Гемангіома печінки – це неракове (доброякісне) утворення в печінці, що складається з клубка кровоносних судин. Також відомі як гемангіоми печінки або кавернозні гемангіоми, ці утворення печінки є поширеними і, за оцінками, зустрічаються до 20% у населення.
Більшість випадків гемангіоми печінки виявляють під час досліджень для інших захворювань. Люди з гемангіомою печінки рідко відчувають ознаки та симптоми і зазвичай не потребують лікування.
Може бути неприємно знати, що у вас є утворення в печінці, навіть якщо це доброякісне утворення. Однак немає доказів того, що нелікована гемангіома печінки може призвести до раку печінки.
Симптоми
У більшості випадків гемангіома печінки не викликає жодних ознак або симптомів.
Коли гемангіома печінки викликає ознаки та симптоми, вони можуть включати:
• біль у верхній правій частині живота;
• відчуття насичення після вживання невеликої кількості їжі (раннє насичення);
• нудоту;
• блювоту.
Однак ці симптоми неспецифічні і в більшості випадків виникають через щось інше, навіть якщо у вас є гемангіома печінки, оскільки вони, як правило, протікають безсимптомно.
Коли звертатися до лікаря
Зверніться до лікаря, якщо ви відчуваєте якісь стійкі ознаки та симптоми, які вас турбують.
Неясно, що викликає утворення гемангіоми печінки. Лікарі вважають, що гемангіома печінки є при народженні.
Гемангіома печінки зазвичай виникає як єдине аномальне скупчення кровоносних судин шириною менше 4 сантиметрів. Іноді гемангіоми печінки можуть бути більшими або зустрічатися множинними. Великі гемангіоми можуть виникати у маленьких дітей, але це буває рідко.
У більшості людей гемангіома печінки ніколи не буде рости і ніколи не буде викликати жодних ознак і симптомів. Але у невеликої кількості людей гемангіома печінки розростається, викликаючи симптоми і потребує лікування. Незрозуміло, чому це відбувається.
Фактори ризику
Фактори, які можуть підвищити ризик діагностики гемангіоми печінки, включають:
• Вік. Гемангіому печінки можна діагностувати в будь-якому віці, але найчастіше вона діагностується у людей у віці від 30 до 50 років.
• Стать. У жінок гемангіома печінки діагностується частіше, ніж у чоловіків.
• Вагітність. У жінок, які були вагітними, частіше діагностують гемангіому печінки. Вважається, що гормон естроген, який підвищується під час вагітності, може відігравати роль у зростанні гемангіоми печінки.
• Замісну гормональну терапію. Жінки, які використовують замісну гормональну терапію для лікування менопаузи, мають більшу ймовірність діагностувати гемангіому печінки.
Ускладнення
Жінки, у яких діагностована гемангіома печінки, стикаються з ризиком ускладнень, якщо вони завагітніють. Вважається, що жіночий гормон естроген, який збільшується під час вагітності, викликає збільшення деяких гемангіом печінки.
Дуже рідко зростаюча гемангіома може викликати ознаки та симптоми, які можуть вимагати лікування, включаючи біль у правому верхньому квадранті живота, здуття живота або нудоту. Наявність гемангіоми печінки не означає, що ви не можете завагітніти. Однак обговорення можливих ускладнень з лікарем може допомогти вам зробити більш усвідомлений вибір.
Ліки, які впливають на рівень гормонів у вашому організмі, наприклад, протизаплідні таблетки, можуть викликати збільшення розміру та ускладнення, якщо у вас діагностовано гемангіому печінки. Але це спірне питання. Якщо ви розглядаєте цей тип ліків, обговоріть переваги та ризики зі своїм лікарем.
Діагностика
Дослідження, які використовуються для діагностики гемангіоми печінки, включають:
• УЗД, метод візуалізації, який використовує високочастотні звукові хвилі для отримання зображень печінки
• Комп’ютерна томографія (КТ), яка поєднує серію рентгенівських зображень, зроблених під різними кутами навколо вашого тіла, і використовує комп’ютерну обробку для створення поперечних зрізів зображень печінки
• Магнітно-резонансна томографія (МРТ), методика, яка використовує магнітне поле та радіохвилі для створення детальних зображень печінки
• Сцинтиграфія, тип ядерного зображення, який використовує радіоактивний індикаторний матеріал для отримання зображень печінки
Залежно від вашої ситуації можуть бути використані інші дослідження.
Лікування
Якщо ваша гемангіома печінки невелика і не викликає жодних симптомів, вам не знадобиться лікування. У більшості випадків гемангіома печінки ніколи не виросте і ніколи не викличе проблем. Ваш лікар може призначити подальші обстеження, щоб періодично перевіряти вашу гемангіому печінки на предмет зростання, якщо гемангіома велика.
Лікування гемангіоми печінки залежить від локалізації та розміру гемангіоми, наявності у вас кількох гемангіом, загального стану здоров’я та ваших уподобань.
Варіанти лікування можуть включати:
• Операцію з видалення гемангіоми печінки. Якщо гемангіому можна легко відокремити від печінки, лікар може порекомендувати операцію для видалення утворення.
• Операцію з видалення частини печінки, включаючи гемангіому. У деяких випадках хірургам може знадобитися видалити частину вашої печінки разом з гемангіомою.
• Процедури для припинення припливу крові до гемангіоми. Без кровопостачання гемангіома може перестати рости або зменшитися. Два способи зупинити кровотік – це перев’язування головної артерії (перев’язка печінкової артерії) або введення ліків в артерію для її блокування (емболізація артерії). Здорова тканина печінки неушкоджена, тому що вона може черпати кров з інших сусідніх судин.
• Операцію з пересадки печінки. У малоймовірному випадку, якщо у вас є велика гемангіома або множинні гемангіоми, які не можна вилікувати іншими методами, ваш лікар може порекомендувати операцію з видалення вашої печінки та заміни її на печінку від донора.
• Радіотерапію. Променева терапія використовує потужні енергетичні промені, такі як рентгенівські промені, для пошкодження клітин гемангіоми. Це лікування використовується рідко через доступність більш безпечних та ефективних методів лікування.
Наші лікарі можуть діагностувати та запропонувати варіанти лікування.
Наші лікарі
Клєшанцова Анастасія Володимирівна
Сімейний лікар, спеціаліст із УЗД