Фолікуліт – захворювання шкіри, при якому запалюються волосяні фолікули. Зазвичай це викликано бактеріальною або грибковою інфекцією.
Фолікуліт – поширена шкірна хвороба, яка може розвинутися в будь-якому віці. У групі ризику перебувають люди з низьким соціальним рівнем життя, маленькі діти, вагітні та люди, які страждають на сверблячі дерматози.
Симптоми
Ознаки та симптоми фолікуліту включають:
-
-
- Спочатку виникає незначний свербіж та почервоніння шкірних покривів біля фолікула.
- Потім шкіра у ділянці фолікула стає запаленою, і на ній виникає вузлик червоного кольору, болісний під час доторкання.
- Через кілька днів на місці вузлика утворюється пустула, заповнена гнійним вмістом. У центрі пустули видно волосину або точку сірого кольору. Пустула може бути кулястої або конусоподібної форми. Розмір утворення варіює від 2 мм до 1 см.
- Після розкриття пустули зберігається незначне запалення, і на її місці утворюється ерозія, яка вкривається жовтою скоринкою.
-
Результат захворювання залежить від глибини та поширеності запального процесу. Здебільшого, виникає незначне лущення шкіри і тимчасова пігментація, але іноді можуть утворюватися невеликі рубці.
Триває хвороба в середньому тиждень.
Фолікуліт може виникати на будь-якій ділянці тіла, але особливо часто він відзначається на обличчі у чоловіків після гоління.
Коли звертатися до лікаря?
Зверніться до лікаря, якщо ваш стан поширений або ознаки та симптоми не зникають через кілька днів. Вам може знадобитися антибіотик або протигрибковий препарат, щоб допомогти контролювати стан.
Причини
Фолікуліт найчастіше викликається інфекцією волосяних фолікулів бактеріями Staphylococcus aureus (стафілококи). Фолікуліт також може бути викликаний вірусами, грибками і навіть запаленням від врослого волосся.
Фактори ризику
У будь-якої людини може розвинутися фолікуліт. Але деякі фактори роблять вас більш сприйнятливими до цього стану, зокрема:
-
-
- наявність захворювання, яке знижує вашу стійкість до інфекції, наприклад, діабет, хронічний лейкоз та ВІЛ/СНІД
- наявність акне або дерматиту;
- прийом деяких ліків, таких як стероїдні креми або тривала антибіотикотерапія для лікування акне;
- регулярне носіння одягу, який затримує тепло і піт, наприклад, гумові рукавички або високі чоботи;
- пошкодження волосяних фолікулів шляхом гоління, епіляції воском або носіння тісного одягу.
-
Діагностика
Після проведення огляду досвідчений лікар може відразу встановити діагноз «фолікуліт». Але для того щоб виявити збудника і підібрати найбільш ефективне лікування можуть знадобитися додаткові дослідження:
-
-
- загальноклінічні аналізи – загальний аналіз крові, сечі;
- біохімічне дослідження крові;
- бакпосів вмісту пустул;
- дослідження на грибкову інфекцію.
-
Лікування
Лікування фолікуліту залежить від типу та тяжкості вашого стану, заходів щодо самообслуговування, які ви вже пробували, та ваших уподобань.
Лікуванням фолікуліту повинен займатися дерматолог, оскільки терапія багато в чому залежить від етіології захворювання. Тільки лікар зможе підібрати найбільш ефективну лікувальну тактику.
У терапії фолікуліту можуть використовуватися антибактеріальні, протигрибкові, противірусні препарати, імуномодулятори, вітаміни. Залежно від ступеня тяжкості захворювання медикаментозна терапія може призначатися як місцево (мазі, креми), так і системно (таблетки, ін’єкції).