Грижа міжхребцевого диска означає проблему з однією з гумових подушок (дисків), які розташовані між кістками (хребцями), які утворюють ваш хребет.
Спинномозковий диск має м’який желеподібний центр, укладений у більш міцну, гумоподібну зовнішню частину (кільце). Грижа міжхребцевого диска, яку іноді називають вислизанням диска або розривом міжхребцевого диска, виникає, коли частина ядра виштовхується через розрив кільця.
Грижа диска може виникнути в будь-якому відділі хребта, найчастіше виникає в попереку. Залежно від того, де знаходиться грижа міжхребцевого диска, це може призвести до виникнення симптомів болю, оніміння або слабкості в руці чи нозі.
Багато людей не мають симптомів грижі диска. Для людей, у яких є симптоми, дикомфорт, больові відчуття, як правило, посилюються з часом. Для усунення проблеми хірургічне втручання зазвичай не потрібне.
Симптоми
Найчастіше грижі міжхребцевих дисків виникають у нижній частині спини, але вони також можуть виникати в шиї. Ознаки та симптоми залежать від того, де розташований диск і чи тисне він на нерв. Грижа диска зазвичай вражає одну сторону тіла.
Біль у руці або нозі. Якщо у вас грижа міжхребцевого диска в нижній частині спини, окрім болю в нижній частині спини, ви зазвичай відчуваєте біль у сідницях, стегні та литці. Ви також можете відчувати біль у частині стопи.
При грижі міжхребцевого диска на шиї ви зазвичай відчуваєте найбільший біль у плечі та руці. Цей біль може віддавати в руку або ногу, коли ви кашляєте, чхаєте або приймаєте певне положення. Біль часто описують як різкий або пекучий.
Оніміння або поколювання. Люди, які мають грижу міжхребцевого диска, часто відчувають оніміння або поколювання в тій частині тіла, яка обслуговується ураженими нервами.
Слабкість. М’язи, які обслуговуються ураженими нервами, мають тенденцію слабшати. Це може змусити вас почати спотикатися, або вплинути на вашу здатність підіймати чи тримати предмети.
У вас може бути грижа диска без симптомів. Ви можете дізнатися, що у вас є грижа, якщо зробите знімок хребта(МРТ).
Коли звернутися до лікаря
Зверніться за медичною допомогою, якщо біль у шиї чи спині поширюється вниз по руці чи нозі, або якщо у вас також є оніміння, поколювання чи слабкість.
Причини
Грижа диска найчастіше є результатом поступового, пов’язаного зі старінням зношування, яке називається дегенерацією диска. З віком диски стають менш гнучкими та більш схильними до розриву навіть при незначному натягу чи скручуванні.
Більшість людей не можуть точно визначити причину грижі диска. Іноді використання м’язів спини замість м’язів ніг і стегон для підняття важких предметів може призвести до грижі міжхребцевого диска, як і повороти під час підйому. Нерідко причиною є травматична подія, наприклад падіння або удар по спині.
Фактори ризику
Фактори, які можуть призвети до виникнення грижі диска, включають:
-
-
- Зайву вагу. Надмірна маса тіла викликає додаткове навантаження на диски в попереку.
- Рід занять. Люди , що фізично важко працюють мають більший ризик проблем зі спиною. Повторювані підйоми, потягування, штовхання, нахили вбік і скручування також можуть збільшити ризик виникнення грижі міжхребцевого диска.
- Спадковість. Інколи, люди успадковують схильність до розвитку грижі диска.
- Куріння. Вважається, що куріння зменшує надходження кисню до дисків, унаслідок чого вони швидше руйнуються.
- Часте керування транспортним засобом. Тривале сидіння в поєднанні з вібрацією від двигуна автомобіля може спричинити тиск на хребет.
- Сидячий спосіб життя. Регулярні фізичні вправи можуть допомогти запобігти грижі диска.
-
Ускладнення
Трохи вище талії закінчується ваш спинний мозок. Спинномозковий канал продовжується у групі довгих нервових корінців, які нагадують кінський хвіст.
У рідкісних випадках грижа диска може здавлювати весь спинномозковий канал, включаючи всі нерви кінського хвоста. У рідкісних випадках може знадобитися екстрена операція, щоб уникнути постійної слабкості або паралічу.
Зверніться до лікаря за медичною допомогою, якщо у вас:
-
-
- Погіршення симптомів. Біль, оніміння або слабкість можуть настільки посилитися, що заважатимуть вашій щоденній діяльності.
- Дисфункція сечового міхура або кишечника. Синдром кінського хвоста може викликати нетримання або утруднене сечовипускання навіть при повному сечовому міхурі.
- Сідлоподібна анестезія. Ця прогресуюча втрата чутливості впливає на ділянки, які торкалися б сідла — внутрішню частину стегон, задню частину ніг і область навколо прямої кишки.
-
Профілактика
Щоб запобігти грижі міжхребцевого диска, виконайте такі дії:
-
-
- Щоденна зарядка. Зміцнення м’язів тулуба стабілізує і підтримує хребет.
- Підтримуйте правильну поставу. Це зменшує тиск на хребет і диски. Тримайте спину прямою та вирівняною, особливо під час тривалого сидіння. Піднімайте важкі предмети належним чином, щоб більшу частину роботи виконували ноги, а не спина.
- Підтримуйте здорову вагу. Надмірна вага посилює тиск на хребет і міжхребетні диски, що робить їх більш сприйнятливими до грижі.
- Киньте палити. Уникайте вживання будь-яких тютюнових виробів.
-