища. Вплив певних токсинів або факторів навколишнього середовища може збільшити ризик розвитку хвороби Паркінсона в подальшому, але ризик невеликий.
Дослідники також відзначили, що в мозку людей із хворобою Паркінсона відбувається багато змін, хоча незрозуміло, чому відбуваються ці зміни. Ці зміни включають:
- Наявність тілець Леві. Скупчення специфічних речовин у клітинах мозку є мікроскопічними маркерами хвороби Паркінсона. Вони називаються тільцями Леві, і дослідники вважають, що тільця Леві містять важливий ключ до причини хвороби Паркінсона.
- Альфа-синуклеїн, виявлений у тільцях Леві. Хоча в тільцях Леві міститься багато речовин, вчені вважають, що важливою є природний і широко поширений білок під назвою альфа-синуклеїн (a-синуклеїн). Він міститься в усіх тільцях Леві у формі згустків, які клітини не можуть розщепити. Наразі дослідники хвороби Паркінсона приділяють цьому важливу увагу.
Фактори ризику
Фактори ризику хвороби Паркінсона включають:
-
-
- Вік Молоді люди рідко стикаються з хворобою Паркінсона. Зазвичай це починається в середньому або пізньому віці, і ризик зростає з віком. Зазвичай захворювання розвивається у людей у віці 60 років і старше. Якщо молода людина дійсно має хворобу Паркінсона, генетична консультація може бути корисною для прийняття рішень щодо планування сім’ї. Робота, соціальні ситуації та побічні ефекти ліків також відрізняються від побічних ефектів літньої людини з хворобою Паркінсона та потребують особливої уваги.
- Спадковість. Наявність близького родича з хворобою Паркінсона підвищує ймовірність того, що у вас розвинеться хвороба. Однак ваші ризики все ще невеликі, якщо у вашій родині немає багатьох родичів із хворобою Паркінсона.
- Стать. Чоловіки частіше хворіють на хворобу Паркінсона, ніж жінки.
- Вплив токсинів. Постійний вплив гербіцидів і пестицидів може дещо збільшити ризик хвороби Паркінсона.
-
Ускладнення
Хвороба Паркінсона часто супроводжується такими додатковими проблемами, які можна вилікувати:
-
-
- Труднощі мислення. У вас можуть виникнути когнітивні проблеми (деменція) і проблеми з мисленням. Зазвичай вони виникають на пізніх стадіях хвороби Паркінсона. Такі когнітивні проблеми зазвичай не усуваються ліками.
- Депресія та емоційні зміни. Ви можете відчувати депресію, іноді на дуже ранніх стадіях. Лікування депресії може полегшити боротьбу з іншими проблемами хвороби Паркінсона.Ви також можете відчувати інші емоційні зміни, такі як страх, тривога або втрата мотивації. Лікар може призначити вам ліки для лікування цих симптомів.
- Проблеми з ковтанням. У міру прогресування стану у вас можуть виникнути труднощі з ковтанням. Слина може накопичуватися у роті через уповільнене ковтання, що призводить до слинотечі.
- Проблеми з жуванням і прийомом їжі. Пізня стадія хвороби Паркінсона вражає м’язи рота, що ускладнює жування. Це може призвести до задухи та неправильного харчування.
- Проблеми зі сном і розлади сну. У людей із хворобою Паркінсона часто виникають проблеми зі сном, зокрема вони часто прокидаються протягом ночі, прокидаються рано або засинають удень.У людей також може спостерігатися розлад поведінки уві сні, який швидко рухається очима, який включає в себе розігрування ваших снів. Ліки можуть покращити ваш сон.
- Проблеми з сечовим міхуром. Хвороба Паркінсона може спричинити проблеми з сечовим міхуром, включаючи нездатність контролювати сечовипускання або труднощі з сечовипусканням.
- Запор. У багатьох людей із хворобою Паркінсона розвиваються запори, в основному через уповільнення роботи травного тракту.
-
Ви також можете відчути:
-
-
- Зміни артеріального тиску. Ви можете відчувати запаморочення або запаморочення, коли стоїте через раптове падіння артеріального тиску (ортостатична гіпотензія).
- Дисфункція нюху. Ви можете відчувати проблеми з нюхом. Вам може бути важко визначити певні запахи або різницю між ними.
- Втома. Багато людей із хворобою Паркінсона втрачають енергію та відчувають втому, особливо пізніше вдень. Причина не завжди відома.
