Гастроскопія — також відома як верхня ендоскопія — передбачає використання тонкої гнучкої трубки (ендоскопа) для огляду верхніх відділів травного тракту .
Трубка вводиться в рот і проходить стравоходом, потім у шлунок і першу частину тонкої (дванадцятипалої) кишки, щоб оглянути ці ділянки.
Ендоскоп містить світлову та відеокамеру, яка передає зображення на монітор, де їх може побачити лікар.
Гастроскопія зазвичай проводиться для дослідження таких симптомів, як розлад травлення, нудота або утруднення ковтання. Це дослідження може показати, чи є запалення, виразка, поліп або інший утвір.
Іноді гастроскопію проводять для лікування таких захворювань, як кровоточиві виразки, або для розширення вузького стравоходу (відомого як дилатація), або для видалення стороннього тіла. Лікарі можуть взяти зразки тканин (біопсію) за потреби, і можуть видалити поліпи .
Для чого роблять гастроскопію
Гастроскопія дозволяє детально обстежити стан верхніх відділів шлунково-кишкового тракту. Необхідно це при:
-
-
- гастриті;
- дуоденіті (запалення дванадцятипалої кишки);
- езофагіті (запалення слизової стравоходу);
- виразці шлунку або дванадцятипалої кишки;
- при підозрі на пухлини або кровотечу вищеназваних органів.
-
Гастроскопия є абсолютно безпечною процедурою, єдине протипоказання – це наявність у пацієнта гострих опіків стравоходу. Біль у шлунку не є протипоказанням, а скоріше навпаки – приводом звернутися до гастроентеролога.
Лікування проблем
Гастроскопія іноді також може бути використана для лікування проблем з травною системою. Гастроскопія може допомогти:
-
-
- розширити стравохід, якщо він занадто вузький і викликає біль або труднощі під час ковтання;
- зупинити кровотечу в шлунку або стравоході;
- видалити поліпи;
- з годуванням, якщо ви не можете нормально харчуватися (гастроскопія може допомогти лікарям встановити зонд для годування у ваш шлунок).
-
Перевірка на рак
Гастроскопія може бути використана для виявлення деяких видів раку, таких як:
-
-
- рак шлунка;
- рак стравоходу – це рак трубки, що з’єднує ротову порожнину зі шлунком.
-
Під час гастроскопії з вашого шлунка або стравоходу можна взяти невеликий зразок тканини для дослідження. Це називається біопсія .
Біопсію перевіряють, щоб побачити, чи є в ній ракові клітини.
Переваги гастроскопії
Альтернативним методом дослідження стравоходу та шлунку є рентген . Гастроскопія має перевагу перед рентгенівськими променями, оскільки, як правило, більш точна для виявлення захворювань, а також дозволяє взяти зразки тканин або біопсію.
Підготовка до процедури
Підготовка нескладна: потрібно лише прийти натщесерце (не їсти 8-10 годин як мінімум) і попередити лікаря, про наявність захворювань (наприклад, цукрового діабету) та алергії на лікарські засоби. За бажанням попередньо роблять місцеву анестезію ротоглотки за допомогою спрею з анестетиком.
З проведенням гастроскопії пов’язані деякі неприємні відчуття, але на даний момент це найнадійніший метод отримання точних і вичерпних даних про стан стравоходу, шлунку або дванадцятипалої кишки. Використання премедикації і знебольних засобів, у поєднанні з сучасним обладнанням, дозволяє звести неприємні відчуття та дискомфорт до мінімуму.
Як проходить гастроскопія?
Діагностика проводиться тільки досвідченим лікарем-ендоскопістом. Гастроскоп являє собою тонку, довгу й гнучку оптоволоконну трубку, на кінці якої розташовується камера. Пацієнт, лежачи на боці, затискає зубами спеціальну капу, через яку трубку гастроскопа вводять в рот, а потім у стравохід. Лікар уважно вивчає стравохід, шлунок і дванадцятипалу кишку, роблячи запис зображення, якщо є необхідність. Гастроскоп дозволяє зробити біопсію, видалити невеликі поліпи, провести інші медичні маніпуляції.
У середньому процедура гастроскопії займає близько двох-трьох хвилин. Запис гастроскопії при необхідності може переглядатися лікарем у будь-який момент. Ускладнення після гастроскопії трапляються вкрай рідко, а у кваліфікованих і досвідчених лікарів вони практично відсутні.
Які можливі ризики або ускладнення гастроскопії?
Після гастроскопії у вас може виникнути біль у горлі або відчуття оніміння в роті, викликане застосуванням анестетика. Ускладнення, такі як кровотеча та пошкодження органів, виникають дуже рідко. Лише в одиничних випадках знеболювальні засоби призводять до ускладнень, таких як проблеми з диханням або серцево-судинні проблеми.
Наші лікарі
Це може вас зацікавити
1. Гастроентерологія
2. Біль в кишківнику
3. УЗД підшлункової залози