- Біль. Деякі люди з хворобою Паркінсона відчувають біль у певних частинах тіла або по всьому тілу.
- Статева дисфункція. Деякі люди з хворобою Паркінсона помічають зниження сексуального бажання або працездатності.
-
Профілактика
Оскільки причина хвороби Паркінсона невідома, немає перевірених способів запобігти хворобі.
Деякі дослідження показали, що регулярні аеробні вправи можуть знизити ризик хвороби Паркінсона.
Деякі інші дослідження показали, що люди, які вживають кофеїн, який міститься в каві, чаї та колі, хворіють на хворобу Паркінсона рідше, ніж ті, хто його не вживає. Зелений чай також пов’язаний із зниженням ризику розвитку хвороби Паркінсона. Однак досі невідомо, чи кофеїн захищає від хвороби Паркінсона чи це пов’язано якимось іншим чином. Наразі недостатньо доказів того, що вживання напоїв із кофеїном захищає від хвороби Паркінсона.
Діагностика
Спеціального тесту для діагностики хвороби Паркінсона немає. Лікар, який пройшов підготовку з проблем нервової системи (невролог), діагностує хворобу Паркінсона на основі вашої історії хвороби, огляду ваших ознак і симптомів, а також неврологічного та фізичного огляду.
Ваш лікар може запропонувати спеціальну однофотонну емісійну комп’ютерну томографію (SPECT), яка називається скануванням транспортера дофаміну (DAT). Хоча це може допомогти підтвердити підозру, що у вас хвороба Паркінсона, саме ваші симптоми та неврологічне обстеження остаточно визначають правильний діагноз. Більшість людей не потребують сканування DAT .
Ваш медичний працівник може призначити лабораторні дослідження, такі як аналізи крові, щоб виключити інші захворювання, які можуть бути причиною ваших симптомів.
Візуалізаційні дослідження, такі як МРТ , УЗД головного мозку та ПЕТ – сканування, також можуть бути використані для виключення інших розладів.
На додаток до вашого обстеження ваш лікар може призначити вам карбідопу-леводопу (Rytary, Sinemet та інші), ліки від хвороби Паркінсона. Ви повинні отримати достатню дозу, щоб показати користь, оскільки низькі дози протягом дня або двох не є надійними. Значне покращення після застосування цього препарату часто підтверджує ваш діагноз хвороби Паркінсона.
Іноді для діагностики хвороби Паркінсона потрібен час. Лікарі можуть рекомендувати регулярні наступні зустрічі з неврологами, навченими руховим розладам, щоб оцінити ваш стан і симптоми з часом і діагностувати хворобу Паркінсона.
Лікування
Хворобу Паркінсона не можна вилікувати, але ліки можуть допомогти контролювати симптоми. У деяких більш запущених випадках може бути рекомендовано хірургічне втручання.
Ваш лікар може також порекомендувати змінити спосіб життя, особливо постійні аеробні вправи. У деяких випадках важлива фізична терапія, яка зосереджена на балансі та розтягуванні. Логопед може допомогти вирішити проблеми з мовленням.
Ліки
Ліки можуть допомогти вам впоратися з проблемами ходьби, руху та тремору. Ці ліки збільшують або замінюють дофамін.
Люди з хворобою Паркінсона мають низьку концентрацію дофаміну в мозку. Однак дофамін не можна вводити безпосередньо, оскільки він не може потрапити в мозок.
Після початку лікування хвороби Паркінсона ви можете значно зменщити прояв симптомів. Однак з часом переваги ліків часто зменшуються або стають менш постійними.
Ліки, які може призначити ваш лікар, включають:
-
-
- Карбідопа-леводопа. (Rytary, Sinemet, Duopa та інші), леводопа, найефективніший препарат від хвороби Паркінсона, є природною хімічною речовиною, яка проникає у ваш мозок і перетворюється на дофамін. Леводопа поєднується з карбідопою (Lodosyn), яка захищає леводопу від раннього перетворення на дофамін за межами вашого мозку. Це запобігає або зменшує такі побічні ефекти, як нудота.Побічні ефекти можуть включати нудоту або запаморочення під час стояння (ортостатична гіпотензія).Через кілька років, у міру прогресування хвороби, користь від леводопи може зменшитися з тенденцією до зростання та зменшення («знищення»).Крім того, у вас можуть виникнути мимовільні рухи (дискінезія) після прийому вищих доз леводопи. Ваш лікар може зменшити вашу дозу або скоригувати час прийому доз, щоб контролювати ці ефекти.Якщо ваш лікар не сказав інше, карбідопу-леводопу найкраще приймати натщесерце, якщо у вас прогресуюча хвороба Паркінсона.
- Інгаляційний карбідопа-леводопа. Inbrija — фірмовий препарат, який доставляє карбідопу-леводопу у формі інгаляцій. Це може бути корисним для лікування симптомів, які виникають, коли пероральні ліки раптово перестають діяти протягом дня.
- Настій карбідопи-леводопи. Duopa – це фірмовий препарат, що поєднує карбідопу та леводопу. Однак його вводять через зонд для годування, який доставляє ліки у формі гелю безпосередньо в тонку кишку. Duopa призначений для пацієнтів із більш розвиненою хворобою Паркінсона, які все ще реагують на карбідопу-леводопу, але мають значні коливання у відповіді. Оскільки Duopa постійно вводиться, рівні двох препаратів у крові залишаються постійними. Встановлення трубки вимагає невеликої хірургічної процедури. Ризики, пов’язані з використанням трубки, включають випадання трубки або інфекції в місці інфузії.
- Агоністи дофаміну. На відміну від леводопи, агоністи дофаміну не перетворюються на дофамін. Натомість вони імітують ефекти дофаміну у вашому мозку. Агоністи дофаміну не такі ефективні, як леводопа, у лікуванні симптомів. Однак вони діють довше і можуть використовуватися з леводопою, щоб згладити інколи непостійний ефект леводопи. Агоністи дофаміну включають праміпексол (Mirapex ER) і ротиготин (Neupro, який дається у вигляді пластиру). Апоморфін (Apokyn) — ін’єкційний агоніст дофаміну короткої дії, який використовується для швидкого полегшення.Деякі побічні ефекти агоністів дофаміну схожі на побічні ефекти карбідопи-леводопи. Але вони також можуть включати галюцинації, сонливість і компульсивну поведінку, таку як гіперсексуальність, азартні ігри та їжа. Якщо ви приймаєте ці ліки і поводитесь так, як вам не властиво, поговоріть зі своїм лікарем.
- Інгібітори МАО В. Ці препарати включають селегілін (Zelapar), разагілін (Azilect) і сафінамід (Xadago). Вони допомагають запобігти розпаду дофаміну в мозку шляхом інгібування мозкового ферменту моноаміноксидази B (MAO B). Цей фермент метаболізує дофамін мозку. Прийом селегіліну з леводопою може допомогти запобігти зношенню. Побічні ефекти інгібіторів MAO B можуть включати головний біль, нудоту або безсоння. При додаванні до карбідопи-леводопи ці препарати підвищують ризик галюцинацій. Ці ліки не часто використовуються в комбінації з більшістю антидепресантів або певними наркотиками через потенційно серйозні, але рідкісні реакції. Проконсультуйтеся зі своїм лікарем, перш ніж приймати будь-які додаткові ліки з інгібітором MAO B.
- Інгібітори катехол О-метилтрансферази (КОМТ). Ентакапон (Comtan) і опікапон (Ongentys) є основними препаратами цього класу. Цей препарат м’яко подовжує ефект терапії леводопою, блокуючи фермент, який розщеплює дофамін.Побічні ефекти, включаючи підвищений ризик мимовільних рухів (дискінезія), в основному виникають внаслідок посиленого ефекту леводопи. Інші побічні ефекти включають діарею, нудоту або блювоту.Толкапон (Tasmar) є іншим інгібітором COMT , який рідко призначають через ризик серйозного пошкодження печінки та печінкової недостатності.
- Антихолінергічні засоби. Ці ліки використовувалися протягом багатьох років, щоб допомогти контролювати тремор, пов’язаний з хворобою Паркінсона. Існує кілька антихолінергічних препаратів, включаючи бензтропін (когентин) або тригексифенідил. Однак їх скромні переваги часто компенсуються побічними ефектами, такими як погіршення пам’яті, сплутаність свідомості, галюцинації, запор, сухість у роті та порушення сечовипускання.
- Амантадин. Лікар може призначати амантадин (Гоковрі) окремо для забезпечення короткочасного полегшення симптомів легкої ранньої стадії хвороби Паркінсона. Його також можна призначати з терапією карбідопою-леводопою на пізніх стадіях хвороби Паркінсона для контролю мимовільних рухів (дискінезія), спричинених карбідопою-леводопою.Побічні ефекти можуть включати фіолетові плями на шкірі, набряк щиколоток або галюцинації.
- Антагоністи рецепторів аденозину (антагоніст рецепторів А2А). Ці препарати націлені на ділянки мозку, які регулюють реакцію на дофамін і дозволяють вивільняти більше дофаміну. Істрадефілін (Нуріанц) — один із препаратів-антагоністів A2A.
- Нуплазид (Пімавансерін). Цей препарат використовується для лікування галюцинацій і марення, які можуть виникнути при хворобі Паркінсона. Експерти не впевнені, як це працює.
-
Хірургічні процедури
-
-
- Глибока стимуляція мозку. При глибокій стимуляції мозку (DBS) хірурги імплантують електроди в певну частину мозку. Електроди підключені до генератора, імплантованого у ваші груди біля ключиці, який посилає електричні імпульси у ваш мозок і може зменшити симптоми хвороби Паркінсона.
Ваш лікар може скорегувати ваші параметри, якщо це необхідно для лікування вашого захворювання. Хірургічне втручання пов’язане з ризиками, включаючи інфекції, інсульти або крововиливи в мозок. Деякі люди відчувають проблеми з системою DBS або мають ускладнення через стимуляцію. Вашому лікарю може знадобитися відрегулювати або замінити деякі частини системи.Глибока стимуляція мозку найчастіше пропонується людям із пізньою стадією хвороби Паркінсона, які мають нестабільну відповідь на ліки (леводопа). DBS може стабілізувати коливання ліків, зменшити або зупинити мимовільні рухи (дискінезія), зменшити тремор, зменшити ригідність і покращити рухи.
DBS є ефективним у контролі зміни реакції на леводопу або для контролю дискінезії, яка не покращується після коригування ліків.Однак DBS не допомагає при проблемах, які не реагують на терапію леводопою, крім тремору. Тремор можна контролювати за допомогою DBS , навіть якщо тремор не дуже реагує на леводопу.
- Глибока стимуляція мозку. При глибокій стимуляції мозку (DBS) хірурги імплантують електроди в певну частину мозку. Електроди підключені до генератора, імплантованого у ваші груди біля ключиці, який посилає електричні імпульси у ваш мозок і може зменшити симптоми хвороби Паркінсона.
-
Незважаючи на те , що DBS може забезпечити стійку користь для лікування симптомів хвороби Паркінсона, це не запобігає прогресуванню хвороби Паркінсона.
Передові методи лікування
Фокусований ультразвук під контролем МРТ (MRgFUS) — це малоінвазивне лікування, яке допомогло деяким людям із хворобою Паркінсона впоратися з тремором. Ультразвук направляється за допомогою МРТ в область мозку, де починається тремтіння. Ультразвукові хвилі мають дуже високу температуру і обпалюють ділянки, які сприяють поштовху.
Спосіб життя та домашні засоби
Вам потрібно буде тісно співпрацювати зі своїм лікарем, щоб знайти план лікування хвороби Паркінсона, який запропонує вам найкраще полегшення симптомів із найменшою кількістю побічних ефектів. Певні ліки можуть погіршити ваші симптоми, тому, будь ласка, обговоріть будь-які ліки, які ви зараз приймаєте, зі своїм лікарем.
Певні зміни способу життя також можуть полегшити життя з хворобою Паркінсона.
Здорове харчування
Хоча жодна їжа чи комбінація продуктів не допомагають при хворобі Паркінсона, деякі продукти можуть полегшити деякі симптоми. Наприклад, вживання їжі з високим вмістом клітковини та вживання великої кількості рідини може допомогти запобігти запорам, які часто зустрічаються при хворобі Паркінсона.
Збалансована дієта також забезпечує поживні речовини, такі як омега-3 жирні кислоти, які можуть бути корисними для людей із хворобою Паркінсона.
Вправи
Виконання вправ може збільшити м’язову силу, гнучкість і рівновагу. Фізичні вправи також можуть покращити ваше самопочуття та зменшити депресію чи тривогу.
Ваш лікар може запропонувати вам попрацювати з фізіотерапевтом, щоб вибрати програму вправ, яка вам підходить. Ви також можете спробувати такі вправи, як ходьба, плавання, садівництво, танці, аквааеробіка або розтяжка.
Хвороба Паркінсона може порушити ваше відчуття рівноваги, ускладнюючи ходьбу вашою звичайною ходою. Вправи можуть покращити ваш баланс. Ці пропозиції також можуть допомогти:
-
-
- Намагайтеся не рухатися занадто швидко.
- Під час ходьби прагніть до того, щоб п’ята першою торкалася підлоги.
- Якщо ви помітили, що шарпаєте, зупиніться і перевірте поставу. Найкраще стояти прямо.
- Під час ходьби дивіться перед собою, а не прямо вниз.
-
Уникнення падінь
На пізніх стадіях хвороби вам легше впасти. Насправді вас може вивести з рівноваги лише невеликий поштовх або удар. Наступні поради можуть допомогти:
-
-
- Зробіть розворот замість того, щоб повертати тіло над ногами.
- Розподіліть свою вагу рівномірно між обома ногами і не нахиляйтеся.
- Уникайте носити речі під час прогулянки.
- Уникайте ходити назад.
-
Повсякденна діяльність
Людям із хворобою Паркінсона важко виконувати повсякденні дії, такі як одягання, їжа, купання та письмо. Ерготерапевт може показати вам техніки, які полегшать повсякденне життя.
Якщо вам важко говорити, вам може допомогти логопед. Багато пацієнтів із хворобою Паркінсона мають проблеми з мовленням, такі як повільний, слабкий голос, проблеми з приголосними, невиразне мовлення, низький монотонний голос із незначною виразністю та недоречне мовчання. З цими проблемами може допомогти логопед.
Альтернативна медицина
Підтримуюча терапія може допомогти полегшити деякі симптоми та ускладнення хвороби Паркінсона, такі як біль, втома та депресія. У поєднанні з вашими методами лікування ці методи лікування можуть покращити якість вашого життя:
-
-
- Масаж. Терапія масажем може зменшити м’язову напругу та сприяти розслабленню.
- Тай Чі. Стародавня форма китайських вправ, тай-чи, використовує повільні, плавні рухи, які можуть покращити гнучкість, рівновагу та м’язову силу. Тай-чи також може допомогти запобігти падінням. Кілька форм тай-чи розроблені для людей будь-якого віку та фізичного стану. Дослідження показало, що тай-чи може покращити баланс людей із легкою та помірною хворобою Паркінсона більше, ніж тренування на розтяжку та силові тренування.
- Йога У йозі легкі розтягувальні рухи та пози можуть збільшити вашу гнучкість і рівновагу. Ви можете змінити більшість поз відповідно до своїх фізичних можливостей.
- Техніка Олександра. Ця техніка, яка зосереджена на поставі м’язів, рівновазі та мисленні про те, як ви використовуєте м’язи, може зменшити м’язову напругу та біль.
- Медитація. Під час медитації ви спокійно розмірковуєте та зосереджуєте свій розум на ідеї чи образі. Медитація може зменшити стрес і біль і покращити ваше самопочуття.
- PET терапія. Наявність собаки чи кота може збільшити вашу гнучкість і рухливість, а також покращити ваше емоційне здоров’я.
- Техніки релаксації. Ці вправи допомагають знизити артеріальний тиск, зменшити частоту серцевих скорочень і підвищити м’язовий тонус.
-
Подолання та підтримка
Жити з будь-якою хронічною хворобою може бути важко, і нерідко іноді відчувати злість, депресію або знеохочення. Хвороба Паркінсона може викликати глибоке розчарування, оскільки ходити, говорити та навіть їсти стає важче та займає багато часу.
Депресія часто зустрічається у людей з хворобою Паркінсона. Але антидепресанти можуть полегшити симптоми депресії, тому поговоріть зі своїм лікарем, якщо ви відчуваєте постійний сум або безнадійність.
Хоча друзі та родина можуть бути вашими найкращими союзниками, розуміння людей, які знають, через що ви проходите, може бути особливо корисним. Групи підтримки не для всіх. Однак для багатьох людей із хворобою Паркінсона та їхніх сімей група підтримки може бути гарним джерелом практичної інформації про хворобу Паркінсона.
Крім того, групи пропонують місце, де ви можете знайти людей, які переживають схожі ситуації та можуть підтримати вас.
Спроба зберегти деякі з ваших звичайних занять може бути корисною. Ви прагнете зробити якомога більше речей, які ви могли робити до початку хвороби Паркінсона. Зосередьтеся на сьогоденні та намагайтеся зберігати позитивний настрій.
Щоб дізнатися про групи підтримки у вашій громаді, зверніться до свого лікаря або соціального працівника.
Вам і вашій сім’ї також може бути корисно поговорити з лікарем з питань психічного здоров’я, наприклад, психологом.